Muzeum Archeologiczne na wyspie La Gomera, zwiedzanie, informacje

Tagi , , , , , ,

Wyspa La Gomera leży w sąsiedztwie Teneryfy, jest jej niewielkim i odludnym odpowiednikiem. Ten zakątek Wysp Kanaryjskich jest jednym z najbardziej zielonych miejsc na wyspach. To tutaj rozsławiony Krzysztof Kolumb przed swoją wyprawą na podbój świata nabywał wodę i żywność. Stąd też potoczna nazwa wyspy używana niegdyś, to ,,Wyspa Kolumba’’. Wyspa ta leży w odległym miejscu od szlaków turystycznych, dlatego jest niesamowicie cichym i spokojnym terenem. Jej przyroda budzi zachwyt. Wspaniałe góry fascynują, a spokój daje możliwość całkowitego zregenerowania swoich sił.

Dojazd na wyspę La Gomera

Na wyspę La Gomera, z Polski można dotrzeć samolotem, a także za pomocą samolotu i promu.

Wybierając pierwszy wariant, wylatujemy samolotem z Polski, po drodze mamy przesiadkę w Monachium lub Frankfurcie, następnie zaś lądujemy na niewielkim lotnisku w Playa De Santiago. Port lotniczy na La Gomera to najmniejszy port lotniczy znajdujący się na Wyspach Kanaryjskich. Stamtąd dostajemy się za pomocą autobusu lub wynajętego auta do docelowego miejsca naszej podróży. I takim środkiem transportu możemy poruszać się również po wyspie.

Drugą opcją jest samolot wraz z promem. Jest to tańsza opcja. Samolotem wylatujemy z Polski na Teneryfę. Loty z Polski odbywają się bardzo często i są dość tanie. Lądujemy na lotnisku Teneryfa południe, gdzie kolejno musimy znaleźć transport, którym dostaniemy się do Los Cristianos – miejscowości położonej na południu Teneryfy. Najtańszą opcją jest autobus. Po wyjściu z lotniska nie mamy problemu ze znalezieniem przystanku, z których odjeżdżają autobusy do Los Cristanos. Jest ich wiele i są one bardzo dobrze oznaczone. Bilet autobusowy to koszt około 3 euro. Jazda do Los Cristanos trwa około 20 minut.

La Gomera – prom

Po dotarciu do miejscowości nasze kroki kierujemy ku morzu, gdzie wsiadamy na prom. Oczekując na prom, możemy wykorzystać czas i wykonać szybką przechadzkę po pięknych uliczkach tego miasteczka lub zatrzymać się w kawiarni na ciastko polane tutejszym przysmakiem – miodem palmowym. Po odpoczynku, w porcie musimy podjąć decyzję, jakim promem chcemy dostać się na wyspę. Jedna z opcji jest droższa i szybsza, druga zaś tańsza. Bilet na prom kosztuje około 32 euro w jedną stronę. Miejsca na promie jest dużo, więc nie musimy wcześniej rezerwować biletu. Na promach znajdują się kawiarnie oraz bary z jedzeniem. Tym środkiem transportu lokalna ludność dociera codziennie do pracy. Płynąc promem, możemy przede wszystkim cieszyć swoje oko lazurową wodą oraz oglądać pokaz, jaki urządzają delfiny. Rejs promem trwa około 1 godziny. Po dobiciu promem do wyspy poruszamy się wynajętym autem lub autobusem.

Atrakcje turystyczne na wyspie La Gomera

Ten cudowny zakątek świata, jakim jest wyspa La Gomera, posiada wiele atrakcji turystycznych. Na wyspie możemy zobaczyć na przykład:

  • tysiącletni lat wawrzynolistny,
  • zabytek przyrody Los Organos,
  • Casa de Colón (Dom Kolumba),
  • XV-wieczny kościół Iglesia De La Asunción,
  • latarnię morską El Faro de San Sebastián de La Gomera,
  • muzeum archeologiczne – Museo Arqueológico de la Gomera.

Muzeum archeologiczne – Museo Arqueológico de la Gomera

Swoją przygodę turystyczną na zielonej wyspie La Gomera warto zacząć od muzeum archeologicznego, aby zapoznać się z jej historią. Muzeum mieści się w San Sebastián de La Gomera, w Casa Echeverría – dworku z XVIII wieku. Według jednego z hiszpańskich historyków wcześniej na terenie dworku mieściła się starsza konstrukcja, która została zniszczona w 1619 roku podczas najazdu piratów na wyspę. Obecny budynek pełnił funkcję dworku Miguela de Echeverría y Mayora. Był to szlachcic pochodzący z Nawarry, który nadał dworkowi obecnie używaną nazwę. W XX wieku budynek dworku potocznie nazywany był „La Casa del Cañón” (Dom armaty). Nazwa pochodzi od armaty, która znajdowała się w okolicach dworku. Następnie budynek, w 1994 roku został wykupiony przez radę wyspy, by następnie odrestaurować go i założyć muzeum.

Krótka historia muzeum

Muzeum zostało założone w 2007 roku, działa jako atrakcja turystyczna oraz ośrodek badań archeologicznych. Muzeum jest własnością publiczną. Jest zarządzane przez Cabildo Insular de La Gomera. Informacje, jakie możemy uzyskać w muzeum, są wynikiem badań archeologicznych. Głównym założeniem muzeum jest ukazanie historii osadnictwa na wyspie, mianowicie stylu życia pierwszej lokalnej ludności – Aborygenów Gomero. Eksponaty muzealne przedstawiają ich osady, główne cechy kultury, polityki oraz wiary. Najistotniejszym okresem w historii Gomero jest prehistoria, która kończy się w 1489 roku, wraz z podbiciem wyspy La Gomera przez kastylijskich zdobywców.

Muzeum składa się z 4 tematycznych sal i jednego patio. Każda z sal ukazuje inną wystawę, w zależności od aspektu geograficznego i historycznego. W centralnej sali znajdują się oryginalne eksponaty oraz tablice informacyjne. Całe muzeum jest w posiadaniu ponad 21 000 sztuk eksponatów. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:00 i od 15:00 do 17:00. Nieczynne jest natomiast w soboty, niedziele oraz wszelkie święta. Cena biletu do muzeum to około 2 euro. Czas zwiedzana jest dowolny i zależy od naszych upodobań, przeciętnie jest to ok. 45 minut. Warto zwiedzić muzeum z przewodnikiem, jednak wszystkie prelekcje przeprowadzane są w języku hiszpańskim.

Jak dojechać do muzeum?

Do muzeum dojedziemy transportem, który wybraliśmy do poruszania się po wyspie. Mamy do wyboru wynajęty samochód lub transport publiczny. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem pod względem dostępności, jest wypożyczenie samochodu na lotnisku. Wypożyczenia auta na 10 dni kosztuje około 150 euro. Jednak jazda samochodem po wyspie może być uciążliwa. Mała przestrzeń – dokładnie dwadzieścia trzy na dwadzieścia jeden kilometrów oraz pokrętne drogi nie sprzyjają łatwemu poruszaniu się. Trasa z północy na północ może trwać nawet godzinę. Wpływ na czas podróży ma poruszanie się do 40 km/h, a przy krętych drogach nawet 20 km/h.

Do muzeum można dotrzeć również autobusem. Autobusy na wyspie kursują dość sprawnie. Posiadają rozkład jazdy – niestety nie zawsze trzymają się określonych ram czasowych. Jednak w każdej większej miejscowości znajduje się zajezdnia autobusowa wyraźnie oznaczona – należy wypatrywać napisu GUAGUAS. Stamtąd pojazdy wyjeżdżają dość punktualnie. Należy pamiętać, iż autokar nie odjeżdża pusty, ale również nie zabierze nikogo ponad ilość miejsc, jaka obowiązuje w środku transportu. Bilet należy zakupić u kierowcy.

Poprzedni

Lotnisko Lanzarote – praktyczne informacje

Pajara na Fuerteventurze – jak sie dostać, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz