Każdy turysta planujący niezapomnianą wyprawę czy wczasowicz szukający dobrego miejsca na pobyt za granicą wie, że nie jest łatwo wybrać spośród tysięcy ofert egzotycznego urlopu; aby przeżyć niezapomniane przygody wakacyjne, nie należy pomijać dwóch ważnych możliwych destynacji. Są nimi Gran Canaria i Teneryfy, czyli dwa główne ośrodki turystyczne na świecie.

Przygotowując się do wakacyjnych wojaży, warto zapoznać się z aktualną ofertą bazy noclegowo-cateringowej Gran Canaria i Teneryfy oraz wstępnie poznać ten uroczy rejon atlantycki, leżący zarówno blisko Europy, jak i Afryki. Mało który region geograficzny bywa nazywany pięknie “miniaturowym kontynentem” ze względu na unikalny klimat i panujące tam warunki ekologiczne oraz różnorodność bogactwa fauny i flory.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gran Canaria – turystyczny raj na Ziemi

Gran Canaria jest wyspą na Oceanie Atlantyckim należącą do Hiszpanii i będącą częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Z 1600 km² powierzchni i ponad 802 tys. mieszkańców jest trzecią co do wielkości i drugą co do liczby ludności wyspą archipelagu. Leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki, a jej stolicą jest miasto Las Palmas. Gran Canaria wraz z sąsiednią Teneryfą bywa nazywana „kontynentem w miniaturze”. Jest to spowodowane tym, że występuje tu kilka rodzajów krajobrazu i różne strefy klimatyczne.

Wyspa ma okrągły kształt, a w centrum leży masyw górski pochodzenia wulkanicznego. Najwyższym punktem wyspy jest Pico de Las Nieves (1949 m n.p.m.). Choć turystyka wyspy Gran Canaria jest głównie plażowa (słynny złoty piasek, zielonkawa woda, mocny błękit nieba), to obiekty naturalne takie, jak Roque Nublo (wolnostojąca skała o wysokości 65 m położona w centrum wyspy) podobają się turystom coraz bardziej. Nic dziwnego, że coraz więcej z nich chce spędzać wolny czas bardziej aktywnie, nie ograniczając się do leżenia na piasku.

Historia wyspy Gran Canaria – w czym tkwi sekret?

Nazwa “Gran Canaria” pochodzi od słowa canaria, będącego nazwą jednego z plemion afrykańskich, które dawniej mieszkało na wyspie. Dawną siedzibą pierwotnych mieszkańców wyspy – Guanczów – są Telde (drugie pod względem wielkości miasto wyspy) oraz Gardar, w którego pobliżu znajdują się jaskinie Guia. Wyspa znana jest z osiedli jaskiniowych Artenara i Guayadeque, w których do dziś mieszkają ludzie, którzy przerobili je na mieszkania. Mimo postępu cywilizacyjnego są tam zachowane ślady kultury, pozostałe po plemionach tubylczych wyspy – to Malowana Jaskinia Gáldar czy Klasztor Valerón w Santa María de Guía.

Gran Canaria, czyli co trzeba koniecznie zwiedzić

 Przebywając na Gran Canaria trzeba zobaczyć koniecznie:

  • miejscowość Teror, gdzie można zwiedzić bazylikę Nuestra Señora del Pino, która jest celem pielgrzymek;
  • punkt widokowy na kalderze Bandama, gdzie można zajrzeć do starożytnego krateru wulkanicznego;
  • punkt widokowy Mirador del Roque Nublo, z którego roztacza się przepiękny widok na usytuowaną na płaskowyżu skałę o wysokości 65 metrów;
  • mierzącą niemal 2000 m. n.p.m. górę Pico de las Nieves i podziwiać panoramiczny widok na pasmo wulkaniczne.

Najnowocześniejszym kurortem jest Playa del Ingles – typowe miasto wypoczynkowe, które prawie nigdy nie zasypia. Licznie przyjeżdżających tu turystów pociągają sławne hotele, centra handlowe, całonocne balangi i ciągnąca się daleko brzegiem piaszczysta plaża.

Z kolei w Maspalomas luksus i przepych łączy się z pięknem przyrody. Warto odwiedzić rezerwat wydm – Dunas de Maspalomas, zobaczyć latarnię morską El Faro z pięknym widokiem, natomiast dla najmłodszych zbudowano tu liczne parki rozrywki. Ceniący sobie spokój odnajdą głęboki relaks, wypoczywając w San Augustin, gdzie także można nauczyć się podstaw surfingu. W stolicy Gran Canarii – Las Palmas podziwiamy wspaniałą katedrę św. Anny, można także zwiedzić muzeum Kolumba i zrobić zakupy w niezliczonych sklepach w mieście. Poza ultranowoczesnymi kurortami wyspa Gran Canarie w ofercie posiada również tanie wycieczki dodatkowe. Są to m.in. safari na jeepach, wspinaczka na Pico de las Nieves, wyprawa do Doliny Tysiąca Palm czy zwiedzanie barwnej kultury w mieście Aguimes.

Nowoczesna infrastruktura turystyczno-noclegowa kluczem do sukcesu na Gran Canaria

Tygodniowy pobyt dla 2 dorosłych osób w trzygwiazdkowym hotelu w Las Palmas ze śniadaniem zaczyna się od kwoty 2011 zł/brutto. Pobyt 14-dniowy w podobnym standardzie można zrealizować już od 3051 zł/brutto. Bardzo wysoko oceniany i szeroko rekomendowany przez turystów hotel Santa Catalina, a Royal Hideaway Hotel 5*GL. Znajduje się on w mieście Las Palmas de Gran Canaria. Otoczony jest rozległymi ogrodami. Znajdują się tam 3 restauracje, bar na dachu, WiFi, odkryty basen oraz centrum odnowy biologicznej, bezpłatne centrum fitness (spa za dodatkową opłatą), przestronne i klimatyzowane pokoje oraz apartamenty, w których znajduje się telewizor (z płaskim ekranem) oraz łazienka, w której prysznic ma wbudowany strumień deszczowy. Większość pokoi i apartamentów ma balkon lub taras z widokiem na wspaniały ogród. Dojazd do lotniska Gran Canaria zajmuje około 20 minut (port leży 18 km od Las Palmas). Lot z Warszawy trwa ok. 5 godzin. Na miejscu zegarki należy cofnąć o godzinę.

Teneryfa dla szukających idealnych wakacji

Teneryfa leży na wodach Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży północnej Afryki, ale stanowi też integralną część Hiszpanii i Unii Europejskiej. Na wyspie obowiązuje waluta euro, a językiem urzędowym jest hiszpański; jednak z częścią mieszkańców można się bez problemu porozumieć po angielsku i w nim przeczytać niektóre tablice informacyjne. Teneryfa mierzy 2034 km² powierzchni, około 80 km długości i 50 km szerokości; jest jednym z centralnych ośrodków turystycznych świata – turystyka generuje tam około 60% PKB całej Teneryfy. W 2007 na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 9 milionów turystów, z czego około 1/3 właśnie na Teneryfę, należącą do nielicznych ośrodków turystycznych świata, w których sezon trwa przez cały rok. Turystyka jest najbardziej rozpowszechniona na południu tej wyspy.

Trochę historii: droga do sukcesu na Teneryfie

Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, która powstawała w kilku etapach. Pierwszy miał miejsce około 30 mln lat temu w oligocenie, kiedy to z dna Atlantyku wydobywać zaczęła się lawa; utworzyła ona następnie wzniesienia, z których powstały całe Wyspy Kanaryjskie. Potem nastąpiła erozja i formowanie centralnej części Teneryfy przez liczne erupcje wulkaniczne. Tak właśnie powstał najwyższy szczyt górski Hiszpanii, czyli Pico del Teide (3718 m n.p.m.)

Jeden z popularnych przekazów głosi, że Teneryfa stanowi pozostałość słynnej zaginionej Atlantydy. Niezbyt udokumentowane hipotezy wskazują, że pierwsze osadnictwo można datować już na XII wiek p.n.e., a około 200 roku p.n.e. osada była już spora. Do 1402 roku (wtedy na wyspę przybyli Hiszpanie), była zamieszkana przez Guanczów. Był to lud o jasnej cerze i włosach oraz niebieskich oczach. Wedle ostatnich badań Guanczowie byli pochodzenia berberyjskiego; wyspę podzielono na 10 okręgów administracyjnych – królestw, na ówczesny wzór europejski.

Teneryfa – historia

To właśnie Hiszpanie założyli miasto La Laguna, które do roku 1723 było pierwszą stolicą wyspy. Lokalizacja miasta w głębi wyspy miała na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo, ponieważ wybrzeża często atakowali angielscy piraci. Spore średnioroczne opady atmosferyczne zapewniały stałe zaopatrzenie w słodką wodę pitną.

Z początku wyspa z całym archipelagiem doświadczała okresu prosperity, którą wspierały istniejące na Gran Canaria porty tranzytowe dla żeglugi do obu Ameryk od XV – XIX wieku. Stopniowo jednak zaczęła tracić na znaczeniu. Tańsza konkurencja wyparła z rynku produkty eksportowe, jak cukier trzcinowy czy karmin, co w latach 50. wymusiło emigrację zarobkową rdzennych mieszkańców. Dopiero na początku lat 60. XX wieku wyspę przekształcono w strefę turystyczną, początkowo przeznaczoną dla turystów brytyjskich. Stopniowo na znaczeniu zyskiwała turystyka, która generuje dziś większość PKB, a wyspa przeżywa ponowny rozkwit i “drugą młodość”.

Teneryfa – miniaturowy kontynent z bogactwem przyrody

Prawie połowę wyspy objęto ochroną przyrody; spośród wszystkich 146 objętych ochroną obszarów Wysp Kanaryjskich 43 leżą na Teneryfie. To – oprócz parku narodowego Teide – między innymi park naturalny Parque Natural de la Corona Forestal, dwa parki wiejskie, cztery rezerwaty, sześć specjalnych rezerwatów, czternaście pomników przyrody. Teneryfa przy swojej niewielkiej powierzchni ma nader zróżnicowaną faunę i florę, co wynika z różnorodności tutejszego mikroklimatu; flora na wyspie to około 1400 gatunków; około 200 gatunków znanych tylko z Wysp Kanaryjskich, z tego zaś 140 występuje na świecie tylko na Teneryfie. Fauna natomiast liczy natomiast około 400 gatunków ryb, 56 gatunków ptaków, 5 gatunków gadów, 2 gatunki płazów oraz 13 gatunków ssaków lądowych. W wodach przybrzeżnych żyje kilka gatunków żółwi morskich, wielorybów i delfinów. W parku naturalnym mieszkają m.in. papugi i goryle.

Teneryfa – najważniejsze atrakcje turystyczne

Jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych na Teneryfie jest Teide – masyw wulkaniczny o wysokości 3718 m n.p.m. To najwyższy szczyt Hiszpanii, najwyższy punkt Oceanu Atlantyckiego oraz 13-ty najwyższy szczyt Unii Europejskiej, który nie leży w Alpach. Teide uważa się za najbardziej rozpoznawalny pomnik przyrody całego Archipelagu Kanaryjskiego. Parque Nacional del Teide to najczęściej odwiedzany hiszpański park narodowy; najczęściej odwiedzany park narodowy Europy i drugi najczęściej odwiedzany na świecie.

Sporą ciekawostkę na Teneryfie stanowi La Laguna – miasto w północnej części Teneryfy liczące ok. 141 tys. mieszkańców. Jego historia sięga aż końca XV wieku, gdy arystokrata Alonso Fernández de Lugo założył tu bazę wypadową do podboju wyspy. Miasto zawdzięcza swoją nazwę prawdziwej lagunie, która została potem osuszona w 1837 roku. W okresie swojej największej prosperity La Laguna stanowiła intensywnie rozwijający się ośrodek żołnierzy, kupców i biurokratów. W 1701 roku powstał tu uniwersytet, który działa do dziś. Miasto w 1999 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO z powodu zagęszczenia tutaj licznych zabytków.

Wygląd dzisiejszej starówki w La Laguna właściwie nie zmienił się od początku XVI wieku; do naszych czasów dotrwały m.in. dawne rezydencje z zabytkowymi fasadami i wewnętrznymi dziedzińcami (zwanymi “patios”). Do najlepiej znanych podróżującym ciekawostek turystycznych należą m.in. Casa Lercaro z 1593 roku (obecnie muzeum historii Teneryfy), Casa del Montañés i Casa de los Capitanes Generales.

Kościoły, które warto zobaczyć

W mieście turyści mogą też podziwiać architekturę sakralną, której część dotrwała do dzisiaj. Najstarszy kościół na wyspie to Iglesia de la Concepción. Inne kościoły godne polecenia to m.in. NIglesia de Santo Domingo z XVII wieku z malowidłami Cristóbala Hernándeza de Quintany czy Iglesia de San Miguel de las Victorias z gotycką rzeźbą wewnątrz. W mieście znajduje się nadal czynny kompleks klasztorny Convento de Santa Clara de Asís oraz zamknięty Convento de Santa Catalina de Siena, w którym spoczywa ciało zakonnicy Marii Delgado. Jest ono od trzech stuleci zachowane w nienaruszonym stanie. Przed Kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia stoi pomnik Papieża Jana Pawła II, którego twórcą jest polski rzeźbiarz Czesław Dźwigaj.

Wakacje na Teneryfie – baza turystyczno-noclegowa

Pobyt tygodniowy na Teneryfie dla dwóch osób ze śniadaniem zaczyna się już od 1864 złotych. Za pobyt 14-dniowy trzeba zapłacić od 2909 zł. Hotele są bardzo komfortowe, od trzech gwiazdek w górę.

Hotel Vincci Selección La Plantación del Sur jest jedną z najlepszych opcji wakacyjnych; jest usytuowany na wybrzeżu Costa Adeje, skąd roztacza się piękny widok na Ocean Atlantycki. Goście otrzymują tu do dyspozycji luksusowe spa i aż 5 basenów z rozświetlonymi słońcem tarasami, położonych w pięknym ogrodzie. Hotel oferuje eleganckie pokoje z balkonami i wspaniałym widokiem na pełne morze. Każdy pokój wyposażono w interaktywny telewizor z płaskim ekranem oraz łazienkę z prysznicem z funkcją hydromasażu. W hotelu działa spa, które oferuje masaże i rozmaite zabiegi kosmetyczne; na miejscu jest też centrum fitness. W hotelu jest wypożyczalnia rowerów i samochodów, a do plaży jest zaledwie 500 metrów. Hotel posiada 2 restauracje, w których jedna serwuje dania kuchni kanaryjskiej, a druga grillowane mięsa. Można tu zamówić także produkty bezglutenowe. Hotel Vincci Selección La Plantación del Sur jest położony tylko około 20 minut jazdy samochodem od lotniska Teneryfa Południe.

Oferta obu przedstawionych kierunków turystycznych przedstawia się niezwykle interesująco. Każdy może wybrać taki rodzaj wakacyjnego wypoczynku, jaki mu odpowiada. Można leżeć na piaszczystych plażach, zwiedzać urokliwe miasteczka, odwiedzać atrakcje. Nie wiesz co wybrać? Zaplanuj dwa sezony na Wyspach Kanaryjskich. W jednym zobacz piękną Gran Canarię, a w kolejnym przeżyj niezapomniany urlop na wyspie Teneryfa.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Czy warto jechać w zimie na Wyspy Kanaryjskie?

Klify Los Gigantes – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz