Gran Canaria – najlepsze atrakcje turystyczne, co zobaczyć?

Korektor: blackgrzywa Tagi , , , , , , , ,

Gran Canaria – najlepsze atrakcje turystyczne

Gran Canaria jest hiszpańską wyspą położoną na Oceanie Atlantyckim, wchodzącą w skład Wysp Kanaryjskich i znajdującą się w ich centralnej części. Ze względu na położenie jest ona bardzo zróżnicowana pod względem fauny i flory. Dzięki temu na wyspie można podziwiać malownicze widoki, a także zwiedzić wiele ciekawych miejsc.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jakie miejsca warto zobaczyć na Gran Canaria?

Wydmy w Maspalomas

Jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych na wyspie. Znajdujące się na południu wyspy wydmy zajmują powierzchnię ok. 400 ha, a cały teren tworzy park przyrody, częściowo udostępniony dla turystów. Złote piaski rozciągające się wzdłuż oceanu tworzą imponujący krajobraz. Najwyższe z nich osiągają wysokość nawet 20 metrów. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzenia parku, jadąc na wielbłądzie.

Wąwóz Guayadeque i domy-jaskinie

Imponujące zjawisko przyrodnicze, znajdujące się w południowo- wschodniej części wyspy przyciąga wielu pasjonatów przyrody. Wąwóz rozciąga się na długości 15 kilometrów, tworząc surowy krajobraz z licznymi zboczami, które są pokryte rodzimą roślinnością. Charakterystyczną częścią wąwozu są słynne domy- jaskinie, stworzone w naturalnej jamie skalnej, przekształcone na domy mieszkalne, bądź restauracje. U okolicznych mieszkańców jest możliwość zakupienia miodów z drzew migdałowych, które porastają i zdobią wąwóz.

Caldera de Bandama

Na terenie rezerwatu przyrody we wschodniej części wyspy, którego początki sięgają pięciu miliardów lat wstecz, kiedy kształtował się wulkan Pico de Bandama, znajduje się kaldera krateru wulkanicznego. Wyróżnia się niezwykłymi walorami przyrodniczymi i geologicznymi. Zaś ścieżka, która biegnie wgłąb krateru prowadzi do najbardziej skrytej winnicy na wyspie.

Hiking at volcanic crater "Pico de Bandama" in Gran Canaria - Spain
Caldera de Bandama, licencja: shutterstock/By marako85

Muzeum i Park Archeologiczny Groty Malowideł

Muzeum i Park Archeologiczny znajdują się na północy wyspy. Muzeum zostało wzniesione na pozostałościach dawnych plemion kanaryjskich. Jego wnętrze pokazuje kulturę pierwotnych mieszkańców wyspy.

Odwiedzający mają możliwość zwiedzenia Groty Malowideł, która została wyżłobiona w skale wulkanicznej. Można tam zobaczyć fryzy zdobiące ściany, pozostawione przez pierwszych mieszkańców wyspy. Warto wcześniej dokonać rezerwacji i umówić się na zwiedzanie gdyż odbywa się ono wyłącznie z przewodnikiem.

Las Palmas- stolica wyspy

Las Palmas jest największym miastem nie tylko Gran Canarii, ale również Wysp Kanaryjskich. To tętniące życiem miasto. W mieście znajduje się wiele centrów handlowych, teatry, galeria i muzea. Fani zakupów mają do dyspozycji aż cztery galerie handlowe. Również wiele ulic przepełnionych jest różnorodnymi sklepami, w szczególności ulica Mesa y López.

LAS PALMAS, SPAIN - OCTOBER 13: Cruise ship moored in the La Luz Port on October 13, 2013 in Las Palmas de Gran Canaria, Spain. The port of Las Palmas is the 4th most important ports in Spain
LAS PALMAS, , licencja: shutterstock/By nito

Wielbiciele rozrywek znajdą w stolicy liczne kluby i dyskoteki. Ponadto w Las Palmas co roku odbywa się wiele festiwali, a także hucznie obchodzony jest karnawał, organizowany w parku Santa Catalina.

W mieście znajduje się kilka plaż, z których najdłuższa – Las Canteras liczy 3 kilometry długości, a także posiada skalny falochron łagodzący fale. Ciekawą plażą jest Playa de La Laya, którą wyróżnia ciemny kolor piasku.

Miejscem wartym odwiedzenia w stolicy jest historyczna dzielnica Vegueta. Jej urokliwe uliczki prowadzą do wielu zabytków takich jak Katedra Świętej Anny, Dom Kolumba czy Pałac Episkopalny. Zaś w przydrożnych restauracjach jest możliwość spróbowania potraw regionalnych.

