Haria – Dolina tysiąca palm na Lanzarote

Korektor: Asia Tagi , , , ,

Lanzarote należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich i jest ona zamieszkiwana przez ponad 140 tysięcy osób. Z racji korzystnego klimatu (który w dodatku sprzyja niezależnie od pory roku), bliskości morza oraz bogactwa przyrody, jest to miejsce, które przyciąga turystów z całego świata. W ramach tego artykułu przyjrzymy się miasteczku Haria. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, które stanowi jedną z ozdób wysp. Skupimy się na lokalizacji i dojeździe do tej miejscowości oraz o jego największych atrakcjach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się do miasteczka Haria?

Lanzarote jest wyspą zlokalizowaną obok Fuertaventury. Haria z kolei znajduje się w północnej części tej pierwszej. Miejscowość zlokalizowana jest zaledwie kilka kilometrów od Oceanu Atlantyckiego. Stolicą Lanzarote jest Arrecife, które znajduje się na południowy zachód od analizowanej miejscowości, a odległość je dzieląca to zaledwie mniej niż 30 km. W takiej sytuacji oczywiście najwygodniejszą formą transportu pomiędzy dwoma miejscami jest podróż samochodem.

Na Lanzarote stosunkowo łatwo o wynajem auta i w ten sposób można pozwolić sobie na tę formę zwiedzania wyspy (czasem można wynająć samochód nawet za 50 zł na dzień). Alternatywą jest skorzystanie z autobusu z numerem 7. Jest to najtańsze rozwiązanie, ale wydaje się, że mniej korzystne niż poprzednie. Najwygodniejszym wyborem (ale jednocześnie najdroższym) jest skorzystanie z usług taksówek. Ostatecznie biorąc pod uwagę trzy formy transportu, nie będzie problemu z tym, żeby poznać uroki tego miejsca.

Opis miasteczka Haria

Cała gmina Haria zamieszkiwana jest zaledwie przez kilka tysięcy mieszkańców. Nie jest to więc duże miasto, a stosunkowo mała miejscowość, która wyróżnia się swoją malowniczością. Skąd ona wynika? Po pierwsze z położenia w sąsiedztwie bajkowych wzniesień. W ten sposób można cieszyć oczy wyjątkowymi widokami. Po drugie Haria wyróżnia się imponującą liczbą palm. Tworzy to wyjątkowy charakter tego miejsca. Zgodnie z legendą każdy mężczyzna, który zostawał ojcem, sadził drzewo palmowe, czego efektem jest obecny krajobraz tej miejscowości. Haria nazywana jest „doliną tysiąca palm”, co mówi zresztą samo za siebie. Trudno jest opisywać tę miejscowość słowami. Znacznie bardziej adekwatne jest sięgnięcie po zdjęcia, które najlepiej przedstawią piękno tego miejsca.

Dom Cesara Manrique – musem

Haria jest miejscowością, która jest urokliwa i w praktyce nie potrzebuje żadnych dodatkowych atrakcji do tego, żeby imponować. Jednocześnie znajduje się w niej jednak kilka ciekawych obiektów, które dodatkowo podnoszą wartość tego miejsca. Dom Cesara Manrique z pewnością można zaliczyć do tej kategorii. Cesar Manrique był malarzem, rzeźbiarzem oraz architektem, który ostatni fragment swojego życia spędził właśnie na Lanzarote i tym samym był silne związany z tym miejscem. Muzeum pozwala na spojrzenie na fragment życia człowieka o wyjątkowym talencie. Lanzarote ma swój wyjątkowy charakter również za sprawą budynków z białą elewacją oraz ciemnozielonymi okiennicami. Ten symbol powstał właśnie dzięki pomysłom tego wyjątkowego człowieka. Wyjątkową możliwością jest szansa na zobaczenie pracowni artysty. Dom sprawia wrażenie jakby ciągle znajdować się w nim duch Cesara Manrique i również dlatego jest to tak ciekawe miejsce.

Szopka Bożonarodzeniowa

Haria nabiera zupełnie innego oblicza, gdy zwiedzamy tę miejscowość w okresie bożonarodzeniowym. Wynika to z dwóch podstawowych kwestii. Po pierwsze w miasteczku znajduje się niewielki rynek, który już sam w sobie jest urokliwy, a staje się to jeszcze ładniejsze już po zapadnięciu zmroku. W tej sytuacji specjalnie dobrane oświetlenie stanowi fragment klimatu tego miejsca. Najciekawszym obiektem jest jednak szopka bożonarodzeniowa, która znajduje się właśnie na tym niewielkim rynku. Same zdjęcia nie są tak imponujące jak widok szopki na żywo. W ten sposób nie da się przekazać bożonarodzeniowego klimatu, który świetnie komponuje się z szopką w Harii. Jednocześnie nawet w tym okresie miasteczko nie jest nadmiernie oblegane. Tym samym w Harii panuje przyjemna świąteczna atmosfera.

Punkt widokowy Mirador de Haria

Wspominaliśmy wcześniej, że Haria jest urokliwą miejscowością, która jest malowniczo położona w pobliżu wzniesień. Krajobraz jest świetnie dopełniony przez bardzo wiele palm. Na wszystko warto spojrzeć z odpowiedniej perspektywy. W przypadku Harii najlepszym rozwiązaniem do realizacji tego celu jest skorzystanie z punktu widokowego Mirador de Haria. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na samą Harię, jak i na fragment krajobrazu Lanzarote. Mirador de Haria znajduje się na wysokości 400 m n.p.m. Wiele zależy od widoczności w konkretny dzień, ale w niektóre możliwe jest podziwianie miasta znajdującego się na wybrzeżu, czyli Arriety. Trudno znaleźć lepsze miejsce do podziwiania malowniczych wniesień oraz przyrody wyspy występującej w stanie naturalnym. Punkt widokowy z pewnością należy do najciekawszych atrakcji Harii i tym samym nie można pominąć tego elementu w kontekście urlopu na Wyspach Kanaryjskich.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych atrakcjach Lanzarote:

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Park rozrywki Holiday World Maspalomas

Muzeum Soli (Museo de la Sal) na Fuerteventurze

Następny

Dodaj komentarz