Jaskinie Ajuy

Tagi , , , , ,

Fuerteventura, jedna z najbardziej znanych wysp Archipelagu Kanaryjskiego to synonim pięknych, ciepłych plaż, surfingu i wszechobecnego spokoju Jednak ten raj wiatru i piasku to również dom dla innych klejnotów wyspy, które czynią ją jeszcze bardziej wyjątkową. Mowa tu o jaskiniach Ajuy, dzięki którym poznasz przeszłość geologiczną Wysp Kanaryjskich.

Każda wyspa archipelagu jest inna od pozostałych. W przypadku Fuerteventury kaprysy wulkanologii obdarzyły ją wspaniałymi pięknem przyrody, która jest esencją potęgi najgłębszych głębin planety Ziemi. Jaskinie Ajuy są tego najwspanialszym przykładem i stanowią prawdziwy cud natury. Uznane za pomnik przyrody w 1987 roku, stanowią istotną część Parku Wiejskiego Betancuria. Oznacza to, że są pod całkowitą ochroną, jednak są dostępne dla zwiedzających.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najbardziej znane jaskinie na Wyspach Kanaryjskich

Spektakularne jaskinie Ajuy liczą sobie tysiące lat i są najstarszymi tego typu formacjami na Wyspach Kanaryjskich. Należą one do kompleksu jaskiniowego Fuerteventury, powstałego w wyniku działania podmorskiego przepływu lawy i osadów, które wydostały się na powierzchnię i zaczęły formować wyspę około 100 milionów lat temu w okresie kredy. Skały wynurzyły się z morskich toni i zaczęły tworzyć podstawę, na której dziś opiera się wyspa.

Jaskinie Ajuy są niezwykle ważne z geologicznego oraz paleontologicznego punktu widzenia i należą do jednych z najważniejszych miejsc tego typu na świecie. Zwiedzanie ich oznacza podróż do samych początków powstania Fuerteventury i samych Wysp Kanaryjskich. Wejście do wnętrza jaskiń jest zdumiewającym doświadczeniem i nie sposób zostać obojętnym wobec ogromu wspaniałości natury, która ma tam miejsce. Sama wielkość jaskini oraz ciekawe formy skalne wprawiają zwiedzających w prawdziwe osłupienie i całkowity zachwyt, a to wszystko w anturażu morskich fal rozbijających się o skały przy wejściu jaskini. Cały pomnik przyrody (jaskinie oraz ich otoczenie) ma powierzchnię 31,8 hektara.

Wycieczka do jaskiń Ajuy

Jaskinie znajdują się przy nadmorskiej miejscowości Ajuy, która leży na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury, około 8 kilometrów od miasta Pájara. Można się tam dostać przyjeżdżając tam samochodem, lub autokarem z większą grupą. Dostęp do samych jaskiń również jest prosty, wystarczy przejść ścieżkę o długości około 500 metrów, która rozpoczyna się już na samej plaży Ajuy. Po drodze znajduje się niewielka zatoczka o długości 300 m, która jest idealnym miejscem do opalania się lub kąpieli.

Ścieżka do jaskini jest interesująca sama w sobie i pozwala na obejrzenie najstarszych na wyspie Fuerteventura wydm kopalnych. Zostały one stworzone z zastygłego piasku, który w większości składa się z materiałów organicznych, o czym świadczy obecność morskich skamielin. Można tu także również zaobserwować piece do wypalania wapna, które są pozostałościami po rodzaju działalności, która dawniej odgrywała bardzo ważną rolę w budowie tradycyjnych domów na wyspach. Obszar ten zaopatrywał Gran Canarię i Teneryfę w wapno, aż do końca ubiegłego wieku.

Nie trzeba przeznaczać całego dnia, żeby zwiedzić jaskinie Ajuy, gdyż w ciągu godziny lub dwóch można zobaczyć je w całości. Warto pamiętać o tym, że dostęp do nich może być utrudniony dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wnętrze jaskini jest chłodne i wilgotne, dlatego wybierając się do jej wnętrza, zabierz ze sobą kurtkę lub wodoodporny płaszcz. Pełne, wygodne buty także są częścią niezbędnego wyposażenia turysty zapuszczającego się do jaskiń Ajuy. Wstęp do grot jest całkowicie darmowy dla każdego, jednak gdy chcesz odwiedzić jaskinie w towarzystwie przewodnika, musisz liczyć się z pewnym wydatkiem.

Ajuy, urocza nadmorska wioska

Ajuy to nie tylko jaskinie, ale także, mała i spokojna wioska rybacka, która emanuje szczególnym, nadmorskim urokiem. Posiada ona także wiele innych interesujących miejsc, które zaciekawią niejednego odwiedzającego. Wioska jest położona z dala od wielkich hoteli i kurortów na wyspie i mieści się tuż na samym oceanem w sąsiedztwie klifów. W pobliżu znajduje się plaża z czarnego piasku zwana Los Muertos. Spacer wzdłuż poszarpanego wybrzeża wioski pozwoli Ci lepiej poznać geologię wyspy i piękno okolicy. Nie trzeba chyba dodawać, że ciężko opuścić tę miejscowość bez skosztowania lokalnych specjałów w jednej z tamtejszych lokali.

Ajuy skrywa jeszcze jedną ciekawostkę. Było to miejsce przybycia na wyspę Jeana de Béthencourt, odkrywcy Wysp Kanaryjskich. Francuz urodzony we Francji przybił do brzegu Fuerteventury na początku XV wieku i został uznany za pana Wysp Kanaryjskich przez Henryka III Walezego. Béthencourt założył miasto Betancuria, które przez dłuższy czas było najważniejszym ośrodkiem władzy na wyspie. Dawna stolica Fuerteventury znajduje się niedaleko od Ajuy i jest kolejnym historycznym miejscem na Wyspach Kanaryjskich, które warto odwiedzić.

Poprzedni

Najlepsze hotele all inclusive na Gran Canaria

Jak poruszać się po Teneryfie?

Następny

Dodaj komentarz