Puerto de Mogan

Jedno z najbardziej malowniczych miast Gran Canarii. Charakterystyczne dla tego miasta są kwiaty, które są praktycznie wszędzie. Pięknie zdobią starówkę, a pnące się po balkonach bungewille nadają uroku bielonym budynkom. Spacer urokliwymi uliczkami miasta zdobionymi kwiatami to czysta przyjemność.

W mieście znajduje się port, będący również przystanią dla jachtów, które pięknie komponują się z lazurową wodą oceanu. Natomiast wzdłuż miejskiej plaży ciągnie się promenada z licznymi sklepami, kawiarniami oraz restauracjami, w których skosztujemy lokalnych przysmaków i świeżych owoców morza.

Starówka w mieście Teror

W odległości 20 kilometrów od stolicy Gran Canarii znajduje się miasto Teror. Miasto to słynie z kultu Matki Boskiej Sosnowej, która jest patronką wyspy. Teror posiada piękną starówkę, na której znajduje się Bazylika Matki Boskiej Sosnowej.

Canary isands travel and landmarks. Teror - most beautiful traditional town of Grand Canary (Gran Canaria).
Terror (Gran Canaria). , licencja: shutterstock/By leoks

Dzieło architektoniczne stanowi najważniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsce miasta. Poza Bazyliką w mieście warto odwiedzić Bazylikę Mniejszą, będącą darem papieża Benedykta XV, a także Muzeum Patronalne Matki Boskiej.

Tejeda i Roque Nublo

Tejeda jest miasteczkiem położonym w najwyższej części wyspy na wysokości 1050 m.n.p.m. Możemy tam podziwiać piękną panoramę Parku Krajobrazowego Nublo. Tereny przyrodnicze charakteryzują rozległe lasy piniowe oraz liczne migdałowce.

Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Gran Canarii- Pico de Las Nieves o wysokości 1949 m.n.p.m. Charakterystycznych punktem turystycznym jest znajdujący się na terenie parku monolit Roque Nublo o wysokości 70 metrów. Monolit ze skały bazaltowej powstał w wyniku działalności wulkanicznej.

Wioska rybacka Agaete i port w Puerto de Las Nieves

Położona na zachodzie wyspy, spokojna miejscowość, wyróżniająca się wśród tłumnych miast. Charakterystyczne są tam białe zabudowania, niewielkie knajpki i ryneczki. Wartym odwiedzenia jest port w Puerto de Las Nieves, nieopodal którego znajduje się kamienista plaża z krystalicznie czystą wodą. Można z niej podziwiać przepiękne widoki na ogromne klify.

Ogród zoologiczno- botaniczny- Palmitos Park

Znajdujący się w południowej części Gran Canarii ogród zoobotaniczny zajmuje powierzchnię 20 ha. Można w nim zobaczyć całą kanaryjską florę i faunę. Codziennie organizowane są pokazy zwierząt m.in. delfinów, papug oraz drapieżnych ptaków.

W Palmitos Park można również podziwiać przepiękną roślinność. Na terenie ogrodu znajduje się kolekcja wielu odmian orchidei, a także ogród kaktusów, wśród których można zobaczyć gatunki mierzące ponad 4 metry.

Na terenie ogrodu znajduje się także największa w Europie motylarnia. Na zwiedzanie ogrodu warto zarezerwować sobie cały dzień, aby móc w pełni go zwiedzić. Warto również zakupić bilety z wyprzedzeniem, aby ominąć kolejki.

Gran Canaria Palmitos Park
Palmitos Park in Maspalomas, Gran Canaria, licencja: shutterstock/By Cristian Puscasu

Park wodny- Aqualand Maspalomas

Park wodny znajduje się w mieście Maspalomas na południu wyspy. Park wodny jest podzielony na cztery strefy tematyczne. Strefa Family Fun jest idealna dla rodzin. Główną jej atrakcją są lwy morskie. Strefa Kidzworld jest stworzona dla dzieci.

Minipark jest przystosowany nawet dla kilkuletnich dzieci, które mogą korzystać z łagodnych zjeżdżalni, a także wodnego placu zabaw. Na terenie miniparku znajdują się profesjonalni ratownicy, dzięki którym rodzice nie muszą martwić się o swoje pociechy.

Kolejna strefa Adrenaline Fun jest przeznaczona dla osób lubiących ekstremalne zjeżdżalnie. Natomiast strefa Chill out & Play jest idealna dla osób chcących się zrelaksować w jacuzzi, bądź przemierzając pontonem urokliwe tereny parku.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

La Gomera – najmniejsza wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich

Historia wiecznie żywa w La Orotava – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi.

Następny

Dodaj komentarz