Punkt widokowy na Lanzarote – Mirador del Rio

Korektor: Asia Tagi , , , ,

Pasjonaci robienia niesamowitych zdjęć powinni odwiedzić punkt widokowy Mirador del Rio, jeśli znajdują się na wyspie Lanzarote, bądź zamierzają się w owe miejsce wybrać. Widoki, które można zaobserwować z punktu widokowego są po prostu ucztą dla oczu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Punkt widokowy Mirador del Rio na Lanzarote

Nazwa Mirador del Rio pochodzi od nazwy przesmyku, który oddziela wyspę Lanzarote od archipelagu Chinijo. Punkt widokowy wznosi się na szczycie ogromnego klifu Risco de Famara na wyspie Lanzarote. Wysokość, na której leży punkt widokowy, wynosi 470 metrów. Turyści mogą zobaczyć na własne oczy przepiękną panoramę na wyspę Lanzarote. Patrząc w północną stronę, mogą zaobserwować np.: trzy małe wysepki, które w rzeczywistości są wspomnianym wcześniej archipelagiem Chinijo. Największą z owych trzech wysepek jest La Graciosa o powierzchni 29 km2 i ok. 650 mieszkańcami.

Zanim powstał punkt widokowy, w jego miejscu istniała do końca XIX wieku baza wojskowa. Miał na to wpływ fakt, że był to bardzo dobry punkt obserwacyjny, który skutecznie potrafił utrudniać zbliżającym się wrogom natarcie. Następnie miejsce przez jakiś czas stało opuszczone, aż do momentu, gdy zainteresował się nim jeden z najsłynniejszych architektów na Lanzarote.

Historia punktu widokowego na Lanzarote

Budynek Mirador del Rio został zaprojektowany przez architekta Césara Manrique i jest jednym z najbardziej charakterystycznych jego projektów. Budowa punktu widokowego została rozpoczęta w 1974 roku. Budynek został ukryty w skale, co sprawia, że jest on praktycznie niewidoczny z zewnątrz. Mirador del Rio został stworzony w taki sposób, aby stanowić część otaczającej go natury. Na zewnątrz budynku znajduje się wykuta z żelaza ładna rzeźba, która symbolizuje dwa żywioły: wodę i wiatr. W środku punktu znajduje się jeszcze więcej rzeźb. Poza tym na turystów czekają m.in.: szerokie okna, przez które również można podziwiać piękne widoki na wyspę Lanzarote. Bardzo ładnie prezentuje się zwłaszcza sala główna, której szczególne wrażenie robi jej sklepienie, kopuły oraz balkony. Częścią atrakcji jest również kawiarnia, z której turyści także mają zjawiskowy widok na panoramę.

Najlepszym sposobem na dotarcie do Mirador del Rio jest podróż samochodem. Przy punkcie widokowym znajduje się parking, na którym można zostawić pojazd. Od 1 lipca do 30 października punkt jest otwarty dla turystów w godzinach 10:00-18:45, natomiast od 1 listopada do 30 czerwca jest otwarty w godzinach 10:00-17:45. Dorośli muszą zapłacić za bilet 4,75 euro, natomiast dzieci o prawie połowę taniej, gdyż jedynie 2,40 euro.

Jak dojechać do punktu widokowego Mirador del Rio?

Aby dojechać z portu lotniczego Lanzarote do punktu widokowego, należy kierować się drogą LZ-2 na północ wysypy. Następnie należy skręcić w lewo, jadąc dalej drogą LZ-3. Po jakimś czasie należy zjechać z drogi LZ-3, kierując się dalej na północ, tym razem drogą LZ-1. Należy nią jechać aż do momentu, gdy możliwe będzie zmiana trasy na drogę LZ-201. Następnie trzeba skręcić w prawo, na drogę LZ-202, którą można już dojechać bezpośrednio do punktu widokowego.

Restauracja w punkcie widokowym

Częścią atrakcji jest również restauracja, z której turyści także mają zjawiskowy widok na panoramę wyspy. Cesar Manrique zaprojektował ją podobnie jak cały punkt w specyficzny dla siebie sposób. Kawiarnia ukryta jest w skale i stanowi połączenie czarnych, magmowych skał, białej farby oraz bardzo dużej ilości zieleni. Ściany oraz sufit restauracji mają obłe kształty i razem tworzą pewną formę sklepienia. Ogromne okna sprawiają, że turyści mogą wypić sobie kawę oraz przekąsić coś, mając piękny widok na znajdującą się w pobliżu wyspę La Graciosa. Ewentualnie mogą oni wyjść na zewnątrz, gdyż przy restauracji znajduje się taras widokowy z barierkami bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Punkt widokowy Mirador del Rio na Lanzarote to miejsce, które oferuje piękny widok dla turystów na panoramę wyspy. Dojazd do niego nie jest zbytnio trudny. Z portu lotniczego Lanzarote do punktu widokowego można się dostać w mniej niż 40 minut. Osoby, które będą chciały napić się kawy, bądź coś przekąsić mogą skorzystać ze znajdującej się przy atrakcji restauracji.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych atrakcjach Lanzarote:

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Lanzarote

Wakacje na Costa Calma – raj dla miłośników surfingu

Następny

Dodaj komentarz