15 rzeczy do zobaczenia na Teneryfie

Korektor: Asia Tagi , , , ,

Teneryfa to bardzo popularny kierunek na wakacje i nie ma w tym nic dziwnego. Najludniejsza wyspa Hiszpanii potrafi oczarować każdego turystę słoneczną pogodą przez cały rok, kolorowymi, szerokimi plażami pokrytymi wulkanicznym piaskiem oraz bujną, tropikalną roślinnością, znajdującą się na północy wyspy. Teneryfa to jednak również miejsce, w którym nie brakuje interesujących miejsc wartych odwiedzenia. W tym artykule postaraliśmy się wyodrębnić atrakcje Teneryfy, które trzeba koniecznie zobaczyć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

15 miejsce do zobaczenia na Teneryfie

Poniżej znajduje się lista 15 miejsc, które warto zobaczyć, będąc na wakacjach na Teneryfie. Kolejność jest całkowicie przypadkowa.

Casa de los Balcones (La Orotava)

Casa de los Balcones to zabytkowy dom z balkonami, pochodzący z XVII wieku i stanowiący przykład architektury kanaryjskiej z tego okresu. Znajduje się on w historycznym centrum La Orotava w północnej części Teneryfy. Naprzeciwko Domu Balkonów znajduje się Casa del Turista (Dom Turysty), a obok popularna restauracja Casa Lercaro. Dom posiada trzy piętra, a jego cechą charakterystyczną są drewniane, pięknie rzeźbione balkony, od których dom wziął swoją nazwę (można ją przetłumaczyć na polski jako „Dom Balkonów”). Wyróżniającą częścią domu jest również patio pełne kwiatów oraz bujnej roślinności. Obecnie pełni on funkcję muzeum dla odwiedzających, którzy mogą zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na Teneryfie.

Atrakcje Teneryfy – Pico del Teide

Pico del Teide jest najwyższym szczytem wulkanicznym w Hiszpanii oraz na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie. Wznosi się on na wysokość 3178 m n.p.m. i jest częścią pasma gór Teide. Pico del Teide jest typowym stratowulkanem, którego teren ukształtowała działalność wulkanu. Pierwszą osobą, której udało się wejść na Pico del Teide, był Sir Edmund Scory, który dokonał tego w 1582 roku. Turyści również mogą wejść na Pico del Teide. Do wyboru mają dwie opcje. Dokonać tego samemu pieszo, bądź przy pomocy kolejki liniowej. Pewnym problemem z pewnością jest liczba czynników, jakie trzeba ogarnąć, aby wyprawa na Pico del Teide była możliwa (m.in. otrzymanie pozwolenia na wejście na Pico del Teide we własnym zakresie).

Drago Milenario

Drago Milenario uważa się za najstarsze i największe smocze drzewo na całym świecie. Należy ono do gatunku dracena, a jego wiek szacuje się na 400-800 lat. Cechą charakterystyczną drzewa jest fakt, że jego żywica zmienia kolor na czerwony pod wpływem kontaktu z powietrzem. Ogłoszone ponad 100 lat temu pomnikiem narodowym, Drago Milenario znajduje się w specjalnie wyznaczonym do jego ochrony 3-hektarowym parku Parque del Drago. Istnieje możliwość zobaczenia drzewa bez konieczności wchodzenia do parku, gdyż można tego dokonać z pobliskiego placu Plaza de Lorenco Caceres.

Atrakcje Teneryfy – Garachico

Garachico to miejscowość zlokalizowana w regionie Santa Cruz de Tenerife, na północnym zachodzie Teneryfy. Zarządzającym miejscowością jest Jose Heriberto Gonzalez Rodriguez, a jej populacja wynosi 5542 mieszkańców. Garachico to spokojne i klimatyczne miasteczko, w którym nie brakuje zadbanych domów, zieleni w parkach, brukowanych uliczek oraz niskiej zabudowy. Turyści będąc w Garachico, powinni odwiedzić takie miejscówki jak: kościół Św. Anny, bramę portową, fortecę Castillo de San Miguel oraz baseny lawowe, które powstają na skutek uderzenia fal o wulkaniczne skały.

Loro Parque (Puerto de la Cruz)

Loro Parque to prywatny ogród zoologiczno-botaniczny, który położony jest w gminie Puerto de la Cruz. Ogród został otwarty dla publiczności 17 grudnia 1972 roku. Na początku jego powierzchnia wynosiła 13 000m2, ale obecnie jest ona dziesięciokrotnie większa. Loro Parque z hiszpańskiego oznacza park papug, co jest dość adekwatną nazwą, gdyż w istocie papugi stanowią jedną z główniejszych atrakcji tego parku. Oprócz pokazów z udziałem tych ptaków największe występy w parku są z udziałem delfinów, lwów morskich i orek.

