Teneryfa – temperatury i pogoda w ciągu roku

Tagi , , , , , ,

Teneryfa to miejsce do odwiedzenia o każdej porze roku ze względu na łagodny oceaniczno-tropikalny klimat. Wyraźne różnice pomiędzy południem a północą wyspy mogą jednak zaburzyć idealny wypoczynek. Jaki jest więc najlepszy czas na podróż na Teneryfę?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klimat na Teneryfie

Teneryfa jest największą z wysp archipelagu z łagodnym i przyjemnym klimatem, który określa się często mianem wiecznej wiosny. Istnieją jednak różnice regionalne w pogodzie ze względu na wpływ północno-wschodnich wiatrów. Dlatego dość częstym zjawiskiem jest, gdy po jednej stronie wyspy świeci słońce, a po drugiej dominują chmury. Co do zasady jednak to bardzo słoneczna wyspa, z suchym i przyjemnym klimatem oceaniczno-tropikalnym. Lata są tu gorące, ale nie upalne, a zimy łagodne i ciepłe. Temperatury wahają się od 17°C zimą do 25°C latem. Dzieje się tak głównie z powodu ochładzających morskich bryz i wiatrów. Ponadto ukształtowanie terenu na wyspie pozwala znaleźć bardzo odmienne klimaty w zależności od miejsca, w jakim się znajdziemy.

Wiosna i jesień na Teneryfie

Wiosna zapowiada na wyspie nadejście gorącego lata, a jesień powolny spadek temperatur. Wahają się one od 15°C do 22°C w marcu, 16°C i 23°C w kwietniu i od 17°C do 24°C w maju oraz od 20°C do 28°C we wrześniu, 19°C i 27°C w październiku oraz od 17°C do 23°C w listopadzie dla leżącego na północy Santa Cruz de Tenerife. W przypadku południa wyspy (Costa Adeje) sytuacja przedstawia się następująco: od 18°C do 20°C w marcu i kwietniu i od 19°C do 21°C w maju.

Santiago del Teide, Tenerife,España, Febrero 2, 2021. Image of almond blossom in Tenerife
Santiago del Teide, Teneryfa licencja: shutterstock/By Imanol Zuaznabar Garcia

Lato na Teneryfie

Lato to oczywiście najgorętszy i najsuchszy okres w ciągu całego roku ze średnią temperaturą 23°C i maksymalną 30°C. W czerwcu temperatura na północy wyspy oscyluje w granicach od 19°C do 23°C, w lipcu od 20°C do 24°C, a w sierpniu pomiędzy 21°C a 25°C. Na południu Teneryfy to już od 21°C do 23°C w czerwcu, od 22°C do 24°C w lipcu i od 23°C do 25°C w sierpniu.

Zima na Teneryfie

Zima na wyspie jest jednym z najbardziej deszczowych okresów w ciągu całego roku, zwłaszcza na północy Teneryfy. Ale temperatura rzadko spada poniżej 15°C, co pozwala na turystykę przez cały rok. Temperatury wahają się tu od 16°C do 21°C w grudniu, od 14°C do 20°C w styczniu i od 14°C do 21°C w lutym dla Santa Cruz de Tenerife. Na południu natomiast temperatury wahają się od 19°C do 21°C w grudniu, od 18°C do 19°C w styczniu i od 17°C do 19°C w lutym.

View of snow-white houses on a mountain background and palm trees in the foreground on a cloudy winter day. Vacation in Spain. Tenerife.
Zima Teneryfa palmy licencja: shutterstock/By vasilieffoto

Temperatury wody w ciągu roku

Morze w południowej części Teneryfy, np. Costa Adeje jest ciepłe przez większość roku. Średnia roczna temperatura to przyjemne 21°C. Luty i marzec są najzimniejsze gdy morze ma około 19°C, w styczniu i kwietniu to już 20°C. Temperatura morza wzrasta szczególnie w sierpniu, wrześniu i nawet październiku, gdy wzrasta do około 23°C. Na północnym wybrzeżu sytuacja ma się nieco gorzej, ale nadal przyjemnie. Średnia temperatura wody dla stolicy Teneryfy zimą i wiosną to całkiem przyjemne 20°C, latem to już 22°C a najcieplejszą jesienią aż 23°C.

Teneryfa północna a południowa

Na Teneryfie północnej średnia różnica temperatur wynosi około 10°C pomiędzy 13°C a 23°C. Oznacza to, że temperatury są łagodne przez cały rok, a widoczne różnice dostrzegalne są głównie pomiędzy La Laguna i Santa Cruz de Tenerife, gdzie różnica klimatyczna między porami roku jest zauważalna. Co ciekawsze najwyższy szczyt stratowulkanu El Teide ma na Teneryfie swój własny zgoła odmienny klimat. Przedstawia on większą różnorodność w zakresie temperatur niż pozostała część wyspy.

Teneryfa północna to obszar o największej ilości opadów, z porą deszczową od października do kwietnia. Z kolei pogoda na południu jest nieco bardziej sucha, ponieważ wzniesienie Pico del Teide leżące w centralnej części wyspy stanowi naturalne oddzielenie północy od południa. Wysokość góry chroni południe przed wiatrami. Więc aby za wszelką cenę uniknąć opadów deszczu podczas urlopu, najlepiej jest wybrać południe Teneryfy i to szczególnie w najsuchszym miesiącu roku, czyli lipcu.

Poprzedni

Region tysiąca ścieżek czyli najciekawsze szlaki turystyczne Teneryfy

Luksusowe wakacje na Teneryfie – najpiękniejsze miasteczka

Następny

Dodaj komentarz