Trekking po lesie Los Tilos – porady i przewodnik

Redaktor: Asia (Korektor: Asia) Tagi , , ,

La Palma to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata wyspa, należąca do tak zwanych Kanarów. Prócz piaszczystych plaż, La Palma ma turystom do zaoferowania jeden z najbardziej niezwykłych lasów na kuli ziemskiej. Co warto wiedzieć o lesie Los Tilos? Jakie są najlepsze trasy trekkingowe?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Garść faktów o La Palmie

La Palma jest wyspą pochodzenia wulkanicznego należącą do Hiszpanii. Wyspa leży na Oceanie Atlantyckim, w archipelagu Wysp Kanaryjskich. La Palma zajmuje powierzchnię około siedmiuset ośmiu metrów kwadratowych i jest najmłodszą geologicznie wyspą z Wysp Kanaryjskich. Na La Palmie przez cały rok panuje łagodny klimat. Również w czasie zimy temperatura powietrza oscyluje w okolicach osiemnastu stopni Celsjusza, a latem w około dwudziestu czterech stopniach Celsjusza.

Krótka historia i charakterystyka lasu Los Tilos

Hiking trail at Los Tilos biosphere reserve, La Palma, Canary Islands, Spain
Szlak w lesie Los Tilos, La Palma, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By

Los Tilos to prastary las o powierzchni stu czterdziestu metrów kwadratowych, w którym można zobaczyć rośliny, które porastały Europę miliony lat temu. Roślinność zachowała swoją pierwotną formę, ponieważ zlodowacenie, które objęło swoim zasięgiem niemal cały stary kontynent, nie dotarło do Los Tilos. Ponadto klimat w północno-zachodniej części wyspy, gdzie znajduje się las, w ciągu milionów lat praktycznie się nie zmienił. 

Od 1983 roku Los Tilos stanowi rezerwat biosfery UNESCO. Wówczas obszar nosił nazwę „El Canal y Los Tilos” i był pierwszym rezerwatem przyrody na Wyspach Kanaryjskich. W 2002 roku rezerwat biosfery został rozszerzony na cały obszar La Palmy.

Lokalizacja lasu Los Tilos

Los Tilos znajduje się w wąskich dolinach Barranco del Agua i Barranco Rivero na wyspie La Palma. Rezerwat łączy się od północy z Parque Natural de La Nieve, który z kolei graniczy z Parque Nacional de la Caldera de Taburiente.

Aby dostać się do rezerwatu, należy podążać drogą z Santa Cruz de La Palma do San Andrés y Sauces. Przed mostem Los Tiles, który prowadzi do centrum Los Sauces, powinno się skręcić w lewo i iść pod górę drogą prowadzącą do Centrum Interpretacji Parku Przyrody Los Tilos. Centrum jest punktem wyjściowym prowadzącym do wielu wspaniałych tras trekkingowych.

W przypadku podróży samochodem należy jechać drogą LP-1, kierując się z Santa Cruz w kierunku północnym. Po około dwudziestu pięciu kilometrach drogi będzie widać oznaczony zjazd w lewo do rezerwatu. Na miejscu znajdują się dwa parkingi oraz restauracja Casa Demetrio. Jeden z parkingów znajduje się przy wejściu na trasę LP-6, a drugi trochę dalej, tuż przy Centrum Interpretacji Parku Przyrody. Przy lokalu gastronomicznym znajdują się ławki na tarasie. Centrum Interpretacji Parku Przyrody Los Tilos jest czynne codziennie od godziny dziewiątej do siedemnastej i znajduje się tam stała ekspozycja przedstawiająca atuty rezerwatu. W centrum są również wyświetlane edukacyjne filmy dotyczące historii rezerwatu.

