Fuerteventura czy Gran Canaria – co wybrać?

, Tagi , , , , ,

Wyspy Kanaryjskie zwane potocznie Kanarami od lat cieszą się dużą popularnością jako cel urlopu wakacyjnego. Kojarzą się z luksusem i bogactwem, w powszechnej opinii uchodząc za miejsce wypoczynku osób dobrze sytuowanych. Oficjalnie to terytorium jest regionem Hiszpanii podzielonym na dwie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas ze stolicami na Teneryfie i Gran Canarii.  Jeśli jeszcze nie wiesz co wybrać – Fuerteventura czy Gran Canaria – zobacz nasze małe porownanie.

Ten archipelag znajduje się na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeża Afryki i stanowi cześć Makaronezji. Kanary tworzą górzyste wyspy  powstałe na skutek działalności wulkanicznej. Klimat panujący na wyspach jest bardzo przyjemny, subtropikalny a temperatura powietrza jest umiarkowana – zimą + 18 a latem +25 stopni Celsjusza. Całość tworzy 7 dużych wysp: Gran Canaria, Teneryfa,  Lanzarote, Fuerteventura, Gomera, La Palma, El Hierro i  6 mniejszych wysp. Archipelag żyje głównie z turystyki i rolnictwa. Stąd właśnie eksportuje się na cały świat banany i pomidory. Na Wyspach Kanaryjskich branża turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta, gastronomia i hotele są w pełni gotowe na tłumny przyjazd gości.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Fuerteventura czy Gran Canaria – co wybrać na niezapomniane wakacje?

W niniejszym artykule skupimy się na atrakcjach dwóch z Wysp Kanaryjskich. Jeżeli chcesz pojechać na Kanary i spędzić tam swój urlop, a nie możesz się zdecydować, jaką wyspę wybrać, ten tekst pomoże Ci podjąć decyzję. Najlepiej żebyś przeanalizował swoje plany i aktywności w czasie trwania wakacji. Pomyśl jak zamierzasz spędzić ten czas.  Porównaj zalety obu wysp  i na spokojnie zastanów się, która z nich bardziej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. 

Fuerteventura

Wyspa leży zaledwie 100 km od brzegów Afryki. Ze wszystkich Wysp Kanaryjskich jest to miejsce najmniej dotknięte cywilizacją, pełne dziewiczej przyrody. Znajdziesz tutaj wytchnienie od codziennych trosk, zrelaksujesz się wśród kwitnących hibiskusów i aloesu. Koneserzy aktywnego wypoczynku również znajda tutaj coś dla siebie. Zobacz, co ta wyspa ma do zaoferowania.

Możliwości aktywnego  wypoczynku

Osoby lubiące się opalać, mogą cieszyć się promieniami słońca na różnorodnych plażach. Znajdą tu zarówno te o złotym, białym piasku, jak i typowe dla tych wysp  plaże z czarnym piaskiem wulkanicznym i te kamieniste. Na miejscu również są możliwości uprawiania rozmaitych sportów. Goście odwiedzający wyspę mogą skorzystać z pół golfowych w celu rekreacji, jak i wyczynowego treningu. Amatorzy sportów wodnych takich jak surfing, żeglarstwo czy nurkowanie mają tutaj nieograniczone możliwości. Ciepła woda i rozwinięta branża wypożyczalni sprzętu sprzyja szaleństwom w wodzie.

Fuerteventura to doskonałe miejsce do odbywania długich pieszych wycieczek i podziwiania okolicy. Zapewnia niesamowite wrażenia i zapierające dech w piersiach widoki. Są tutaj liczne szlaki turystyczne, takie jak Gran Recorrido. Ma on 153 km i ciągnie się z Corralejo na północy aż na Punta de Jandía. Jest to najdalej wysunięty cypel  południowej części wyspy. GR dzieli się na 9 etapów. Piesze szlaki zostały doskonale przygotowane dla gości i są prawidłowo oznaczone. Piechurzy muszą jednak  pamiętać, że wyspa nie jest zalesiona, szlaki prowadzą przez otwarte tereny, gdzie jest się narażonym na silne promienie słoneczne. Należy mieć to na uwadze, żeby się odpowiednio przygotować i uniknąć poparzeń słonecznych i udarów cieplnych. 

Szlaki rowerowe

Coraz więcej turystów decyduje się na rower i przejażdżkę przez płaski nadbrzeżny teren. Trud wyprawy zrekompensuje perspektywa czekającego na nas odpoczynku na złotym piasku. Wysiłek nie jest zbyt forsowny dla osób niebędących w dobrej formie fizycznej. Osoby trenujące kolarstwo wyczynowo też znajdą trasę odpowiednią do ich możliwości. Na wyspie jest też możliwość jazdy na quadach. Lokalne firmy organizują przejażdżki o różnej długości i o różnym stopniu trudności, na przykład po terenie wulkanów. Potrzebny sprzęt bez problemu można wypożyczyć na miejscu.

Na wyspie odnajdzie się również rodzina z dziećmi. Oprócz plaż i możliwości aktywnego wypoczynku znajdują się w tym miejscu liczne parki rozrywki z atrakcjami dla małych dzieci. 

Co warto zobaczyć na Fuerteventurze?

Jeśli chodzi o zwiedzanie, to warto zobaczyć Półwysep Jandia – jest to najbardziej górzysta część tej wyspy. Zajmuje on  143 km2 powierzchni, jest parkiem przyrody objętym ścisłą ochroną. Aby pobyć sam na sam z naturą, należy udać się na wysepkę Lobos, można w tym celu odbyć jednodniową wycieczkę. Rejs z północnego wybrzeża, z portu w Corralejo, trwa zaledwie około 15 minut. Ta niewielka wyspa położona jest około 2 km na północny wschód od naszej Fuerteventury. Najbardziej przyciąga do tego miejsca  całkowicie dziewicza przyroda. Na miejscu zobaczysz  ponad 130 gatunków roślin oraz bardzo dużo różnych ptaków. Może spotkasz kanarki? Teren wyspy objęto całkowitą  ochroną i utworzono specjalny rezerwat mający ją zagwarantować.

Beatancuria – dawna stolica

Najpiękniejszym miasteczkiem Fuerteventury jest Beatancuria. Jest to dawna jej stolica. Zachowało się wiele zabytków – w latach 70. stara dzielnica miasta została wpisana na hiszpańską listę dziedzictwa kulturowego. W ścisłym centrum, przy głównym placu, znajduje  się kościół św. Marii  – Iglesia de Santa Maria, który  uznaje się za najpiękniejszą budowlę sakralną na tej wyspie. Tuż obok znajdziesz zabytkowy, XVI-wieczny dworek Casa Santa Maria. Masz również możliwość zobaczenia Montana Tindaya – świętej  góry Fuerteventury. Wznosi się samotnie na 400 metrów i jest ważnym stanowiskiem 
archeologicznym na Wyspach Kanaryjskich. Dla pierwotnych tubylców –  Guanczów – to  wzniesienie Tindaya było miejscem mistycznym i  świętym. To tutaj odprawiane były rytuały, ceremonie religijne i składane liczne ofiary. 


Gran Canaria 

Jest to centralna wyspa archipelagu kanaryjskiego i leży między Teneryfą a Fuerteventurą. Gran Canaria jest  nazywana przez turystów  „kontynentem w miniaturze”. Na tej wyspie występuje kilka typów krajobrazu i  stref klimatycznych jednocześnie. Warto tu przyjechać i to wszystko zobaczyć na własne oczy. Na Gran Canarii znajduje się jeden obiekt, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to stanowisko archeologiczne Risco Caido oraz Góry Gran Canarii uznawane za święte. 

Atrakcje wyspy

Wyspa zachwyca niespotykaną szatą roślinną i niespotykanymi widokami. Nie kieruj się stereotypowym patrzeniem na tę wyspę, jako miejsca imprez czy bezczynnego wylegiwania się na plaży przy hotelu. Jest dużo możliwości, by produktywnie spędzić wolny czas i coś zobaczyć. Wróć z wakacji bogaty o nowe przeżycia estetyczne.

Na pewno warto odwiedzić Dunas de Maspalomas – rezerwat wydm. Uznaje się to miejsce za wizytówkę Gran Canarii. Przekonaj się dlaczego. Na rozległym terenie parku (418 ha) znajdują się złociste wydmy z piasku naniesionego wprost z Afryki. Jest to taka mała pustynia Sahara na środku Oceanu Atlantyckiego. 

Z pustyni możesz się łatwo przenieść do Puerto de Mogan, gdzie poczujesz klimat włoskiej Wenecji. Jest to kanał zlokalizowany między główną ulicą a portem miasta. Jest to miejsce idealne dla par, panuje tu romantyczna atmosfera. Białe ukwiecone domki w otoczeniu palm nad rozkołysaną wodą to widok jak z pocztówki. To miejsce gdzie zregenerujesz siły witalne i odpoczniesz od rozkrzyczanych tłumów turystów. Jest to kameralne i ciche miasteczko pełne licznych kawiarni i restauracji oraz pięknych krajobrazów.

Wąwozy i góry

Na Gran Canarii zobaczysz także z wąwóz Guayadeque. Jest to najbardziej zielone miejsce na wyspie. Atrakcja znajduje się między miastami Agüimes a Ingenio. Dolinę niegdyś zamieszkiwało plemię Guanczów. Całe dno wąwozu usiane jest porastającymi je kaktusami i inną roślinnością, taką jak aloes, drzewa migdałowe i palmy. W tym miejscu można obserwować liczne gatunki występujące jedynie tutaj – wąwóz jest objęty ochroną. Nie wolno stąd wywozić żadnej rośliny. Jeśli chodzi o doliny, to warto zobaczyć także Fatagę – dolinę tysiąca palm. To miejsce jakby zostało zatrzymane w czasie, domy są zbudowane w tradycyjny sposób.

Na wyspie zobaczysz też Roque Nublo –  80-metrowy skalny monolit leżący na wysokości 1813 m n.p.m. Należy do rzeczy charakterystycznych dla wyspy. Kiedyś tubylcy nazywali go świętym. Do tej skały możesz się dostać dobrze przygotowaną i łatwą trasą – dotarcie do celu zajmie Ci tylko 30 minut w jedną stronę. W najbliższej okolicy atrakcji zobaczysz także dwie inne ciekawe formacje skalne: Żaba (La Rana) oraz Mnich (El Fraile). Z tego miejsca będziesz mógł podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę  okolicznych  wiosek, miasteczek,  zielonych dolin oraz górskich szczytów.

Fuerteventura czy Gran Canaria – czy już wiesz?

Jak widzisz Fuerteventura i Gran Canaria to wyspy, które mają dużo do zaoferowania turystom. Decyzja którą z nich wybierzesz na cel swojej wyprawy wakacyjnej, zależy od wielu czynników, takich jak preferowany przez Ciebie sposób spędzania wolnego czasu. Na tej pierwszej więcej jest atrakcji związanych z aktywnym wypoczynkiem oraz podziwianiem nietkniętej przez człowieka dziewiczej przyrody. Jeśli lubisz usiąść i chłonąć całym sobą piękno natury dookoła Ciebie  albo solidnie się zmęczyć, uprawiając sporty wodne, piesze wędrówki czy jazdę na rowerze i quadzie, to Fuerteventura to idealne miejsce dla Ciebie.

Gran Canaria z kolei posiada obszerną listę miejsc wartych zwiedzenia, które przejawiają wartości estetyczno-krajoznawcze. Powrócisz do domu naładowany mnóstwem wspomnień, Twój aparat fotograficzny będzie pełny niesamowitych ujęć tych przepięknych widoków. Na Gran Canarii odbywa się dużo imprez, dlatego z pewnością nie będzie czasu na nudę. Tutaj kwitnie życie nocne, co czyni to miejsce dosyć głośnym i gwarnym. To ważny aspekt, który musisz wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli podróżujesz  z małymi dziećmi. Potrzebują one spokojnego wypoczynku nocnego, a o ten na Gran Canarii będzie bardzo trudno. I Ty również musisz kiedyś przecież spać, żeby dobrze funkcjonować. Imprezy to nie jest najlepszy sposób na przeżycie wakacji w obcym miejscu. Na Gran Canarii dużo zwiedzisz, lecz wybieraj noclegi w mniejszych miejscowościach, w których będzie nieco spokojniej. Zastanów się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami i wybierz wyspę dla siebie.

Poprzedni

El Golfo i Zielone Jezioro (Charco de Los Clicos) na Lanzarote – przewodnik

Wakacje na Costa Teguise – idealny kurort dla rodzin z dziećmi na Lanzarote

Następny

Dodaj komentarz