Latarnia Morska La Entallada – odkryj miejsce najbliżej Afryki

Korektor: Klaudia Tagi , ,

Jedną z charakterystycznych cech architektonicznych wschodniego wybrzeża Fuerteventury jest Latarnia Morska La Entallada. Tę latarnię znają pod kilkoma nazwami: Punta La Entallada i Faro de La Entallada w języku hiszpańskim. Dlaczego warto odwiedzić tę latarnię morską na Fuerteventurze? Jak dotrzeć do Latarni Morskiej La Entallada? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dotrzeć do Latarni Morskiej La Entallada?

Aby dostać się do Latarni Morskiej La Entallada – Faro de La Entallada, musisz jechać drogą prowadzącą do Gran Tarajal (VF-20). Na około dwa kilometry wcześniej skręć do miejscowości rybackiej o nazwie Las Playitas. Miejscowość od kilku lat stała się niezwykle popularnym miejscem, szczególnie wśród miłośników golfa. Dojeżdżając do Las Playitas, po lewej stronie zobaczysz drogę prowadzącą do Latarni Morskiej La Entallada. Jest to droga o długości około 6 kilometrów, która na ostatnim odcinku ma strome zbocze i jej szerokość nie jest zbyt duża. Dlatego też musisz zachować ostrożność podczas jazdy. Przy Latarni Morskiej La Entallada znajduje się duży parking i punkt widokowy, na wysokości około 200 metrów. Warto wybrać się w to miejsce dla niesamowitych widoków, które roztaczają się zarówno na morze, jak i otaczające je góry.

Muzeum i zwiedzanie

Położona na szczycie klifu na wysokości dwustu metrów nad poziomem morza, Latarnia La Entallada oferuje niesamowite widoki na okolicę. Z jednej strony bezkresny ocean, z drugiej natomiast Pomnik Przyrody Cuchillos de Vigán. Chronią ten obszar naturalny o dużej wartości geologicznej ze względu na wysokie góry lawy.

Faro de La Entallada to osobliwa konstrukcja wykonana z kamienia, na planie w kształcie litery U, z trzema majestatycznymi wieżami witającymi zwiedzających i szklaną kopułą w centralnej wieży. Budynek jest szeroki i posiada kilka pomieszczeń, z których niektóre zostały przekształcone w przestrzenie do promocji sztuki i kultury, goszcząc wszelkiego rodzaju wystawy czasowe.

Dokładny adres Latarni Morskiej La Entallada –  Faro de la Entallada to 63J2+4H Las Playitas, Fuerteventura, Hiszpania. Latarnię można zwiedzać za darmo, od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 17:00. Jednak od 24 grudnia do 31 grudnia każdego roku Latarnię zamykają dla zwiedzających.

Położenie względem Afryki

Położona w gminie Tuineje, kilka kilometrów na północ od miast Gran Tarajal i Las Playitas, Latarnia Morska La Entallada – Faro de La Entallada  odzwierciedla tradycyjną architekturę Fuerteventury. Znajduje się ona nieco ponad 100 kilometrów w linii prostej do Maroka i portu Tarfaya. Poza tym, ta stacja nawigacyjna jest najbliższym punktem na całych Wyspach Kanaryjskich znajdującym się w w pobliżu kontynentu afrykańskiego. Wysoki na 200 metrów punkt widokowy z drewnianymi schodami na szczycie klifu oferuje spektakularne widoki na Ocean Atlantycki. Roztacza się z niego również wspaniały widok na wnętrze wyspy z pomnikiem przyrody Cuchillos de Vigán. Znajduje się tu zapierający dech w piersiach wulkaniczny krajobraz. Dodatkowo możesz spotkać tu endemiczne ptaki, takie jak sępy egipskie, wrony i ptaki szponiaste (w tym Sokoła Barbarzyńskiego).

Ciekawostki

Faro de La Entallada to Latarnia Morska w kształcie litery U, która posiada dziedziniec skierowany w głąb lądu, w przeciwieństwie do głównej fasady, która wychodzi na morze. Odwiedzających witają trzy majestatyczne wieże. Jedna z nich ma szklaną kopułę na szczycie jedenastometrowej wieży. Latarnię zbudowano w latach 1953-1954. Kopuła ta służy również do naprowadzania samolotów i dlatego jest przykładem latarni lotniczej. Historia przypomina, że instalacje te naprowadzały samoloty, które pokonywały trasę między lotniskiem Gando a Saharą Hiszpańską. Latarnia ta naprowadzała samoloty takie jak Junkers podczas konfliktu w Sidi Ifni na przełomie 1957 i 1958 roku.

Latarnię morską La Entallada zbudowano z czerwonych ciosów kamiennych z góry Bermeja znajdujących się w Tefía. Budowę nadzorował Carlos Alcón Sanz – architekt odpowiedzialny między innymi za projekt latarni morskiej Casa del Mar w Tarfaya (wówczas hiszpańska kolonia, dziś część Maroka). W czasach swojej świetności La Entallada była najpotężniejszą latarnią morską na Wyspach Kanaryjskich. Dziś wieża nawigacyjna działa jako część systemu obserwacyjnego SIVE wykorzystywanego do monitorowania obecności imigrantów.

Co ciekawe, światło Latarni Morskiej La Entallada jest widoczne z odległości 21 mil morskich. Składa się ono z trzech błysków białego światła co osiemnaście sekund. Dzięki doskonałej lokalizacji, jest ona obecnie promowana jako doskonały punkt widokowy dla turystów, z dostępnym muzeum i parkingiem. Latarnia Morska La Entallada jest także uważana za punkt położony najbliżej Afryki na Wyspach Kanaryjskich (100 km na wschód). Warto wiedzieć, że w 2011 roku Latarnia Morska La Entallada w połączeniu z pięcioma innymi latarniami morskimi została przedstawiona na zestawie sześciu pamiątkowych znaczków przez Correos – hiszpańską pocztę.

Autor: Magdalena Łydka

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Najlepsze winnice na Teneryfie – zwiedzanie z degustacją

Muzea na Fuerteventura, które musisz zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz