Fuerteventura, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Korektor: blackgrzywa Tagi , , , , , , ,

Fuerteventura- idealna dziewicza wyspa, na której słońce świeci przez okrągły rok. Z rozległymi równinami, ogromnymi plażami i białymi wydmami wyróżnia się niesamowitym pięknem i spokojem. Różnorodność rodzajów piasku, wielobarwność kolorów, uroki małych miasteczek i ekskluzywność nadmorskich kurortów zadowolą każdego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najpiękniejsze miasta, miasteczka i wsie na Fuerteventurze

Żadne wakacje na Fuerteventura nie mogłyby obyć się bez wizyty w stolicy wyspy, czyli Puerto del Rosario. To jedno z najbardziej atrakcyjnych pod wieloma względami miejsc z dzielnicami handlowymi, pięknymi plażami, parkami, barami i klubami oraz ze słynnym ekomuzeum.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Te ostatnie to La Alcogida, muzeum, do którego każdy powinien zajrzeć. Jest znane nie tylko na wyspie, ale i na kontynencie. Można podziwiać w nim wiele zawodów, które były na wyspie dawniej i są kultywowane nadal, oraz wiele tradycyjnych przedmiotów, które opisują lepiej przeszłość Fuerteventury. Są tu m.in. rękodzieło i oryginalne elementy wyposażenia przeciętnego domu sprzed lat a sama wystawa opiera się na 7 domach, które zostały odrestaurowane, będąc kiedyś prawdziwą wioską.

Inland Fuerteventura, open air museum  Ecumuseo la Alcogida, restrored old style houses
Fuerteventura, skansen Ecumuseo la Alcogida, licencja: shutterstock/By Tamara Kulikova

Każdy z budynków przedstawia odrębną siedzibę, ukazując współistniejący handel, życie prywatne, biedę, bogactwo, gospodarstwo, tradycję, kulinaria i rzemiosło na przestrzeni wieku. Natomiast jedną z najbardziej charakterystycznych cech stolicy wyspy są wszechobecne rzeźby, których jest co najmniej sto. Stoją na placach, przy kościołach, wśród budynków mieszkalnych oraz na wybrzeżu.

Temat większości z nich to znakomici ludzie, którzy pochodzą z wyspy, ale są również bardziej symboliczne dzieła jak elementy morza, czy szkielety waleni. Pełno tu również murali w tym dzieła Sabotage to the Mount, który na ponad 12 m przedstawił statek parowy i lata 20 XX wieku na wyspie.

Morro Jable 

To niewątpliwie piękne i popularne miasto cieszące się mianem najbardziej rozrywkowego na wyspie. To również jedno z najbardziej zaludnionych miejscowości w całej gminie Pajara a ze względu na swoje położenie jest punktem odniesienia dla turystów na Fuerteventurze. Jednym z ciekawszych obiektów wartych zobaczenia w Morro Jable jest z pewnością nadmorska promenada z rzeźbą Fobos autorstwa Lanzarote Cesara Manrique i ścieżką rowerową.

The beach Playa de Morro Jable with green palms, view on the town and the Atlantic coast. Location the Canary island Fuerteventura, Spain - 20.06.2016.
Plaża Playa de Morro Jable z zielonymi palmami, widokiem na miasto i wybrzeże Atlantyku, Spain – 20.06.2016., licencja: shutterstock/By Elena Krivorotova

Blisko samego miasta znajduje się ogromny Park Przyrody Jandia zwieńczony Pico de la Zarza, który jest najwyższym punktem na całej wyspie przy wysokości 807 m n.p.m. i jest idealnym miejscem do trekkingu. W Morro Jable nuda jest niemożliwa. Życie nocne toczy się w pubach i dyskotekach na niemal każdej jego ulicy a dodatkowo pod koniec sierpnia odbywa się Tydzień Kultury Palaya de La Cebada, podczas którego na miejskim rynku odbywają się wspaniałe koncerty z muzyką na żywo.

Fuerteventura – naturalne krajobrazy

Przestrzeń naturalna to jeden z najciekawszych atutów Wysp Kanaryjskich. Na Fuerteventurze jest ich wiele i tak różnych, że trudno je wszystkie opisać. Lasy, wydmy, wulkany, naturalne rozlewiska, solniska dzika przyrody, która wypełnia krajobraz wyspy wszelkimi kontrastami. Jednym z takich miejsc jest park przyrody Islote de Lobos, który mieści się na wysepce Lobos administracyjnie należącej do gminy La Oliva na Fuertaventura.

Aerial view of the coast of the island of Lobos, off the island of Fuerteventura in the Canary Islands in october 2019
Aerial view of the coast of the island of Lobos, off the island of Fuerteventura in the Canary Islands in october 2019, licencja: shutterstock/By Sergey Vovk

Jej nazwa pochodzi od lwów morskich, które jeszcze do niedawna żyły na jej brzegach. Ma zaledwie 4,5 km2 i ani jednej drogi. Zwiedzić można tu natomiast stożek wulkaniczny La Montana, niewielką plażę La Calera oraz charakterystyczną i widoczną z daleka latarnię morską Lobos.

Corralejo Natural Park 

Jest jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia na Fuerteventurze w północnej części wyspy blisko miasta o tej samej nazwie. Jest obszarem chronionym od 1994 roku, obejmując 2600 hektarów gigantycznych wydm i blisko 8 km plaż.

W południowej części parku znajduje się Czerwona Góra, z której to szczytu rozciąga się niesamowita panorama tego miejsca szczególnie zachwycająca o zachodzie słońca. Corralejo to też siedlisko różnego rodzaju ptaków, często zagrożonych wyginięciem jak Hubara. Jednak tym, co robi największe wrażenie są oczywiście wydmy Dunas de Corralejo, które swe piękne kolory zawdzięczają sproszkowanym muszlom mięczaków, małż i innych skorupiaków morskich.

Znajdują się one po drugiej stronie FV-1a, więc aby móc je podziwiać należy zatrzymać się na specjalnych parkingach przy plażach i dojść do nich pieszo. Ze względu na swoje imponujące rozmiary sięgające niekiedy wile metrów wzwyż stanowią nie lada gratkę dla miłośników sandboardingu.

Fuerteventurajak wejść na wulkan Calderon?

Poszukując niesamowitych pejzaży na wyspie, nie sposób pominąć wulkanu Calderon Hondo, który wraz z resztą jemu podobnych przyczynił się do powstania Fuerteventury około 50 000 lat temu. Aby móc zwiedzić jego blisko 70-metrowy krater trzeba wybrać się na dość odległy 5-kilomtreowy trekking okrężnym szlakiem zaczynającym się i kończącym w Lajares w gminie La Oliva. Oszałamiające widoki, jakie czekają na wszystkich wytrwałych, którzy zmierzą się z tą około godzinną wspinaczką, będą największą nagrodą.

Beautiful panoramic birds eye view on Calderon Hondo, Fuerteventura island. Aerial shooting vulcano around mountains with ocean coastline at sunny day. Travell, Mountains,islands, nature concept.
Piękny panoramiczny widok z lotu ptaka na Calderon Hondo na wyspie Fuerteventura, licencja: shutterstock/By Andrey Yurlov

Trekking na Świętą Górę Tindaya

Idealnym miejscem na trekkingową wyprawę jest też Święta Góra Tindaya znajdująca się w północno-zachodniej części Fuerteventura nieopodal La Oliva. Starożytni aborygeni uważali to miejsce za święte i przypisywali górze magiczne właściwości, o czym świadczą ryciny wyrzeźbione na jej zboczach.

To samotna góra wyróżniająca się z otoczenia o wysokości 400 m n.p.m. Na jej szczyt, z którego rozpościera się niesamowity pejzaż, prowadzi południowo-zachodnia ścieżka. A nieopodal znajduje się małe miasteczko z kilkoma sklepami i restauracjami, które są idealną bazą wypadową do zwiedzania okolicy.

Fuerteventura- najpiękniejsze plaże na wyspie

Fuerteventura oddzielona od Afryki jedynie wąskim korytarzem to istny raj dla pływania i wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Wzdłuż aż 340 km bajecznego wybrzeża znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Jego płytkie i krystalicznie czyste wody są idealne do pływania i żeglowania, jazdy na nartach wodnych, a nawet wędkowania. Ta niezwykła wyspa należy również do grona miejsc biorących udział w Pucharze Świata w windsurfingu. Wręcz wymarzonymi na to plażami są szczególnie CofeteJandiaCorralejo i Caleta de Fuste. Ta ostatnia zwłaszcza charakteryzuje się złotym w odcieniu piaskiem i krystalicznie czystą wodą o delikatnym, lekko nachylonym dnie morskim.

Rozciąga się na długości 700 m przy szerokości około 40 m. Schowana przed silnym wiatrem za murami sztucznie wybudowanego nieopodal miasta cieszy się sporą popularnością. Jej położenie w centrum wyspy sprawia, że jest idealnym miejscem na wakacje zarówno w zasięgu tak interesujących miejsc jak Corralejo czy El Cotillo na północy, jak i Costa Calma na południu.

Plaża Cofete 

To symbol wyspy rozciągając się na powierzchni aż 12 km. Otoczona masywem Jandia, ze złotym piaskiem i wzburzonym morzem. Samo dotarcie do niej to już wyzwanie, które rozpoczyna się około 18 km wcześniej nieutwardzoną, szutrową drogą.

Cofete Beach on the Southern Tip of Fuerteventura during Sunset
Plaża Cofete na południowym krańcu Fuerteventury podczas zachodu słońca, licencja: shutterstock/By Lukas Bischoff Photograph

Istnieją jednak autobusy, które dojeżdżają do tego miejsca, ale jedynie dwa razy dziennie w jedną i drugą stronę i to w szczycie sezonu letniego. Corralejo z blisko 9 km wybrzeżem ma najlepsze plaże na Fuerteventurze, z drobnym jasnym piaskiem i turkusowym morzem. Od północy występują tu długie i piaszczyste plaże jak MedanoEl Viejo czy Bajo Negro a od południa w bardziej turystycznych odcinkach wybrzeża El DormideroEl Moro, El Rosadero i Alzada. Co ciekawe w każdym z tych miejsc w pełni dozwolony jest nudyzm.

Plaże w obrębie wspomnianego już wcześniej miasta Morro Jable, głównie Playa del Matorral i Cofete są jednymi z największych na wyspie. Charakteryzują się jasnym piaskiem i bogatym przyrodniczo obszarem. Szczególnie plaża Cofete jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Fuerteventure. Ta dziewicza piaszczysta okolica stała się jedną z najpopularniejszych na Wyspach Kanaryjskich, chociaż dotarcie do niej nie jest łatwe z powodu ukształtowania terenu.

Sama ścieżka prowadząca w kierunku morza, chociaż malowniczo położona ciągnie się tuż nad urwiskiem, a więc trzeba zachować szczególną ostrożność. Równie interesująca jest plaża Solana, którą dostrzega się jako pierwszą po dotarciu do Morro Jable. Jest miejscem wyjścia na ląd ptaków morskich a jej charakterystycznym punktem jest górująca nad plażą latarnia morska Matorral.

Fuerteventura plaża Ajuy

Wszystkie plaże bledną jednak przy Ajuy, która nie ma nic wspólnego z typowymi rajskimi plażami. Wyróżnia się niespotykanym pięknem dzięki kontrastowi między krystaliczną wodą morską a czarnym piaskiem na plaży. Tę niezwykłą barwę zawdzięcza pyłom pochodzenia wulkanicznego, które na tym obszarze są szczególnie widoczne.

Dodatkowo wzdłuż wybrzeża na północ prowadzi oznakowana ścieżka, która kończy się w wulkanicznych jaskiniach dostępnych dla zwiedzających, warto jednak zabrać ze sobą latarkę. Jaskinie te otoczone są klifami i należą do najstarszych na archipelagu. Nieopodal znajdują się też inne plaże o podobnych warunkach i odcieniach piasku jak La ParedAguas Verdes i plaża Mills.

Jedną z plaż najbliżej stolicy wyspy Puerto del Rosario jest Los Pozos z piaszczystym nabrzeżem w kształcie półksiężyca z krystalicznie czystą wodą i bajecznym widokiem. Można na niej swobodnie wypocząć, a nawet grillować czy biwakować. To również idealne miejsce dla wszystkich miłośników nurkowania, snorkelingu i kajakarstwa. Znajduje się tu obszerny parking a nieopodal kilka restauracji z kuchnią międzynarodową i śródziemnomorską, a także kioski.

TOP 5 najlepszych hoteli na Fuerteventura

Najlepszy hotel w Morro Jable

Iberostar Selection Fuerteventura Palace  to ekskluzywny kompleks hotelowy w Morro Jable niedaleko pola golfowego Jandia i plaż Esquinzo i Cofete. Wyróżnia się jasną i nowoczesną aranżacją wnętrz w odcieniach bieli, beżu i kontrastowego turkusu. Pokoje dostępne są w różnym standardzie, lecz w każdym znajduje się telewizor z płaskim ekranem i klimatyzacja.

Do dyspozycji gości jest też wspólny salon, centrum wellness z salonem spa, solarium, sauną i basenem oraz zaplecze bankietowe, wypożyczalnia samochodów, biuro informacji publicznej oraz bezpłatny parking przy ulicy. Goście mogą korzystać z pięknego ogrodu ze słonecznym tarasem i widokiem na morze.

Śniadanie w formie bufetu serwowane jest co rano w jadalni, a lekki lancz można zjeść również w barze. Hotel może poszczycić się też znakomitymi restauracjami z kuchnią japońską Teppanyaki Tsukiji oraz El Sladar z kuchnią międzynarodową.

Najlepszy hotel w Morro Jable Corralejo

Po przeciwnej stronie wyspy w mieście Corralejo na północy Fuerteventura znajduje się natomiast Grand Hotel Bahia Real  przy Avenid Grandes Playas nieopodal plaż Las Agujas, Las Clavellinas i Corralejo Viejo Beach. Pokoje i apartamenty w tym kompleksie są na najwyższym poziomie, wyróżniają się przepychem i ekskluzywnym wyglądem. Goście mają do dyspozycji m.in. 2 odkryte i jeden zewnętrzny basen, bar z koktajlami i strefę spa z szeregiem zabiegów upiększająco-relaksujących.

Dostępne są tu również solarium, sauna, centrum fitness, łaźnia parowa, a nawet fryzjer. Do części wspólnej kompleksu hotelowego należy też zaplecze biznesowe z salą konferencyjną, przestronny ogród ze słonecznym tarasem i wspaniałym widokiem oraz bezpośredni dostęp do plaży. Wśród dodatkowych udogodnień i usług znaleźć można też usługi konsjerża, wymianę walut, całodobową recepcję, parking przy ulicy, plac zabaw i klub dla dzieci, wieczorne rozrywki w tym muzyka na żywo oraz wypożyczalnię samochodów.

Hotel może poszczycić się również aż 6 świetnymi restauracjami w tym La Alacena Real z kuchnią międzynarodową, Coco Bahia Lounge & Club specjalizująca się w kuchni śródziemnomorskiej i hiszpańskiej podobnie jak Las Columnas i Beach Club Las Palmeras, oraz La Cupula z kuchnią międzynarodową i Yamatori z kuchnią japońską.

Najlepsze hotele w Caleta De Fuste

Na wschodni wybrzeżu natomiast znajduje się Sheraton Fuerteventura Golf & Spa Resort  przy Avenida de las Marismas w Caleta de Fuste w pobliżu plaż Elba i Castillo a co najistotniejsze zaledwie 7 km od lotniska. To duży i nowoczesny ośrodek z duszą, jego klasyczny wystrój wpisuje się idealnie w otaczającą go przestrzeń.

Dysponuje nowoczesnym centrum spa z odnową biologiczną, centrum fitness i łaźnią turecką, a także 3 barami, restauracją z kuchnią międzynarodową, 4 odkrytymi basenami i polem do minigolfa. Goście mogą skorzystać również z bezpłatnego parkingu na miejscu, placu zabaw dla dzieci, kortu tenisowego i plaży, która znajduje się przy samym kompleksie.

Elba Palace Golf & Vital Hotel  również w Caleta de Fuste to klasyczny, lecz wyrafinowany w swym przepychu obiekt noclegowy nieopodal plaży Elba. Ten 5-gwiazdkowy obiekt podobnie jak inne wymienione hotele może poszczycić się zarówno wspaniałymi widokami na morze, jak i starannie wypielęgnowanym ogrodem.

Dysponuje wygodnymi i przestronnymi pokojami z łazienkami, w których znajdą się wszystkie najpotrzebniejsze kosmetyki i akcesoria jak również z zestawem do parzenia kawy i herbaty, sejfem telewizorem, minibarem i klimatyzacją.

Na ostatnim piętrze mieszczą się natomiast apartamenty o najwyższym standardzie z oddzielnym salonem, drewnianymi podłogami, tarasem i marmurowymi łazienkami z jacuzzi i prysznicem z hydromasażem. Do dyspozycji gości są tu również biblioteka, kort tenisowy, bar 3 restauracje: St. Andrews i Cafeteria Hoyo 19 z kuchnią lokalną i międzynarodową oraz La Bodega. Goście mogą skorzystać też z wieczorków tematycznych, zaplecza bankietowego, usług hotelowych, sklepu oraz wypożyczalni samochodów.

Hotel w pobliżu plaży Castillo

Ostatnim w rankingu najlepszych hoteli na Fuerteventurze, chociaż w niczym nieustępującym reszcie jest obiekt Barcelo Fuerteventura Thalasso Spa w Caleta de Fuste w pobliżu plaży Castillo oraz klubu golfowego.

Dysponuje aż 462 pokojami i apartamentami w różnym standardzie z darmowym WiFi, klimatyzacją i telewizorem. Wśród szerokiego spektrum usług skorzystać można z kantora wymiany walut, sklepu, garażu i wynajmu samochodów. W cenie pobytu można skorzystać z kolacji, obiadu i śniadania serwowanego w hotelu w formie bufetu, a także baru z koktajlami, restauracji i baru z przekąskami przy basenie.

Do dyspozycji gości jest też centrum spa z zabiegami i masażami, oraz sauna i łaźnia turecka. Dodatkowo skorzystać można z klubu i programu rozrywkowego dla dzieci, odkrytego basenu ze słodką wodą i audytorium. Wśród zajęć dodatkowych wybierać można wśród koszykówki, nurkowania, skuterów wodnych, minigolfa, tenisa oraz siatkówki plażowej.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

La Palma, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Las Palmas de Gran Canaria – stolica turystycznego raju

Następny

Dodaj komentarz