Egipt czy Wyspy Kanaryjskie w zimie, co wybrać?

Korektor: Mariola Tagi , , , , , ,

Większość osób w trakcie zimy marzy o ucieczce do ciepłych, egzotycznych miejsc. Wśród Polaków najpopularniejszymi kierunkami zimowych wczasów są Wyspy Kanaryjskie oraz Egipt. Jednakowoż przed wyborem kierunku podróży warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi pogody, ceny hoteli, a także atrakcji we wspomnianych miejscach. Lepszym wyborem będzie Egipt czy Wyspy Kanaryjskie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Garść faktów o Czarnym Lądzie

Egipt, oficjalnie nazywany Arabską Republiką Egiptu, leży w północno-wschodniej Afryce. Graniczy z: Izraelem, Palestyną, Sudanem oraz Libią. Od północny rozpościera się Morze Śródziemne, a od wschodu Morze Czerwone. Turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodu Egiptu, dzięki czemu w tym państwie jest wiele kurortów oraz atrakcji. Wczasowicze cenią w Egipcie czarujące piramidy, rozległe pustynie, starożytną architekturę oraz gorące słońce. Stolicą Egiptu jest Kair, który jest najbardziej zaludnionym obszarem metropolitarnym w Afryce. Jest to również cenny ośrodek edukacji, kultury i turystyki dla świata arabskiego.

Krótka charakterystyka Wysp Wiecznej Wiosny

Wyspy Kanaryjskie to region Hiszpanii obejmujący archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego. Mieszczą się na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od wybrzeży Afryki. 

Archipelag składa się z siedmiu większych i sześciu mniejszych wysp, które można podzielić na wschodnie i zachodnie. Do wysp wschodnich zalicza się: Lanzarote, Fuerteventura, Graciosa, Alegranza, Lobos, Montana Clara, Roque del Este oraz Roque del Oeste. Natomiast wśród wysp zachodnich są: Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, La Gomera, a także El Hierro. 

Turyści cenią w Wyspach Kanaryjskich to, że każda z wysp ma swój unikalny klimat. Będąc tam na wakacjach, nie trzeba się martwić o monotonnie oraz nudę. Wyspa oferuje turystom zarówno piękne, piaszczyste plaże, unikalną faunę i florę, jak i liczne kluby, bary, puby, restauracje oraz inne atrakcje turystyczne.

 

Egipt czy Wyspy Kanaryjskie – klimat i pogoda na wakacjach w Egipcie

W Egipcie przeważa klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Na ogół roczna suma opadów nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów, w wyniku czego większość Egipcjan zamieszkuje tereny w delcie oraz dolinie Nilu. Gdyby przez Egipt nie przepływał Nil, kraj ten byłby całkowicie pustynny i bezludny.

Jeżeli chodzi o średnie temperatury w okresie polskiej zimy, to w grudniu w Egipcie średnia miesięczna temperatura wynosi za dnia 23 stopnie Celsjusza, w styczniu 22, w lutym 23, a w marcu 24. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec i sierpień. Wówczas temperatura za dnia wynosi średnio 28 stopni Celsjusza.  Natomiast jeżeli chodzi o temperaturę w nocy, to w grudniu wynosi ona średnio 20 stopni Celsjusza, w styczniu 18, w lutym 19, a w marcu 20.  Średnia temperatura wody w grudniu wynosi 21 stopni Celsjusza, w styczniu 18, w lutym 19, a marcu 20. 

Należy pamiętać, iż w Dolinie Nilu odnotowuje się większe amplitudy temperatury między dniem a nocą. Przykładowo, w tym regionie temperatura za dnia wynosi średnio 21 stopni Celsjusza, a w nocy 5 stopni Celsjusza. Ta informacja jest szczególnie ważna, ponieważ w Dolinie Nilu znajduje się wiele kurortów. Najcieplej jest w Abu Simbel, File, Kom Ombo, Edfu i Asuan, gdzie temperatura w czasie polskiej zimy osiąga za dnia ponad 25 stopni Celsjusza.

Klimat i pogoda na wakacjach na Wyspach Kanaryjskich

Ogólnie rzecz ujmując, klimat na Wyspach Kanaryjskich jest oceaniczno-subtropikalny, z umiarkowanymi temperaturami, rzadkimi i nieregularnymi opadami, które zależą od poszczególnych wysp. Jednakowoż w przypadku wysp wschodnich klimat należy do bardzo suchych. 

Zimą średnie temperatury wynoszą ponad 18 stopni Celsjusza, a latem ponad 24 stopnie Celsjusza. Średnia temperatura wody w okresie zimowym wynosi średnio ponad 18 stopni Celsjusza. Należy jednak wspomnieć, iż temperatury są nieco inne w zależności od poszczególnych wysp. Na Teneryfie, La Palmie, La Gomerze i Gran Canarii, a także na Lanzarote oraz Fuerteventurze temperatura w grudniu za dnia wynosi średnio 24 stopnie Celsjusza, w styczniu 24, a w lutym i marcu 25. W nocy temperatura jest niższa średnio o 7 stopni Celsjusza. Natomiast na El Hierro średnia temperatura za dnia w grudniu i styczniu wynosi 11 stopni Celsjusza, w lutym 12, a w marcu 15. W nocy temperatura jest niższa średnio o 10 stopni Celsjusza. 

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, iż na Lanzarote oraz Fuerteventurze występują burze piaskowe. Piasek ten pochodzi z Sahary.

Ceny przykładowych hoteli w Egipcie

 • Meraki Resort (Hurghada, czterogwiazdkowy) – 1 269 złotych za noc dla dwóch osób
 • Staybridge Suites & Apartaments – Citystars, an IHG Hotel (Kair, czterogwiazdkowy) – 936 złotych za noc dla dwóch osób
 • Sunrise Holidays Resort (Hurghada, pięciogwiazdkowy) – 799 złotych za noc dla dwóch osób
 • Hilton Alexandria Corniche (Aleksandria, pięciogwiazdkowy) – 730 złotych za noc dla dwóch osób
 • AMC Royal Hotel & Spa (Hurghada, pięciogwiazdkowy) – 457 złotych za noc dla dwóch osób
 • Alexander The Great Hotel (Aleksandria, trzygwiazdkowy) – 213 złotych za noc dla dwóch osób
 • Pyramids Eyes Hotel (Kair, trzygwiazdkowy) – 171 złotych za noc dla dwóch osób 
 • Shady Hotel Luxor (Luksor, trzygwiazdkowy) – 137 złotych za noc dla dwóch osób
 • The Mango Guest House (Aswan, trzygwiazdkowy) – 100 złotych za noc dla dwóch osób
 • Pyramids Light Hotel (Kair, trzygwiazdkowy) – 97 złotych za noc dla dwóch osób

Ceny hoteli na Wyspach Kanaryjskich

 • Seaside Sandy Beach (Gran Canaria, Playa del Ingles, czterogwiazdkowy) – 929 złotych za noc dla dwóch osób
 • H10 Playa Esmeralda (Fuerteventura, Costa Calma, czterogwiazdkowy) – 876 złotych za noc dla dwóch osób
 • Melia Jardines del Teide (Teneryfa, Adeje, pięciogwiazdkowy) – 779 złotych za noc dla dwóch osób 
 • H10 Lanzarote Princess (Lanzarote, Playa Blanca, czterogwiazdkowy) – 654 złotych za noc dla dwóch osób
 • Parador de La Palma (La Palma, Brena Baja, czterogwiazdkowy) – 530 złotych za noc dla dwóch osób
 • La Concha Apartaments (Fuerteventure, Corralejo, trzygwiazdkowy) – 350 złotych za noc dla dwóch osób
 • Casa Ida (Teneryfa, Garachico, trzygwiazdkowy) – 253 złotych za noc dla dwóch osób
 • Apartamentos Oasis San Antonia (La Palma, Los Cancajos, trzygwiazdkowy) – 240 złotych za noc dla dwóch osób 
 • Brisamar Canteras (Gran Canaria, Las Palmas, dwugwiazdkowy) – 195 złotych za noc dla dwóch osób
 • Casa Helena (Lanzarote, Tiagua, trzygwiazdkowy) – 180 złotych za noc dla dwóch osób

Egipt czy Wyspy Kanaryjskie? Co robić na wakacjach w Egipcie? 

Osoby podróżujące do Egiptu chętnie korzystają z możliwości wypróbowania sportów morskich, a szczególnie nurkowania. Szczególną popularnością cieszy się nurkowanie w regionie Morza Czerwonego, które stanowi jedno z najbogatszych pod względem różnorodności raf koralowych. Warto także zwrócić uwagę na kitesurfing oraz rejsy wzdłuż Nilu.

Dla osób preferujących aktywność na lądzie zaleca się wzięcie udziału w pustynnych wycieczkach na wielbłądach oraz zwiedzanie piramid i świątyń. Należy jednak pamiętać, że odwiedzając miejsca kultu, powinno się być odpowiednio ubranym. Należy mieć zakryte ramiona, nakrycie głowy oraz bose stopy. 

Egipt jest także świetnym miejscem na zakupy. Warto pamiętać, że cenę każdego produktu w tym kraju można negocjować, a ponadto do podstawowej ceny należy dołożyć tak zwany bakszysz, czyli napiwek.

Co robić na wakacjach na Wyspach Kanaryjskich?

Opcje spędzenia czasu na Wyspach Kanaryjskich są zależne od poszczególnych wysp.  Na Teneryfie, która jest największą i najbardziej różnorodną wyspą archipelagu, można spędzić czas na spokojnej plaży, w tętniącym życiem mieście, w malowniczych miasteczkach oraz w tajemniczych lasach. Jedną z największych atrakcji na Teneryfie jest szczyt Pico del Teide, najwyższa góra w Hiszpanii. Na Teneryfie każdy znajdzie coś dla siebie. 

Fuerteventura jest miejscem idealnym dla miłośników plaż oraz sportów wodnych. Okoliczne wody są przejrzyste, co stwarza doskonałe warunki do nurkowania i snorkelingu. Fuereventura jest nie bez powodów określana mianem Wyspy Wiatru. Warunki na uprawianie różnorakich sportów wodnych są tam idealne. Wyspa słynie również z wielu malowniczych miasteczek i tętniącego życiem targu. 

Lanzarote słynie z czarnych, piaszczystych plaż. Jest to gratka dla osób chcących zachwycać się w trakcie wakacji unikalnymi krajobrazami. Surowe piękno wyspy i niezwykłą architekturę docenia wielu producentów filmowych.

Gran Canaria oferuje różnorodność krajobrazów oraz unikalnych mikroklimatów, dzięki czemu określana jest jako „kontynent w miniaturze”. Jest to idealne miejsce dla miłośników trekkingu, relaksu na plażach, jazdy na rowerze oraz obserwacji przyrody.

La Palma jest idealnym miejscem dla osób kochających piesze wycieczki. Nie jest odwiedzana przez tak wiele osób, jak wyżej wymienione wyspy, więc urlop na La Palmie to gwarancja spokoju i relaksu. 

Wiza na wakacje w Egipcie

Należy pamiętać, iż Polacy podróżujący do Egiptu w celach turystycznych, prócz paszportu ważnego minimum sześć miesięcy od daty wjazdu do kraju, muszą mieć wizę turystyczną. Wiza kosztuje dwadzieścia pięć dolarów i można ją nabyć na lotnisku w Egipcie, za pośrednictwem internetu lub składając wniosek w Ambasadzie Egiptu w Warszawie. Taka wiza ważna jest maksymalnie trzydzieści dni. 

Wiza nie jest obowiązkowa wyłącznie w przypadku podróży do Sharm el Sheikh, na półwyspie Synaj, gdzie nie będzie się korzystać z dalszych wycieczek fakultatywnych. 

Reasumując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Czy lepszy jest Egipt, czy Wyspy Kanaryjskie?”. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Egipt jest miejscem idealnym na urlop w czasie zimy dla osób, którym nie przeszkadzają chłodne noce i niekiedy uciążliwe słońce, a także dla fanów starożytności, kultury arabskiej oraz miłośników architektury. Natomiast Wyspy Kanaryjskie są bardziej różnorodne. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na Wyspach można bardzo dobrze wykorzystać urlop, zarówno odpoczywając na malowniczych plażach, jak i aktywnie poznając tajemnice wysp. Odwiedzając Wyspy Kanaryjskie, nie trzeba się martwić o chłodniejsze noce, o paszport i o wizę. 

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

El Tablado – urokliwa osada na wyspie La Palma, co zobaczyć

Baseny La Caleta na wyspie El Hierro

Następny

Dodaj komentarz