Wydmy Maspalomas

Tagi , , , ,

Gran Canaria oferuje niesamowitą ilość oryginalnych propozycji na wakacje. Maspalomas to natomiast jeden z najbardziej uwielbianych przez turystów kurortów na wyspie. Punktem obowiązkowym podczas wakacji w okolicy są oczywiście wydmy, które razem z laguną tworzą unikalny ekosystem w skali świata. Jak dojechać do Maspalomas? I jakie atrakcje czekają na odwiedzających w okolicy?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Maspalomas na wielbłądzie

Maspalomas położone jest na południowym krańcu Gran Canarii i jest najbardziej rozwiniętym ośrodkiem turystycznym na wyspie. Jednocześnie dzięki sprzyjającemu klimatowi, płytkim wodom i niesamowitym wydmom jest doskonałym miejscem na wakacje przez cały rok.

Nie każdy wie, że na Gran Canaria można udać się na osobliwą wyprawę na grzbietach wielbłądów w Rezerwacie Przyrody Wydm Maspalomas. Jest to ponad czterysta hektarów złocistego piasku rozciągających się wzdłuż wybrzeża z widokiem na morze. Rezerwat podzielony jest na trzy części biegnące równolegle wzdłuż linii brzegowej. Palmeral to plantacja palm w Maspalomas, charca to stawy położone między morzem a piaskiem, będące punktem odpoczynku ptaków migrujących z Europy do Afryki, a wydmy rozciągają się na pozostałym obszarze.

Krajobraz, który otwiera się po wejście do rezerwatu, tworzy kompleks niezwykle interesujących struktur, zarówno za sprawą bogactwa flory, jak i fauny, ale także za sprawą geomorfologicznego wyglądu tego miejsca. Wycieczka na wielbłądach, którą oferuje kilka biur turystycznych w okolicy, jest jedną z najbardziej spektakularnych form zwiedzania rezerwatu. Podczas około 30-40 minut wspaniałej przygody można obserwować pustynny krajobraz Gran Canarii, siedząc na dwuosobowych siodłach. Takim wyprawom towarzyszą również przewodnicy, którzy przybliżą nieco historię tego miejsca, oraz wskażą najciekawsze miejsca.

Wydmy Maspalomas – jak dojechać?

Wydmy Maspalomas znajdują się na południowym krańcu wyspy w samym sercu turystycznego kurortu. Najbliżej położonym lotniskiem jest międzynarodowy port lotniczy znajdujący się w połowie drogi między stolicą wyspy, czyli Las Palmas a Maspalomas. Darmowa autostrada łączy te główne miasta, a wypożyczalnia samochodów znajduje się blisko lotniska z niewygórowanymi cenami. Auto to jedna z wygodniejszych form poruszania się po wyspie, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dają nie tylko wygodę swobodnego przemieszczania, ale i miejsce na przewóz dowolnej ilości bagażu, wózków i innych najpotrzebniejszych rzeczy.

Podróż z lotniska do Maspalomas nie jest ani skomplikowana, ani długa. Bezpośrednio za lotniskiem odjeżdżają autobusy linii numer 66, których przystankiem końcowym jest latarnia morska w Maspalomas. Autobusy odjeżdżają co godzinę od 7.20 rano do 22.20 wieczorem. Pojedynczy przejazd kosztuje 4,05 € i można go kupić zarówno w automatach, jak i w samym autobusie.

Taksówka to najwygodniejszy środek transportu i stosunkowo tani, gdy wybieramy się w większej liczbie osób. Mimo to koszt takiej podróży to około 33 €. Stawka nie jest stała i może się nieco różnić, więc warto przed rozpoczęciem podróży zapytać kierowcę o cenę. Taksówki znajdują się zarówno wprost na ulicy krążące wokół lotniska, jak i na specjalnym parkingu.

Wydmy Maspalomas – jak powstały?

Hipotez co do powstania wydm w okolicy Maspalomas jest co najmniej kilka, ale dwie są najbardziej prawdopodobne. Pierwsza z nich mówi o tym, że wydmy powstały na przestrzeni wieków dzięki gwałtownemu wiatrowi, który naniósł na linię wybrzeża drobny afrykański piasek, któremu pomogły silne fale sztormowe. Druga hipoteza mówi o tym, że wydmy powstały na skutek trzęsień ziemi, które wywołały tsunami, czego następstwem były duże masy piasku. Badania geologiczne na tym obszarze coraz częściej wskazują na tę drugą opcję. Szczególnie analiza próbek wywiertów daje odpowiedź na pytanie, kiedy dokładnie wydmy w Maspalomas mogły powstać. Sugerowana data to okres między 1720 a 1870 rokiem. Najbardziej prawdopodobnym momentem jest jednak rok 1755, gdy 1 listopada w Lizbonie miało miejsce trzęsienie ziemi, które spowodowało ogromne przemieszczenie wody i piasku, co mogło wpłynąć również na archipelag Wysp Kanaryjskich.

W 1987 roku Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas został uznany za obszar chroniony, natomiast w 1994 roku został określony mianem Specjalnego Rezerwatu Narodowego, od którego prowadzone są ciągłe interwencje mające na celu ochronę i odbudowę ekosystemu.

Atrakcje w okolicach Maspalomas

Jedną z największych atrakcji w okolicy Maspalomas zaraz po wydmach jest latarnia morska, której budowa rozpoczęła się w 1861 roku, a ukończyła się blisko 30 lat później. Wówczas tereny w tej części wysp były niezamieszkałe. Do budowy wieży wysokiej na 55 m wykorzystano budulec przywożony drogą morską. Inauguracyjne rozświetlenie nastąpiło 1 lutego 1890 roku, stając się jednocześnie jedyną konstrukcją znajdującą się pomiędzy Playa del Ingles a Maspalomas. Wówczas latarnia miała ogromne znaczenie dla żeglugi morskiej, przy naprowadzaniu statków kursujących pomiędzy Europą, Afryką a Ameryką. Obecnie wieża i wszystko wokół niej uległo zmianie. Znajduje się ona na początku deptaka będącego już częścią miasta, otoczona restauracjami i skalpami. Jest idealnym miejscem wytchnienia po dniu spędzonym na plaży.

Punktem obowiązkowym podczas wakacji na południu Gran Canarii jest też plaża Maspalomas, która oferuje różne odcinki wybrzeża, spełniające wszelkiego rodzaju potrzeby. Po zachodniej stronie plaża łączy się z miastem i oferuje idealne usługi dla rodzin z dziećmi, takie jak wypożyczenie leżaków i parasoli, a także skorzystanie z prysznica i kiosków. Kierując się nieco dalej na wschód, pojawia się obszar, w którym można uprawiać sporty wodne oraz plaża dla nudystów.

W pobliżu centrum Boulevard el Faro znajduje się stanowisko archeologiczne, które ukazuje część historii i kultury wyspy. To właśnie w tym miejscu znaleziono prehistoryczne przedmioty należące do kanaryjskich aborygenów, którzy ze względu na specyfikę tego miejsca postanowili osiedlić się właśnie na tym wybrzeżu.

Południe Gran Canarii to nie tylko wydmy

Południe Gran Canarii to również wiele malowniczych wiosek i atrakcji przyrodniczych. Nieco bardziej w stronę lądu znajduje się m.in. górska wioska Fataga. Usiana jest bielonymi kanaryjskimi domami z glinianymi dachówkami w kolorze pomarańczowym i brązowym. Położona jest w jednym z najbardziej urzekających naturalnych krajobrazów wyspy, czyli w dolinie Fatagi, znanej również jako „Dolina Tysiąca Palm”. Składa się z imponujących wzgórz, stromych klifów, gajów palmowych i drzew owocowych znajdujących się wśród krętych dróg prowadzących do serca wioski.

Nieco większym miasteczkiem, znajdującym się zaledwie 25 minut drogi na wschód od Maspalomas jest Aguimes. Oferuje spacery po historycznym centrum, mnóstwo terenów zielonych, a także kilka ciekawych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się przez cały rok. Jednym z najciekawszych miejsc w mieście jest świątynia San Sebastian.Wykonana z kamienia jest doskonałym przykładem kanaryjskiego neoklasycyzmu. Od 1981 roku jest też uznawana za Narodowy Zabytek Historii Sztuki.

Poprzedni

Teneryfa – najlepsze atrakcje turystyczne, co zobaczyć?

Najpiękniejsze plaże na Gran Canaria?

Następny

Dodaj komentarz