Fauna i flora

View on the Special Nature Reserve of Los Tilos
Wodospad w lesie Los Tilos, La Palma, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By

Rezerwat w głównej mierze składa się z subtropikalnego lasu wawrzynowego. Makaronezyjskie lasy wawrzynolistne spotkać można jedynie na Wyspach Kanaryjskich, Azorach i Maderze. Stanowią relikt trzeciorzędowy. Wiele milionów lat temu takie lasy występowały w południowej Europie oraz w północnej Afryce. Drzewa tworzące lasy wawrzynolistne mogą osiągnąć do dwudziestu metrów wysokości, mają charakterystyczne, zimnozielone, nieco sklerofityczne liście.

Wśród zwierząt, które można spotkać w rezerwacie, znajdują się między innymi: nietoperze, liczne gatunki ptaków, gekony, owady oraz płazy.

Najlepsze trasy trekkingowe w rezerwacie

Nacientes de Marcos y Cordero 

Wybierając tę trasę, turysta zostanie przetransportowany z Centrum Interpretacji Parku Przyrody Los Tilos pojazdem 4×4 w teren znajdujący się na wysokości tysiąca czterystu metrów nad poziomem morza. Stamtąd droga prowadzi wzdłuż wodospadów, źródeł, tuneli oraz bujnej roślinności. 

Przejście trasy zajmuje około sześć godzin i trzydziestu minut. Jej długość wynosi w jedną stronę trzynaście kilometrów i pięćset metrów. Z uwagi na stopień zaawansowania trasy turyści przez cały czas muszą mieć na głowach kaski. Trasa Nacientes de Marcos y Cordero jest otwarta latem do godziny czternastej, a zimą do godziny dwunastej trzydzieści.

Espigón Atravesado – Mirador de los Espejos – Manantiales de Vida y Progreso 

Ta trasa mierzy nieco ponad dwadzieścia trzy kilometry, a jej przejście zajmuje około jedenastu godzin. Szlak jest idealny dla wielbicieli długich wędrówek oraz obserwacji ptaków. Trasa przebiega przez trzynaście tuneli oraz wodospad.

Pierwsza część trasy przebiega przez tunele znajdujące się w rezerwacie. Następnie szlak biegnie przez kanion Barranco de Agua, stanowiący najtrudniejszą część trasy. Podróż kończy się na parkingu, na którym można znaleźć transport do obiektu noclegowego.

Los Tilos – Barranco del Agua – Espigón Atravesado

Trees in the Bosque de los Tilos, in La Palma.
Los Tilos, La Palma, Wyspy Kanaryjskie, licencja: shutterstock/By CarlosHerrerosfotografia

Trasa ta mierzy pięć kilometrów i sześćset metrów. Przejście tego szlaku zajmuje niecałe trzy godziny. Wzdłuż trasy biegną zapierające dech w piersiach wodospady, rzeka oraz endemiczna roślinność. 

Pierwsza część trasy jest stosunkowo stroma, ale w jej obrębie znajduje się wiele miejsc, w których można odpocząć i podziwiać piękne widoki. 

O czym należy pamiętać, wybierając się na wycieczkę do Los Tilos?

Przede wszystkim należy pamiętać o wygodnym obuwiu z grubszą podeszwą, wodzie oraz prowiancie. Warto zabrać ze sobą także nakrycie przeciwdeszczowe, latarkę, telefon komórkowy z naładowaną baterią oraz chusteczki higieniczne. Warto również zaopatrzyć się w mapę rezerwatu Los Tilos, która jest dostępna w Centrum Interpretacji Parku Przyrody. 

Przed wybraniem się na wycieczkę, powinno się o swoich planach powiadomić najbliższych oraz sprawdzić informacje dotyczące pogody. Należy pamiętać, aby nigdy nie zbaczać z trasy, nie niszczyć roślin, nie podchodzić do zwierząt oraz nie pozostawiać po sobie śmieci. 

Reasumując, rezerwat Los Tilos to nie tylko wspaniałe miejsce, w którym można obserwować endemiczną faunę i florę, ale także doskonała lokacja do wycieczek trekkingowych.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych atrakcjach na wyspie La Palma:

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Plan wycieczki po Wyspach Kanaryjskich

Popularne miejscowości na La Gomera: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago

Następny

Dodaj komentarz