Wulkan Pico del Teide – co musisz bezwzględnie wiedzieć, by stanąć na jego szczycie?

, Korektor: Mariola Tagi , , , , ,

Nie dla każdego spełnieniem marzeń jest wylegiwanie się na piaszczystej plaży, popijając leniwie drinki. Niektórzy lubią spędzać aktywnie wolny czas, na przykład wspinając się po górzystych terenach. Dla takich osób zdecydowanie niesamowitym przeżyciem może być wspinaczka na Wulkan Pico del Teide. Jest to najwyższy szczyt na hiszpańskiej wyspie Teneryfa. Jakie załatwienia są konieczne, by uzyskać pozwolenie na wspinaczkę, jakie szlaki wybrać i jakie opcje mają zainteresowani taką przygodą?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wulkan Pico del Teide – najważniejsze informacje

Pico del Teide to najwyższy punkt w Hiszpani, znajduje się on na wyspie Teneryfa, która zdecydowanie jest częstą destynacją turystyczną. Szczyt ten liczy sobie 3718 m n.p.m, i stanowi doskonały punkt widokowy na całą okolicę. Możemy podziwiać nie tylko na całe wybrzeże, ale również sąsiadujące wyspy. Wulkan oraz cała kaldera Las Cañadas są chronione, dlatego wspinaczka na ten szczyt wiąże się z uzyskaniem pozwolenia.

Wulkan jest nadal aktywny, jednak ostatnią erupcję odnotowano w 1909 roku. Dlatego też zagrożenie jest minimalne. Aktywność wulkanu jest stale badana, dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów. Sam szczyt jest również regularnie badany przez stacje sejsmologiczne, które w razie konieczności mogłyby zamknąć szczyt dla turystów.

Warto podkreślić, że szczyt ten nie jest zbudowany zbyt stromo, technicznie rzecz ujmując jest bardzo łatwy do zdobycia, i nie wymaga od turystów doskonałej kondycji i doświadczenia wspinaczkowego. Szlaki są przystępne, i prowadzą na sam szczyt bez konieczności postojów, by złapać oddech po wysiłku.

Dostępna jest również możliwość skorzystania z kolejki liniowej, a także z kursujących często autobusów turystycznych. Przebywając na Teneryfie, zdecydowanie warto uzyskać pozwolenie i wejść na ten szczyt – satysfakcja murowana!

Formalności związane ze wspinaczką – co musi załatwić turysta?

Chcąc wybrać się na szczyt Wulkanu Pico del Teide, nie wystarczą wygodne buty i zapał – konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia wydawanego przez Narodowy Park Teide, na szczęście pozwolenie to jest darmowe. Należy jednak pamiętać, że zainteresowanie wspinaczką na ten szczyt jest ogromne. Dodatkowo otwarta jest tylko jedna droga prowadząca wprost do krateru. Jest to szlak nr 10, o nazwie Telesforo Bravo. Strażnicy Parku Narodowego kontrolują turystów i ich zezwolenia na użytkowanie tego szlaku.

Pozwolenie należy uzyskać co najmniej trzy miesiące przed planowaną wspinaczką. Jest to spowodowane bardzo dużym zainteresowaniem, a ilość dziennie wydawanych zezwoleń to maksymalnie 200. Dodatkowo jeżeli chcemy zatrzymać się na noc w schronisku Altavista należy pamiętać o ograniczonej ilości miejsc. Może tam przebywać 54 osoby – miejsce w tym obiekcie trzeba zwykle rezerwować co najmniej miesiąc wcześniej. Można również skontaktować się z biurem podróży, które odpowiednio wcześniej załatwi dla nas wszystkie niezbędne formalności, a przyjeżdżając na miejsce będziemy mogli bez żadnych utrudnień rozpocząć wędrówkę na szczyt krateru.

Jeżeli wybierzemy opcję wjazdu kolejką liniową Teleférico del Teide, należy zarezerwować godzinę zsynchronizowaną z godziną, która widnieje na pozwoleniu wydanym przez Park Narodowy. Podróż kolejką zajmuje około 8 minut, i stanowi wygodną alternatywę dostania się na sam szczyt bez większego wysiłku. Można również dowolnie podziwiać piękne widoki, jako że kolejka wznosi się na sporą wysokość ponad terenem. Podsumowując, jeżeli podczas wakacji na Teneryfie chcemy odwiedzić również wulkan Pico del Teide, trzeba o tym pomyśleć z dużym wyprzedzeniem, by nie rozczarować się będąc już na miejscu.  

Jakie warunki panują na wulkanie Pico del Teide?

Turyści decydujący się na wyprawę na wulkan często zmyleni pozostają doskonałą pogodą, wysoką temperaturą i słońcem. Należy jednak pamiętać, że wulkan Pico del Teide znajduje się na wysokości 3718 m. n.p.m. co oznacza, że trzeba liczyć się z pogodą zgoła inną, niż panuje u stóp wulkanu.

Porywisty wiatr, bardzo intensywne promienie słoneczne oraz obniżone ciśnienie z pewnością nie wpływają korzystnie na organizm człowieka, dlatego należy obowiązkowo zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, okulary przeciwsłoneczne, jak również krem UV, ponieważ bardzo łatwo jest mocno się opalić i doznań poparzeń słonecznych.

Wraz ze zwiększającą się wysokością zmniejsza się również gęstość powietrza, dlatego oddycha się tu ciężej niż poniżej. Osoby które borykają się z problemami płucnymi czy np. astmą powinny posiadać ze sobą odpowiednie leki, lub skonsultować się z lekarzem przed wybraniem się na szczyt wulkanu. W ostateczności pozostają również szlaki które prowadzą do punktów widokowych, bez konieczności wspinania się na sam szczyt krateru.

Najlepsze szlaki i kolejka na sam szczyt

Na terenie Parku Narodowego którego największą atrakcją jest oczywiście sam wulkan, otwartych jest kilka szlaków, a wszystkie prowadzą w inną część rezerwatu. Najbardziej popularny jest szlak nr 10 o nazwie Telesforo Bravo. Prowadzi on na szczyt wulkanu. Drugim często wybieranym szlakiem jest szlak nr 11 do punktu widokowego Mirador de la Fortaleza, skąd można podziwiać północną część wyspy.

Popularny jest również szlak nr 12, który prowadzi do punktu widokowego, z którego jest doskonała widoczność na południową część wyspy. Szlak nr 7 z kolei, prowadzący z Montaña Blanca (na wysokości 2 348 metrów) do La Rambleta, kieruje turystów do schroniska. To, który szlak wybierzemy i co chcielibyśmy oglądać, zależy od osobistych preferencji. Sama kolejka z której można korzystać, by dostać się na szczyt, znajduje się na wysokości 2356 m n.p.m. i jest bardzo łatwo dostępna drogami dojazdowymi. Jej pierwszy projekt powstał w 1930 r., a budowę rozpoczęto 33 lata później, w kwietniu 1962 r. To, czy wybierzemy szlaki piesze czy też skorzystamy z kolejki lub autobusu zależy już tylko od indywidualnych preferencji.

Turyści odpoczywający na Teneryfie zwykle wybierają jedynie szlaki na tarasy widokowe, jako że uzyskanie zezwolenia na wejście na szczyt wulkanu trzeba przecież załatwić na co najmniej kilka tygodni przed planowaną wspinaczką, a będąc już na miejscu jest to praktycznie niemożliwe. Można dodatkowo wynająć przewodnika, który prócz prowadzenia nas przed wybrany szlak, opowie dużo o historii wulkanu jak i samego Parku Narodowego, co z pewnością będzie cennym doświadczeniem. Jest to również bezpieczniejsza opcja dla osób które nie podejmowały się jeszcze takiego wyzwania, i mają słabą orientację w terenie.

Gdzie warto zatrzymać się po drodze?

Tak jak już wspomniano powyżej, u stóp góry wulkanicznej znajduje się schronisko Altavista, w którym można zarezerwować sobie nocleg. Wędrówka na sam szczyt krateru może zająć kilka godzin w jedną stronę, szczególnie jeśli wybierzemy się tam piechotą.

Skorzystanie z noclegu w schronisku jest również ciekawym doświadczeniem i dodatkową atrakcją, biorąc pod uwagę malownicze położenie schroniska. Ten kompleks składa się z dwóch budynków. Znajduje się tu ambulatorium, salon, jadalnia oraz kuchnia.

Dysponuje trzema wspólnymi sypialniami mieszczącymi maksymalnie 54 turystów. Pomieszczenia są ogrzewane, a łóżka w pełni wyposażone w pościel i ciepłe kołdry (nie musimy zabierać śpiwora). Schronisko posiada również toalety bez pryszniców.

W sprzedaży znajdziemy wodę oraz zimne i gorące napoje, oferta jednak nie zawiera żadnych posiłków, dlatego o nie trzeba zadbać we własnym zakresie. Schronisko zapewnia również możliwość podgrzewania posiłków dzięki wyposażonej kuchni.

Największą jednak zaletą tego miejsca są niesamowite widoki, które wynagradzają trud wspinaczki na szczyt krateru. Można tam spędzić noc, ale również zajrzeć, aby odpocząć w trakcie powrotu lub podejścia na górę.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Teneryfa północna czy południowa, którą część wybrać na wakacje?

Wakacje w Los Cristianos na Teneryfie, zwiedzanie, co zobaczyć, plaże

Następny

Dodaj komentarz