Wyspy Kanaryjskie to jeden z najpopularniejszy kierunków podróży wśród polskich wczasowiczów. Podróżnych przyciągają nie tylko różnorodne krajobrazy, wspaniałe atrakcje turystyczne i niepospolita fauna oraz flora, ale i słońce, które otula Wyspy Kanaryjskie. Pogoda jest tu zawsze dobra i sprzyja plażowaniu. Jaka pogoda panuje na Wyspach Kanaryjskich? Czy różni się ona między poszczególnymi wyspami?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Garść faktów o Wyspach Kanaryjskich
Wyspy Kanaryjskie są regionem Hiszpanii, który obejmuje archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego. Wyspy są położone na Oceanie Atlantyckim, na północny wschód od wybrzeży Afryki. Archipelag jest złożony z siedmiu większych i sześciu mniejszych wysp, które można podzielić na wschodnie i zachodnie. Do wysp zachodnich zalicza się: Teneryfę, Gran Canarię, La Palmę, La Gomerę oraz El Hierro. Natomiast wśród wysp wschodnich są: Lanzarote, Fuerteventura, Graciosa, Alegranza, Lobos, Montana Clara, Roque del Este oraz Roquw del Oeste. Każda z wysp jest wyjątkowa i charakteryzuje się innym krajobrazem.
Wyspy Kanaryjskie – pogoda na Teneryfie
Teneryfa jest najludniejszą i największą wyspą w archipelagu, a także najludniejszą wyspą w Hiszpanii. Teneryfa znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, częściowo pod wpływem klimatu półpustynnego, pustynnego i śródziemnomorskiego. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń. Wówczas temperatura osiąga 21 stopni Celsjusza. Natomiast najcieplejszy jest sierpień, w którego trakcie średnia temperatura wynosi 29 stopni Celsjusza. Średnia roczna temperatura na Teneryfie wynosi 24,6 stopni Celsjusza. W ciągu roku średnia liczba dni z opadami wynosi 29.
Natomiast jeżeli chodzi o temperaturę wody, najcieplejsza jest ona w sierpniu. Wówczas osiąga 22,8 stopni Celsjusza. W lutym i marcu temperatura wody wynosi średnio 19,3 stopnie Celsjusza.
Pogoda na La Palmie
Średnia temperatura na wyspie w najcieplejszym okresie, czyli we wrześniu, wynosi średnio 26,6 stopni Celsjusza. Natomiast w styczniu, najchłodniejszym miesiącu, temperatura zwykle osiąga 20,6 stopni Celsjusza.
Woda najcieplejsza jest we wrześniu i osiąga wtedy 23,9 stopni Celsjusza. W marcu woda osiąga średnio 19,3 stopnie Celsjusza.
Pogoda na El Hierro
El Hierro jest najdalej na południe i zachód wysuniętą wyspą w archipelagu. Najcieplejszym miesiącem na El Hierro jest sierpień. Wówczas temperatura osiąga średnio 32 stopnie Celsjusza. W najchłodniejszych miesiącach, czyli w grudniu i styczniu, temperatura średnio osiąga 11 stopni Celsjusza. Na wyspie odnotowuje się bardzo duże wahania temperatur w nocy i za dnia. Różnica może wynieść nawet 12 stopni Celsjusza, co wpływa na stosunkowo niską wśród wysp temperaturę dobową.
Woda jest najcieplejsza we wrześniu i październiku. Wówczas osiąga średnio 23 stopnie Celsjusza. Natomiast w lutym, marcu i kwietniu woda jest najchłodniejsza i osiąga średnia 18 stopni Celsjusza.
Warto wspomnieć, iż od 2010 roku na wyspie notowane są częstsze niż w przeszłości wstrząsy sejsmiczne, a na morzu w okolicy El Hierro widoczne są skutki trwającej pod wodą erupcji wulkanicznej w postaci wzrostu temperatury wody, wirów i wydobywającego się gazu. Według specjalistów zjawiska te wskazują, że w tym miejscu tworzy się nowa wyspa, która w przyszłości może połączyć się z El Hierro.
Wyspy Kanaryjskie – pogoda na Lanzarote
Lanzarote to wyspa najbardziej wysunięta na północ i wschód w archipelagu. Klimat na Lanzarote można określić jako podzwrotnikowy w odniesieniu do średnich temperatur i jako pustynny w odniesieniu do opadów. Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu, czyli w styczniu, wynosi 21,1 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura w najcieplejszych miesiącach, czyli w sierpniu, wrześniu i październiku, wynosi średnio 26,1 stopni Celsjusza. Na Lanzarote można zaobserwować dużą różnicę temperatur pomiędzy dniem a nocą. Różnica ta wynosi od 5 do nawet 8 stopni Celsjusza. W ciągu roku na wyspie spada około 111 mm deszczu.
Najcieplejsza woda jest w sierpniu, wrześniu i październiku. Wówczas w zbiornikach wodnych można zaobserwować średnią temperaturę wynoszącą 23 stopnie Celsjusza. Natomiast w styczniu, lutym, marcu i kwietniu woda jest najchłodniejsza i osiąga średnio 19 stopni Celsjusza.
Częstym zjawiskiem na wyspie jest obecność wiatru sirocco, który przenosi duże ilości pyłu z Sahary. W 2004 roku na wyspie w trakcie występowania sirocco odnotowano temperaturę wynoszącą 46 stopni Celsjusza.
Pogoda na Fuerteventurze
Klimat panujący na Fuerteventurze jest bardzo suchy. W okresie wiosennym można tam zaobserwować burze piaskowe, tak samo jak na Lanzarote. Latem temperatura na wyspie rzadko spada poniżej 25 stopni Celsjusza i często przekracza 30 stopni Celsjusza. Najcieplej jest we wrześniu. Wówczas temperatura średnia wynosi 29 stopni Celsjusza. Natomiast w najzimniejszym miesiącu, czuli w styczniu, temperatura średnio wynosi 24 stopnie Celsjusza.
Woda jest najcieplejsza w sierpniu, wrześniu i październiku. Wówczas woda osiąga 23 stopnie Celsjusza. Natomiast w styczniu, lutym, marcu i kwietniu, kiedy woda jest najchłodniejsza, osiąga ona temperaturę średnio 19 stopni Celsjusza.