Nazywana niegdyś ,,Wyspą Kolumba’’ La Gomera dzięki położeniu na uboczu archipelagu Wysp Kanaryjskich, do dziś zachowała swój dziewiczy charakter. Wysokie, strome zbocza, na których załamują się wysokie fale i raptem kilka dostępnych wulkanicznych plaż sprawiają, że turyści spędzający wakacje na Teneryfie lub Gran Canarii, najczęściej przybywają tutaj na jeden dzień. Zakończona ponad dwa miliony lat temu aktywność wulkaniczna umożliwiła rozwój lasom wawrzynowym, które od czasu trzeciorzędu zachowały się w niezmienionym stanie.
Niezwykle cenne, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wdrapując się na najwyższy szczyt wyspy – Alto de Garojonay w oddali można ujrzeć przepiękną sylwetkę Teneryfy z jej najwyższym wzniesieniem. Legenda, którą zna każdy mieszkaniec wyspy, mówi o tym, iż w przeszłości nieszczęśliwie zakochana para kochanków rzuciła się z klifu, z którego rozpościera się widok na zieloną Teneryfę.
Na La Gomerze znajduje się ponad 600 kilometrów szlaków pieszych, a także 30 punktów widokowych. Decydując się na trekking po wyspie, warto wybrać trasy mniej uczęszczane przez turystów. Pamiętajmy, iż pomimo że szlaki te nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani wyjątkowej kondycji, warto odpowiednio wcześniej przygotować się do długich spacerów, aby uniknąć nieprzyjemnych kontuzji.
Bardziej leniwi mogą wybrać się w podróż samochodem dookoła wyspy. Liczba serpentyn i wzniesień, które należy przy tym pokonać niejednego może przyprawić o zawrót głowy. Ale na szczęście podzwrotnikowy klimat panujący na wyspie utrzymuje stałą umiarkowaną temperaturę, która sprzyja wypoczynkowi w oceanie po długim i wyczerpującym zwiedzaniu.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Miejsca, które należy zobaczyć przybijając do brzegu La Gomery
San Sebastian de La Gomera
San Sebastian de La Gomera to stolica La Gomery. Położona w jej północnej części posiada długą historię. Według podań pochodzących z XV wieku, do brzegów La Gomery przybił w podróży do Nowego Świata Krzysztof Kolumb. Zaopatrując się tutaj w żywność, wodę i drewno nocował ponoć w jednym z domów znajdujących się w centrum miasteczka. Handel transatlantycki sprawił, iż obszar Wysp Kanaryjskich, a szczególnoe La Gomera, stanowił ważny punkt na mapie świata.
Dobrze rozwinięty i bogaty obszar w wieku XVIII próbowała zdobyć flotylla angielska. Skuteczna obrona wyspy doprowadziła do tego, iż La Gomera do dzisiaj znajduje się pod panowaniem hiszpańskim. Dzięki temu większość wzniesionych na terenie budynków posiada typowe dla hiszpańskich domostw wykończenie. Wędrując pośród brukowanych uliczek San Sebastian de La Gomera, warto udać się do Casa de Colón, czyli Domu Kolumba.
Spośród wielu innych miejsc związanych z Kolumbem warto odwiedzić również wzniesioną w XV wieku przez hrabiego La Gomery Torre del Conde, wewnątrz której przechowywane były Skaby przywiezione z Nowego Świata. Powody wybudowania tej białej wieży obronnej zastanawiają wielu podróżnych. Co więcej w jej wnętrzu nie ma miejsca, które pozwalałoby na składowanie w niej amunicji potrzebnej do obrony.
Znawcy La Gomery sądzą, iż budowla nie miała pełnić funkcji obronnej, a jedynie stanowić pokaz siły ówczesnych władz wyspy. W mieście znajdują się trzy przepiękne punkty widokowe: Mirador del Cristo , Mirador de la Hila i Mirador Lomada del Camello. Z każdego z nich roztacza się jedyny w swoim rodzaju widok na wspaniałą panoramę miasta.
Playa de Santiago
Playa de Santiago to jedno z miejsc, w których czas się zatrzymał. Dawna wioska rybacka ceniona jest przez turystów za ciszę. Otoczona spokojnymi wodami oceanicznymi, jest jedną z największych atrakcji wyspy. Liczne jaskinie i zatoki znajdujące się wokół niej zachęcają do zwiedzania okolicy, a krystaliczne czyste wody są idealne do nurkowania i uprawiania sportów wodnych.
Playa de Santiago to niewielkie, acz klimatyczne miejsce. Wzdłuż głównej uliczki funkcjonuje kilkadziesiąt niewielkich restauracyjek i kawiarni, a także sklepików z pamiątkami, które wychodzą spod rąk mieszkańców wyspy.
Los Órganos
Los Órganos to jedna z najciekawszych form skalnych położonych na wyspie. Wysokie na 80 metrów i szerokie na 200 metrów ogromne graniastosłupowe kolumny bazaltowe wpadają do morza i ciągną się pod jego powierzchnią. Z wyglądu przypominają jeden z najpopularniejszych niegdyś instrumentów muzycznych organy. Dostępne jedynie od strony morza, wymagają od turystów wcześniejszej rezerwacji na jednym ze statków turystycznych.
Los Órganos to tak napawdę duża masa magmy, która w przeszłości podczas erupcji wulkanu nie zdołała wypłynąć na powierzchnię i szybko uległa ostudzeniu. Silne wiatry kierujące wysokie fale na klify wyrzeźbiły w nich jedyny w swoim rodzaju kształt, który dziś podziwiany jest przez setki turystów każdego roku.
Najlepsze i najbardziej klimatyczne hotele na wyspie
Parador de la Gomera
Parador de la Gomera to jeden z najbardziej klimatycznych hoteli na wyspie. Pochodzący z XVI wieku budynek, który reprezentuje wyspiarską architekturę, przywodzi na myśl czasy, gdy przybijające do brzegów statki zbierały zapasy mające służyć marynarzom podczas podróży do odległej Ameryki.
Położony w najwyższej części miejscowości San Sebastian oferuje jedyny w swoim rodzaju widok na Teneryfę. Wnętrze utrzymane w stylu izabelińskim prowadzi do przepięknych, wiecznie zielonych ogrodów i ogromnego drewnianego tarasu, na którym od rana można zażywać kąpieli słonecznych. Każdy z pokoi posiada prywatną łazienkę, a także klimatyzację. Śnieżnobiałe ściany doskonale odbijają naturalne światło, a duże przeszklenia pozwalają podziwiać okolicę podczas zachodu słońca.
Hotel Playa Calera
Playa Calera to czterogwiazdkowy obiekt położony tuż przy plaży. Jako jeden z niewielu oferuje ogromny, podświetlony basen, który dzięki przeszkleniu zdaje się wpadać do oceanu. Każdy z pokoi hotelowych został zaaranżowany z największą dbałością o szczegóły.
Wygodne łóżka typu king size, a także część salonowa z kanapą pozwalają odpocząć. Nowoczesne aneksy kuchenne znajdujące się w większości z nich pozwalają na większą samodzielność, a także prywatność. Jest to cenione zwłaszcza przez osoby, które nie lubią korzystać z hotelowych restauracji, w których zawsze przebywają inni turyści.
Ponadto w Playa Calera znajduje się prywatny parking i sieć Wi-Fi z szybkim Internetem. Oprócz tego zameldowani w obiekcie goście mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów, a także sprzętu do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę nożną.
Hotel Jardin Tecina
Otoczony ogrodem o powierzchni 70000 metrów kwadratowych obiekt posiada cztery gwiazdki. Położony na klifie oferuje niesamowity widok na otwarty ocean. Zameldowani goście mogą korzystać ze wszystkich atrakcji znajdujących się na jego terenie.
Odkryty podświetlany basen, strefa SPA, prywatna siłownia, czy strefa zdrowia to tylko niektóre spośród nich. Wszystkie apartamenty w Jardin Tecina posiadają tarasy, z których można obserwować przepiękną okolicę. Lotnisko, z którego można udać się na Teneryfę znajduje się zaledwie 2,5 kilometra stąd. W recepcji za dodatkową opłatą można zarezerwować transfer z lotniska.
Hotel Rural Imada
Rural Imada łączy w sobie funkcjonalność i tradycyjny kanaryjski wygląd. Otoczony ogrodem i zapierającym dech w piersiach widokiem na góry pozwala się wyciszyć i odpocząć od trosk dnia codziennego. Wykończony naturalnym kamieniem idealnie koresponduje z otoczeniem. Każdego ranka w przeszklonej hotelowej restauracji serwowane są śniadania w formie bufetu.
Szefowie kuchni dbają, aby każde z dań nawiązywało do lokalnej tradycji. Wszak nie ma nic wspanialszego od kulinarnej podróży po Wyspach Kanaryjskich. W każdym pokoju znajduje się prywatna łazienka z zestawem kosmetyków kąpielowych, a także duże łóżko i telewizor z płaskim ekranem. W każdym pomieszczeniu goście posiadają dostęp do darmowego Internetu. Dużym atutem tego miejsca wychodzącym naprzeciw potrzebom rodzin podróżujących z dziećmi jest możliwość dostawienia dodatkowych miejsc sypialnych.
Hotel Gran Rey
Gran Rey to typowy obiekt hotelowy z trzema gwiazdkami. Zlokalizowany tuż przy nadmorskiej promenadzie w La Puntilla każdego roku odwiedzany jest przez setki turystów, którzy cenią sobie komfort. Na terenie posesji znajdują się dwa odkryte baseny, a także słoneczny taras na dachu i mini bar z restauracją na parterze.
W pokojach oprócz standardowego wyposażenia znajduje się sejf i mini bar. Całodobowa recepcja z przyjemnością zorganizuje sportowy rower lub samochód, dzięki którym bez trudu można zwiedzić okolicę. Dużym atutem tego miejsca jest położenie na terenie parku wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
Najciekawsze, a przy tym wyróżniające się niepowtarzalnym smakiem restauracje na wyspie
Spośród wszystkich dostępnych na wyspie restauracji warto wybierać te, które w menu posiadają dania kuchni hiszpańskiej i kanaryjskiej. Niewielu wie, iż na kuchnię znajdującego się w hiszpańskich rękach archipelagu wpłynęła również kuchnia marokańska, indyjska, a nawet grecka. To niezwykłe połączenie smaków sprawia, iż kuchnia kanaryjska od lat zachwyca przybywających tutaj z całego świata turystów.
Tasca Telemaco
W Tasca Telemaco serwowane są dania kuchni hiszpańskiej. Przyjazne wegetarianom i osobom na diecie bezglutenowej miejsce dopuszcza wprowadzanie zmiany w swoim menu. Prowadzone przez parę przemiłych właścicieli, cieszy się dużą popularnością pośród turystów.
Osoby, które rezerwują stolik w Tasca Telemaco wiedzą, iż przybywają tutaj nie tylko na posiłek, ale i doskonała zabawę w towarzystwie uśmiechniętych i zakochanych w życiu osób. Paella podawana w towarzystwie orzeźwiającej lemoniady jest wspaniała, a lekko słodkawy deser w postaci sorbetu z miętą przynosi wytchnienie zwłaszcza w czerwcu i lipcu.
La Chalana
La Chalana to jedno z tych miejsc, na które w pierwszej chwili nie zwracamy uwagi. Niepozorna knajpka usytuowana tuż przy plaży i zdawać by się mogło, że serwuje jedynie napoje dla dorosłych. Na szczęście nie jest to prawdą. W La Chalanie podawane jest świeże jedzenie prosto z oceanu.
Pośród dostępnych w menu dań znajdują się pieczone ryby, sardynki podawane z sałatą, a także zupy rybne i krewetki podawane przynajmniej na dziesięć różnych sposobów. Delikatna bryza muskająca gości przesiadujących na tarasie jest tak przyjemna, iż często przesiadują tutaj do późnych godzin wieczornych.
Paraiso del Mar
Jedzenie w Paraiso del Mar najlepiej smakuje o zachodzie słońca. Feeria barw jaka rozchodzi się wówczas nad oceanem zachwyca, a popijane w tym czasie mohito mogłoby się nie kończyć. Ten położony nad brzegiem oceanu Atlantyckiego obiekt cieszy się uznaniem nie tylko dzięki niesamowitym daniom podawanym w nowoczesny sposób, ale i obsłudze, która zawsze z uśmiechem na twarzy wyjaśnia zawiłości menu.
La Gomera jest wyspą niezwykłą. Tylko tutaj mieszkańcy używają języka el silbo, zwanego językiem gwizdów. Wykorzystywany do porozumiewania się na duże odległości w trudnodostępnych dolinach, do dziś przekazywany jest młodym pokoleniom. Brzmienie słów w el silbo naśladowane jest za pomocą gwizdanych dźwięków o różnej wysokości. Pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu tej formy komunikowania się pochodzą z XV wieku, czyli czasów, w których starano się podbić Wyspy Kanaryjskie.
Ciekawostką jest fakt, iż to Hiszpanie przejęli zastosowanie el silbo od Guanczów, czyli rodzimych mieszkańców wyspy. Gwizdy niosą się na 5 kilometrów, a przy sprzyjających warunkach, mogą dotrzeć na odległość nawet 8 kilometrów. Użytkownicy el silbo nazywani są silbadorami. Wiele z hoteli posiada w swojej ofercie lekcje z tego fascynującego języka. Wielu przybyłych korzysta z tej możliwości, gdyż wędrując pośród licznych wzniesień La Gomery da się słyszeć charakterystyczne wysokie i niskie, opadające i wznoszące dźwięki, które czasem mylone są ze śpiewem ptaków.