Roque Nublo

Tagi , , , ,

Gran Canaria kojarzona jest głównie z wakacyjnym wypoczynkiem w luksusowych kurortach, tymczasem to miejsce ma do zaoferowania więcej, niż leniwe wylegiwanie się na plaży – szczyt Roque Nublo o wysokości 1813 m n.p.m. czeka na odważnych miłośników trekkingu! Co warto wiedzieć przed wyruszeniem na podbój Roque Nublo?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Skała Roque Nublo – geneza i najważniejsze informacje

Roque Nublo to drugi pod względem wysokości szczyt Gran Canarii. Leży w centrum wyspy w masywie górskim pochodzenia wulkanicznego, a dokładnie w miejscowości Tejeda. Wynosi ok. 1813 m n.p.m. i stanowi niemałe wyzwanie do wspinaczki i trekkingu nawet dla doświadczonych turystów. Szczyt funkcjonuje pod dwoma nazwami – Roque Nublo oraz bardziej oficjalną, El Monumento Natural del Roque Nublo. Dominuje tu zdecydowanie surowy, pustynny, górski krajobraz, który jednak charakterystyczny jest dla wulkanicznych wysp. Uformowany ponad 4,5 mln lat temu szczyt Roque Nublo jest doskonałym przykładem tego, że erupcje wulkaniczne prócz niesienia szkód i spustoszenia stworzyć mogą również przepiękne miejsca.

To również wyjątkowy pomnik przyrody o starożytnym znaczeniu. Dwa charakterystyczne kamienie znajdujące się na szczycie były miejscem kultu lokalnej ludności. Aborygeni uważali je bowiem za świętą skałę Gran Canarii, gdzie odbywały się różne obrzędy ludowe. Do dziś panuje przekonanie, że potarcie lub pocałowanie jednej ze skał daje dożywotnie szczęście i powodzenie. Dla turystów jest to dodatkowa zachęta, by zorganizować sobie trekking w to wyjątkowe miejsce.

Roque Nublo, jak dojechać i gdzie zaparkować?

By dostać się do najlepszego punktu wypadowego na szczyt Roque Nublo, najłatwiejszą trasą będzie wyjazd z Las Palmas de Gran Canaria i skierowanie się w stronę Santa Brígida, kontynuując przez Vega de San Mateo do Tejeda. Szlak Roque Nublo zaczyna się przy głównej drodze, skąd biegnie 1,5 kilometrów, aby dotrzeć do szczytu i charakterystycznej, pionowej skały oraz jego sąsiada, Roque de La Rana. Nazwa szczytu w tłumaczeniu na język polski jest Skałą Mgieł. Nazwa ta nawiązuje do mgieł, jakie niekiedy okalają szczyt, dając niesamowity efekt wizualny.

Ten szlak trekkingowy mający w sumie pięć kilometrów długości, umożliwia również podziwianie wielkich zapór wodnych – Las Niñas, Chira i Soria, a także miejscowości Artenara i Acusa. Droga na sam szczyt obfituje również w inne piękne widoki – np. w punkt widokowy Mirador de la Goleta lub Caldera de Los Marteles. Można po drodze podziwiać nie tylko monumentalne góry i lasy, ale także ogromnej wielkości zapory wodne oraz pobliskie miejscowości. Oczywiście jeżeli tylko pogoda dopisze, a przejrzystość powietrza będzie na dobrym poziomie.

Część podróży na szczyt pokonywać można samochodem, ponieważ zlokalizowana jest tam baza radarowa i telekomunikacyjna hiszpańskiego wojska. Dzięki temu droga do tego miejsca, choć kręta i stroma, jest wygodniejsza niż próba pójścia na piechotę. Zaparkować najbliżej można na Roque Nublo Car Park, skąd można już rozpocząć ok. 1,5 km trekkingu. Parking ten jest bezpłatny. Jest on jednocześnie ostatnim i najbliżej położonym miejscem, gdzie można dotrzeć autem. Potem trzeba już liczyć na siłę własnych nóg i wygodne buty!

Szlak na szczyt – jak zorganizować trekking?

