Góry Anaga i szlak zmysłów (Sendero de Sentidos)

Korektor: Asia Tagi , , , ,

Każdy z nas planując wakacje, szuka miejsca niepowtarzalnego i niezwykłego. Zwykle rozglądamy się po całym świecie, szukając czegoś, co nas zachwyci, a dzięki temu spędzimy niezapomniany urlop. Dlaczego miejsce ma być zapierające dech w piersiach? Odpowiedź jest banalnie prosta, na każdy urlop i wczasy czekamy z niecierpliwością i tęsknotą przez cały rok niezwykle ciężkiej pracy. Oczywistym jest więc to, że zasługujemy na wypoczynek, który w pełni sprosta naszym oczekiwaniom i wymaganiom. Co więcej, coraz częściej poszukujemy takich miejsc w Europie, przez duży wzgląd na sytuację finansową. Miejsca w okolicy mogą być niezwykle piękne, a co więcej nie nadwerężą znacząco naszego budżetu. Jednym z najpopularniejszych celów polskich turystów jest zwykle Teneryfa. Wyspa wiecznego słońca, na której nocne życie jest jej największą atrakcją. Jednak warto się wybrać tam również ze względu na magiczne Góry Anaga, a także niezwykle popularny Sendero de Sentidos, czyli szlak zmysłów. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Góry Anaga – jak dojechać?

Góry Anaga często można podsumować jednym zdaniem: najpiękniejsze miejsce na całej Teneryfie. Jednak jak można się tam dostać? Góry Anaga zlokalizowane są na północno- wschodnim krańcu wyspy, więc jak można się domyślić, najbliżej będzie dojechać do nich z małego lotniska Aeropuerto Tenerife Norte. Jednak z części południowej dojazd jest również możliwy. Trzeba jednak mieć mocne nerwy, gdyż taka podróż krętymi i ostrymi zjazdami może dostarczyć niemałych emocji. Jeśli przylecieliście na południowy kraniec wyspy, najłatwiej i najszybciej dostaniecie się tam samochodem.  Drogą TF-1 macie do pokonania 91 kilometrów, jednak tuż przy samych górach. Droga staje się niezwykle trudna, więc warto postawić na doświadczonego kierowcę.

Jeśli jednak chcecie podróżować komunikacją miejską, przygotujcie się na wiele przesiadek. Najpierw z lotniska musicie przespacerować się około 2 kilometry na stację Casablanca, skąd wybieracie autobus numer 111. Pokonacie nim większą część drogi, aż do stacji Intercambiador de Santa Cruz, a tam wsiadacie w autobus numer 910 do stacji Puente de San Andres. Następnie na stacji końcowej przesiadacie się w autobus 947 i wysiadacie na stacji Los Roques. To jest ostatnia stacja, do której możecie się dostać. Pozostało Wam około 2 kilometry, by znaleźć się u podnóża Gór Anaga.

W przypadku lotniska północnego również najlepszym rozwiązaniem jest samochód. Trasa liczy jedynie 35 kilometrów, jednak przez niezwykłe spadki i ostre zakręty. Zarezerwujcie sobie godzinę na przejechanie TF-12. Komunikacja miejska zmusi Was do co najmniej 3 przesiadek. Ze stacji zlokalizowanej na lotnisku wybieracie autobus numer 20 i dojeżdżacie do Intercambiador Laguna. Następnie przesiadacie się w autobus 102 i kontynuujecie swoją podróż podobnie jak w poprzednim wypadku, czyli autobus 910 i 947, aż do stacji Los Roques.

Góry Anaga- co zobaczyć?

Góry Anaga same w sobie są majestatyczne i warte zwiedzenia. Jest to rozległy teren, więc śmiałkowie mogą spędzić tam na zwiedzaniu nawet cały swój urlop. Jednak większość turystów rekomenduje wybrać się na zapierającą dech w piersiach wycieczkę z wulkanicznymi widokami. Warto więc rozpocząć od Punta del Hildago, by móc rozpocząć od zobaczenia wspaniałych kamienistych plaży i z niewielkiej odległości podziwiać punkt docelowy, jakim są Góry Anaga. Do zobaczenia jest także leśny tunel – miejsce które gwarantuje niesamowitą scenerię i krajobraz. Obok niego znajduje się najwyższy szczyt gór. Kolejno udajcie się do punktu widokowego w Los Catalanes, by podziwiać południową stronę gór. Zakończcie zwiedzanie w Risco Amogoje – miejscu, w którym majestatyczne góry schodzą wprost do oceanu.

Góry Anaga – trasy i szlaki turystyczne

Do dyspozycji podróżnych jest cała masa tras i szlaków turystycznych. Zwykle spaceruje się po szlakach czerwonych (GR-TF), zarówno dłuższych, jak i krótszych. Najsłynniejszym szlakiem w Górach Anaga jest Ruta del Bosque Encantado, która prowadzi przez zaczarowany las i obejmuje jego najpiękniejsze tereny. Szlak ten mierzy 7 kilometrów i jego pokonanie zajmuje średnio 3 godziny. Kolejnym szlakiem jest Camino de las Vueltas, z malowniczą wioską Taganana. Ze wspomnianej już miejscowości Punta del Hildago prowadzi kilka szlaków turystycznych. Warto przespacerować się 10-kilometrowym odcinkiem, który swój koniec ma w Cruz del Carmen. Przespacerujecie się przez malowniczą wioskę Chinamada, w której domy zostały wydrążone w skałach. W tym momencie nie sposób pominąć jednego z najpopularniejszych szlaków w Górach Anaga, czyli Sendero de los Sentidos.

Sendero de los Sentidos czyli Szlak zmysłów – dlaczego warto?

Szlak ten jest jednym z najwspanialszych i najpiękniejszych na całej Teneryfie. To właśnie spacer nim dostarczy niezapomnianych widoków, a także pozwoli Wam zapoznać się ze świetnie zachowanym trzeciorzędowym lasem laurowym. Prowadzi on przez historyczne drogi, którymi dawniej poruszali się mieszkańcy okolic Gór Anaga. Sama nazwa „Szlak Zmysłów” pochodzi od umieszczonych na nim instrukcji obrazkowych i słownych, dzięki któremu turyści mogą doświadczyć i kontemplować piękno lasu, przy pomocy wszystkich dostępnych zmysłów.

Jak dotrzeć do Szlaku Zmysłów?

Najlepiej rozpocząć swoją podróż Szlakiem Zmysłów z punktu informacyjnego, który znajduje się w niewielkiej miejscowości od Cruz del Carmen. Warto wiedzieć, że wstęp jest wolny i całkowicie darmowy. Dzięki temu nie ominie was żaden z niesamowitych widoków, ani żadna instrukcja, dzięki której możecie poczuć ogrom lasu laurowego.

Szlak Zmysłów – długość i możliwe trasy

Szlak Zmysłów liczy sobie 1272 metry długości, jednak podzielony jest on na trzy główne trasy, które różnią się między sobą poziomem trudność i oczywiście długością. Możecie zdecydować się na spacer po:

  • odcinku, który ma długość zaledwie 340 metrów i jest idealnie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także jest on idealny dla dzieci. Drewnianą promenadą możecie bezpiecznie pokonać ten fragment lasu.
  • Odcinku, który liczy sobie 544 metry – to odcinek nieco bardziej wymagający, prowadzący dawną drogą do Las Montanas,
  • odcinku o długości 1272 metrów, czyli możecie pokonać cały Szlak Zmysłów, aż do punktu widokowego Mirador del Lano de Los Loros. Jest to najbardziej wymagający szlak.

Góry Anaga i lasy laurowo-wawrzynowe

Lasy laurowo- wawrzynowe w Górach Anaga są ich swoistą wizytówką. Są to relikty lasów, które około 20 milionów lat temu pokrywały tereny północnej i południowej Afryki. Jest to niezwykle unikalny okaz przyrodniczy, o czym świadczyć może chociażby to, że dziennie może przez nie przejść jedynie 45 osób. To właśnie tam możecie podziwiać rzadkie i unikatowe (występujące tylko w tej części Teneryfy laury i wawrzyny, które wspaniale wkomponowały się w naturalnie wydrążone wąwozy. Dzięki temu spacer lasem laurowo-wawrzynowym to nie tylko wspaniała przygoda, ale także możliwość obcowania z nienaruszoną przyrodą.

Góry Anaga – wysokość

Góry Anaga są jednym z wyższych masywów, jakie występują na Teneryfie. Dodatkowo należy wspomnieć, że mają one niezwykle poszarpany i nieregularny profil topograficzny. Ich wysokości różnią się w zależności od miejsca, jednak niezmiennie najwyższym szczytem jest Cruz de Taborno, który mierzy sobie aż 1024 metry wysokości. Droga prowadząca do masywu może zachwycić widokami, jednak zdecydowanie odradza się ją osobom cierpiącym na lęk wysokości. Można z powodzeniem udać się także w niższe partie Gór Anaga, gdzie wysokości wahają się od 500 do nawet 800 metrów wysokości.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Wąwóz Guayadeque

Teneryfa – najlepsze atrakcje turystyczne, co zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz