Wakacje w Los Cristianos na Teneryfie, zwiedzanie, co zobaczyć, plaże

Korektor: Asia Tagi , , , ,

Los Cristianos to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych Wysp Kanaryjskich. Razem z pobliskim miastem Playa de las Américas, tworzy główną strefę turystyczną południowej części wyspy Teneryfa. Miejscowość słynie ze wspaniałych plaż, nie jest przy tym jednak tak zatłoczona, jak północ wyspy. Wspaniała jest także otaczająca miejscowość natura, w tym liczne parki krajobrazowe. Wakacje w Los Cristianos z pewnością są więc jedną z najbardziej atrakcyjnych możliwości wypoczynku na całych Wyspach Kanaryjskich.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Los Cristianos?

Los Cristianos to jedno z największych miast Teneryfy, liczące niemal 20 tysięcy mieszkańców. Leży w dość dużej odległości od głównego ośrodka miejskiego Teneryfy, miasta Santa Cruz de Tenerife. Położone jest na przeciwległym, południowym krańcu wyspy. Sąsiaduje bezpośrednio z Playa de las Américas, ośrodkiem turystycznym zbliżonej wielkości i równie atrakcyjnym. Administracyjnie miejscowość przynależy do gminy Arona. To wspaniała baza wypadowa na rejs po Wyspach Kanaryjskich – bardzo ciekawa wyspa Gomera leży naprzeciw miasta i jest dobrze widoczna z tutejszych wzgórz. W sensie geograficznym Los Cristianos leży na obszarze wulkanicznym, tylko 20 kilometrów od najwyższego wulkanu Wysp Kanaryjskich, Pico del Teide.

Jak dojechać do kurortu z lotniska?

Na Teneryfie znajduje się wiele lotnisk. Największe z nich,  port lotniczy Tenerife Norte, znajduje się w okolicach Santa Cruz de Tenerife. Oddalone jest ono od Los Cristianos o aż 70 kilometrów, południe i północ łączy jednak autostrada, transport taksówkami i busami przebiega więc szybko. Drugi z portów lotniczych, Tenerife Sur, położony jest tylko 10 kilometrów od Los Cristianos i także połączony jest z miastem autostradą. Dojazd z Tenerife Sur do centrum miasteczka zajmuje tylko 15 minut. Prócz taksówek, z lotniska Tenerife Sur kursują regularne linie autobusowe, których przystanek znajduje się przy samym wejściu do terminala. Są to linie dzienne 111, 343, 450 oraz linia nocna 711.

Mniejsze lotniska, w tym położone blisko Los Cristianos, obsługują przede wszystkim loty czarterowe. Warto mieć na uwadze, że lotniska na Teneryfie są bardzo zatłoczone (samo Tenerife Sur obsługuje 9 milionów pasażerów rocznie), a obsługa pasażerów przebiega powoli. Tak po przylocie na wyspie, jak i przed odlotem należy więc zarezerwować na czas odprawy pasażerskiej co najmniej dwie godziny.

Hotele i noclegi w Los Cristianos

Los Cristianos to jedna z największych miejscowości turystycznych Hiszpanii, w której znajdują się dziesiątki dużych hoteli i setki pomniejszych, a także pensjonaty i kwatery prywatne. Ceny noclegów są tu najwyższe w grudniu, kiedy do kurortu przybywa wielu spragnionych słońca turystów z Europy Północnej.  Wczasy w Los Cristianos najlepiej spędzić więc w miesiącach letnich – w lipcu ceny są o 47% niższe od średnich. Hotele tutaj powstawały w związku z boomem turystycznym w latach 60. i 70. Są jednak dobrze utrzymane i często remontowane, nawet te, których fasady są już przestarzałe, dysponują nowoczesnymi pokojami.

Do największych hoteli należy czterogwiazdkowy Hollywood Mirage z sieci Excel Hotels & Resorts o imponującej białej fasadzie, z trzema basenami. Blisko centrum miasta znajduje się trzygwiazdkowy hotel Tryp Tenerife, o nieco przestarzałej fasadzie, ale atrakcyjnych pokojach. Hotel ten jest szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi. Niezwykle nowoczesny jest za to hotel Aguamardysponuje on basenami z wodą podgrzewaną zimą.

Ciekawy architektonicznie jest hotel Marylanza, położony na terenie instytutu Spa. Do tańszych, mniejszych hoteli należą hotele Andorra i Andrea’s, położone blisko pola golfowego. Z wysokiego standardu obsługi słynie czterogwiazdkowy hotel Paradise Park. Wśród hosteli polecić można np. Tenerife Hostel o bardzo niskich cenach. Większość hoteli oferuje wyżywienie w systemie all inclusive, Los Cristianos słynie jednak także z opisanych niżej ciekawych restauracji. Można wybrać jednak również hotele bez wyżywienia, np. Castle Harbour.

Plaże w kurorcie i w okolicach

Wakacje na południu Teneryfy należą do najbardziej atrakcyjnych na całych Wyspach Kanaryjskich ze względu na znajdujące się tutaj wspaniałe plaże. Są one nie tylko piękne, ale też mniej zatłoczone, niż plaże znajdujące się na północy Teneryfy. W centrum miasta znajduje się jedna z najsławniejszych plaż Teneryfy, Playa de los Cristianos. Jest to plaża piaszczysta z prysznicami i wieloma udogodnieniami. Położona jest nad niewielką zatoką, w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiej mariny. Daje ona możliwość uprawiania sportów wodnych oraz siatkówki plażowej.

Od zachodu z plażą sąsiaduje inna duża plaża – Playa de las Vistas i mniejsza Playa de Camison. Playa de las Vistas chroniona jest przez falochrony, wyłożona jest sztucznym piaskiem o bardzo atrakcyjnej białej barwie. Także przy niej znajduje się wiele udogodnień. Niewielka Playa de Camison znajduje się już na granicy miejscowości Playa de Las Americas. Na wschód od centrum znajduje się kilka niewielkich plaż – w tym Playa de Los Trajales z czarnym piaskiem oraz kamienista Playa de Los Hippies („plaża hippisów”).

Wzdłuż głównych plaż Los Cristianos przebiega odnowiona kilka lat temu promenada. Równie atrakcyjne są plaże pobliskiego Playa de Las Americas – największa z nich nazywa się tak samo, jak miasteczko. Dalej na północ leżą m.in. Playa de Troya, Playa de El Bobo i Playa de Torviscas. Wulkaniczny obszar na południowy wschód od granic Los Cristianos jest natomiast rzadko odwiedzany – znajdziemy tam niewielkie, dzikie, kamieniste plaże, które są niemal bezludne, ale trudno dostępne.

Atrakcje w Los Cristianos i okolicach

Los Cristianos słynie także z atrakcji turystycznych – tak naturalnych, do których należą wulkaniczny Park Narodowy Las Cañadas de Teide oraz dzikie i tajemnicze wybrzeże Costa del Silencio, jak i kulturowych, do których należą rybackie miasteczko Las Galletas oraz pełne modernistycznych hoteli miasto Playa de Las Américas. Bezpośrednio z Los Cristianos sąsiaduje Montaña de la Guaza, widowiskowy obszar wulkaniczny – nadmorski wulkan ma dwa kratery, otaczają go przy tym wysokie klify.

Ceny wycieczek all inclusive w Los Cristianos na Teneryfie

Wycieczki all insclusive do Los Cristianos nie należą do kosztownych, zwłaszcza poza sezonem turystycznym. Najtańsze oferty na wyjazd 7-dniowy wiążą się z kosztem około 1000-1200 złotych, a zdarzają się przy tym nawet tańsze wycieczki. Oczywiście są to oferty wycieczek z dojazdem własnym, do których doliczyć należy koszt przelotu. Z dużymi kosztami nie wiążą się także oferty wycieczek all inclusive o wysokim standardzie. Typowe ceny to około 2000-2500 złotych, przy czym w koszt wycieczki wliczony jest także przelot. Nawet w najbardziej luksusowych hotelach all inclusive koszt dwutygodniowego pobytu w hotelu z opcją nie przekracza 5000 złotych. Wyspy Kanaryjskie należą więc do najtańszych miejsc, w których słońcem możemy cieszyć się przez cały rok – dotyczy to zwłaszcza Los Cristianos, które ze względu na oddalenie od większych ośrodków miejskich należy do najtańszych ośrodków turystycznych Hiszpanii.

Gdzie zjeść w Los Cristianos?

Wspaniałe tradycje kuchni Wysp Kanaryjskich zachowały się najpełniej w mniejszych miejscowościach, do których należy Los Cristianos. Lokalnych dań skosztujemy przede wszystkim w niewielkich tawernach, barach i restauracjach, które słyną z dań rybnych i hiszpańskich przekąsek – tapas. W Los Cristianos jest jednak także wiele restauracji serwujących kuchnię międzynarodową, w tym bardzo eleganckich lokali.

Lokalne dania kanaryjskie oraz przekąski tapas serwują np. restauracja Ricos, tawerna Cantabra i restauracja Agua Marina. W związku z wyspiarskim położeniem miejscowości są to przede wszystkim potrawy rybne. Do wyjątków należy restauracja Jamon y Mojo, serwująca tradycyjne hiszpańskie potrawy z wieprzowiny, w tym zwłaszcza suszone szynki jamon i serrano. Spróbować można tam również lokalnego wina z Teneryfy. W kuchni kanaryjskiej ważne są także owoce morza, które serwują m.in. restauracje i tawerny La Piazetta del Mar, Abordo, Arte des Gusto i Pescaito Los Cristianos. Wymienione Arte del Gusto, a także Rinon del Andres i restauracja Garibaldi należą do najbardziej luksusowych lokali gastronomicznych w Los Cristianos, z cenami wyższymi, niż przeciętne. Do najciekawszych barów przy głównej plaży należy Via Vai, z bardzo ładnym widokiem.

W miejscowości znajdują się też dwie znakomite restauracje z kuchnią indyjską, w których spróbować można mięs i warzyw pieczonych na drewnie w tradycyjnym piecu tandoori – Kismat Tandoori i Tandoori Hut. Uważane są one za jedne z najciekawszych restauracji Wysp Kanaryjskich. Dobre desery serwują głównie niewielkie lokale, np. Il Gelato del Mercato i Panna Cioccolatto. Oczywiście tak jak w każdej miejscowości turystycznej w Los Cristianos znajdują się także liczne międzynarodowe sieci kawiarni, restauracji i barów szybkiej obsługi.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Wulkan Pico del Teide – co musisz bezwzględnie wiedzieć, by stanąć na jego szczycie?

Wakacje w regionie Isla Baja na Teneryfie

Następny

Dodaj komentarz