Pierwszym i podstawowym krokiem, by zorganizować trekking na szczyt Roque Nublo, jest zaopatrzenie się w wygodne i profesjonalne buty trekkingowe. Podłoże jest bowiem typowo górskie, a dojście na szczyt nie wiedzie prostą ścieżką bez przeszkód. Miejscami trzeba wspinać się po wysokich kamieniach, dodatkowo pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem. Jeżeli wystąpią delikatne choćby opady deszczu, lub opadnie mgła, skały stają się bardzo śliskie i niebezpieczne.

Tak jak wspomniano wcześniej, najlepszą opcją będzie rozpoczęcie trekkingu z parkingu Roque Nublo Car Park. Znajduje się on najbliżej i jednocześnie jest bezpłatny. Praktyczną informacją może być również to, by koniecznie zabrać ze sobą krem z filtrem UV. Około 2-godzinna wspinaczka w górach wespół z gorącym, kanaryjskim słońcem może skończyć się poparzeniami skóry, dlatego warto być przygotowanym. Na trekking na szczyt warto wybrać się albo wczesnym porankiem, albo późnym popołudniem, pamiętając, by wrócić przed zachodem słońca. W samo południe temperatura znacznie rośnie, a brak roślinności właściwie całkowicie powoduje zastój powietrza. Może to być bardzo uciążliwe podczas wysiłku.

Dodatkową wskazówką jest również odpowiednie ubranie na wędrówkę – najlepiej założyć sportowe, cienkie ubrania, ale zabrać również ze sobą cienką, termiczną kurtkę na wypadek nagłego ochłodzenia lub opadów deszczu, a także kiedy wybieramy się wczesnym porankiem na podbój szczytu Roque Nublo. O poranku i późnym popołudniem jest zdecydowanie mniej turystów niż w samo południe, dlatego najlepiej właśnie wtedy zaplanować swoją podróż.

Gdzie zjeść blisko szczytu – sprawdzone miejsca

Po zejściu ze szczytu z pewnością odczujemy głód, który można zaspokoić wybierając się do dobrych restauracji w miejscowości Tejeda – miejscowości, w której znajduje się góra Roque Nublo. Najbardziej polecanym miejscem jest Bar Restaurante Roque Nublo, gdzie zjemy różne przysmaki przyrządzone na grillu, ale również typowo domowe posiłki bazujące na lokalnych produktach i kuchni hiszpańskiej. Specjałem w tym miejscu jest np. mięso kozie w sosie grzybowym z ziemniakami. Posiłek można zjeść z widokiem na szczyt Roque Nublo – zdecydowanie to miejsce jest polecane dla osób, które cenią piękne widoki!

Kolejną propozycją w Tejeda jest restauracja w hotelu Parador, znajdującego się około 20 min drogi samochodem od parkingu Roque Nublo Car Park. Miejsce oferuje różnorodną kartę dań, w której zdecydowanie górują owoce morza, można jednak zamówić również bardziej sycące posiłki idealne po wysiłku w górskim krajobrazie. Nie ma konieczności zabierania ze sobą prowiantu na trekking – cała podróż będzie trwała dwie godziny w jedną stronę, a po zejściu na parking wilczy głód zaspokoimy w tych dwóch miejscach, których kuchnię doceniają przybysze z całego świata.

Nocleg w Roque Nublo – gdzie nocować?

Opcji noclegu w okolicach Roque Nublo mamy co najmniej kilka – pierwsza to już wcześniej wspominany hotel Parador, gdzie nie tylko restauracja oferuje wysokiej jakości usługi. Również pokoje noclegowe są doskonale wyposażone, a podróżujący znajdą tu miejsce do regeneracji po wysiłku w górach. W obiekcie znajduje się również siłownia, basen z widokiem na góry oraz spa, a z tarasów budynku można podziwiać piękny krajobraz.

Opcją noclegową jest również Casa Rural Paisajes de Tejeda, zlokalizowany zaledwie kilkanaście kilometrów od parkingu pod górą Roque Nublo. Standard wyposażenia pokoi jest dobry, w pokoju znajdziemy wszystkie niezbędne sprzęty i wygodne łóżko. Największym jednak udogodnieniem jest przepiękny widok, jaki można podziwiać z okien apartamentów, a także domowe, pyszne jedzenie w restauracji hotelowej. Dla gości dostępne są również balkony, na których można zjeść posiłek, czy wypić poranną kawę. Miejsce kameralne, ale zdecydowanie warte rozważenia.

Poprzedni

Loro Park

Lotnisko na Teneryfie – praktyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz