Wąwóz Guayadeque

Tagi , , , ,

Wąwóz Guayadeque to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie możemy znaleźć na Gran Canarii. Ten niewątpliwy skarb przyrody, który od lat fascynuje turystów swoim surowym krajobrazem, usytuowany jest na południowym wschodzie wyspy, pośród stromych zboczy i krętych dróg. W przeszłości przez tereny te przepływała szeroka, rwąca rzeka, która pozostawiła po sobie wiele ciekawych formacji skalnych. Dziś w miejscu tym możemy podziwiać wykute w skale domy oraz ponad 80 gatunków endemicznych roślin. Wąwóz Guayadeque można zwiedzać samochodem, wykorzystując mapę z opisem najważniejszych punktów położonych na trasie, a także rowerem. Najodważniejsi mogą wybrać się w wielokilometrową pieszą wycieczkę po wąwozie. W tym przypadku należy jednak pamiętać o zapasie wody, ciepłej kurtce oraz sprawdzonych, wygodnych butach trekkingowych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wąwóz Guayadeque – jak dojechać?

Wąwóz Guayadeque zaczyna się w Aguimes. Na jego dnie poprowadzono asfaltową drogę, która pomaga w przemieszczaniu. Będąc w górach, należy kierować się drogą GC-130, a następnie GC-120 do miejscowości Ingenio, skąd można skierować się na drogę prowadzącą do wąwozu. Aby mieć pewność, iż przejedziemy przez cały Wąwóz Guayadeque, warto ustawić w nawigacji punkt o nazwie Casa Cueva Canaria, który znajduje się na końcu wąwozu. Jest to niewielki, acz klimatyczny sklepik z regionalnymi pamiątkami.

Atrakcje w Wąwozie Guayadeque

Barranco de Guayadequa w języku tubylców oznacza ,,miejsce, w którym płynie woda’’. W przeszłości przepływała tędy rzeka, która wiele kilometrów dalej spokojnie łączyła się z oceanem. Na jej brzegach mieszkańcy wyspy założyli osadę, a w wulkanicznych skałach wykuli swoje domy. Po słonecznej stronie rzeki mieszkali, natomiast zmarłych grzebali po stronie zachodniej, która według podań była znacznie ciemniejsza, gdyż docierało do niej mniej słońca. Do dziś w miejscu tym zachowało się wiele oryginalnych domów, które usytuowane są wysoko na zboczu wąwozu. Co więcej, wciąż są zamieszkane.

Przyjeżdżając w to miejsce, warto zatrzymać się w Cuevas Bermejas. W tej niewielkiej wiosce wzorem przodków, wszystkie domy zostały wydrążone w ciemnych wulkanicznych zboczach. Przechadzając się wzdłuż wąskich przejść, warto zatrzymać się w skalnym kościele. Nieduże, wąskie wejście prowadzi do ciemnej komnaty, na końcu której znajduje się niezwykły ołtarz z trzema figurami świętych unoszących się nad nim. Przyglądając się ścianom, wprawne oko dostrzeże ogrom pracy, jaki mieszkańcy włożyli w wydrążenie tego miejsca. Dowodem tego są ślady dłuta, które dawno temu wyrwało to miejsce skale.

Przyglądając się kolejnym skalnym domom, możemy zauważyć, iż nawet tutaj dotarła tak zwana cywilizacja. Ze skał wystają nie tylko anteny, ale i baterie słoneczne. Mieszkańcy, choć jest ich niewielu, chwalą sobie mieszkanie w wąwozie. Mówią, iż latem w skalnych domach jest chłodno, a zimą ciepło. Jest też spokój, ponieważ poza sezonem zagląda tu niewiele osób. Ze względu na niewielką liczbę mieszkańców jaka pozostała na ziemi ojców, w miejscowościach wydrążonych w skale jest bezpiecznie.

Wstęp do wąwozu nie jest drogi

Wąwóz Guuayadequa został sklasyfikowany jako Zabytek Przyrody i Obiekt Kultury. Za wstęp do tutejszego muzeum należy zapłacić trzy euro, które upoważniają do wejścia na wszystkie dostępne w tym czasie wystawy. Eksponaty tworzące wystawę szczegółowo ,,opowiadają’’ historię tego niezwykłego miejsca. Za jedyne kilka euro można poznać dużą część historii wyspy. Obszar, w którym pamięć jest wciąż żywa, a tradycja silna.

