Parki Narodowe na Fuerteventura

, Tagi , , ,

Parki Narodowe na Fuerteventura to miejsca, które zachwycą najbardziej żądnych przygód i miłośników przyrody. Z ponad 150 kilometrami plaż i spektakularnymi wulkanicznymi krajobrazami, wyspa ta jest uważana za jeden z najcenniejszych ekosystemów na świecie. Została uznana za rezerwat biosfery przez UNESCO w 2009 roku. Posiada cztery parki narodowe i siedem rezerwatów biosfery, które oferują setki możliwości zwiedzania. Oto atrakcje naturalne na wyspie, których nie można przegapić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Przyrody Corralejo

Jeżeli chcemy zwiedzić Parki Narodowe na Fuerteventura, to warto rozpocząć od Parku Przyrody Corralejo. Ma ona ponad 2600 hektarów składających się z rozległych wydm z białego piasku skąpanych w krystalicznych wodach Oceanu Atlantyckiego. Jest to idealne miejsce, aby docenić pustynne piękno wyspy Fuerteventura i cieszyć się niezrównanym spokojem. Położony 5 kilometrów od Corralejo, obszar ten jest pod ochroną od 1994 roku i jest obecnie częścią Parque Natural de las Dunas.

Park Przyrody Corralejo jest siedliskiem licznych gatunków endemicznych, które są chronione i zagrożone, a także krajobraz o dużej wartości naukowej. Ponadto pod tymi wydmami znajdują się tak zwane „malpais”, czyli nagromadzenia skał wulkanicznych o ostrych krawędziach.

W południowej części parku można obserwować zupełnie inny krajobraz, w którym wyróżniają się kolory ochry i czerwieni oraz krajobraz wulkaniczny. W tym obszarze masz możliwość wspiąć się na 300 metrowy wulkan Montaña Roja, aby zobaczyć wyspy Lanzarote i La Graciosa z wysokości. Jeśli Twoje miejsce zakwaterowania znajduje się dość daleko od tego parku, dobrą opcją jest wynajęcie samochodu na Fuerteventurze i dojechanie tutaj dla wygody. 

Corralejo wydmy

Przez wydmy można przejść tylko pieszo po wyznaczonych szlakach. Wydmy występują na północy wyspy, obok nadmorskiego miasta Corralejo w Parku Przyrody Corralejo. Ich wysokość może sięgać nawet 50 metrów nad poziomem morza. W miejscu tym można wykonać niesamowite zdjęcia przedstawiające kontrast między białym piaszczystym morzem a błękitnym oceanem Atlantyku.

W tej części wyspy wyróżnia się dzika przyroda na Fuerteventura. Istnieje również możliwość spotkania niektórych gatunków zwierząt zamieszkujących ten obszar. Są to np. wybitne okazy ptaków: drozd kanaryjski lub drozd Houbara i pustułki. Wśród ssaków często można zobaczyć króliki, wiewiórki i kozy Majorero. Flora tego obszaru w większości jest przystosowana do piaszczystego środowiska. Oferuje odwiedzającym możliwość obserwowania lokalnych gatunków endemicznych.

El Puertito wooden footbridge on the Isla de Lobos, next to the north coast of the island of Fuerteventura, Canary Islands. Spain
Most El Puertito na wyspie Lobos przy południowym wybrzeżu wyspy Fuerteventura, Hiszpania. licencja: shutterstock/By Unai Huizi Photography

Wyspa Lobos

Lobos to niewielka wyspa położona zaledwie 2 kilometry od Fuerteventury. Można dostać się promem z miasta Corralejo za około 20 euro za osobę. Ta wyspa o powierzchni około 6 kilometrów kwadratowych należy do Parque Natural de las Dunas. Dzięki wspaniałości dna morskiego i występowaniu około 130 różnych gatunków roślin został uznany za podwodny obszar chroniony.

Jako ciekawostkę dodamy, że wyspa Lobos zawdzięcza swoją nazwę lwom morskim, które do niedawna żyły na jej brzegach, a które niestety są obecnie zagrożone wyginięciem. Na wysepce Lobos nie ma dróg, co pozwala na spokojne wędrówki obserwując piękne krajobrazy. Jej plaże są w większości dziewicze, co zachwyca odwiedzających, którzy mogą cieszyć się pięknymi plażami z krystalicznie czystą wodą i białym piaskiem.

Spośród wszystkich plaż możemy wyróżnić Playa de La Concha i Playa El Puertito. Jeśli się rozejrzysz po okolicy, z pewnością będziesz w stanie znaleźć jeszcze spokojniejszą zatoczkę o nazwie La Calera. Wśród wszystkiego, co ma do zaoferowania ta naturalna przestrzeń, możemy również podkreślić, że jej wody są idealne do nurkowania z rurką i surfowania. Ponadto jedną z tajemnic tego miejsca jest to, że na jego terytorium znaleziono niektóre stanowiska paleontologiczne z okresu jandyjskiego i erbańskiego.

Fuerteventura i jej dzika przyroda

Fuerteventura to rajska wyspa, która oferuje szeroką gamę zajęć na świeżym powietrzu. Dzięki ciepłemu i słonecznemu klimatowi przez cały rok, wyspa szczyci się pustynnym krajobrazem unikalnym w Europie. Jak i również białymi piaszczystymi plażami i imponującą różnorodnością biologiczną.

Fuerteventura to także miejsce dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, z rozległą siecią szlaków i tras górskich przez najbardziej spektakularne krajobrazy wyspy. Od wulkanicznego pasma górskiego Betancuria po pustynie Jandía, góry i wąwozy wyspy. Wszystkie te atrakcje oferują zapierające dech w piersiach widoki oraz możliwość obserwacji szerokiej gamę rodzimej flory i fauny.

Ponadto, dla entuzjastów obserwacji ptaków, Fuerteventura ma kilka obszarów chronionych, które są siedliskiem wielu gatunków ptaków wędrownych i rodzimych. Krótko mówiąc, na Fuerteventura przyroda jest niewyczerpanym źródłem aktywności na świeżym powietrzu i przygód dla wszystkich gustów.

Niezależnie od tego, czy chodzi o szlaki turystyczne, jazdę na rowerze, obserwowanie ptaków, odkrywanie parków przyrody czy po prostu podziwianie ogrodów botanicznych, na tej pięknej wyspie każdy znajdzie coś dla siebie.

Poprzedni

Fuerteventura trekking — poznaj najciekawsze trasy

Valverde, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz