Lotnisko na Teneryfie – praktyczne informacje

Tagi , , , ,

Teneryfa jest jedną z najpopularniejszych wysp, nie tylko wśród polskich, ale także i zagranicznych turystów. Całe wyspiarskie życie, które jest niezwykle bogate i niezwykle kolorowe, skupia się jednak jedynie w południowej części wyspy. To tam na czele ze stolicą znajdują się najlepsze miejscowości wypoczynkowe, a także skupia się tam najbardziej luksusowa baza noclegowa. To właśnie w południowej części Teneryfy są obecne najlepsze lokale gastronomiczne i największe atrakcje całej wyspy. Z tego względu to właśnie Aeropuerto de Tenerife Sur jest najbardziej zatłoczonym lotniskiem na Wyspach Kanaryjskich. Poznajmy więc to lotnisko na Teneryfie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lotnisko na Teneryfiehistoria

Zacznijmy więc od całkiem sporej dawki praktycznych informacji na temat lotniska w południowej Teneryfie. Okazuje się, że jest to międzynarodowy port lotniczy, zlokalizowany zaledwie 71 kilometrów od drugiego lotniska na wyspie, które jest o wiele spokojniejsze. Już od kilkunastu lat to właśnie Aeropuerto de Tenerife Sur obdarzone jest mianem najruchliwszego i najbardziej zatłoczonego portu lotniczego na Teneryfie. Średnio rocznie obsługuje on ponad 10 milionów pasażerów.

Okazuje się również, że lotnisko to nie jest wcale takie stare. Jego otwarcie przypadło bowiem na rok 1978, a dokładnie na dzień 8 listopada. Otwarcia tego portu lotniczego dokonała sama hiszpańska królowa Zofia. Co ciekawe, pierwszym samolotem, który na nim wylądował był McDonnel Douglas DC-9. Był to lot IB187 pod szyldem linii lotniczych Iberia. Nie był to długi lot, gdyż podróż rozpoczęła się z pobliskiej wyspy Lanzarote. Jednak o 10:17 na Aeroporto de Tenerife Sur, przywitało ten samolot tysiące mieszkańców, ciesząc się z otwarcia nowego lotniska.

Dojazd z i na lotnisko w Teneryfie

Okazuje się, że Aeropuerto de Tenerife Sur jest świetnie skomunikowane praktycznie z każdą częścią wyspy. Co z uwagi na niewielkie rozmiary Teneryfy, nie było zbyt trudnym zadaniem. Zarówno dojazd z lotniska, jak i na lotnisko jest więc dziecinnie prosty. Bezpośrednio przy wyjściu z terminalu obsługującego przyloty znajduje się stacja autobusowa. Tam z kolei dostępnych jest kilka innych terminali, na których oczekują na podróżnych autobusy do różnych części wyspy, w tym do wielkich metropolii i niewielkich miasteczek. Ceny biletów zaczynają się już o 5 euro.

Co więcej, około 300 metrów dalej znajduje się stacja kolejowa Casablanca. Stąd pociągami można dostać się nawet w najbardziej ukryte miejsca na Teneryfie.  Dojazd do lotniska w Teneryfie będzie równie prosty, co odjazd z niego. Zdarza się, że z większych, pobliskich miejscowości kursują bezpośrednie busy na lotnisko, a także można wynająć taksówki. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na wynajęcie samochodu i późniejszy powrót nim na lotnisko, cały czas będziemy poruszać się autostradę TF-1, która praktycznie przebiega przez całą wyspę, niejako zamykając ją w okręgu.

Lotnisko Teneryfa – busy i ich rozkład jazdy

Busy na lotnisko w Teneryfie odjeżdżają praktycznie z każdych większych miejscowości. Zwykle kursują one co godzinę lub co 45 minut. Na linii lotnisko Teneryfa, a także inne miejscowości kursuje zazwyczaj kilku przewoźników, by maksymalnie zoptymalizować rozkład jazdy i dopasować go do potrzeb pasażerów. Jak łatwo można się domyślić, występuje także spore zróżnicowanie cenowe, w zależności od odległości. Oto jak przedstawiają się ceny biletów, z poszczególnych, popularnych wśród turystów miejscowości:

  • bus na lotnisko w Teneryfie z Los Gigantes to koszt około 13 euro w jedną stronę
  • przejazd z Alcala to koszt około 12 euro w jedną stronę
  • bus na lotnisko w Teneryfie z Costa Adeje to około 9,25 euro
  • przejazd na lotnisko w Teneryfie z Arona to koszt około 6,5 euro
  • bus na lotnisko w Teneryfie z Arona to koszt około 6,25 euro

Rozkłady jazdy zawsze warto sprawdzać na stronie internetowej przewoźników, by być na bieżąco z ewentualnymi opóźnieniami. Można tam też z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować bilet. Warto wiedzieć, że linia 111 łączy lotnisko ze stolicą, a busy odjeżdżają co 15 minut. Linia 343 dowiezie nad do portu lotniczego w północnej części wyspy – odjazdy co 30 minut.

Parking na lotnisku w Teneryfie

Lotnisko w Teneryfie oferuje podróżnym kilkanaście parkingów. Zwykle parkingi długoterminowe zlokalizowane są nieco dalej od lotniska i trzeba liczyć się z dość wysokimi opłatami. Parkingi na krótsze okresy czasu zlokalizowane są przy każdym z terminali. Najbliższe z nich znajdują się w ich bezpośrednim sąsiedztwie i pobierana jest opłata godzinowa. W przypadku parkingów zlokalizowanych w innych częściach lotniska można dokonać wygodnej rezerwacji miejsc online – co wiąże się również z innymi kosztami. Na terenie portu lotniczego działają również parkingi typu „kiss&drive”, w których dopuszcza się postój na 15 minut – są one darmowe.

Możliwość wypożyczenia samochodu na lotnisku w Teneryfie

Na terenie Aeropuerto de Tenerife Sur funkcjonuje aż sześć wypożyczalni samochodów. Są to Auto Reisen, Goldcar, Hertz, Avis, Europcar oraz Cicar – dedykowana wypożyczalnia Wysp Kanaryjskich. Nie będzie więc problemu z wypożyczeniem samochodu bezpośrednio po przylocie. Co więcej, każda z tych wypożyczalni posiada stronę internetową, na której możemy wygodnie zarezerwować samochód, dopasowany do naszych potrzeb i dokonać przedpłaty. Po przylocie wybrane auto będzie do naszej dyspozycji, a nam pozostanie uregulować pozostałą część opłaty.

Loty z Polski na Teneryfę – wiele możliwości

Loty z Polski na Teneryfę są niezwykle dobrze zorganizowane. Obsługiwane są one zarówno przez Ryanair, jak i przez WizzAir, a także LOT. Dwóch pierwszych przewoźników to świetnie nam znane, tanie linie lotnicze. Obsługują one połączenia do Aeropuerto de Tenerife Sur z każdego większego miasta w Polsce, a w szczególności z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic i z Gdańska. Rezerwując bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, możemy znaleźć niezwykle tanie połączenia, dzięki którym uda nam się zaoszczędzić i przeznaczyć pieniądze na odkrywanie magicznych miejsc na Teneryfie.

Poprzedni

Roque Nublo

15 rzeczy do zobaczenia na Teneryfie

Następny

Dodaj komentarz