Baseny La Caleta na wyspie El Hierro

Tagi , , , , ,

Wyspa El Hierro to najbardziej wysunięta na południowy-zachód wyspa Archipelagu Wysp Kanaryjskich, a zarazem i najmniejsza z nich. W roku 2000 obok wysp: Lanzarote, La Palma i Fuerteventura uznano ją za rezerwat biosfery. Na wyspie El Hierro praktycznie nie ma zabytków i co ważne, do wielu zakątków  nie dotarła cywilizacja. Baseny La Caleta to główna atrakcja wyspy. Na El Hierro można poczuć się jak na bezludnej wyspie. Turyści, którzy chcą w pełni wykorzystać tutejszą doskonałą pogodę, powinni zaplanować wakacje na El Hierro w okresie od maja do września. Wtedy to na wyspie są doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych oraz do odpoczynku. Co ciekawe, wyspa El Hierro została uznana za najbardziej ekologiczną wyspę na całym świecie!

El Hierro zachowała swój wyjątkowo dziewiczy charakter, dzięki odpowiedzialnym działaniom władz. Jej praktycznie cała powierzchnia pokryta jest zastygłą lawą oraz dzikimi, sosnowymi lasami. El Hierro to zdecydowanie raj dla osób, które cenią kontakt z naturą oraz odpoczynek od tłumów turystów.

Wyspa przez mieszkańców nazywana jest Isla del Meridiano – Wyspa Południkowa (ze względu na swoje położenie), ponieważ przez lata była ona odniesieniem dla żeglarzy. Inna nazwa wyspy to Isla Chiquita – Wyspa Maleńka – ze względu na swój mały rozmiar. Co ciekawe, na powierzchni dwustu osiemdziesięciu kilometrów kwadratowych wyspy El Hierro zamieszkuje jedynie dziesięć tysięcy osób! 

El Hierro w porównaniu do pozostałych Wysp Kanaryjskich plaż posiada bardzo mało, jednak te które są, mają typowe pochodzenie wulkaniczne i dlatego też są czarne. Brak złocistych plaż na wyspie El Hierro rekompensuje jednak wiele innych naturalnych i rzadko spotykanych gdzie indziej atrakcji. Atrakcje te jednak szczególnie przypadną do gustu wszystkim tym, którzy zdecydowanie bardziej preferują aktywny wypoczynek.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Naturalne baseny ze schodami prowadzącymi wprost do morza

Zdecydowanie najbardziej urokliwą pamiątką wulkaniczną na wyspie są baseny naturalne, których na wyspie znajdziemy przynajmniej kilkanaście. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest basen El Charco Azul. Basen z jednej strony osłonięty jest niewielkimi skałami, natomiast z drugiej kończy się wejściem do jaskini. Oprócz El Charco Azul na El Hierro znajduje się sporo innych naturalnych basenów, najciekawsze to: La Caleta, La Meceta, Charco de los Sargos, Pozo de las Calcosas i Charco Manso.

Naturalne baseny ze słoną wodą znajdują się w północno-wschodniej części El Hierro. Nieopodal stolicy wyspy – Valverde, w miejscowości La Caleta znajdują się jedne z najpiękniejszych odkrytych basenów na Wyspach Kanaryjskich. Baseny w La Caleta cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Są to w pełni naturalne, wulkaniczne baseny. Wokół basenów znajdują się ciekawe stanowiska archeologiczne, które można zwiedzać po zażytej kąpieli w krystalicznej wodzie. W pobliżu basenów mieszczą się interesujące stanowiska archeologiczne z rytami naskalnymi. Wiele ścian pokrytych jest napisami w języku starożytnych – alfabetem libijsko-berberyjskim.

Ściany przy basenach pokryte są starożytnym pismem i nadają temu miejscu wyjątkowego i niepowtarzalnego klimatu. Ci odważniejsi mogą skorzystać ze schodków wiodących z basenu prosto na brzeg Oceanu. Niezapomniane wrażenia po kąpieli w tym urokliwym miejscu długo pozostaną w pamięci.

Baseny naturalne w La Caleta wyglądają jeszcze piękniej podczas przypływów. Tworzy się tam wówczas uroczy oraz fascynujący wodospad. Niezwykle czyste oraz krystalicznie wody basenów idealnie nadają się do nurkowania i pływania. Dodatkowo spacer wzdłuż alei La Caleta – wyjątkowo przytulnego, nadmorskiego miasteczka – to niezwykły luksus. Noce w tym miejscu są wyjątkowo fascynujące, ponieważ niebo praktycznie zawsze pełne jest gwiazd, które tworzą niezapomnianą, bajkową scenerię. Naturalne baseny w miejscowości La Caleta są idealnym miejscem na odpoczynek nad morzem oraz miłe spędzanie wakacji z rodziną w pięknym miejscu.

Baseny La Caleta i inne atrakcje dojazd

Warto wiedzieć, że praktycznie do każdego punktu widokowego, plaży, zatoki czy basenów prowadzą czytelne drogowskazy. Wyspa El Hierro pod tym względem jest świetnie przygotowana na przyjęcie miłośników pieszych spacerów, jaki i zmotoryzowanych podróżników. Jest tam mnóstwo oznakowanych szlaków.

Dosłownie kilka kilometrów dzieli stolicę wyspy – Valverde od lotniska i portu Puerto de la Estaca. Tam właśnie przypływają liczne promy (głównie z Teneryfy). Z Valverde jest blisko do licznych charcos – czyli, uroczych zatoczek w zagłębieniach skał oraz do słynnych naturalnych basenów La Caleta.

Na północ od miejscowości Valverde warto udać się do nadmorskiej wioski Pozo de las Calcosas, która jest jedną z najpiękniejszych na całej wyspie El Hierro. Nad miejscowością wznosi się stromy i potężny klif. Na szczycie klifu stoi mała kapliczka, obok której prowadzi dość stromy, ale krótki pieszy szlak (około 10 minut spacerem) do naturalnych basenów w skałach.

Baseny mają wyjątkowo urokliwą scenerię dookoła. Tuż obok basenów stoją domki ze strzechą z pszenicy i żyta.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Egipt czy Wyspy Kanaryjskie w zimie, co wybrać?

Najpiękniejsze jaskinie na Wyspach Kanaryjskich

Następny

Dodaj komentarz