Teneryfa, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Tagi , , , , ,

Teneryfa jest jednym z najbardziej wielobarwnych miejsc w Hiszpanii. Na swoim stosunkowo niewielkim obszarze oferuje parki przyrody, plaże, cudowny klimat i głęboko zakorzenioną kulturę i tradycję kulinarną skąpaną w bajecznie pięknych krajobrazach. To idealne miejsce na egzotyczne wakacje w odległym miejscu. Wizyta tutaj może być sposobem na ucieczkę od wyczerpującej rutyny.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Teneryfa -najciekawsze miasta i ukryte wsie

Punktem oczywistym każdej podróży na Teneryfę jest stolica wyspy, Santa Cruz de Tenerife. W samym centrum tego miasta podziwiać można odrestaurowany Castillo San Cristobal z dużą misą z wodą morską i fontanną, zadaszonymi pawilonami pełnymi roślinności i zalesionym obszarem wokół. Pobliski Plaza del Principe de Asturias to ciekawy zadrzewiony plac z estradą, posągami, fontanną i nowoczesną grupą rzeźbiarską. Nieopodal znajduje się także piękny kościół San Francisco de Asis z bogato zdobionym wnętrzem.

Wschód słońca w Puerto de Santiago city, Teneryfa, Wyspa Kanaryjska, Hiszpania
Wschód słońca w Puerto de Santiago city, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Balate Dorin

Ściany domów i ścieżki zbudowane z ziemi i kamieni mogą powiedzieć wiele o historii niektórych z nich więcej niż niejeden podręcznik historii. Gdy więc poszukujemy naturalnego środowiska z duszą, warto wybrać się np. do miasta Chirche, które zostało zbudowane w XVIII wieku. Znane jest także pobliskie Aripe, w którym to zachowały się ryciny będące pierwszymi na wyspie.

Malowniczo położone na zbiegu wąwozów, wśród wulkanicznego krajobrazu, pól uprawnych i sadów stanowi idealny kontrast dla dużych i bardziej komercyjnych miast. Podobnym miejscem, lecz z bardziej zapierającym dech w piersiach widokiem jest położona wzdłuż grzbietów górskich….

Osada Masca.

Wioska zajmuje każdy skrawek stabilnej przestrzeni leżącej tuż nad skrajem przepaści w najgłębszym wąwozie na Teneryfie. Od wieków aż do dziś wydaje się być zagubionym w cywilizacji zakątkiem innego świata. W osadzie odnaleźć można nie tylko kilka zabytków jak Casa de los Avincinados lub kościół z XVIII wieku, Jest tu też muzeum i ośrodek rzemiosła. Wioska Masca jest miejscem o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym. Podobnie jak kilka innych okolicznych miejscowości jak choćby El Palmar, Las Portelas i Teno Alto.

Masca village, the most visited tourist attraction of Tenerife, Spain.
Masca village, the most visited tourist attraction of Tenerife, Spain., licencja: shutterstock/By Balate Dorin

Garachio 

To natomiast małe miasteczko z którego słynie Teneryfa. Można podziwiać tutaj niszcząco-budującą siłę wulkanów. Po erupcji w 1706 roku Trevejo będące pierwotnym miastem w tym miejscu zostało doszczętnie zakopane przez wulkaniczną lawę, która jednocześnie utworzyła spory obszar lądu będący obecnie naturalnymi rozlewiskami. Chociaż od tego momentu minęło już kilka wieków, to nadal widoczny jest zastygnięty język lawy schodzący ze zbocza.

Garachico, Tenerife, Canary islands, Spain: Overview  of the colorful and beautiful town of Garachico.
Garachico, Teneryfa, licencja: shutterstock/By David Ionut

W północnym mieście La Orotava znajduje się słynny Casa de los Balcones zbudowany w 1632 roku. Główną atrakcją tego dworku są rzeźbione drewniane balkony ozdobione kwiatami. Chociaż w samym mieście jest wiele domów podobnie udekorowanych, to właśnie ten dworek ma szczególny urok. Budynek łączy w sobie nie tylko piękno tradycji regionu, ale też architekturę i historię. Wewnątrz znajduje się muzeum z wystawą wyrobów rękodzielniczych głównie mebli i plecionek.

Teneryfa -obszary naturalne i pomniki przyrody

Szukając najpiękniejszych naturalnych obszarów jakie oferuje Teneryfa, nie sposób pominąć największego Parku Narodowego Teide. Sam park obejmuje ogromną powierzchnię wyspy, do której zalicza się m.in. wąwóz o wysokości do 1500 m z imponującym zalesieniem zwanym koroną lasu. Na tym nachylonym obszarze często mglistym występuje wiele ukrytych skarbów. Na przykład kamienna róża, księżycowy krajobraz oraz wulkan Chinyero.

Roques de Garcia stone and Teide mountain volcano in the Teide National Park, Tenerife, Canary Islands, Spain.
Kamień Roques de Garcia i wulkan Teide w Parku Narodowym Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Balate Dorin

Doliną niczym ze snu jest również Park Wiejski Anaga, położony na północnym wybrzeżu Teneryfy zaledwie kilka minut jazdy od stolicy Santa Cruz de Tenerife. Ogłoszony rezerwatem biosfery wyjątkowo dobrze zachował swoje walory przyrodnicze. Pełno w nim szczytów górskich, dolin i wąwozów pokrytych wysokim drzewostanem rodzimych gatunków drzew. Obszar ten jest również domem dla wielu gatunków zwierząt, które mogą swobodnie poruszać się po blisko 14 500 hektarach.

Co jeszcze oferuje Teneryfa? Prócz dużych naturalnych przestrzeni pełno tu urokliwych zakątków. Jednym z takich miejsc jest np. wulkaniczny krajobraz Malpais de Guimar z niezrównanym ekosystemem kaktusów i rodzimych grup jaszczurek. Podobnie jak majestatyczny Cliff of the Giants o wysokości do 600 m. 

Los Gigantes Cliff, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa, Hiszpania
Los Gigantes Cliff, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa, Hiszpania, licencja: shutterstock/By John_Walker

Tysiącletnie Smocze Drzewo z Icod de los Vinos to pomnik przyrody z którego słynie Teneryfa. Jest najstarszym drzewem na Wyspach Kanaryjskich . Sięga ponad 16 metrów wysokości i rozpościera się na blisko 20 m, ważąc przy tym aż 80 ton. Wielkie smocze drzewo bije tym samym wszelkie rekordy w skali świata. Mimo że nazywane jest tysiącletnim, w rzeczywistości jest nieco młodsze mając około 800 lat, co czyni go jednym z najdłużej żyjących istot na planecie.

Teneryfa kulinarnie

Teneryfa jest miejscem, gdzie od lat promuje się lokalne restauracje, wspierając młodych szefów kuchni w ich dążeniach do perfekcyjnej jakości dań. Co więcej, powstała nawet wyspiarska grupa, która wystawia referencje najlepszym lokalom gastronomicznym na Wyspach Kanaryjskich. Są to na przykład dwa świetne lokale z kuchnią japońską Kazan i Abama Kabuki. Oba zostały wyróżnione prestiżową gwiazdką Michelin. Pierwsza z nich znajduje się w samym ścisłym centrum stolicy wyspy- Santa Cruz. Druga po przeciwnej stronie na południowym wybrzeżu w Abama.

W luksusowym hotelu na południu wyspy, Bahia del Duque, znajduje się restauracja Las Aguas. Receptą na sukces tej świetnej restauracji jest zapał szefa kuchni Brailio Simancasa, który promuje nowoczesne receptury, oparte na tradycjach i produktach wyłącznie lokalnych.

Podobnym zapałem wykazuje się również Jorge Penate w swojej restauracji Las Rocas w Tropical Garden of Costa Adeje. W tym miejscu o wielkości lokalu świadczy wielka dbałość o jakość, która przejawia się zarówno w technice przygotowywania potraw, jak i elegancji ich podawania w połączeniu z doskonałym produktem i szacunkiem do tradycji tworzy mieszankę idealną.

Równie ciekawym jak poprzednie miejscem na Teneryfie jest doskonała La Posada del Pez w San Andres. Galicyjski szef kuchni Crlos Villar przykłada dużą wagę do wybieranych przez siebie produktów zwłaszcza gdy w grę wchodzą tradycyjne receptury, które stosuje w swoim lokalu. Wyróżnia się on spośród innych obiektów gastronomicznych w okolicy zwłaszcza za sprawą niezwykłej zastawy, jaką są czarne naczynia.

Klasyczną wśród restauracji na wyspie jest El Coro de Antonio w Santa Cruz. To właśnie tutaj można spróbować klasycznej potrawy Wysp Kanaryjskich, czyli pieczonych pomarszczonych ziemniaków z mojo i popularnego na wyspach smażonego sera z dżemem palmowym. Jest to również jedno z tych miejsc, które jako pierwsze przychodzi na myśl gdy najdzie kogoś ochota na tradycyjny kanaryjski gulasz. W karcie dań odnaleźć można też krewetki i smażone koźle.

Najpiękniejsze plaże na Teneryfie

Teneryfa słynie z jednych z najpiękniejszych plaż w całej Hiszpanii, a będąc jednocześnie częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich może pochwalić się całkiem pokaźną ich ilością. Od złocistych plaż po wulkaniczne czarne od pyłu, zatłoczone i te nieco ustronniejsze. 

Plaża Playa Tejita

Playa Tejita to najdłuższa plaża na Teneryfie. Znajduje się jedynie pół godziny drogi od Granadilla de Abono i jest szczególnie lubiana przez nudystów. Rozciąga się na długości 1 km przy jednoczesnych 100 m szerokości. Widok rozciągający się z tego miejsca jest szczególnie zachwycający zwłaszcza gdy patrzy się na Montana Roja górującą w oddali.

Back view beautiful woman doing stretching exercises on the beach in Playa La Tejita, Tenerife
Plaża w Playa La Tejita, Tenerife, licencja: shutterstock/By Zigres

Większość naturalnych plaż na Teneryfie ma ciemny piasek lawowy, ale nie Playa Tejita. Charakteryzuje się drobnym i jasnym podłożem, niestety ze względu na otwarcie w kierunku morza narażona jest na często występujące wiatry i wysokie fale. Na obu krańcach plaży umieszczone są leżaki i parasole oraz parkingi ułatwiające dostanie się na wyspę dla osób podróżujących własnym samochodem.

Plaża Las Teresitas

Plaża Las Teresitas znajdują się nieopodal stolicy Santa Cruz de Tenerife. Chociaż jest sztucznie utworzona z przywiezionego wprost z Sahary piasku, jest bardzo przyjemna i wręcz idealna dla rodzin z dziećmi. Ma charakterystyczny i niepowtarzalny wygląd wyróżniający się spośród innych na wyspie.

Leży w miejscowości San Andres otoczona palmami i wzgórzami. Wody w tej części wybrzeża są spokojne za sprawą sztucznie wybudowanych falochronów. Wszystkie najpotrzebniejsze udogodnienia jak prysznice oraz fachowa pomoc ratowników znajdują się bezpośrednio na plaży. W okolicy są również bary z przekąskami i restauracje w mieście.

Plaże Teneryfe- Las Teresitas z malowniczą wioską San Andres. Wyspy Kanaryjskie Hiszpanii
Plaże Teneryfe- Las Teresitas z malowniczą wioską San Andres. Wyspy Kanaryjskie Hiszpanii, licencja: shutterstock/By leoks

Plaża El Duque

Plaża ta leży w turystycznej części Costa Adeje nieopodal kilku bardzo luksusowych hoteli. Charakteryzuje się 390 m długości i 60 m szerokości o szarym odcieniu drobnego piasku z otaczającą całość pokaźną promenadą, która łączy tę plażę z jeszcze kilkoma innymi w okolicy.

Plaża El Duque i wybrzeże na Teneryfie. Adeje wybrzeże Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Plaża El Duque i wybrzeże na Teneryfie. Hiszpania, licencja: shutterstock/By Cristian Mircea Balate

Jest to miejsce szczególnie lubiane przez miłośników słońca i relaksu, a odznaczenie jej błękitną flagą jedynie potwierdza jej wyjątkowość. Dotarcie do plaży również nie jest trudne nawet samochodem, w pobliżu znajdują się parkingi publiczne w niewielkiej odległości. Na samej El Duque jest wiele restauracji z kuchnią międzynarodową i barów z przekąskami, jak i wypożyczalni z leżakami i parasolami.

Nieopodal wspomnianej już powyżej El Duque znajduje się idealna do sportów wodnych Fanabe. Odznaczona statusem błękitnej flagi charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą, co szczególnie przyciąga miłośników wodnego szaleństwa. Wszystko zostało tu zaprojektowane w taki sposób, aby dopasować się zarówno do potrzeb osób, dorosłych, niepełnosprawnych i dzieci.

Fanabe beach in summer holiday on Adeje coast, Canary island of Tenerife
Plaża Fanabe podczas letnich wakacji na wybrzeżu Adeje, licencja: shutterstock/By Cristian Mircea Balate

Najistotniejsze jest jednak to, że nad bezpieczeństwem pływających czuwa zespół ratowników. Sama plaża składa się z drobnego jasnego i bardzo przyjemnego w dotyku piasku. Na Fanabe można bez problemu wypożyczyć leżaki, parasole, skorzystać z prysznica i toalety oraz z rozbudowanej sieci lokali gastronomicznych w okolicy.

Top 5 najlepszych hoteli na Teneryfie

Najbardziej bajkowym i nietuzinkowym hotelem na Teneryfie jest z pewnością Bahia Principe Fantasia Tenerife  w San Miguel de Abona. Znajduje się nieopodal plaż San Blas i Grande. Położony w południowej części wyspy swym wyglądem przypomina najlepszy park rozrywki, a bliskość lotniska w promieniu jedynie 3 km gwarantuje doskonałą lokalizację.

Dysponuje aż 372 pokojami i 5 restauracjami. Co więcej, w cenę pobytu wliczony jest dostęp do klubów dla dzieci i nastolatków, teatr, 5 basenów w tym jednym podgrzanym zimą, specjalny basen dla dorosłych, 2 odkryte i podgrzewane baseny dla dzieci, siłownia, zajęcia i rozrywki przeznaczone dla rodziców, sala laktacyjna oraz 3 kolacje tygodniowo w restauracji. Za dodatkową opłatą skorzystać można też z usług fryzjera. Można korzystać także z kosmetyczki, masażystki czy wynająć wózek dziecięcy.

Vincci Seleccion La Plantacion del Sur

Po zachodniej części Teneryfy znajduje się Vincci Seleccion La Plantacion del Sur  w Adeje. Jego kolonialno-kanaryjski styl, tropikalny ogród i wyśmienite detale w każdym zakątku scalają obiekt w harmonijną i elegancką całość.

Leży zaledwie 500 m od Playa del Duque, w pobliżu najlepszych pól golfowych na wyspie i 20 minut od lotniska Reina Sofia. Hotel oferuje przestronne i przewiewne pokoje. Są idealne do organizacji wszelkiego rodzaju spotkań. Dodatkową atrakcją jest też wspaniałe spa i solarium, jak i 5 basenów otoczonych relaksującym ogrodem. Dla miłośników dobrej kuchni czeka na miejscu restauracja z kreatywną kuchnią, opartą na opracowywaniu nowych receptur i przygotowywaniu ich z produktów najwyższej jakości. Do dyspozycji gości jest też łaźnia parowa, wanna z hydromasażem, centrum fitness, zaplecze bankietowe, bar i kawiarnia.

Botanico y Oriental Spa Garden

W północnej części wyspy znajduje się natomiast inny doskonały 5-gwiazdkowy hotelBotanico y Oriental Spa Garden  w Puerto de la Cruz. Największą dumą tego obiektu jest luksusowe spa, które dzięki innowacyjnym terapiom poprawiającym samopoczucie i urodę jest uważane za jedno z najlepszych w całej Europie.

W skład samego centrum odnowy biologicznej wchodzi aż 20 gabinetów do masażu, strefa relaksu z łóżkami z hydromasażem. Znajdziemy tu specjalne prywatne spa dla par, salon fryzjerski, solarium, siłownię, basen z hydromasażem, sauna japońską. Dodatkowo goście mogą korzystać z biblioteki, Sali gier, klubu dla dzieci, baru i restauracji.

Hotel Taburiente S.C. Tenerife

We wschodniej części wyspy w mieście Santa Cruz de Tenerife znajduje się Znakomity 4-gwiazdkowy Hotel Taburiente S.C. Tenerife. Oferuje pokoje i apartamenty w różnym standardzie, ale każdy z nich jest przestronny i nowoczesny.

Na terenie obiektu znajdują się też restauracje w tym GOM nawiązująca do innowacyjności zarówno w daniach i obsłudze, jak i samym wnętrzu. W połączeniu z wyjątkową równowagą smaków, faktur i aromatów hiszpańskiej kuchni awangardowej szef kuchni tworzy wspaniałe doznania kulinarne.

Restauracja Los Campos natomiast to miejsce serwowania śniadania, lunchu i kolacji w formie bufetu dla wszystkich gości hotelu każdego dnia. Do dyspozycji gości jest tu też kawiarnia Lounge Bar Velvet serwująca przekąski i drinki również na tarasie. Dla osób szukających miejsca do tańców i nocnych szaleństw w hotelu znajduje się ROOM26. To miejsce spotkań, degustacji, tańca, jedzenia i dobrej zabawy do białego rana.

Parador de Las Canadas del Teide

W samym sercu Teneryfy wśród bajecznych okoliczności dzikiej przyrody położony jest klimatyczny hotel Parador de Las Canadas del Teide  w La Orotava. To ukryte wśród gór schronisko ze spektakularnymi panoramicznymi widokami na stożek wulkaniczny, kalderę Chaorra i Montana Blanca. Odbywają się tu m.in. sesje obserwacyjne gwiazd, zwiedzanie stanowisk archeologicznych w pobliżu oraz trekkingowe wyprawy.

Hotel ten ma też na uwadze dobro środowiska naturalnego. Dlatego pilnuje się, aby w ośrodku nie stosować przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku. Dotyczy to też zestawów sanitarnych będących prezentem dla gości, plastikowych butelek czy słomek. Na gości hotelu czeka również restauracja z kuchnią lokalną, bar, kaplica, sklep, solarium, centrum fitness, sauna i zaplecze bankietowe.

Gran Canaria, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz