Muzeum Archeologiczne Benahoarita na wyspie La Palma

Korektor: Asia Tagi , , ,

O La Palmie można powiedzieć, że to jedna z wysp archipelagu kanaryjskiego, która nie była zbyt popularna wśród turystów. Nie da się ukryć, że malutka wysepka pod względem popularności znacznie ustępowała rozsławionej Teneryfie czy Gran Canarii, a nawet zyskującej na popularności wyspie Lanzarote. Niemniej jednak od kilku sezonów, turyści znużeni nieustannymi powrotami na Wyspy Kanaryjskie, zaczęli poszukiwać nowych doznań. Nie można bowiem każdorazowo spędzać wakacji w luksusowych hotelach, w otoczeniu plaż, na których wylegiwali się oni przez cały dzień. Okazuje się, że właśnie z imprezami i plażami dotychczas kojarzono Wyspy Kanaryjskie. Do momentu, kiedy podróżni zaczęli odkrywać wyspę, jaką jest La Palma. Okazuje się, że kryje się na niej wiele ciekawych miejsc, które sprostają oczekiwaniom kulturowym i historycznym nawet najbardziej wymagających turystów. To właśnie tam znajduje się słynne obecnie Muzeum Archeologiczne Benahoarita. Co warto zwiedzić i jak się do niego dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać z lotniska do Muzeum Archeologicznego Benahoarita?

La Palma jest wyspą niewielkich rozmiarów i dysponuje tylko i wyłącznie jednym portem lotniczym. Leży on w środkowej części wschodniego wybrzeża wyspy. Port lotniczy również nie jest ogromny, a sieć dróg i dobrze rozwinięta komunikacja miejsca pozwala praktycznie wszędzie dostać się bez większego problemu. Warto jednak wspomnieć, że La Palma to przede wszystkim górzyste ukształtowanie terenu, które nawet najkrótszą podróż może wydłużyć o kilka lub kilkanaście minut. Zacznijmy od tego, że tytułowe Muzeum Archeologiczne od lotniska dzieli zaledwie 35 kilometrów. By się do niego dostać, możemy wybrać zarówno komunikację miejską, jak i także zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Na lotnisku funkcjonuje aż pięć rzetelnych wypożyczalni samochodów, które oferują turystom najnowsze floty pojazdów, nie ograniczając limitu kilometrów.

Zacznijmy jednak od komunikacji miejskiej. Przystanek autobusowy znajduje się zaledwie kilka metrów od terminala przylotów i nazywa się Aeroclub B. Z niego możemy wsiąść do autobusu numer 500, przy pomocy którego dostaniemy się do Santa Cruz de la Palma, czyli stolicy i największego miasta wyspy. Ta trasa zajmie nam około 30 minut. Kolejno z przystanku Santa Cruz de la Palma wybieramy autobus linii 300. Ten w około 55 minut dowiezie nas do przystanku El Chino A. Wówczas pozostało nam do przejścia około 200 metrów i dotrzemy do wspomnianego już muzeum. Drugą z opcji jest wypożyczenie samochodu. Wówczas nasza podróż skróci się do około 40- 45 minut. Bezpośrednio na wysokości lotniska rozpoczyna się droga oznaczona jako LP-3. Dzięki niej dojedziemy prosto pod parking przy Muzeum Archeologicznym  Benahoarita. Warto wspomnieć, że droga momentami staje się wąska i dość kręta.

Co warto wiedzieć przed wizytą w Muzeum Archeologicznym Benahoarita?

Muzeum Archeologiczne Benahoarita zlokalizowane zostało w niezwykle nowoczesnym budynku, który niezwykle trudno jest przeoczyć. Jak sama nazwa wskazuje, jest to typowe muzeum archeologiczne, w którym można podziwiać tysiące wystaw i dzieł sztuki. Zacznijmy jednak od tego, że by zaplanować tam wycieczkę, należy zdać sobie sprawę, iż w niedziele i dni wolne od pracy muzeum niestety jest nieczynne. W dni powszednie zaś jest ono otwarte od godziny 10:00 do godziny 19:00. W soboty od godziny 10:00 do godziny 13:00.

Znajdziemy tam kilka wystaw, które są poświęcone innym okresom w rozwoju wyspy. Można więc podziwiać atrakcje, które stanowią dowód na to, jak dawniej funkcjonowała społeczność Guanczów, czyli rdzennej ludności zamieszkującej Wyspy Kanaryjskie. Znajdziemy tam różnego rodzaju rzeźby skalne, które przedstawiają bóstwa i postacie, którym hołdowali dawni mieszkańcy. Znajdziemy tam także wycinki z wykopalisk archeologicznych, które przedstawiają skalne ryciny. Turyści mogą jedynie się domyślać, po co zostały wykonane i co miały one za zadanie zakomunikować.

Muzeum Archeologiczne na La Palma – co można zobaczyć?

Podziwiać można także pierwsze, dość prymitywne jak na obecne czasy, twory ceramiczne, z których dawny lud Guanczów wykonywał pierwsze narzędzia czy przybory codziennego użytku. Każdy z turystów otrzyma interaktywny przewodnik. Dzięki niemu będzie mógł zatrzymać się przy wybranym okazie i poznać jego historię. Co więcej, muzeum organizuje także wycieczki grupowe wraz z przewodnikiem. W budynku, który jest niezwykle nowoczesny i zmodernizowany, znajdziemy także kawiarnię i sklep z pamiątkami. Wówczas można odpocząć i jeszcze raz przeanalizować to, jak dawniej radzili sobie mieszkańcy wyspy.

Dzięki muzeum można poznać poszczególne etapy tego, jak na La Palmie rozwijało się życie od okresu osadnictwa, aż do momentu, w którym rozpoczęła się era rozwoju, a rdzenni mieszkańcy stale doskonalili i podnosili swoje umiejętności. Nie da się ukryć, że żaden turysta nie powinien tego muzeum przeoczyć. Niesie ono za sobą ogromną wartość historyczną i kulturową. Wizyta w takim budynku na pewno na długo pozostanie Wam w pamięci.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Wyspy Kanaryjskie – temperatury i pogoda w ciągu roku

Los Llanos de Aridane na La Pamla – zwiedzanie, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz