Popularne miejscowości na La Gomera: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago

Korektor: Asia Tagi , , , ,

La Gomera jest najmniejszą z Wysp Kanaryjskich. Powstała z wybuchu wulkanu. Dzięki swym zróżnicowanym krajobrazom, czarnym plażom, lasom i wąwozom, jest bardzo ceniona wśród mieszkańców i turystów. Ze względu na jej liczne walory, wczasowicze chętnie wybierają się na La Gomerę, aby odpocząć, nabrać sił i pozwiedzać jej urokliwe miasteczka. Dodatkowym atutem jest fakt, że w 2002 roku UNESCO ogłosiło wyspę La Gomera Rezerwatem Biosfery, a jej czyste niebo jest niezwykle atrakcyjne do obserwowania ciał niebieskich. Dzięki temu została wyróżniona nagrodą Starlight. To oznaczenie nieba o najlepszej jakości astronomicznej.

Wyspa wyróżnia się bujną roślinnością i wielkim wyborem ścieżek trekkingowych. La Gomera nazywana jest także La Isla Verde, co znaczy Zielona Wyspa. La Gomera posiada dużo przepięknych miasteczek i miejscowości, a najpopularniejsze z nich to: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że stanowią one rdzeń wyspy. Wybierając się w podróż do tego malowniczego zakątka świata, warto odwiedzić miejscowości La Gomera. Emocje gwarantowane!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Miejscowości La Gomera – San Sebastián de la Gomera

Jak dojechać?

Samo miasteczko jest niewielkie i liczy około 8 tys. mieszkańców. Z tego powodu na miejscu większość osób porusza się pieszo. Na miejscu znajdują się też taksówki, lecz nie wszystkie jeżdżą w ścisłym centrum. Chcąc dostać się do San Sebastián de la Gomera, można skorzystać z taksówek, które są często spotykane na lotniskach, bądź wynająć samochód. W mieście znajduje się też dworzec autobusowy Avda. V Centenario, na którym można wysiąść, jak również pojechać do sąsiednich miejscowości. W razie konieczności można skontaktować się również z biurem informacji turystycznej, które zawsze chętnie służy pomocą.

Najlepsze hotele w San Sebastián de la Gomera

Hotele, apartamenty i domy prywatne są bardzo popularne, jeśli ktoś decyduje się na dłuższy pobyt. Większość z nich zbudowano na terenach, z których rozciągają się piękne malownicze widoki na okolicę i resztę wyspy La Gomera. Poniżej zostały przedstawione najpopularniejsze hotele w miasteczku:

Apartamentos la villa 4  – ok. 350 zł za dobę za dwie osoby

Hostal Colón – ok. 160 zł za dobę za dwie osoby

Pato Lucas Sail Boat – ok. 640 zł za dobę za dwie osoby

Najlepsze atrakcje San Sebastián de la Gomera

Miasteczko inaczej zwane jest Isla Colombina. Jest to prawdziwy raj dla turystów z całego świata. Turystyka rozwinęła się tutaj do tego stopnia, że spokojnie można przebierać w atrakcjach, nie martwiąc się o nudę. W San Sebastián de la Gomera można zwiedzać interesujące miejsca i zabytki oraz urządzać spacery, czy zdecydować się na jazdę rowerem. Dużym zainteresowaniem cieszy się też plac centralny Plaza Mayor, gdzie znajduje się kościół La Asunción. Został on zbudowany na miejscu starej pustelni. Natomiast na obrzeżach miasteczka znajduje się pustelnia poświęcona świętemu, od którego pochodzi nazwa tego miasteczka. W niedalekiej odległości można pójść zwiedzić Muzeum Domu Kolumba, które zgromadziło ważne dokumenty odnośnie roli wyspy w odkryciu Ameryki. W Dolinie Wielkiego Króla można odkryć dawny system uprawny rozmieszczony na spektakularnych tarasach. Na wspomnienie zasługuje także słynna XV-wieczna forteca Torre del Conde oraz park Torre del Conde Park.

Gdzie warto zjeść?

Potrawy na wyspie La Gomera cechują się prostotą. W każdym zakątku tej wyspy można liczyć na spróbowanie specjału regionu, jakim jest ser kozi. Bardzo często zamawiając desery, można się spodziewać dodatku miodu palmowego, który jest popularną słodyczą na wyspie. Restauracje, które warto odwiedzić, znajdują się poniżej:

– Bruesca

– El Charcón

– El Nilo

– Marques de Oristano

Restauracje są wykwintne i warte uwagi, jak i ceny.

