O tym, że Wyspy Kanaryjskie posiadają wiele pięknych plaż, wie praktycznie każdy. Jednak Wyspy te mają w zanadrzu również inne ciekawe skarby natury. Są nimi na przykład jaskinie oraz wulkany. Pod Wyspami Kanaryjskimi znajdują się długie i głębokie na kilkadziesiąt kilometrów piękne jaskinie, które zdecydowanie warto odwiedzić. Do najpopularniejszych oraz do najbardziej rozpoznawalnych należą: Jaskinia Llano – Cueva del Llano na wyspie Fuerteventura oraz Jaskinie Jameos del Agua oraz Cueva de los Verdes leżące na Lanzarote. Poznaj piękne jaskinie na Wyspach Kanaryjskich.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jameos del Agua
Jameos del Agua jest to jaskinia znajdująca się na wyspie Lanzarote. Powstała ona podczas ogromnej erupcji wulkanu La Corona na Lanzarote – Volcán de La Corona, około 3000-5000 r. p.n.e. Powoli zastygająca lawa utworzyła jeden z najdłuższych tuneli wulkanicznych na świecie, który mierzy aż 7 kilometrów. Część jaskini znajduje się pod wodą, dlatego naukowcy jej do końca nie poznali. Natomiast Jameos del Agua i Cueva de los Verdes są jedynie niewielkim fragmentem całego tunelu.
Jaskinia Jameos del Agua została otwarta w roku 1969, jednak oficjalną datą otwarcia jest 1977 rok, kiedy zakończyły się prace nad audytorium. Co ciekawe, było to pierwsze centrum kultury oraz sztuki zaprojektowane przez hiszpańskiego architekta Césara Manrique. W jaskini Jameos del Agua znajduje się Casa de los Volcanes. Jest to centrum badawczo-edukacyjne, w którym prezentowane są informacje dotyczące geologii całego Archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Warto także dodać, że Jameos del Agua znajduje się na terenie powulkanicznego krajobrazu Malpaís de la Corona, który jest Pomnikiem Przyrody.
Cueva de los Verdes – piękne jaskinie na Wyspach Kanaryjskich
Cueva de los Verdes to jaskinia znajdująca się w miejscowości Haria na wyspie Lanzarote. Jaskinia ta praktycznie w całości jest naturalna. Elementy wytworzone przez człowieka to jedynie oświetlenie i ścieżki.
Dawniej jaskinia Cueva de los Verdes była schronieniem dla mieszkańców wyspy przed atakami piratów oraz wyjątkowo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jaskinia zachwyca swoimi niezwykłymi ciekawymi kształtami, jakie przyjmowała zastygająca lawa, zamieniając się następnie w skałę. Cueva de los Verdes można zwiedzać dzięki Jesús Soto.
Wchodząc do tej wulkanicznej jaskini na Lanzarote, pojawia się wrażenie wchodzenia w zupełnie inny świat. Odkrycie podziemnych sekretów Cueva de los Verdes jest zdecydowanie obowiązkowym doświadczeniem każdego podróżnika.
Jaskinia Cueva de los Verdes, podobnie zresztą jak Jaskinia Jameos del Agua, powstała podczas wybuchu wulkanu La Corona – Volcán de La Corona, około 3000-5000 r. p.n.e. Cueva de los Verdes jest to 1 z 16 jaskiń znajdująca się w całym tunelu oraz jedną z dwóch, tuż obok Jameos del Agua, której około 2-kilometrowa trasa jest udostępniona do zwiedzania.
Jaskinia Cueva de los Verdes jest dostępna dla zwiedzających od 1964 roku. Trasa zwiedzania jaskini obejmuje labirynt ścieżek, których ciemność rozpraszana jest tylko przez delikatne punktowe oświetlenie, które zaprojektował Jesús Soto. Brak innego oświetlenia powoduje, że w Cueva de los Verdes panuje niespotykany klimat, spotęgowany przez płynącą z głośników kojącą muzykę.
Cueva del Llano
Cueva del Llano to kolejna z jaskiń, która zdecydowanie warto odwiedzić podczas wakacji na Wyspach Kanaryjskich. Jaskinia znajduje się w miejscowości Villaverde, w północnej części wyspy Fuerteventura. Ma ona niecały milion lat oraz jest jedną z najstarszych jaskiń wulkanicznych na całym Archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Cueva del Llano powstała na skutek erupcji wulkanu Montaña Escanfraga. Długość topograficzna jaskini wynosi 650 metrów. Natomiast ostatnie 200 metrów jest bardzo trudne do eksploracji. Odcinek ten jest praktycznie całkowicie zasypany przez powstałe osady. 400 metrów jaskini Cueva del Llano jest ogólnodostępne dla zwiedzających.
Ludzi na przestrzeni wieków często korzystali z jaskini Cueva del Llano. Była tu na przykład: prochownia, zagroda dla wielbłądów oraz kurnik.
Autor: Magdalena Łydka