Co ciekawe, na terenie wąwozu znajdziemy wiele dróg trekkingowych  o różnych stopniach trudności. Przyjeżdżając tu z samego rana, można zyskać jedyną w swoim rodzaju okazję na spojrzenie na ten piękny teren z góry, pokonując jedną z kilkugodzinnych pieszych tras. Wczesna pobudka pozwoli uniknąć dużych grup turystów, które przyjeżdżają tutaj w sezonie wakacyjnym.

Gdzie zjeść blisko Wąwozu Guayadeque?

Bez wątpienia jedną z najbardziej znanych restauracji w wąwozie jest Restaurant Tagoror. Miejsce to po przekroczeniu progu zapiera dech w piersiach. Podzielona na niewielkie sekcje znajdujące się w kolejnych grotach skalnych, wzbudza zainteresowanie największych sceptyków. Kamienne stoły, które doskonale korespondują z elementami dekoracyjnymi, sprawiają, iż miejsce to jest na swój sposób przytulne. Życzliwi właściciele nie tylko chętnie opowiadają przybyłym o historii tego fascynującego miejsca, ale i podpowiadają, co warto zamówić. A w menu znajduje się wiele pyszności. Począwszy od aromatycznych zup, po suszone szynki i pieczoną wieprzowinę podawaną w towarzystwie lokalnych warzyw. Doskonałym uzupełnieniem każdego posiłku jest wino, które dzięki łagodnemu klimatowi panującemu na Gran Canarii, wytwarzane jest na sąsiednich zboczach wąwozu. Dużą zaletą tego miejsca jest doskonały stosunek cen do jakości.

Apartamenty w jaskiniach do wynajęcia w Wąwozie Guayadeque

Na terenie Wąwozu Guayadeque można znaleźć kilka miejsc, które oferują nocleg w jaskiniach. Jest to ciekawa alternatywa dla hoteli z gwiazdkami, w których zazwyczaj nocują przybyli na wyspę turyści. Chcąc poczuć się jak rodowity Guancz, warto zagryźć zęby i spędzić noc w miejscu pozbawionym luksusów.

Ci, którzy poszukują czegoś pomiędzy hotelowymi gwiazdkami a jaskinią powinni zameldować się  w La Casona Canaria Boutique Home B&B. Położony w miejscowości Aguimes posiada wszystko, co potrzebne podczas wakacji. Jako jeden z niewielu posiada niewielki, prywatny basen. Obiekt dysponuje ponadto klimatyzowanymi pokojami urządzonymi z największą dbałością o szczegóły. Kolorowe wnętrze aż ocieka energią, a serwowane każdego ranka śniadania pozwalają nabrać sił potrzebnych do zwiedzania okolicy. La Casona Canaria posiada słoneczny taras, na którym można delektować się świeżo zaparzoną kawą. Roztacza się z niego wspaniały widok na ogród, o który dbają właściciele. Na terenie całego obiektu działa szybkie łącze Wi-Fi.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie wąwozu?

Aby móc powiedzieć, iż rzeczywiście zobaczyło się Wąwóz Guayadeque, na jego zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Sam dojazd z pobliskich ośrodków turystycznych może nam zająć nawet sześćdziesiąt minut. Po przybyciu na miejsce każdy zwiedzający musi udać się do centrum Wąwozu Guayadeque, w którym zatrudnieni przewodnicy wyjaśnią zwyczaje tubylców zamieszkujących w przeszłości to niezwykłe miejsce. Następnie podążać wzdłuż piętnastokilometrowej trasy, wzdłuż której można napotkać wiele osad. Na trasie będziemy mogli nie tylko odwiedzić niektóre z domów, ale i porozmawiać z ich właścicielami.

Wąwóz Guayadeque zamieszkują niezwykle sympatyczni mieszkańcy, którzy z dumą opowiadają o miejscu, które zamieszkiwane jest przez ich rodziny od pokoleń. Zgłodniali w trakcie zwiedzania powinni udać się przynajmniej do kilku działających w wydrążonych w skale restauracji, a także miejsca służącego jako grill na świeżym powietrzu, gdzie z turystami z innych krajów można wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat tego niepowtarzalnego miejsca na mapie archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Poprzedni

Gdzie zatrzymać się na Teneryfie blisko natury

Góry Anaga i szlak zmysłów (Sendero de Sentidos)

Następny

Dodaj komentarz