Drago Milenario – Tysiącletnie Smocze Drzewo

Korektor: Mariola Tagi , , , ,

W północno-zachodniej części Teneryfy, w Icod de los Vinos, możemy zobaczyć Tysiącletnie Smocze Drzewo (Drago Milenario). Jest to ponad 16-metrowa dracena smocza (Dracaena Draco). Od 1917 roku uznana za Pomnik Narodowy. Roślina ta stała się symbolem całej Teneryfy. Drzewo mające 20-metrowy pień (w obwodzie) ma prawdopodobnie około 800 lat. Ocena jej wieku jest bardzo trudna, bowiem nie ma ona słojów. Jedynym wyznacznikiem wieku są gałęzie, a konkretnie ich rozłożenie.

Ta odmiana draceny nie jest specjalnie wymagająca pod względem uprawy, jednakże może rosnąć tylko na Wyspach Kanaryjskich i Maderze z powodu specyficznej, wulkanicznej gleby. Na całym globie jest ich kilkaset sztuk. Nie toleruje żadnych zmian w nawożeniu czy nawadnianiu. Dlatego stabilny klimat wyspy bardzo jej sprzyja. Żywica Smoczego Drzewa po utlenieniu przybiera niesamowity, krwistoczerwony kolor. Pierwotni mieszkańcy wykorzystywali żywicę do balsamowania ciał i jako lekarstwo.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Drago Milenario – atrakcje Teneryfy

Smocze Drzewo znajdziemy w Parque del Drago Milenario. Park ten utworzony w 1996 roku powstał w celu zabezpieczenia drzewa przed wandalami i spalinami samochodowymi. Na 3- hektarowej przestrzeni obejrzymy także inne rzadkie rośliny występujące tylko na Wyspach Kanaryjskich. Oprócz wiekowego drzewa możemy zobaczyć ogród z ziołami i roślinami leczniczymi oraz szkółkę smoczych drzew. Na terenie parku dowiemy się także o Guanczach, pierwotnych mieszkańcach Teneryfy, o ich obrządkach, życiu i zwyczajach. W jednej z jaskiń jest odtworzony grobowiec pierwotnych mieszkańców tych ziem.

Po spacerach możemy odetchnąć w strefie piknikowej. Tam spotkamy przewodników, którzy chętnie opowiedzą o wspaniałej roślinności Wysp Kanaryjskich. Aby dojść do samego pnia Smoczego Drzewa, trzeba kupić bilet wstępu. Można także podziwiać roślinę za darmo, z oddalonego punktu widokowego, znajdującego się przy Plaza de Andrés de Lorenzo Cáceres. Jest tam także inna olbrzymia smocza dracena. W La Casa del Drago, czyli sklepie z pamiątkami, barze i kawiarni na terenie parku, można kupić likier z żywicy Smoczego Drzewa. Dla amatorów niecodziennych trunków to bardzo dobry prezent. Smocze drzewo ma także inne nazwy: drzewo smoczej krwi czy smokowiec pospolity. Warto dodać, że grafika przedstawiająca Tysiącletnie Smocze Drzewo umieszczona była przed laty na hiszpańskich banknotach o nominale 200 peset.

Wiele osób zachwyca się parkiem i możliwością spojrzenia z bliska na symbol wyspy. Historia Guanczów także potrafi zainteresować. Są jednak opinie mówiące, że to miejsce nie do końca spełnia wymagania współczesnego turysty. Spore problemy mogą mieć osoby niepełnosprawne. Kocie łby, połamane kamienne płyty, wiele schodów i stromych podejść. Inni podkreślają, że jeśli się chce tylko pamiątkę w postaci zdjęcia, nie warto płacić i lepiej uwiecznić słynną smoczą dracenę z parkingu. Niezależnie od pochwał czy słów krytyki, warto zobaczyć tę część Teneryfy, choćby będąc w trasie do innych atrakcji. Park i miasteczko mają swój urok i ciekawą historię.

Jak dojechać do Smoczego Drzewa?

Do Parque del Drago Milenario dojedziemy wynajętym samochodem lub autobusem. Łatwy jest dojazd z takich kurortów jak Garachico, Buenavista del Norte, La Orotava czy Puerto de la Cruz. Ostatni przystanek najbliższy parku to Estación Icod (T). Stamtąd jeszcze około 600 metrów piechotą.

Po odwiedzeniu parku warto zatrzymać się w Icod de los Vinos. Miasteczko założone w 1501 roku przez Hiszpanów ma wiele urokliwych uliczek i domów. Miejscowość ta zawdzięcza swoją nazwę winnicom i sławnemu szczepowi winogron Malmsey. Wzmacniane wina produkowane z tych winogron zachwycają waniliowymi, czekoladowymi i miodowymi nutami dorównując słynnemu porto. Fontanna w centrum przynosi ulgę podczas największych upałów. Warto też zajrzeć do kościoła San Marcos i Casa de Los Cáceres. 

Godziny otwarcia:

  • od kwietnia do września: 09:00 – 20:00
  • od października do marca: 10:00 – 18:00

Cennik:

  • dorośli – 5 €
  • studenci i emeryci – 3 €
  • dzieci do lat 8 – 2,50 €

Adres:

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Fuerteventura – temperatury i pogoda w ciągu roku

Ogród zoologiczno-botaniczny Paraíso de las Aves, czyli Raj Ptaków na wyspie La Palma

Następny

Dodaj komentarz