Wyspy Kanaryjskie – temperatury i pogoda w ciągu roku

Korektor: Mariola Tagi , , , , , , , , , ,

Wyspy Kanaryjskie to jeden z najpopularniejszy kierunków podróży wśród polskich wczasowiczów. Podróżnych przyciągają nie tylko różnorodne krajobrazy, wspaniałe atrakcje turystyczne i niepospolita fauna oraz flora, ale i słońce, które otula Wyspy Kanaryjskie. Pogoda jest tu zawsze dobra i sprzyja plażowaniu. Jaka pogoda panuje na Wyspach Kanaryjskich? Czy różni się ona między poszczególnymi wyspami?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Garść faktów o Wyspach Kanaryjskich 

Wyspy Kanaryjskie są regionem Hiszpanii, który obejmuje archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego. Wyspy są położone na Oceanie Atlantyckim, na północny wschód od wybrzeży Afryki. Archipelag jest złożony z siedmiu większych i sześciu mniejszych wysp, które można podzielić na wschodnie i zachodnie. Do wysp zachodnich zalicza się: Teneryfę, Gran Canarię, La Palmę, La Gomerę oraz El Hierro. Natomiast wśród wysp wschodnich są: Lanzarote, Fuerteventura, Graciosa, Alegranza, Lobos, Montana Clara, Roque del Este oraz Roquw del Oeste. Każda z wysp jest wyjątkowa i charakteryzuje się innym krajobrazem. 

Wyspy Kanaryjskie – pogoda na Teneryfie

Teneryfa jest najludniejszą i największą wyspą w archipelagu, a także najludniejszą wyspą w Hiszpanii. Teneryfa znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, częściowo pod wpływem klimatu półpustynnego, pustynnego i śródziemnomorskiego. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń. Wówczas temperatura osiąga 21 stopni Celsjusza. Natomiast najcieplejszy jest sierpień, w którego trakcie średnia temperatura wynosi 29 stopni Celsjusza. Średnia roczna temperatura na Teneryfie wynosi 24,6 stopni Celsjusza. W ciągu roku średnia liczba dni z opadami wynosi 29. 

Natomiast jeżeli chodzi o temperaturę wody, najcieplejsza jest ona w sierpniu. Wówczas osiąga 22,8 stopni Celsjusza. W lutym i marcu temperatura wody wynosi średnio 19,3 stopnie Celsjusza. 

Pogoda na La Palmie

Średnia temperatura na wyspie w najcieplejszym okresie, czyli we wrześniu, wynosi średnio 26,6 stopni Celsjusza. Natomiast w styczniu, najchłodniejszym miesiącu, temperatura zwykle osiąga 20,6 stopni Celsjusza.

Woda najcieplejsza jest we wrześniu i osiąga wtedy 23,9 stopni Celsjusza. W marcu woda osiąga średnio 19,3 stopnie Celsjusza.

Pogoda na El Hierro

El Hierro jest najdalej na południe i zachód wysuniętą wyspą w archipelagu. Najcieplejszym miesiącem na El Hierro jest sierpień. Wówczas temperatura osiąga średnio 32 stopnie Celsjusza. W najchłodniejszych miesiącach, czyli w grudniu i styczniu, temperatura średnio osiąga 11 stopni Celsjusza. Na wyspie odnotowuje się bardzo duże wahania temperatur w nocy i za dnia. Różnica może wynieść nawet 12 stopni Celsjusza, co wpływa na stosunkowo niską wśród wysp temperaturę dobową.

Woda jest najcieplejsza we wrześniu i październiku. Wówczas osiąga średnio 23 stopnie Celsjusza. Natomiast w lutym, marcu i kwietniu woda jest najchłodniejsza i osiąga średnia 18 stopni Celsjusza.

Warto wspomnieć, iż od 2010 roku na wyspie notowane są częstsze niż w przeszłości wstrząsy sejsmiczne, a na morzu w okolicy El Hierro widoczne są skutki trwającej pod wodą erupcji wulkanicznej w postaci wzrostu temperatury wody, wirów i wydobywającego się gazu. Według specjalistów zjawiska te wskazują, że w tym miejscu tworzy się nowa wyspa, która w przyszłości może połączyć się z El Hierro. 

Wyspy Kanaryjskie – pogoda na Lanzarote

Lanzarote to wyspa najbardziej wysunięta na północ i wschód w archipelagu.  Klimat na Lanzarote można określić jako podzwrotnikowy w odniesieniu do średnich temperatur i jako pustynny w odniesieniu do opadów. Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu, czyli w styczniu, wynosi 21,1 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura w najcieplejszych miesiącach, czyli w sierpniu, wrześniu i październiku, wynosi średnio 26,1 stopni Celsjusza. Na Lanzarote można zaobserwować dużą różnicę temperatur pomiędzy dniem a nocą. Różnica ta wynosi od 5 do nawet 8 stopni Celsjusza. W ciągu roku na wyspie spada około 111 mm deszczu. 

Najcieplejsza woda jest w sierpniu, wrześniu i październiku. Wówczas w zbiornikach wodnych można zaobserwować średnią temperaturę wynoszącą 23 stopnie Celsjusza. Natomiast w styczniu, lutym, marcu i kwietniu woda jest najchłodniejsza i osiąga średnio 19 stopni Celsjusza.

Częstym zjawiskiem na wyspie jest obecność wiatru sirocco, który przenosi duże ilości pyłu z Sahary. W 2004 roku na wyspie w trakcie występowania sirocco odnotowano temperaturę wynoszącą 46 stopni Celsjusza.

Pogoda na Fuerteventurze

Klimat panujący na Fuerteventurze jest bardzo suchy. W okresie wiosennym można tam zaobserwować burze piaskowe, tak samo jak na Lanzarote. Latem temperatura na wyspie rzadko spada poniżej 25 stopni Celsjusza i często przekracza 30 stopni Celsjusza. Najcieplej jest we wrześniu. Wówczas temperatura średnia wynosi 29 stopni Celsjusza. Natomiast w najzimniejszym miesiącu, czuli w styczniu, temperatura średnio wynosi 24 stopnie Celsjusza.

Woda jest najcieplejsza w sierpniu, wrześniu i październiku. Wówczas woda osiąga 23 stopnie Celsjusza. Natomiast w styczniu, lutym, marcu i kwietniu, kiedy woda jest najchłodniejsza, osiąga ona temperaturę średnio 19 stopni Celsjusza. 

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Jak dostać się na Wyspy Kanaryjskie z Polski?

Muzeum Archeologiczne Benahoarita na wyspie La Palma

Następny

Dodaj komentarz