Miejscowości La Gomera – Chipude

Jak dojechać?

Chipude to górska miejscowość znajdująca się w pobliżu wulkanicznej góry La Fortaleza. Kilka kilometrów od niej znajdują się większe miasta, skąd łatwo dojechać do miejscowości autobusem. Dobrym pomysłem jest zapytanie tubylców o drogę, a także wynajęcie samochodu, czy podróż taksówką. Ten ostatni środek transportu jest najbezpieczniejszy, gdyż nie sposób nie dotrzeć na miejsce. W przypadku podróży autobusem warto prześledzić w Internecie trasy jadące do Chipude. W zależności od miasta, z którego planowany jest wyjazd, należy liczyć na minimum 60 minut drogi.

Najlepsze hotele w Chipude

Jako jedna z mniejszych miejscowości, Chipude posiada niezwykle malowniczą okolicę. Hotele i domy turystyczne są często polecane ze względu na infrastrukturę, krajobraz oraz bliską odległość od Chipude. Oto najlepsze z nich:

Casas Rurales Los Manantiales 1 – ok. 1600 zł za tydzień pobytu za dwie osoby,

Casa Arrantzale II – ok. 1700 zł za tydzień pobytu za dwie osoby,

Hotel Sonia Chipud – ok. 1300 zł za tydzień pobytu za dwie osoby.

Najlepsze atrakcje Chipude

Szacuje się, iż jest to najstarsza miejscowość na wyspie. Nie bez powodu jest kolebką garncarstwa. Do teraz można podziwiać techniki prehispaniczne w tym rzemiośle. Jedną z jej głównych atrakcji jest to, że w tym regionie mieści się prawie jedna trzecia Parku Narodowego Garajonay wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz znajduje się główny skarb botaniczny: lasy laurisilva, ale to nie wszystko. Park posiada również szeroką gamę rodzimych gatunków roślin, a także znaczną liczbę roślin wpisanych jako gatunki zagrożone. Chipude posiada również inne obszary chronione, które są idealne do uprawiania turystyki pieszej, między innymi pomniki przyrody Roque Cano, Los Órganos, Lomo del Carretón i La Fortaleza.

Na placu znajduje się kościół Iglesia Virgen de la Candelaria z połowy XVI wieku. Co roku 15 sierpnia odbywa się tu fiesta ku czci patronki Virgen de la Candelaria. Po uroczystości odbywa się też zabawa, w której nie brakuje muzyki, tańca i śpiewu. Jedną z większych atrakcji Chipude jest Fortaleza de Chipude – mierząca 1217 m formacja skalna, która przez swój kształt nazywana jest fortecą.

Gdzie warto zjeść?         

Ze względu na swe niewielkie rozmiary, miejscowość Chipude posiada niewielką ilość restauracji oraz barów. Niemniej jednak przepiękne widoki i miła, pogodna atmosfera czynią ten region wyspy bardzo atrakcyjnym. Oto dwie najlepsze restauracje:

– Hotel Sonia Chipude

– Nauarro

Miejscowości La Gomera – Agulo

Jak dojechać?

Na północy wyspy, około pół godziny jazdy samochodem od stolicy leży miejscowość Agulo. Niemal przy każdej ulicy można spotkać rzędy taksówek jadących do Agulo. Autobusy również są dosyć częste, zatem nie potrzeba wielu informacji, aby się tam dostać. Połączenie tego pięknego miasteczka z innymi rejonami wyspy jest dość rozległe.

Najlepsze hotele w Agulo

Nocleg jest jedną z podstawowych spraw do załatwienia. Od niego zależy, czy pobyt będzie udany, czy wręcz przeciwnie. Dobry odpoczynek przed każdą wyprawą to podstawa, dlatego znalezienie najodpowiedniejszego sprawi, że urlop będzie udany i mile wspominany. Poniżej przedstawiono najlepsze hotele i domy mieszkalne w miejscowości Agulo:

