Wąwóz i wioska Masca – zwiedzanie

Korektor: blackgrzywa Tagi , , , , ,

Masca jest to wioska znajdująca się w Hiszpanii na Teneryfie. Maska jest to także wąwóz, której ów wioska daje początek. Leży około 600 m nad poziomem morza w górach Teno. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Zadziwia swoim pięknem i majestatem. Według niektórych jest to miejsce, które najlepiej obrazuje tradycyjną architekturę kanaryjską.

Warto zaznaczyć, że wąwóz maska znajduje się pod ochroną. Pamiętajmy więc, aby nie dewastować tego pięknego zabytku natury.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się do Masca?

Na dostanie się do wioski i wąwozu maska jest kilka sposobów. Oczywiście można dostać się tam za pośrednictwem biura podróży. Jeśli chcemy wybrać się tam samodzielnie, możemy wynająć samochód i dojechać tam drogą TF-436. Ze względu na to, że droga ta jest bardzo kręta, jest dedykowana głównie dla doświadczonych kierowców, którzy czują się pewnie na górskich drogach.

Droga ta liczy około 5 kilometrów. Na końcu drogi znajduje się parking stosunkowo mały, dla około 30 samochodów. Dlatego, aby zapewnić sobie miejsce i zaoszczędzić sobie stresu warto zdecydować się na przyjazd we wcześniejszych godzinach. Z wynajęciem samochodu nie będzie żadnego problemu. Na Teneryfie można wynająć auto bezpiecznie i stosunkowo tanio – ale pamiętajmy, że ostrożności nigdy za wiele. Warto dopłacić parę groszy i wynająć samochód z pewnego, a także sprawdzonego źródła.

teneryfa Masca - dojazd
dojazd do Masca, licencja: shutterstock/By Julen Arabaolaza

Dla osób nieposiadających prawa jazdy lub dla tych kierowców, którzy nie czują się pewnie na górskich, krętych drogach odpowiednim wyborem będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej. Linia autobusowa 355 kursuje kilka razy dziennie. Jednak przed zdecydowaniem się na ten rodzaj dojazdu warto sprawdzić dokładnie godzinę odjazdów.

Warto wspomnieć, że wybierając się w podróż samochodem, będziemy mijać wiele punktów widokowych, na których warto się na chwilę zatrzymać. Widoki są zapierające dech w piersiach i szkoda byłoby nie skorzystać z napawania się nimi.

Samo wejście do wąwozu jest bezpłatne.

Jeśli nie planujemy pieszej wędrówki wąwozem, nie należy rezygnować z odwiedzenia tego miejsca. Przed zejściem do wąwozu znajduje się taras widokowy, na którym będziemy mogli uwiecznić niecodzienne widoki z widokiem na wąwóz i wioskę Masca. Znajduje się tam kawiarnia, sklep z pamiątkami, a także toaleta.

Jak zaplanować zwiedzanie wąwozu Masca?

Jest mnóstwo wycieczek, które organizują wyprawy tym wąwozem. Można jednak wybrać się tam samodzielnie i być niezależnym od reszty turystów. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Podobnie jak podczas wspinaczki w górach tak i tu trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie obuwie – dobre będzie specjalne obuwie trekkingowe lub górskie. Wystrzegać się należy letnich sandałek, a tym bardziej klapek. Taki rodzaj butów z pewnością utrudni wam wycieczkę i z czasem uniemożliwi cieszenie się wyprawą. Oprócz tego pamiętać należy o wygodnym ubraniu, które nie krępuje ruchów. Pamiętajmy, że to nie jest odpowiednie miejsce na sukienki.

Warto zadbać także o nakrycie głowy. Zapewne przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, jedzenie, a także naładowany telefon komórkowy i dużo wody. Podobnie jak złym pomysłem jest założenie klapek czy sandałek, tak samo lepiej zaopatrzyć się w plecak dobrze przylegający do ciała niż w torebkę na ramię. Często możemy potrzebować dwóch rąk do wspinaczki. Warto również wziąć na wszelki wypadek latarkę. Przyda się jeśli zabłądzimy. 

Wyprawa wąwozem z miasteczka do plaży może zająć kilka godzin, a sam szlak określany jest jako stosunkowo trudny. Z tego względu należy wystrzegać się zdobycia wąwozu w pojedynkę. Nie jest to szlak przeznaczony dla osób o słabej kondycji. Jeśli wybieracie się tam w podróż z całą rodziną najlepiej, aby dzieci miały co najmniej 10 lat. Jeśli zapaloną trekkowniczką jest przyszła mama (kobieta w ciąży) niestety należy przełożyć planowanie wyprawy.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić pogodę na ten dzień. Niekorzystna pogoda może wpłynąć na bezpieczeństwo nasze i resztę turystów. Niekorzystna pogoda to nie tylko burza z piorunami, to także deszcz, który może zamienić się w ulewę, a także wiatr. Mogą one spowodować osuwanie się kamieni, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu. Pamiętajmy również, żeby przed planowaniem być szczerym wobec siebie i obiektywnie ocenić swoją kondycję fizyczną.

Powrót z Masca

Dzień przed wyruszeniem w podróż należy kupić bilet na łódź z plaży maska do Los Gigantes. Można je zdobyć przez internet, więc nie będzie to stanowiło żadnego wyzwania. 

Co jeśli wybierzemy opcję z wynajętym samochodem? Cóż… to stanowi pewien problem logistyczny, ponieważ trzeba jakoś dotrzeć do pozostawionego na parkingu samochodu. Po zakończonej wycieczce można dotrzeć tam wcześniej wymienioną linią autobusową i wrócić pozostawionym samochodem. Może to jednak stanowić nie lada problem, ponieważ po pokonaniu wąwozu będziecie wyczerpani. Nie należy jednak się zniechęcać, może warto porozmawiać z przedstawicielami biur podróży? Być może oni będą w stanie pomóc wam (pewnie za opłatą).

Jeśli skutecznie ta wizja cię zniechęca można samochodem dotrzeć do Los Gigantes, gdzie zostawiamy auto. Stamtąd wynajmujemy taksówkę, która zabiera nas do Masca. Po zdobyciu wąwozu wracamy łodzią do Los Gigantes, gdzie czeka na nas samochód.

Cliffs known as "Los Gigantes (Acantilados de los Gigantes) " in Tenerife, Canary islands, Spain
Klify”Los Gigantes Teneryfa, licencja: shutterstock/By Marisa Estivill

Trekking w Masca

Trekking w tym miejscu z pewnością dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Sama roślinność jest bujna, będziemy mogli zobaczyć tam opuncje, palmy czy agawy. Będziemy przymierzać obszary, które kiedyś były terenami uprawnymi. Ale to nie wszystko. Jest mnóstwo obszarów, które zapełnia typowa kanaryjska roślinność. Na przykład tabaiby czy kardony.  W zależności od opadów deszczu możemy również spotkać małe wodospady.

Ciekawostki

Wioska maska przez długie stulecia była odseparowana od reszty świata. Dopiero około lat 60. XX wieku powstała pierwsza droga, która łączyła miasteczko z resztą Teneryfy. Z tego względu wioska ta będzie obowiązkowym punktem dla miłośników architektury. Możemy podziwiać domy zbudowane z kamienia wulkanicznego, które dla niewprawnego oka mogą przypominać mozaikę.

Nie każdy wie, że ilość mieszkańców tej wioski ledwo przekracza 100. Każdy z nich zatrudniony jest w turystyce. Jak możemy się domyślać, pomimo małej liczebności rdzennych mieszkańców to miejsce tętni życiem. Grupy turystów są tutaj wręcz wpisane w krajobraz.

Podsumowując

Pomimo niemałego wysiłku podczas przeprawy jak również wysiłku związanego z planowaniem i dotarciem na miejsce, widoki i krajobrazy w stu procentach rekompensują wszelkie trudy. Jeśli tylko będziemy dbać o swoje bezpieczeństwo i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom może być to przygoda życia.

Będąc na miejscu, zobaczymy, że wioska Masca pięknie wtapia się w krajobraz. Chodź sama może wydawać się przeciętna, to w połączeniu z majestatem klifów i gór doświadczymy niesamowitych wrażeń, już tylko patrząc na nią.

Będąc u końca wąwozu, z pewnością usłyszymy szum oceanu. To będzie znak, że wędrówka powoli się kończy. Dla wyczerpanych może to być znak, aby się nie poddawali.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych atrakcjach Teneryfy:

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Najlepsze hotele all inclusive na Teneryfie

Teneryfa dla rodzin – atrakcje i porady

Następny

Dodaj komentarz