Nie dla każdego spełnieniem marzeń jest wylegiwanie się na piaszczystej plaży, popijając leniwie drinki. Niektórzy lubią spędzać aktywnie wolny czas, na przykład wspinając się po górzystych terenach. Dla takich osób zdecydowanie niesamowitym przeżyciem może być wspinaczka na Wulkan Pico del Teide. Jest to najwyższy szczyt na hiszpańskiej wyspie Teneryfa. Jakie załatwienia są konieczne, by uzyskać pozwolenie na wspinaczkę, jakie szlaki wybrać i jakie opcje mają zainteresowani taką przygodą?
- Wulkan Teide jest jedną z największych atrakcji Teneryfy i punktem obowiązkowym na każdym planie wakacji na Wyspach Kanaryjskich.
- Olbrzymi cud natury, setki lat temu uformował obecny kształt wyspy, choć sam w sobie zaczął formować się nawet 170 tysięcy lat temu.
- Planujesz odwiedzić ten wulkan w czasie swojej wyprawy? Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz to zrobić, musisz się do tego przygotować. Dziś postaramy się Ci w tym pomóc. Czytaj dalej i poznaj szczegóły na temat tej atrakcji!

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Wulkan Pico del Teide – najważniejsze informacje
Pico del Teide to najwyższy punkt w Hiszpani, znajduje się on na wyspie Teneryfa, która zdecydowanie jest częstą destynacją turystyczną. Szczyt ten liczy sobie 3718 m n.p.m, i stanowi doskonały punkt widokowy na całą okolicę. Możemy podziwiać nie tylko na całe wybrzeże, ale również sąsiadujące wyspy. Wulkan oraz cała kaldera Las Cañadas są chronione, dlatego wspinaczka na ten szczyt wiąże się z uzyskaniem pozwolenia.
Wulkan jest nadal aktywny, jednak ostatnią erupcję odnotowano w 1909 roku. Dlatego też zagrożenie jest minimalne. Aktywność wulkanu jest stale badana, dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów. Sam szczyt jest również regularnie badany przez stacje sejsmologiczne, które w razie konieczności mogłyby zamknąć szczyt dla turystów.
Warto podkreślić, że szczyt ten nie jest zbudowany zbyt stromo, technicznie rzecz ujmując jest bardzo łatwy do zdobycia, i nie wymaga od turystów doskonałej kondycji i doświadczenia wspinaczkowego. Szlaki są przystępne, i prowadzą na sam szczyt bez konieczności postojów, by złapać oddech po wysiłku.
Dostępna jest również możliwość skorzystania z kolejki liniowej, a także z kursujących często autobusów turystycznych. Przebywając na Teneryfie, zdecydowanie warto uzyskać pozwolenie i wejść na ten szczyt – satysfakcja murowana!
Pamiętaj: kolejka linowa nie doprowadzi Cię na sam szczyt wulkanu Teide. Wespniesz się jednak dzięki niej stosunkowo wysoko, uniknąć kłopotliwego i męczącego marszu pod górkę. Powinieneś ją rozważyć zwłaszcza przy wchodzeniu – schodzenie ze szczytu generalnie uchodzi za prostsze.

Formalności związane ze wspinaczką – co musi załatwić turysta?
Chcąc wybrać się na szczyt Wulkanu Pico del Teide, nie wystarczą wygodne buty i zapał – konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia wydawanego przez Narodowy Park Teide, na szczęście pozwolenie to jest darmowe. Należy jednak pamiętać, że zainteresowanie wspinaczką na ten szczyt jest ogromne. Dodatkowo otwarta jest tylko jedna droga prowadząca wprost do krateru. Jest to szlak nr 10, o nazwie Telesforo Bravo. Strażnicy Parku Narodowego kontrolują turystów i ich zezwolenia na użytkowanie tego szlaku.
Pozwolenie należy uzyskać co najmniej trzy miesiące przed planowaną wspinaczką. Jest to spowodowane bardzo dużym zainteresowaniem, a ilość dziennie wydawanych zezwoleń to maksymalnie 200. Dodatkowo jeżeli chcemy zatrzymać się na noc w schronisku Altavista należy pamiętać o ograniczonej ilości miejsc. Może tam przebywać 54 osoby – miejsce w tym obiekcie trzeba zwykle rezerwować co najmniej miesiąc wcześniej. Można również skontaktować się z biurem podróży, które odpowiednio wcześniej załatwi dla nas wszystkie niezbędne formalności, a przyjeżdżając na miejsce będziemy mogli bez żadnych utrudnień rozpocząć wędrówkę na szczyt krateru.
Jeżeli wybierzesz opcję wjazdu kolejką liniową Teleférico del Teide, należy zarezerwować godzinę zsynchronizowaną z godziną, która widnieje na pozwoleniu wydanym przez Park Narodowy. Podróż kolejką zajmuje około 8 minut, i stanowi wygodną alternatywę dostania się na sam szczyt bez większego wysiłku. Można również dowolnie podziwiać piękne widoki, jako że kolejka wznosi się na sporą wysokość ponad terenem. Podsumowując, jeżeli podczas wakacji na Teneryfie chcemy odwiedzić również wulkan Pico del Teide, trzeba o tym pomyśleć z dużym wyprzedzeniem, by nie rozczarować się będąc już na miejscu.

Jakie warunki panują na wulkanie Pico del Teide?
Turyści decydujący się na wyprawę na wulkan często zmyleni pozostają doskonałą pogodą, wysoką temperaturą i słońcem. Należy jednak pamiętać, że wulkan Pico del Teide znajduje się na wysokości 3718 m. n.p.m. co oznacza, że trzeba liczyć się z pogodą zgoła inną, niż panuje u stóp wulkanu.
Porywisty wiatr, bardzo intensywne promienie słoneczne oraz obniżone ciśnienie z pewnością nie wpływają korzystnie na organizm człowieka, dlatego należy obowiązkowo zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, okulary przeciwsłoneczne, jak również krem UV, ponieważ bardzo łatwo jest mocno się opalić i doznań poparzeń słonecznych.
Wraz ze zwiększającą się wysokością zmniejsza się również gęstość powietrza, dlatego oddycha się tu ciężej niż poniżej. Osoby które borykają się z problemami płucnymi czy np. astmą powinny posiadać ze sobą odpowiednie leki, lub skonsultować się z lekarzem przed wybraniem się na szczyt wulkanu. W ostateczności pozostają również szlaki które prowadzą do punktów widokowych, bez konieczności wspinania się na sam szczyt krateru.

Najlepsze szlaki i kolejka na sam szczyt
Na terenie Parku Narodowego którego największą atrakcją jest oczywiście sam wulkan, otwartych jest kilka szlaków, a wszystkie prowadzą w inną część rezerwatu. Najbardziej popularny jest szlak nr 10 o nazwie Telesforo Bravo. Prowadzi on na szczyt wulkanu. Drugim często wybieranym szlakiem jest szlak nr 11 do punktu widokowego Mirador de la Fortaleza, skąd można podziwiać północną część wyspy.
Popularny jest również szlak nr 12, który prowadzi do punktu widokowego, z którego jest doskonała widoczność na południową część wyspy. Szlak nr 7 z kolei, prowadzący z Montaña Blanca (na wysokości 2 348 metrów) do La Rambleta, kieruje turystów do schroniska. To, który szlak wybierzemy i co chcielibyśmy oglądać, zależy od osobistych preferencji. Sama kolejka z której można korzystać, by dostać się na szczyt, znajduje się na wysokości 2356 m n.p.m. i jest bardzo łatwo dostępna drogami dojazdowymi. Jej pierwszy projekt powstał w 1930 r., a budowę rozpoczęto 33 lata później, w kwietniu 1962 r. To, czy wybierzemy szlaki piesze czy też skorzystamy z kolejki lub autobusu zależy już tylko od indywidualnych preferencji.
Turyści odpoczywający na Teneryfie zwykle wybierają jedynie szlaki na tarasy widokowe, jako że uzyskanie zezwolenia na wejście na szczyt wulkanu trzeba przecież załatwić na co najmniej kilka tygodni przed planowaną wspinaczką, a będąc już na miejscu jest to praktycznie niemożliwe. Można dodatkowo wynająć przewodnika, który prócz prowadzenia nas przed wybrany szlak, opowie dużo o historii wulkanu jak i samego Parku Narodowego, co z pewnością będzie cennym doświadczeniem. Jest to również bezpieczniejsza opcja dla osób które nie podejmowały się jeszcze takiego wyzwania, i mają słabą orientację w terenie.

Gdzie warto zatrzymać się po drodze?
Tak jak już wspomniano powyżej, u stóp góry wulkanicznej znajduje się schronisko Altavista, w którym można zarezerwować sobie nocleg. Wędrówka na sam szczyt krateru może zająć kilka godzin w jedną stronę, szczególnie jeśli wybierzemy się tam piechotą.
Skorzystanie z noclegu w schronisku jest również ciekawym doświadczeniem i dodatkową atrakcją, biorąc pod uwagę malownicze położenie schroniska. Ten kompleks składa się z dwóch budynków. Znajduje się tu ambulatorium, salon, jadalnia oraz kuchnia. Dysponuje trzema wspólnymi sypialniami mieszczącymi maksymalnie 54 turystów. Pomieszczenia są ogrzewane, a łóżka w pełni wyposażone w pościel i ciepłe kołdry (nie musimy zabierać śpiwora). Schronisko posiada również toalety bez pryszniców.
W sprzedaży znajdziemy wodę oraz zimne i gorące napoje, oferta jednak nie zawiera żadnych posiłków, dlatego o nie trzeba zadbać we własnym zakresie. Schronisko zapewnia również możliwość podgrzewania posiłków dzięki wyposażonej kuchni.
Największą jednak zaletą tego miejsca są niesamowite widoki, które wynagradzają trud wspinaczki na szczyt krateru. Można tam spędzić noc, ale również zajrzeć, aby odpocząć w trakcie powrotu lub podejścia na górę.
Góra Teide – atrakcje
Choć sama góra Teide stanowi niesamowitą atrakcję, na jej terenie znajdziesz co najmniej kilka miejsc, na które wprost musisz zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy te atrakcje, obok których nie możesz przejść obojętnie.
Roques de García
Na terenie całego Parku Narodowego Teide, Roques de Garcia to bez wątpienia najchętniej fotografowana i najbardziej znana formacja skalna. Powstała ona bez ingerencji człowieka i stoi na równinie Llano de Ucanca. To formacja widoczna z poziomu kilku różnych szlaków wspinaczkowych na sam wulkan. Jej najbardziej charakterystyczną skałą jest Roque Cinchado, która pojawiła się zresztą na banknocie o nominale 1000 peset (w towarzystwie Benito Péreza Galdósa). Zwróć uwagę nie tylko na formację, ale i jej najbliższe otoczenie, stwarzające wrażenie bycia “nie z tej Ziemi”.

Arenas Negras
Arenas Negras to szlak znajdujący się nieco ponad 10 kilometrów od kolejki linowej, tuż przy Centrum Obsługi Zwiedzających El Portillo (więcej na jego temat – za chwilę). Nie prowadzi on co prawda na szczyt wulkanu, ale pozwala w doskonały sposób zwiedzić okolice. Zaprowadzi Cię też odpowiednio wysoko, by podziwiać panoramę parku, a przede wszystkim równinę Llano de Maja. Szlak ten jest mało typowy, bo i wyściełany janowcami, doskonale kontrastującymi z wulkaniczną scenerią.
Centrum Obsługi Zwiedzających El Portillo
Centrum Obsługi Zwiedzających El Portillo to miejsce idealnie wpisujące się w krajobraz Parku Narodowego Teide (pod względem wyglądu), ale też stanowiące punkt obowiązkowy w trakcie wyprawy na wulkan. Wbrew jego nazwie, jest to miejsce, w którym nie tylko zaczerpniesz informacji na temat parku, ale też zapoznasz się z jego historią – od czasu powstania Wysp Kanaryjskich! Na miejscu znajduje się ogród botaniczny z 75 procentami gatunków roślin, które występują w parku. Kilka wystaw potrafi zaimponować swoim rozmachem i zaciekawić również najmłodszych (taki efekt wywołuje chociażby gigantyczna rzeźba przedstawiająca jaszczurkę). Wśród nich znajduje się olbrzymia makieta Teneryfy oraz korytarz imitujący tunel wulkaniczny.
Obserwatorium astronomiczne
Na ternie Parku Narodowego Teide znajduje się fenomenalne obserwatorium astronomiczne, będące prawdziwą gratką dla wielbicieli astronomii. Jest to największy tego typu obiekt na świecie, umiejscowione zresztą w jednym z najlepszych miejsc do obserwacji Wszechświata. Można je zwiedzać po uiszczeniu opłaty, głównie w ramach wycieczek zorganizowanych.
Na terenie tutejszego obserwatorium znajdziesz imponujących rozmiarów teleskopy, które służyły do obserwacji najważniejszych komet ostatnich lat, a które są możliwe do wykorzystania również przez odwiedzających. To obiekt, który musisz odhaczyć w czasie swojego pobytu w Teide.
Najpiękniejsze punkty widokowe na Górze Teide
Choć sama wspinaczka na wulkan (górę) Teide jest niesamowitym wyzwaniem, przeżyciem i doświadczeniem, większość osób, które się na nie decydują liczy na fenomenalne widoki. Rzeczywiście, niemal z każdej strony będziesz mógł podziwiać malowniczą okolicę. Istnieją jednak punkty widokowe, które gwarantują fenomenalne doznania wizualne. Takie, które często stają się celem turystów. Te najpopularniejsze i najpiękniejsze przedstawiamy poniżej.
Mirador Zapatilla de la Reina
Jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na terenie Parku Narodowego Teide, który – wedle ludowych przekonań – swoim wyglądem przypomina pantofelek na obcasie. Położony w południowej części parku, jest tak właściwie skałą, która gwarantuje fantastyczny widok na wulkan – ze zgoła odmiennej perspektywy niż ta proponowana przez szlaki wspinaczkowe.
Mirador de Boca Tauce
Mniej więcej 10 kilometrów od kolejki linowej na Teide, u zbiegu dróg prowadzących do Vilaflor oraz Chio, znajduje się świetny punkt widokowy, idealny do obserwacji przebiegu wulkanicznej lawy z ostatniej erupcji wulkanu Pico Viejo (1798 rok). To punkt bardzo fotogeniczny, a w dodatku rzadko odwiedzany tłumnie przez turystów. Możesz tu więc liczyć na pełnię spokoju.
Mirador de las Narices del Teide
Jeśli masz odpowiednio dużo czasu, możesz możesz śmiało sięgnąć po ten fenomenalny punkt widokowy, oddalony aż o 14 kilometrów od kolejki linowej (jest to najdalszy dostępny punkt tego typu). Choć nie oferuje on widoków na wulkan Pico del Teide, warto o niego zahaczyć, gdyż pozwala spojrzeć na Pico Viejo – drugi co do wielkości wulkan na Teneryfie – z fenomenalnej perspektywy.
Mirador del Pico Viejo
Jest to jeden z najpopularniejszych, a na pewno najbardziej zjawiskowych punktów widokowych w całym Parku Narodowym. Położony na zboczu wulkanu Teide, pozwala spojrzeć na jego okolicę ze świetnej perspektywy i jeszcze bardziej zobrazować sobie wpływ, jaki erupcje wulkanu miały na całe jego otoczenie. Jako że można do niego z łatwością dojść ze stacji kolejki linowej, powinieneś koniecznie zaznaczyć go na planie swojej wędrówki. Co istotne, jest on częstym przystankiem w czasie wycieczek zorganizowanych. Te są polecane również dlatego, że pozwalają zrozumieć cały wpływ wulkanu na okolice.
Warto wiedzieć: jeśli chcesz dotrzeć do tego punktu samodzielnie, warto, abyś sięgnął po cyfrowy audioprzewodnik, który doskonale zastępuje przewodnika (przynajmniej w kontekście poznawania historii tego miejsca), a który z całą pewnością będzie dla Ciebie tańszą opcją.
Mirador del Llano de Ucanca
Jedna z kilku lokalizacji, które pozwalają spojrzeć na oba najwyższe wulkany na Teneryfie. To tak właściwie jedna z najwyższych równin w Parku Narodowym Teide, która wygląda fantastycznie latem, jednak zimą nabiera zupełnie innego wydźwięku (zwłaszcza jeśli jest otulona przez śnieg). Znajduje się ona zaledwie 6 kilometrów od kolejki linowej i z pewnością gwarantuje fantastyczne doznania wizualne.
Mirador de los Roques de García
Choć o Roques de Garcia wspomnieliśmy już w tym przewodniku, warto wspomnieć o tym, że atrakcja ta stanowi jednocześnie doskonały punkt widokowy. Zwróć zatem uwagę na to, by nie zajmować się tylko jej podziwianiem i fotografowaniem, ale i spojrzeć na jej otoczenie. Roques de Garcia pozwala na fotografowanie okolic parku praktycznie z każdej strony świata, z każdej oferując też świetne widoki.
Mirador del Tabonal Negro
Zaledwie dwa kilometry od kolejki linowej znajduje się punkt widokowy, którego nazwa wzięła się od ostrego czarnego kamienia, stanowiącego jego wizytówkę. Z tego typu kamieni Guanczowie wytwarzali różnego rodzaju narzędzia tnące. Z poziomu tego punktu można z łatwością zobaczyć panoramę Siete Cañadas. Jest to też miejsce, w którym powinieneś zobaczyć kwitnące żmijowce – o ile oczywiście odwiedzisz Teneryfę wiosną.
Mirador Minas de San José
Niecałe 5 kilometrów od kolejki linowej znajdziesz popularny punkt widokowy, który swoją nazwę nawiązuje do kopalni minerałów, które w przeszłości znajdowały się w jego najbliższej okolicy. Jest to punkt gwarantujący widoki na krajobraz łudząco podobny do tego… na Marsie! Gwarantuje nietypowe doznania i możliwość spojrzenia na wulkan Teide z innej strony – bez nadkładania drogi.
Wycieczki zorganizowane na Pico del Teide i w jego okolice
Pico del Teide można zdobyć w całości na własną rękę, podążając za jednym z wcześniej przygotowanych szlaków (wspomnieliśmy o nich wcześniej). Jeśli jednak nie pasjonujesz się wspinaczką i chciałbyś odbyć wyprawę bezstresowo, rozsądniej dla Ciebie będzie sięgnąć po wycieczkę zorganizowaną. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych i godnych zaufania, a przy okazji atrakcyjnych cenowo.
- Teide National Park Sunset & Stargazing Tour – trwająca około 5 godzin wycieczka, która pozwoli Ci zwiedzić okolice wulkanu Pico del Teide, bez wspinaczki na jego szczyt. Jako że rozpoczyna się późnym południem, a kończy wieczorem, jej punktem kulminacyjnym jest tak możliwość podziwiania zachodu słońca, jak i obserwacja gwiazd już po tym, gdy to zajdzie (teleskopy są w pakiecie!). To opcja gwarantująca świetne widoki, szyta z myślą o osobach nie lubiących wspinaczki i trudnego terenu.
- Quad Adventure Tour in Teide National Park – w naszych propozycjach musiała znaleźć się również opcja idealna dla osób lubiących aktywność fizyczną. Zwiedzisz w niej okolice wulkanu Teide za kierownicą quada, w otoczeniu profesjonalistów. To świetna wycieczka dla fanów adrenaliny, ale też dla tych lubiących aktywne zwiedzanie. Doskonałe tereny okalające wulkan stwarzają świetne warunki do korzystania z tej właśnie formy zwiedzania.
- Mount Teide Summit Hiking Adventure with Cable Car – jeśli jednak planujesz wspiąć się na szczyt Góry Teide, ta wycieczka Ci to umożliwi. W cenie znajduje się wycieczka kolejką linową, a w wyprawie będzie Ci towarzyszył oficjalny przewodnik. Cała wyprawa trwa około 7 godzin (3 godziny z przewodnikiem), przy czym pozwala wybrać poziom zaawansowania, dzięki czemu poruszać się będziesz po szlakach przystosowanych do Twoich możliwości.
- Hiking Summit of Teide by night for a sunrise and a Shadow – najmniej typowa, ale za to najbardziej spektakularna wycieczka, w której wespniesz się na wulkan Teide… w nocy! To pozwoli Ci podziwiać wschód słońca z poziomu jego szczytu. Skorzystasz tutaj z przewodnika i świetnie przystosowanego do wspinaczki nocnej szlaku, mogąc podziwiać największy cień wulkanu na świecie (odbijający się w oceanie), a także wspaniałą drogę mleczną. Pamiętaj, że to opcja wymagająca, a przez to nie skierowana do absolutnie każdego.
Podsumowanie
Wulkan Teide jest jedną z największych atrakcji na Teneryfie – nie bez powodu. Nie dość bowiem, że kryje się za nim bogata historia to jeszcze gwarantuje doświadczenia wpisujące się w gusta większości turystów. Wielbiciele wspinaczki polubią wyzwania, jakie stwarza on na jej polu. Poszukujący fenomenalnych widoków i okazji do robienia zdjęć z kolei docenią walory wizualne i mnóstwo punktów widokowych na miejscu. Jedno jest pewne, atrakcja ta jest jedną z tak zwanych “must-visit” w czasie wakacji na Teneryfie. Jeśli zaś szukasz innych ciekawych miejsc, spójrz na inny nasz poradnik, w którym przedstawiamy najlepsze atrakcje na Teneryfie.
Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych atrakcajch Teneryfy:
- Siam Park
- Wąwóz i wioska Masca
- Klify Los Gigantes
- Santa Cruz de Tenerife
- San Cristóbal de La Laguna
- La Orotava
- Garachico
- Candelaria
- Góry Anaga
- Loro Park
- Drago Milenario