Apartamentos Casa María – ok. 1900 zł za tydzień pobytu za dwie osoby

Telemaco Green – ok. 2400 zł za tydzień pobytu za dwie osoby

Casa Rural Las Rosas – ok. 2000 zł za tydzień pobytu za dwie osoby

Najlepsze atrakcje Agulo

Agulo może nie jest tak popularne jak inne miasta, ale zdecydowanie zasługuje na wzmiankę. To piękne miasteczko turystyczne, które warto odwiedzić. Decydując się na urlop w tym malowniczymi miejscu, można liczyć na grę w piłkę. Taką atrakcję oferuje centrum turystyczne Narodowego Parku Garajonay. Życie w miejscowości Agulo płynie powoli, a momentami może się wydawać, jakby czas stanął w miejscu. Wzrok turystów przyciąga Mirador de Abrante. Jest to całkowicie przeszklony punkt widokowy nad górskim występem, który pełni jednocześnie funkcję restauracji. Jest atrakcją dla tych, którzy nie boją się wysokości. La Playa jest kolejnym punktem, który trzeba zobaczyć. Z tego miejsca rozpościera się idealny widok na wulkan, sąsiednią wyspę oraz klify i skały. Agulo słynie ze znakomitych restauracji i barów. Na dobrą zabawę można liczyć również w dyskotekach, czy innych klubach. Nocą w Agulo dzieje się więcej, niż za dnia.

Gdzie warto zjeść?

W miasteczku Agulo nie brakuje smacznych regionalnych potraw, które swoim smakiem i wyglądem przyciągają oko i podniebienie turystów oraz mieszkańców. Agulo oferuje również wiele specjałów z owocami morza w postaci dodatku lub całego dania. Poniżej zostały przedstawione najlepsze restauracje regionu:

– Tasca Telemaco

– Tasca Las Cruces

– La Vieja Escuela

– Las Chacaras

– La Molina

Miejscowości La Gomera – Playa de Santiago

Jak dojechać?

Playa de Santiago znajduje się w Alajeró, na południu wyspy, obok portu rybackiego. Oczywiście można wcześniej zarezerwować samochód, aby dostać się na plażę, czy wynająć taksówkę, lecz transport, jaki oferują okoliczne miasteczka i miejscowości, jest naprawdę bogaty. Autobusem podróż będzie dłuższa, lecz można więcej zobaczyć. Ceny i możliwości przyjazdu ją niezwykle atrakcyjne, dlatego wielu wczasowiczów decyduje się na ten środek transportu.

Najlepsze hotele w Playa de Santiago

W okolicy plaży Playa de Santiago zostało zbudowanych wiele ekskluzywnych hoteli i zakwaterowań. Jako że obiekty położone są przy plaży, należy spodziewać się wyższych kosztów pobytu, lecz to nie przeszkadza, gdyż okolica i widoki są przepiękne. Poniżej przedstawiono najlepsze miejsca na nocleg w Playa de Santiago:

Apartamentos Tapahuga – ok. 2800 zł za tydzień pobytu za dwie osoby

Apartamentos Noda ok. 1600 zł za tydzień pobytu za dwie osoby

Apartamentos Bellavista Gomera ok. 1900 zł za tydzień pobytu za dwie osoby

Najlepsze atrakcje Playa de Santiago

Plaża Playa de Santiago jest prawdziwą gratką dla fanów sportów wodnych. Krystaliczność wód zapewnia świetną widoczność. Dzięki temu można podziwiać bujne morskie życie fauny i flory. Playa de Santiago to nie tylko plaża, lecz także miejsce, gdzie można wybrać się na wiele wycieczek lub uprawiać nurkowanie, snorkeling, czy kajakarstwo. W centrum znajduje się kościół parafialny El Salvador del Mundo z piękną fasadą, w której można podziwiać figurę Chrystusa z XVII wieku, oraz pustelnia San Lorenzo. W pobliżu Playa de Santiago można spotkać drzewa smocze znajdujące się na wyspie, w rejonie Agalán.

Gdzie warto zjeść?

Jedzenie na Playa de Santiago jest zróżnicowane. Można tam znaleźć wszelkie potrawy, począwszy od dań wegetariańskich i wegańskich, po dania mięsne i owoce morza. Wiele restauracji i barów serwuje regionalne potrawy tamtejszego regionu, jak i Hiszpanii. Owoce morza są niemal w każdym miejscu i konieczne trzeba ich spróbować, gdyż są wizytówką nadmorskiego klimatu Playa de Santiago. Oto najlepsze restauracje serwujące wyśmienite jedzenie:

– Cafeteria Tasca Los Chicos

– Gomera Jewels

– Splash Gomera

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Trekking po lesie Los Tilos – porady i przewodnik

Podwodny świat Fuerteventury

Następny

Dodaj komentarz