Muzeum Soli (Museo de la Sal) na Fuerteventurze

Tagi , , , ,

Muzeum Soli na Fuerteventurze jest popularnym miejscem do zwiedzania wśród turystów. Obiekt znajduje się na jednej z Wysp Kanaryjskich należących do Hiszpanii. W środku można zobaczyć i dowiedzieć się mnóstwa ciekawych informacji na temat wydobycia soli. Można też kupić atrakcyjne pamiątki dla siebie i bliskich. Muzeum Soli na Fuerteventurze jest ciekawe, szczególnie dla tych ludzi, którzy nigdy nie zastanawiali się, jak sól dociera do toreb w supermarketach, a później do domów na stół. Sól jest jedną z podstawowych przypraw kuchennych, a jej specyfika i wydobycie często jest niejasna, dlatego będąc na wyspie, warto wybrać się do słynnego muzeum soli.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak wydobywana jest sól na Fuerteventurze?

Proces wydobywania soli jest dokładnie ukazany zarówno na filmie nagranym na potrzeby turystyczne, jak i na informacjach i broszurach. Sezon pracy rozpoczyna się w marcu, a kończy w październiku. Sól mieści się na poletkach, które przez resztę roku w okresach poza sezonem należy zebrać. Wtedy również owe poletka są naprawiane i prebudowywane. Sól pozyskiwana jest z wód oceanu, a towarzyszy temu ciekawy mechanizm. Wąski rów doprowadza wodę na największe koryto, a temperatura musi się równać 30 stopniom Celsjusza. Gdy woda spędzi tam odpowiednią ilość czasu, najczęściej kilka tygodni, zostaje odprowadzona do mniejszych poletek, gdzie z kolei sól, która osadzi się na wierzchu, jest zbierana specjalnymi narzędziami.

Z tak wydobytej soli wykonywane są pamiątki dla muzeum soli Las Salinas, jak i sól jadalna. Niestety tego procesu nie sposób zobaczyć na żywo, można jednak podziwiać takie zbiorniki w muzeum soli. Muzeum soli wkomponowane jest pomiędzy obiekty solnych pomieszczeń, na które składają się magazyn soli, Salinero oraz pozostałości po starym molo. Ciekawostką jest, że Salinas del Carmen produkuje jedną z najczystszych soli na świecie. Czyni ją to bardzo atrakcyjną zarówno dla eksportu, jak i turystyki. Każdy zwiedzający z pewnością będzie chciał zakupić pamiątkowy kawałek soli.

Muzeum soli na Fuerteventurze – bilety i godziny otwarcia Las Salinas

Obiekt podzielony jest na dwie części. Jedna z nich jest wystawą, z której można dowiedzieć się wiele przydatnych informacji i ciekawostek o wydobyciu soli, jak i historii miejsca. Elementem godnym zapoznania jest film, w którym dokładnie pokazano wydobycie soli, jak i ludzi, którzy trudnią się w tym fachu. Film jest godny obejrzenia, gdyż posiada monolog jednego z robotników wydobywających sól, na którym dokładnie tłumaczy przebieg procesu wydobywania soli i czynności, jakie temu towarzyszą. Drugą częścią jest spacer wśród wód funkcjonujących solnisk. Proces nie jest widoczny gołym okiem, gdyż zajmuje wiele tygodni.

Muzeum Soli, czyli Museo de la Sal – Las Salinas. Obiekt można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 18:00 w miesiącach takich jak: maj, czerwiec, lipiec, sierpień wrzesień oraz październik. W pozostałe miesiące roku godziny wyglądają następująco: 9:30-17:30. Wstęp do muzeum wynosi 5 euro dla dorosłych, dla dzieci 4-11 lat 2,5 euro, a dla trzylatków i młodszych za darmo. Muzeum można zastać pod adresem Salinas del Carmen, s/n, Antigua 35610, Fuerteventura.

Ciekawostki związane z solą na wyspie Fuerteventura

Od dawna wiadomo o konserwujących właściwościach soli. Na Fuerteventurze ludzie również tak zabezpieczali mięso i ryby przed zepsuciem. Sól służy także jako dodatek to wyrobu serów, czy marynowania oliwek.

Ciekawostką jest używanie soli w procesji Bożego Ciała. Wówczas solą posypuje się dywany wzdłuż drogi, gdzie trwa procesja. Niekiedy na uformowanych kopcach z soli kobiety czynią znak krzyża i wypowiadają słowa: ,,niech Bóg sprawi, by rosło”. Takie wierzenia są głęboko zakorzenione w mieszkańcach wyspy i są związane z jej szczególnymi tradycjami.

Istnieje wiele wierzeń i zabobonów związanych z solą. Jednym z nich jest przeświadczenie, iż pożyczenie soli od sąsiada zabierze mu pomyślność i szczęście. Kolejnym z nich jest wiara w deptanie soli. Ten, kto dopuścił się takiego czynu, nawet nieświadomie, miał trudne życie i zdarzały mu się niepowodzenia.

Poprzedni

Haria – Dolina tysiąca palm na Lanzarote

Wulkan Montana Roja (Czerwona Góra) – spacerując po Marsie, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz