Teneryfa północna czy południowa, którą część wybrać na wakacje?

Tagi , , , , , , , , ,

Teneryfa wyspa należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim. Jest to część wysp kanaryjskich. Znajduje się niedaleko wybrzeża Afryki wraz z archipelagiem zaliczana jest do Makaronezji. Jest najbardziej zaludnioną wyspą na archipelagu oraz w Hiszpanii. Obowiązującą na Teneryfie walutą jest euro, a narodowym językiem hiszpański. Jednak znacząca część mieszkańców włada też językiem angielskim. Teneryfa ma 2043 km^2 powierzchni, około 80 km długości i 50 km szerokości. Spójrzmy, jakie atrakcje oferuje Teneryfa Północna i Teneryfa Południowa.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klimat Teneryfy

Na klimat mają wpływ dwa prądy morskie Golfstrom oraz Kanaryjski, które powodują, że temperatura oceanu waha się w przedziale od 19 do 24 stopni. Przez to, że wyspa podzielona jest pasmem górskim klimat na niej jest zróżnicowany. Północno wschodnie wybrzeże ma klimat z częstymi mgłami i nieco większymi opadami niż południowe. Wraz ze wzrostem wysokości średnie temperatury spadają.

Teneryfa Północna czy Południowa – Flora i fauna wyspy

Teneryfa mimo tego, że jej powierzchnia nie jest duża ma zróżnicowaną florę oraz faunę. Flora na wyspie liczy sobie około 1400 gatunków w tym 200 gatunków endemicznych znajdujących się na wyspach kanaryjskich, z czego 140 występuje tylko i wyłącznie na Teneryfie. Fauna natomiast obejmuje około 400 gatunków ryb, 56 gatunków ptaków, 5 gatunków gadów, 2 gatunki płazów, 13 gatunków ssaków lądowych oraz kilka tysięcy gatunków bezkręgowca.

Teneryfa północna

Na północy znajduje się kilka ciekawych miejscowości, które warte są odwiedzenia są to między innymi:

Garachico

Jest to spokojne, urokliwe miasteczko, które położone jest w północno zachodniej części Teneryfy. Jego główną atrakcją są naturalne baseny El Caleton, które powstałt w wyniku zastygnięcia lawy.

Historia Garachico

Garachico niegdyś było głównym portem Teneryfy, z którego wypływały statki handlowe do ameryki i europy. Jednak popularność tego miasta z czasem zaczynała spadać, a w 1706 roku miasto zostało zniszczone przez wybuch wulkanu. Zniszczeniu uległ wtedy port. Jednak został on odbudowany, ale nie cieszył się taką popularnością, jaką miał przed katastrofą. Od tego momentu służył on tylko jedynie za port dla rybaków. Jednak z zastygłej lawy i wody powstały baseny, które władze miasta postanowiły wykorzystać, udostępniając miasto turystom.

Miejsca, które warto zobaczyć w Garachico

W pobliżu basenów znajduje się molo gdzie na jego końcu stoi ramka wykonana z betonu, która przygotowana jest specjalnie do pamiątkowych zdjęć. Chętnych tutaj co roku jest bardzo dużo, a żeby trafić na swoją kolej trzeba trochę postać w kilkumetrowej kolejce.

Niedaleko oceanu znajduje się także przepiękny basen miejski z kortami. Siedzieć na plaży przez cały czas pobytu w mieście się nie da, gdyż z czasem staje się to nudne dlatego alternatywą może być rezygnacja z pobytu na wybrzeżu na rzecz wybrania się na miasto. Idąc przez miasto będziemy przechodzić przez stare wąskie uliczki oraz lokalne sklepy obok ciasnej i niskiej zabudowy. Możemy też się napotkać na jedną z najlepszych restauracji gdzie w cieniu palm możemy odpocząć od upału i napić się świetnej kanaryjskiej kawy.

Los Realejos

Miasteczko to znajduje się na północy Teneryfy na wzgórzu, z którego mamy dostęp do przepięknych widoków. Miasto dzieli się na dwie części Realejo Alto oraz Realejo Bajo, które oddzielone są wodnym wąwozem Barranco.

420 metrów tyle ma najwyższy punkt Los Realejos. Los Realejos to miasteczko bogate w ozdobne krzewy, palmy oraz smocze drzewa. W mieście znajduje się główna ulica handlowa, na której znajduje się masa sklepów, knajpek, kwiaciarni oraz cukierni. To właśnie w tej miejscowości możemy zjeść przepyszne kanaryjskie ciasteczka. Idąc wąskimi i stromymi uliczkami możemy dojść do chrześcijańskiego kościoła na wyspie, który nazywa się Iglesia de Santiago Apostol, który pochodzi z 1946 roku. Widok z tego kościoła jest fantastyczny, a sama budowa nie na jednej osobie robi wrażenie.

Teneryfa północna, a lotnisko

Teneryfa Północna niestety nie posiada lotniska międzynarodowego. Dostępne są to loty jedynie lokalne. Dlatego musimy najpierw lecieć na lotnisko do Teneryfy południowej, a następnie przedostać się na północ.

Teneryfa północna – ceny

Ceny na północy nieco różnią się od tych, które zobaczymy na południu. Powód jest jeden, gdyż jedna część wyspy nastawiona jest na turystów natomiast drugą zamieszkują lokalni mieszkańcy. W części południowej za zwykłą sałatkę składającą się zaledwie z kilkunastu składników należy zapłacić około 13 euro co w przeliczeniu daje nam około 60 zł. Za lokalną rybę, czy tradycyjną pizzę też zapłacimy dwukrotnie więcej niż w naszym kraju.

Teneryfa północna – hotele

Oprócz drogich 4,5 gwiazdkowych hoteli przy linii brzegowej oraz w głąb miasta gdzie z ostatniego piętra mamy super panoramiczny widok na miasto, ocean oraz wulkan jednocześnie, znajdziemy także przystępne cenowo hotele 3 gwiazdkowe, które naprawdę są godne uwagi. Kupując wakacje na Teneryfę powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby w ofercie nie znalazł się jeden z droższych hoteli, który poza pięknymi widokami nie oferuje nic.

Puerto de la Cruz

Jest to bardzo malowniczy kurort, który położony jest na północnym wybrzeżu Teneryfy. Miasto posiada czarne plaże, eleganckie nowoczesne hotele z przepiękną egzotyczną roślinnością. Wybierając się do tego miejsca, powinniśmy zwrócić uwagę na nadmorskie deptaki, które codziennie tętnią życiem. W okolicy możemy także znaleźć mnóstwo kafejek, restauracji oraz sklepów z pamiątkami.

Przy nadmorskich bulwarach możemy znaleźć bezpłatne parkingi jednak bardzo często trudno tutaj znaleźć jakieś wolne miejsca. W mieście od czasu do czasu organizowane są też kilkudniowe festiwale muzyczne. W tych dniach możemy w ciepłe letnie lub wiosenne dni przy idealnym nocnym oświetleniu miasta napić się zimnego piwa słuchając fantastycznej muzyki. Mamy tutaj też dostęp do starej części miasta, czyli Plaza Charco. Jest to miejsce, gdzie w restauracjach możemy delektować się muzyką graną na żywo. 

Co jeszcze w tej miejscowości warte jest uwagi?

Kościół z piękną wieżą La lglesia de Nuestra Senora de la Pena Francia, który położony jest wśród wysokich palm. Zabudowa oraz wnętrze ma tutaj wygląd typowy dla wysp kanaryjskich. Dla ludzi, którzy lubią wodę mogą także skorzystać z kompleksu basenów Lago Martianez.

Teneryfa południowa

Klimat Teneryfy południowej

Klimat w tej części wyspy jest suchy i ciepły. Niestety krajobraz, roślinność oraz egzotyka nie zachwyci nas tutaj. Ta część wyspy na pierwszy rzut oka to nic innego jak jałowa pustynia. Roślinność znajduje się bardziej w pobliżu kurortów hotelowych, wystarczy wyjechać poza miasto i niestety nie znajdziemy tutaj nic ciekawego do czasu kiedy nie wiedziemy w teren zabudowany.

Roślinność w takich warunkach może przeżyć jedynie, gdy będzie ona regularnie nawadniana. Część południowa może zostać podzielona na dwie części jedną wietrzną, sportową oraz mniej obleganą przez turystów i tą typowo turystyczną z całą masą hoteli nastawioną na plażowanie, oraz imprezowanie.

Miasta Teneryfy południowej

Wśród miast znajdujących się na Teneryfie Południowej znajdą się te, które są godne uwagi. Znaczna większość miast szczególnie na wybrzeżu to kurorty turystyczne.

Los Cristianos

Znajduje się na południowym wybrzeżu teneryfy w rejonie Playa de Las Americas niedaleko słynnego kurortu, który posiada tę samą nazwę 15 km na zachód od lotniska. Miejscowość otoczona jest malowniczą plażą, z której bezpośrednio wyrastają góry pochodzenia wulkanicznego.

Wycieczki po okolicy – ciekawe miejsca

Park narodowy Las Canadas del Teide– położony jest w centralnej części wyspy. To właśnie w tym parku znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć także lodową jaskinię.

La Gomera – okoliczna wyspa, która widziana jest z wybrzeża, do której dostać możemy się jedynie statkiem.

Montana de la Guaza – teren chroniony, a zarazem piękna góra, która uznana jest za pomnik przyrody. Warto zobaczyć to miejsce przez przepiękne widoki. 

Costa Del Silencio

Jest to miejsce bardzo ciepłe oraz słoneczne, jednak możemy tutaj spotkać się z bardzo silnym wiatrem od oceanu co wiąże się z powstaniem dużych fal. Z miejscowości w szybkim tempie możemy dostać się do lotniska, gdyż znajduje się one niedaleko miasta. W kilkanaście minut możemy dojechać do autostrady skąd droga zajmuje 15 min.

Jedzenie w Costa del Silencio

W tej miejscowości znajduje się bardzo dużo barów, restauracji oraz knajpek. Te jedne z najlepszych znajdują się bardzo blisko portu, ale nie oznacza to, że te znajdujące się w mniejszych wąskich uliczkach nie są warte uwagi.

Plaża o czarnym wulkanicznym piasku znajdująca się w Teneryfie południowej

W małym kurorcie Santiago znajduje się plaża La Arena. Położona jest ona w zachodniej części wyspy. Czarny piasek ma wiele zalet, gdyż czarny kolor absorbuje światło oraz bardzo dobrze kontrastuje z pieniącą się wodą, a wulkaniczne skały znajdujące się po bokach doskonale nadają się do uprawiania snorkelingu lub nurkowania na zatrzymanym oddechu.

La Arena jest to niewielka plaża miejska, która ma bardzo dobre połączenie z taksówkami i komunikacją miejską, gdyż koło tego urokliwego miejsca znajduje się bardzo dużo sklepów i miejsc, gdzie można dobrze i smacznie pojeść.

Las Galletas

Miejscowość leży w południowej części wyspy Teneryfa, niedaleko od lotniska oraz autostrady. Panują tu wysokie temperatury, a słońce świeci tu przez znaczną część roku. Jednak upały rekompensują silne wiatry od oceanu. Miejscowość ta kiedyś była wioską rybacką. Obecnie znajdują się tutaj hotele, bary oraz restauracje. Znajduje się też tutaj kompleks Ten Bel, który był pierwszym tego typu przedsięwzięciem w okolicy. Dzisiaj miasteczko otoczone jest gajami bananowymi, które zapewniają okolicy niezapomnianą atmosferę.

Wycieczki po okolicach

Playa de Las Americas-jest to duży kurort, w którym znajduje się bardzo dużo restauracji, barów, a obok znajdziemy bardzo dużo piaszczystych plaż.

Los Cristianos-jest to mały port w pobliżu, którego znajduje się aquapark dlatego to miejsce przeznaczone jest w głównej mierze dla rodzin z dziećmi.

Los Gigantes – słynny kurort na zachodnim wybrzeżu, który położony jest blisko urokliwych klifów. Jest to idealne miejsce dla miłośników nurkowania.

Las Galletas- jedzenie

Miejscowość należy do spokojnych, ale nie oznacza to, że tutaj nie brakuje hoteli oraz barów. Warto skusić się tutaj na świeże owoce oraz ryby.

El Medano

Jest to miasteczko znajdujące się na południu teneryfy. Usytuowane jest w małej zatoce niedaleko La Montana Roja, czyli stożka wulkanicznego, który obecnie jest rezerwatem. Intensywne wiatry występujące w tej miejscowości sprawiły, że jest to miejsce dla ludzi kochających sporty wodne. Jednak nie brakuje tutaj także atrakcji dla ludzi lubiących piesze wędrówki, którzy mogą wybrać się w góry La Montana Roja, które ze względu na liczne ptasie domki, gniazda uznawane są za obszar, który poddany jest szczególnej ochronie.

Costa Adeje

Wybrzeże w południowo zachodniej części Teneryfy na, którym znajduje się kilka mniejszych miejscowości. Do lat 70 XX wieku były to tylko tereny rolnicze. Dzisiaj obecnie Costa Adeje to miasto, które składa się z kilku głównych dzielnic takich jak: San Eugenio, Torviscas, Playa Fanabe itp.

Atrakcje oraz ciekawostki w Costa Adeje

Wulkan Teide i Park Narodowy

Jest to jedna z najlepszych atrakcji na Teneryfie. Oprócz pięknych krajobrazów i pieszych szlaków możemy zobaczyć majestatyczny wulkan Teide oraz obserwatorium atmosferyczne, do którego organizowane są wycieczki.

Park wodny Siam oraz park Aqualand Costa Adeje

Te dwa parki dzieli zaledwie 1 km odległości, a jednak nie konkurują one ze sobą zbytnio oraz nie mogą narzekać na brak turystów. Parki posiadają ogromną ilość zjeżdżalni wodnych, place zabaw, baseny ze sztucznymi falami itp.

Klify Los Gigantes

To potężne klify, które usytuowane są na północ od Costa Adeje. Mierzą do 600 metrów nad poziomem morza. Obejrzeć je możemy zarówno będąc na plaży jak i wybierając się na rejs statkiem z portu Puerto de Santiago.

Ceny hoteli na Teneryfie

Wycieczka organizowana wraz z biurem podróży o dziwo wcale nie jest aż tak droga. Najtańsze oferty możemy znaleźć za 3000 zł, a nawet i czasem, gdy mamy do czynienia z promocją za 2500 zł. Do dyspozycji mamy domek letniskowy gdzie cenna za jedną noc wynosi w przedziale od 300 do 500 zł. Gdzie w ofercie znajdziemy 2 sypialnie oraz 2 łazienki, a w domu mogą znajdować się max. 4 osoby. Natomiast zakaz jest przyprowadzania zwierząt. Dodatkowo na stanie mamy pralkę, tv, internet, kominek, mikrofalówkę, garaż, kuchnia. Palenie natomiast jest niedozwolone.

Ceny na Teneryfie

Chleb – 1 Euro

Bułka – 0,2 Euro

Masło 250g – 1,15 Euro

Mleko 1l – 0,7 Euro

Co warto zjeść na Teneryfie?

Papas Arrugadas

Są to lokalne małe ziemniaczki, które podawane są w mundurkach. Gotowane są w wodzie z dodatkiem dużej ilości soli. Podawane są najczęściej jako przekąska lub dodatek do dania głównego.

Paella

Potrawa przygotowana na bazie ryżu i szafranu, która podawana jest zazwyczaj z owocami morza. Przygotowana jest ona i podawana na żeliwnej patelni.

Tapas

Rozpoznawalna z kuchni Hiszpańskiej przekąska podawana do piwa, czy wina. Można za jej pomocą przygotować także danie główne. Większość z nich zawiera owoce morza.

Ciekawostki na temat Teneryfy

VAT

Wyspa znajduje się poza europejskim podatkiem VAT. Mieszkańcy teneryfy płacą już inny rodzaj podatku, czyli podatek IGIC, który zazwyczaj wynosi 7%. Natomiast benzyna oraz olej napędowy są bardzo tanie. Litr paliwa kosztuje poniżej 1 Euro. W atrakcyjnych cenach bardzo często możemy też zakupić markowe perfumy.

Symbol wyspy

Teneryfa ma swój charakterystyczny symbol, a jest nim jaszczurka. Rodzaj małego gekona zaliczanego do szerokiej grupy endemitów, które zamieszkują Teneryfę. Możemy ją spotkać wszędzie. Są one niegroźne i pożyteczne, lecz bardzo płochliwe.

Poprzedni

El Médano – atrakcje, noclegi

Wulkan Pico del Teide – co musisz bezwzględnie wiedzieć, by stanąć na jego szczycie?

Następny

Dodaj komentarz