Wulkan Cumbre Vieja i zwiedzanie Parku Narodowego

Korektor: Klaudia Tagi ,

Wyspy Kanaryjskie są jednym z najpopularniejszych celów podróży wśród turystów z całego świata. To właśnie tam można przeżyć niezapomnianą imprezę, opalać się na najpiękniejszych plażach, a także podziwiać wyjątkową naturę. Jedną z mniejszych wysp w całym archipelagu jest La Palma, która obecnie wzbudza wśród turystów coraz to większe zainteresowanie. Znajduje się na niej słynny wulkan Cumbre Vieja, który możesz zwiedzić i przyjrzeć się mu z bliska. Co warto o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wulkany na wyspie La Palma

La Palma to jedna z mniejszych wysp w kanaryjskim archipelagu, która jednak może pochwalić się dość długą i nie zawsze łaskawą historię. Okazuje się, że wyspa ta ma podłoże wulkaniczne, a niektóre z tworów dalej pozostają aktywne. Oczywiście wulkan Cumbre Vieja jest jednym z tych, który nie tak dawno spustoszył wyspę, pokrywając ją grubą warstwą wulkanicznego popiołu i lawy.  Erupcja Cumbre Vieja trwała ponad 85 dni. Jednak nie jest to jedyny wulkan, który na La Palmie się znajduje. Można tu także wspomnieć o wulkanie Tajogaite, którego erupcja zakończyła się dokładnie w grudniu 2021 roku.

Okazuje się, że mieszkańcy La Palmy są świadomi zagrożenia, jakie niesie za sobą mieszkanie w cieniu wulkanu. Ostatni erupcja przyczyniła się do tego, że ich życie zostało sparaliżowane na ponad 3 miesiące. Jednocześnie prace mające na celu zabezpieczenie okolicznych miast i wiosek cały czas trwają. Dowodem na to jest chociażby fakt, że ostatnie erupcje, mimo tego, że poczyniły dośc duże zniszczenia, to jednak nie niosły za sobą śmiertelnych ofiar.

Panoramiczny widok na wulkan Cumbre Vieja z widocznym dymem ponad chmurami. La Palma, Wyspy Kanaryjskie. licencja: shutterstock/By Magui+RF
Panoramiczny widok na wulkan Cumbre Vieja z widocznym dymem ponad chmurami. La Palma, Wyspy Kanaryjskie. licencja: shutterstock/By Magui+RF

Wulkan Cumbre Vieja – jak do niego dotrzeć?

Wulkan Cumbre Vieja jest tak naprawdę wulkanicznym grzbietem na La Palmie i pokrywa on aż 2/3 południowego krańca wyspy. Choć mówi się o tym, że wulkan jest drzemiący, to jednak ostatnie lata pokazały, że jest on w pełni aktywny. Cumbre Vieja znajduje się w Parku Narodowym nazwanym na cześć wulkanu. Do wulkanu Cumbre Vieja można dostać się jedynie samochodem, ewentualnie autobusem, jeśli postawisz na zorganizowane wycieczki wraz z przewodnikiem. Prowadzi do niego droga LP 301, która przebiega od północnej do południowej strony wyspy. Podążając nią wjedziesz do Parku Narodowego, aczkolwiek tuż przy samym wulkanie, będziesz musiał zaparkować i pozostawić swój samochód. Resztę trasy będziesz musiał pokonać piechotą.

Zwiedzanie Parku Narodowego

Park Narodowy Cumbre Vieja to jedno z najpiękniejszych miejsc na La Palmie, które koniecznie powinieneś odwiedzić podczas swojej podróży. Jest on nie tylko wypełniony przepiękną przyrodą, ale także zabierze Cię na bezpieczną odległość do wulkanicznego masywu.

Zwiedzając Park Narodowy Cumbre Vieja najlepiej będzie, jeśli będziesz kierował się wyznaczonymi szlakami. Biegną one praktycznie przez cały obszar chroniony, zataczając okrąg właśnie przy punkcie głównym parku, czyli przy samym wulkanie Cumbre Vieja. Podążając tą drogą będziesz mógł podziwiać krajobraz, który powstał całkiem niedawno, bo tuż po erupcji. Co więcej, sama trasa nie jest uważana za trudną – liczy sobie ona około 6 kilometrów. Oczywiście powinieneś się do jej przejścia odpowiednio przygotować.

Zabierz ze sobą wygodne buty, a także przekąski, napoje oraz krem przeciwsłoneczny, szczególnie jeśli wybierasz się tam w sezonie letnim. Nie zapomnij również o tym, by wziąć ze sobą naładowany smartfon lub aparat. Takie widoki, które tam na Ciebie czekają, koniecznie powinny zostać uwiecznione w obiektywie!

Bezpieczeństwo

Cumbre Vieja to wulkan, który pozostaje w stanie uśpienia, aczkolwiek w dalszym ciągu jest on uważany za jeden z najaktywniejszych na Wyspach Kanaryjskich. Oznacza to, że mieszkańcy okolicy są świadomi tego, że wulkan może w każdej chwili się obudzić. Jednocześnie zawiedzenie Parku Narodowego jest obecnie uznane za bezpieczne. Co więcej, wszystkie szlaki piesze przebiegają w wyjątkowo bezpiecznej odległości. Nie musisz się więc martwić, aczkolwiek pamiętaj o tym, by stosować się do znaków i wskazówek, które znajdziesz podczas przemierzania trasy. Stosuj się do wszystkich znaków bezpieczeństwa, a Twoje bliższe spotkanie z wulkanem Cumbre Vieja z pewnością będzie całkowicie komfortowe i niegroźne.

Wulkany na Wyspach Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie to jedno z najbardziej ekscytujących kierunków wakacyjnych podróży. Jest tam zawsze ciepło, słonecznie, a piękne plaże zachęcają do tego, by na nich wypoczywać. Jednocześnie musisz także wiedzieć, że Wyspy Kanaryjskie słyną z szeregu wulkanów. Oczywiście większość z nich pozostaje aktywna. Cumbre Vieja jest tylko jednym z przykładów aktywnego wulkanu na La Palmie.

Nie zapominaj również o wulkanie Teide, który jest jednym z najwyższych szczytów Wysp Kanaryjskich. Oprócz tego warto tu wspomnieć o Teneguia, który również pozostaje jednym z aktywniejszych w kanaryjskim archipelagu. Możesz więc wybrać się w niesamowitą podróż wulkanicznym szlakiem, by dokładnie poznać piękno tego krajobrazu. Dzięki temu, spojrzysz na Wyspy Kanaryjskie z całkowicie innej strony, a być może nawet chętnie tam wrócisz.

Autor: Daria Gajewska

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca na Fuerteventurze

Trekking na Lanzarote: Przewodnik po malowniczych pieszych trasach

Następny

Dodaj komentarz