To jednak tylko drobna część zwierząt, jakie turyści mogą zobaczyć w Loro Park, gdyż znajdują się tam również wybiegi z takimi zwierzętami jak goryle, aligatory, tygrysy, surykatki, żółwie, jaguary, leniwce i szympansy, a także można odkryć tam akwarium, w którym można zobaczyć ryby, płaszczki czy rekiny. Ogród posiada również specjalną halę z pingwinami, w których są zarówno pingwiny z koła podbiegunowego, jak i te z ciepłego klimatu. Swoje akwarium w parku mają również meduzy. Loro Parque za swoją działalność turystyczną wielokrotnie odznaczono różnymi nagrodami i wyróżnieniami.

Atrakcje Teneryfy – San Cristobal de La Laguna

San Cristobal de La Laguna to miasto, znajdujące się w północnej części Teneryfy w aglomeracji Santa Cruz de Tenerife. Miasto zajmuje powierzchnię 12,10 km2 i jest zamieszkałe przez 141,627 tys. mieszkańców. Burmistrzem San Cristobal de La Laguna jest Ana María Oramas González-Moro. Często określane jest ono jako jedno z najpiękniejszych miast znajdujących się na Teneryfie. Będąc w San Cristobal de La Laguna, można poczuć się, jakby świat cofnął się do XVI wieku. Na każdym kroku czuć kolonialny charakter tego miejsca.

Dookoła rozmieszczone są przytulne restauracje i bary, co jakiś czas można natknąć się na zabytkowe dwory w pastelowych kolorach i z kamiennymi portykami, a także bez problemu można wypatrzyć wewnętrzne dziedzińce z drewnianymi balkonami. W San Cristobal de La Laguna znajdują się takie ciekawe miejscówki jak: San Agustin, Plaza del Adelantado oraz Calle Herradores. Turyści oprócz uroczych spacerów ulicami miasta i zwiedzania różnych okolicznych miejscówek, mogą również skorzystać z leżącej niedaleko plaży.

Los Gigantes

Los Gigantes to niewielkie miasteczko, zlokalizowane na zachodniej części wyspy. Główną atrakcją owej mieściny są, jak sama nazwa wskazuje, (z hiszp. Klify Gigantów), ogromne klify, które potrafią robić na turystach piorunujące wrażenie. Los Gigantes ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Ciekawą atrakcję bez wątpienia stanowi plaża Playa de los Gigantes, na której znajduje się czarny piasek. W połączeniu z olbrzymimi klifami oraz znajdującym się obok oceanem wygląda bardzo ładnie. Inną ciekawą atrakcję stanowi port w miasteczku, który różni się znacznie od tego, co można zaobserwować w dużych, europejskich miastach, ale turyści mogą tam za stosunkowo niską cenę wykupić atrakcyjny rejs.

Mercado Nuestra Senora de Africa

Mercado Nuestra Senora de Africa jest miejską halą targową, na której odbywa się tradycyjny targ. Otwarta została w 1943 roku, a jej architektem był José Enrique Marrero Regalado. Nazwa miejsca pochodzi od imienia żony generała Serradora (Africa), który zarządzając miastem po wojnie domowej, zdecydował, że hala targowa potrzebuje nowego budynku. Budynek posiada 2 piętra i został wzniesiony w stylu neokolonialnym. Znajdują się tu sklepy, bary, kawiarnie, a nawet plac zabaw dla dzieci. Ogromna ilość stoisk z jedzeniem sprawia, że wydaje się, że można tu kupić absolutnie wszystko: od świeżych owoców, warzyw, ryb i mięsa po lody włoskie i różne przysmaki z kuchni wenezuelskiej.

Atrakcje Teneryfy – Museo de Antropologia de Tenerife

Museo de Antropologia de Tenerife, czyli Muzeum Antropologii na Teneryfie. Znajduje się ono w Casa de Carta i jest częścią Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy (MHAT). W Muzeum znajduje się specjalistyczna biblioteka, a także sklepik, w którym można zakupić książki, prezenty i upominki. Muzeum poświęcone jest wszelkiej kulturze popularnej, zarówno tej lokalnej, jak i globalnej. W ogrodach oraz sadach, przynależących do muzeum znajdują się sadzonki roślin ozdobnych i leczniczych oraz tradycyjne uprawy. Muzeum można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-19.00, a wstęp do niego mają grupy, liczące od 10 do 30 osób, które uprzednio umówią spotkanie telefonicznie. Ta zasada nie ma zastosowania w niedzielę.

Nuestra Senora de la Concepcion (La Laguna)

Nuestra Senora de la Concepcion to znajdujący się w mieście San Cristobal de La Laguna kościół rzymskokatolicki. Można go określić jako „bliźniak” katolickiego kościoła Iglesia de la Concepción, zlokalizowanego w Santa Cruz de Tenerife. Neustra Senora de la Concepcion jest pierwszą parafią powstałą na Teneryfie. Kościół został ufundowany w 1511 roku. W kościele mieści się największy dzwon na Wyspach Kanaryjskich. Przy drzwiach wejściowych do świątyni znajduje się pomnik Jana Pawła II, wykonany przez Czesława Dźwigaja. Neustra Senora de la Concepcion został uznany za miejsce o znaczeniu kulturowym. Turyści mogą wspiąć się na wieżę, aby zobaczyć piękny widok na całą panoramę San Cristobal de La Laguna.

Atrakcje Teneryfy – Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife to największe miasto Teneryfy, którego powierzchnia obejmuje 150,56 km2, a liczba ludności wynosi ponad 222 tys. mieszkańców. Burmistrzem Santa Cruz de Tenerife jest Patricia Hernández Gutiérrez, a samo miasto wznosi się na wysokości 4 m n.p.m. Oprócz tego, że miasto jest ważnym portem transatlantyckim, to również jest bardzo popularnym ośrodkiem turystycznym. To właśnie z turystyki miasto czerpie największe zyski. Dobrym źródłem dochodu dla Santa Cruz de Tenerife jest także rafineria, która powstała w 1930 roku i leży w granicach miasta. Największym symbolem miasta jest nowoczesny budynek Auditorio de Tenerife, zaprojektowany i wybudowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. W mieście panują wysokie temperatury, a ceny w wielu sklepach są bardzo atrakcyjne dla turystów.

Costa Adeje

Costa Adeje to nazwa, która została przypisana kilku miejscowościom, znajdującym się na południowo-zachodnim wybrzeżu Teneryfy. Razem owe miejscowości tworzą duży ośrodek dla turystów. Rozwój turystyki w tym regionie nastąpił w latach 70. XX wieku. Costa Adeje składa się m.in. z takich dzielnic jak: San Eugenio, Playa Fañabé, El Beril, Playa del Duque, La Caleta czy Torviscas. Do Costa Adeje również należą: Los Cristianos oraz część Playa de las Americas. Region cieszy się ogromną popularnością, a sporą zasługę ma w tym łagodny klimat, jaki panuje tu na przestrzeni całego roku.

Los Cristianos

Los Cristianos to miejscowość turystyczna, która leży na południu Teneryfy. Miejscowość zlokalizowana jest w gminie Arona. Znajduje się dokładnie pomiędzy Górą Chayofita i Górą Guaza. Ponad dekadę temu populacja miejscowości szacowała się w granicach 20 tys. mieszkańców. Los Cristianos otwarte jest bezpośrednio na morze i posiada dwie plaże: plażę główną Playa de los Cristianos oraz plażę Playa de la Vistas. Los Cristianos można określić jako główny ośrodek handlowy na południu Teneryfy. Na ulicach miasta znajdziemy sklepy, bary, restauracje, centra handlowe itd. Turyści nie mogą również narzekać na bazę noclegową, gdyż ta jest w Los Cristianos bardzo rozwinięta.

Arona

To miasto, znajdujące się na Teneryfie, którego populacja wynosi ponad 80 tys. mieszkańców. Arona znajduje się w prowincji Santa Cruz de Tenerife, a jego powierzchnia wynosi 81,79 km2. Alkadem miasta jest Francisco Jose Niño Rodriguez, a ono samo wznosi się na wysokości 630 m n.p.m. Dawniej Arona była niewielką miejscowością rybacką, ale w latach 60. XX wieku nastąpił w tym miejscu zdecydowany rozwój turystki, który sprawił, że obecnie jest ona popularnym kurortem turystycznym, w którym nie brakuje atrakcji, luksusowych hoteli i piaszczystych plaży. Miasto można podzielić na cztery główne części: Playa de las Americas, Los Cristianos, Las Galletas-Costa del Silencio oraz tereny wiejskie.

Atrakcje Teneryfy – Icod de los vinos

Icod de los vinos to gmina i miasto, znajdująca się w prowincji Santa Cruz de Tenerife.  Zajmuje powierzchnię 95,91 km2, a populację Icod de los vinos szacuje się na ponad 20 tys. mieszkańców. Miasto powstało na samym początku XVI wieku i przed podbojem Hiszpanów było ważnym ośrodkiem dla Gauczanów (miejscowej ludności). Icod de los vinos posiada 10-kilometrową linię brzegową i leży na łagodnym stoku, ciągnącym się do morza. Przez mieszkańców Teneryfy nazywane jest ono Smoczym Miastem. Powodem tego jest fakt, że to właśnie w tym mieście znajduje się słynne smocze drzewo. Dodatkowo w Icod de los vinos znajdują się również takie atrakcje jak: Cueva del Viento – Jaskinia Wiatru na Teneryfie czy Muzeum Lalek.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Lotnisko na Teneryfie – praktyczne informacje

Kurort wakacyjny Los Gigantes na Teneryfie – wycieczki i przewodnik turystyczny

Następny

Dodaj komentarz