Najlepsze winnice na Teneryfie – zwiedzanie z degustacją

, Tagi , , ,

Zastanawiasz się, czy warto odwiedzić Teneryfę? Zdecydowanie tak! Czekają tu na Ciebie nie tylko piękne, wspaniałe widoki, jedyne w swoim rodzaju bogactwo kulturowe, ale i masa cudownych win do odkrycia. Teneryfa to bowiem miejsce, z którego pochodzą zdecydowanie najlepsze hiszpańskie wina. Są to trunki, których nie znajdziesz naprawdę nigdzie indziej. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co sprawia, że wina z Teneryfy są tak popularne?

Hiszpańskie wino jako takie szanowane jest na całym świecie. Jest to zresztą państwo, z którego wywodzi się bardzo wiele wykwintnych i docenianych trunków tego rodzaju, a hiszpańskie winnice należą do najlepszych na świecie. Szczególnie polecane są jednak te znajdujące się na Teneryfie, mogące pochwalić się olbrzymią różnorodnością gatunków oraz smaków dostępnych tu win. Na ich wyjątkowy smak wpływ mają tradycyjne metody produkcji, wulkaniczna gleba oraz specyficzny dla tego regionu klimat. Trunki te możesz, rzecz jasna, zamówić do swojego domu, jednak my zdecydowanie polecamy spożycie ich na miejscu. 

Bardzo dobrym sposobem na to, abyś mógł skosztować wino z Teneryfy są specjalne wycieczki z przewodnikiem, oferujące możliwość degustacji z komentarzem najbardziej uznanych win pochodzących z konkretnej winiarni. Wiele winnic oferuje także możliwość spaceru po obiekcie w towarzystwie przewodnika, dzięki czemu dowiesz się, jak wygląda proces produkcji tutejszych win. Miejsc, w których oferowana jest degustacja win Teneryfa jest naprawdę pod dostatkiem. Możesz spodziewać się, że natkniesz się na nie niezależnie od tego który region wyspy odwiedzisz.

Regiony winiarskie Teneryfy

Hiszpańskie wino z Teneryfy produkowane jest w pięciu regionach na wyspie. Regiony winiarskie Teneryfy to:Tacoronte-Acentejo, Coden-Daute-Isora, Valle de la Orotava, Valle de Güímar i Abona. W północnej części wyspy znajdziesz takie regiony winiarskie, jak Tacoronte-Acentejo oraz Valle de la Orotava. Nieco bardziej na zachód wysunięty jest region Ycoden-Daute-Isora. 

Myliłbyś się jednak, gdybyś założył, że południe wyspy nie ma nic do zaoferowania. Przeciwnie, południowe regiony Teneryfy oferują między innymi słynne na cały świat regiony winiarskie Abona oraz Valle de Guimar.  Zastanawiasz się, który z nich oferuje najlepsze winnice na teneryfie? Jest to w dużej mierze kwestia gustu, dlatego warto w miarę możliwości odwiedzić je wszystkie. 

Choć wino z Teneryfy produkuje około 100 winiarni, z pewnością wyróżnić można takie winiarnie, które cechują się największym uznaniem wśród smakoszy wina. Poniżej przedstawiamy kilka winiarni, które każdego roku chętnie odwiedzane są przez całą masę turystów.

Winiarnia Montje

Winnica Montje posiada tradycję produkcji wina sięgającą aż 1750 roku. Znaleźć ją możesz w gminie El Sauzal, w miejscu znanym jako “La Hollera”. Z pewnością równie godną uwagi atrakcją wizyty  jest znakomity widok na wulkaniczny szczyt Teide. Obecnie produkuje ona hiszpańskie wino czerwone, białe, jak i różowe, o docenianym na całym świecie smaku. Odwiedzając tę winnicę możesz liczyć między innymi na możliwość zarezerwowania degustacji win, a także spożycia smacznego posiłku w tutejszej restauracji. Lojalni klienci mogą nawet dołączyć do Klubu Wina i cieszyć się licznymi dodatkowymi atrakcjami.

Winiarnia El Lomo

Winnica El Lomo nie ma aż tak długiej i imponującej historii (działa od ok. 30 lat) jednak pochodzące stąd wina szybko zaskarbiły sobie uznanie dookoła świata. Nazwa “El Lomo” odnosi się do miejsca powstania winiarni – oznacza grzbiet góry, która wyróżnia się nachyleniem w stosunku do reszty terenu. Wino z Teneryfy nie jest jedyną atrakcją, którą oferuje – do dyspozycji klientów jest także pokaźny wybór wermutów. Odwiedzając Winnicę El Lomo nacieszysz się także naprawdę magicznymi widokami. Ponadto będziesz mógł zakupić inne lokalne specjały w tutejszym sklepiku. Oferuje ona degustacje i zwiedzanie z przewodnikiem.

Winiarnia Frontos

Wymieniając najlepsze winnice na Teneryfie trudno pominąć winnicę Frontos. Ta położona w południowej części wyspy winnica działa już od ponad 50 lat. Obejmuje ona imponujących rozmiarów teren o powierzchni około 540.000 metrów kwadratowych. Tak, jak w przypadku wcześniej omawianych winiarni, również i tutaj możesz skosztować produkowanych lokalnie win – w tym dumy zakładu, czyli wina Frontos Blanco Sero Ecologico. Winiarnia Frontos oferuje jednak także możliwość zorganizowania prywatnego eventu dla wybranych gości. Ponadto czeka tu także na Ciebie zbierająca bardzo pozytywne opinie restauracja.

Winiarnia Atlos de Trevejos

Miejsc, w których możliwa jest degustacja win Teneryfa ma naprawdę sporo, a jednym z ciekawszych jest winiarnia Atlos de Trevejos. Choć jest to zakład, który działa zaledwie od 2012 roku, to produkowane tu wina już teraz cieszą się dużą renomą. Winiarnia położona jest w południowej części wyspy, na wysokości około 1.300 metrów nad poziomem morza. Oferuje bardzo szeroki wybór trunków – w jej ofercie znajdują się zarówno klasyczne wina musujące, wina górskie, czy wina wulkaniczne. Dostępne są tu wina zarówno białe, jak i różowe, czy czerwone. Oczywiście, nie są to jedyne warte odwiedzenia winiarnie na Teneryfie.

Wyspa ta skrywa naprawdę wiele skarbów i perełek, a szeroki wybór winiarni i rodzajów wina jest tylko jedną z wielu atrakcji, które ma do zaoferowania. Z pewnością jednak wybór ten czyni ją miejscem jeszcze bardziej godnym wizyty. Nie da się ukryć, że wycieczka na Teneryfę w celu degustacji najlepszych gatunków wina może być doskonałym pomysłem na prezent.

Poprzedni

Smaki Wysp Kanaryjskich – poznaj najlepsze dania Kanaryjczyków

Dodaj komentarz