Wyspa Lobos – jak się dostać, zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , , ,

Miłośnicy spokoju i odpoczynku na łonie natury z dala od turystyki pokochają wyspę Lobos od pierwszego wejrzenia. Ta bajeczna wyspa jest najlepszym dowodem na to, że „małe jest piękne”. Największą atrakcją Isla de Lobos jest oczywiście niemal nietknięta przez człowieka przyroda. Swoje miejsce na wyspie znajdą jednak również turyści poszukujący miejsca dla snorkelingu i osoby uwielbiające spacery na łonie natury. O czym trzeba wiedzieć przed podróżą na wyspę Lobos? Co można na niej zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Lobos przy Fuerteventurze – co sprawia, że jest tak niezwykła?

Isla de Lobos na Fuerteventurze to mała wyspa pochodzenia wulkanicznego, która od wielu lat zachwyca turystów swoim wdziękiem. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Fuerteventurze i koniecznie musisz je uwzględnić w swoim planie podróży. To najlepsza metoda na poznanie tego, co mogą zaoferować wyspy Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspa Lobos (hiszp. Isla de Lobos) zajmuje powierzchnię zaledwie 4,58 km2 i jest oddalona od znacznie większej wyspy Fuerteventury o jedynie 6 km.

Wyspa Lobos przez wiele lat pełniła rolę swojego rodzaju drogowskazu dla przepływających statków. Duże znaczenie miała również latarnia morska, które jednak od 1968 roku działa automatycznie, bez pomocy ludzi. Z tego powodu wyspa Lobos jest obecnie niezamieszkana i jedynymi odwiedzającymi są turyści. Na Isla de Lobos można jednak znaleźć ogromną ilość urokliwych plaż i zatoczek. Idealnie kontrastują one z ruchliwymi i popularnymi celami turystycznymi na Wyspach Kanaryjskich. Mimo że wyspa jest od wielu lat opuszczona, można znaleźć na niej kilka atrakcji. Są to np. wioska El Puertito z pozostawionymi domostwami, latarnia morska, piękna Playa de la Concha (plaża) oraz szlaki trekkingowe. Na nudę z pewnością nie będą narzekać też miłośnicy snorkelingu. Czysta woda wokół wyspy zapewnia doskonałe warunki do obserwacji życia podwodnego.

Jak dopłynąć na wyspę z Fuerteventury, ile trwają rejsy i jakie są ceny biletów?

Wyspa Lobos jest chronionym parkiem przyrody od 2007 roku. Ze względu na swoją popularność wśród turystów obowiązuję na niej pewne zasady. Jeśli zamierzasz odwiedzić wyspę, musisz wiedzieć, jak się tam dostać i jak uzyskać pozwolenie na zwiedzanie wyspy Lobos. Trzeba również pamiętać o tym, że na małej wyspie o powierzchni 4,58 kilometrów kwadratowych nie ma pojazdów silnikowych. Dlatego można się po niej poruszać tylko pieszo lub rowerem. Od 2019 r. każdy turysta musi wcześniej złożyć wniosek online o zezwolenie na przejazd na wyspę Lobos. Regulacja ta została wprowadzona ze względu na ochronę przyrody i ogranicza liczbę odwiedzających do maksymalnie 400 osób dziennie. Istnieją przy tym dwa przedziały czasowe, w czasie których można dostać się na wyspę: maksymalnie 200 osób może przyjechać między 10:00 a 14:00 i kolejne 200 osób między 14:00 a 18:00.

Na wyspę Lobos z Fuerteventury można dostać się tylko w jeden sposób – drogą morską. Promy odpływają z Fuerteventury z portu Corralejo. Pokonanie 5 km dzielących te dwie wyspy zajmuje ok. 20 minut. W zależności od wyboru firmy oferującej transport na wyspę Lobos, w cenie przejazdu może być również uzyskanie pozwolenia na zwiedzanie wyspy oraz inne atrakcje, jak np. obserwowanie delfinów, spływy kajakowe i nurkowanie. Bilety i wycieczki można zarezerwować przez Internet. Niezależnie od tego, czy popłyniesz razem z zorganizowaną wycieczką, czy zarezerwujesz indywidualną podróż na wyspę, musisz uzyskać niezbędne zezwolenie, aby móc odwiedzić wyspę Lobos. Każda osoba może zarezerwować do trzech miejsc na zwiedzanie wyspy w konkretnym dniu i powinna to zrobić nie wcześniej niż 5 dni przed planowanym wyjazdem.

Uzyskanie pozwolenia na oficjalnej stronie jest darmowe. Jeśli chodzi o cenę przejazdu to waha się ona od 5-8 euro aż do 15-20 euro w zależności od firmy, okresu roku i wieku pasażerów. Otrzymanie zgody nie jest jednak problemem, tym bardziej że odwiedzenie wyspy Lobos to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia na Fuerteventurze.

Wyspa Lobos to raj dla miłośników snorkelingu

Wyspy Kanaryjskie kojarzą się przede wszystkim z imprezami, klubami nocnymi i imprezą do białego rana. Wyspa Lobos z racji swojej wielkości jest jednak całkowitym przeciwieństwem pozostałej części archipelagu Wysp Kanaryjskich. Na wyspie Lobos można znaleźć bardzo dużo spokoju i doskonałe warunki do… snorkelingu! Położenie wyspy sprawia, że prądy morskie pomagają oczyszczać najbliższą przestrzeń wybrzeża. Dzięki temu urzekająco czysta woda pozwala bez trudu obserwować podwodny krajobraz. Miłośnicy snorkelingu mogą również pływać wśród ławic ryb i innych zwierząt morskich. Dobrą informacją dla turystów jest również to, że na wyspie Lobos mogą nurkować i oglądać podwodne życie nawet początkujący.

Trekking na Wulkan Montaña de la Caldera – najwyższy szczyt wyspy Lobos

Montaña de la Caldera – najwyższe wzniesienie wyspy Lobos (127 m n.p.m.) to idealne miejsce na piesze wędrówki. Cała wyspa jest nizinna, dlatego na szczyt trzeba wspiąć się nieco ponad 100 metrów, ale można stamtąd zobaczyć cały kontur wyspy, a także Fuerteventurę i Lanzarote. Z centrum turystycznego przez wyspę prowadzą dwa szlaki turystyczne. Ścieżki są połączone, dlatego spacerując w obie strony, można obejść praktycznie całą wyspę. Obie trasy są dobrze oznakowane i przejście ich trwa około 40 minut. Jedna ścieżka prowadzi wzdłuż wybrzeża na prawo od centrum turystycznego (obok którego przyjeżdża się na wyspę), natomiast ścieżka w lewo prowadzi przez plażę (Playa de la Concha de Lobos).

Obie ścieżki łączą się przy latarni morskiej „Faro de Martiño”. Trasa w dwie strony ma długość ok. 7,6 km. Mimo że ścieżki nie są utwardzone, to można po nich biegać lub przejechać na rowerze.  Montaña to jedno z miejsc, których nie można przegapić odwiedzając wyspę Lobos, dlatego zalecamy zaplanowanie około 2 do 3 godzin na wędrówkę, w zależności od tempa i długości pobytu.

Playa de la Concha na wyspie Lobos –  czas na odpoczynek na plaży

Playa de la Concha to praktycznie jedyna plaża na wyspie, nie licząc kilku małych zatoczek, na których również można odpocząć. Plaża La Concha jest podzielona na dwie części pasmem skał. Większość zwiedzających przebywa w pierwszej strefie, jednak to druga część plaży jest znacznie większa. Plaża znajduje się w zatoce o długości około 400 metrów. Położenie zatoki zapewnia ochronę przed silnymi falami oceanu, dlatego można tam bezpiecznie pływać i nurkować. Specyfika odpoczynku na wyspie sprawia, że nie znajdziemy na niej leżaków i innych rzeczy znanych z innych popularnych miejsc na Wyspach Kanaryjskich. Ciekawostką jest jednak to, że mimo że wyspa Lobos jest niezamieszkana, to znajduje się na niej bar serwujący lokalne specjalności.

Latarnia morska na Los Lobos

Turyści na wyspie powinni poświecić chwilę na obejrzenie wybudowanej w 1863 r. latarni morskiej (Faro el Martiño) oraz znajdujące się w pobliżu działające od 2009 r. Centro de Interpretación – miejsce, w którym możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o historii wyspy i jej biosfery. Latarnia ma 7 metrów wysokości, jednak została zbudowana na wzgórzu, dlatego z poziomu wyspy jej wysokość wynosi 29 metrów. Do 1968 r. w pobliżu latarni mieszkało kilkadziesiąt osób, jednak po zautomatyzowaniu jej działania pozostali mieszkańcy opuścili wyspę. Aby dostać się do latarni, trzeba przejść przez dość stromą ścieżkę, jednak z samej platformy latarni można ujrzeć piękny widok na morze i północne wybrzeże wyspy.

Wyspa Lobosopuszczona osada El Puertito – co warto zobaczyć na wyspie?

Ostatnią atrakcją, którą warto odwiedzić podczas swojego pobytu na wyspie Lobos jest opuszczona osada El Puertito. Co ciekawe, do dziś większość opuszczonych ok. 60/70 lat temu domostw pozostaje w nie najgorszej kondycji, dlatego turyści lubią je oglądać. W okolicy opuszczonej osady znajduje się również stary port wyspy. W okolicy El Puertito można również znaleźć małą zatokę z przejrzystą i turkusową wodą, w której można pływać i nurkować. Kilka minut drogi od najbardziej „zabudowanej” części wysepki można odpocząć w jedynym barze funkcjonującym na Lobos.

Poprzedni

Zwiedzanie starego miasta Vegueta na Gran Canarii – przewodnik

Firgas – perła Gran Canarii, co zwiedzić, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz