Jak dostać się na Wyspy Kanaryjskie z Polski?

Korektor: Mariola Tagi , , , , , ,

Archipelag Wysp Kanaryjskich to najdalej względem naszego kraju położone terytorium należące do Unii Europejskiej. Administracyjnie stanowią ono część Hiszpanii, jednak geograficznie zdecydowanie bliżej im do Afryki. Wyspy Kanaryjskie jako urlopowa destynacja cieszą się bardzo dużą popularnością – również w Polsce. Nic dziwnego, w końcu nazywane są wyspami wiecznej wiosny, bo przez cały rok panują tam przyjemne, ciepłe temperatury. Niesamowita jest także lokalna przyroda, którą cechuje duża różnorodność i unikalność w skali światowej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że mieszkańcy Wysp Kanaryjskich są przyjaźnie nastawieni do turystów, a odnotowywany poziom przestępczości jest stosunkowo niski. Jednak planując urlop w tym ekscytującym miejscu, należy uwzględnić odpowiednie środki transportu, gdyż jest to dość daleka podróż.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspy Kanaryjskie samolotem

Najwygodniejszą i najszybszą opcją dostania się na Wyspy Kanaryjskie jest droga lotnicza. Podróż taka trwa niemal 6 godzin, więc może być nieco męcząca, jednak trasę umilają niesamowite widoki – samolot leci nad wieloma bardzo zróżnicowanymi geograficznie terenami.  

Bezpośrednio z Polski

Z Polski najpopularniejsze są bezpośrednie loty na Teneryfę dostępne z Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Katowic. Port lotniczy w Pyrzowicach obsługuje także bezpośrednie loty na Fuerteventurę. Bilety na te trasy można czasem kupić w bardzo atrakcyjnych cenach – za podróż z Polski na Teneryfę zapłacić można nawet poniżej 400 zł! Oprócz regularnych lotów można również wybrać opcję czarteru z biurem podróży.

Z Niemiec

Zdecydowanie większą dostępność lotów bezpośrednich znaleźć można na lotniskach niemieckich, takich jak Berlin i Frankfurt nad Menem. Obsługują one loty do wszystkich 5 największych lotnisk wysp, czyli na Teneryfę, Las Palmas de Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventurę oraz Santa Cruz de la Palma. Bilety z Niemiec są też często sporo tańsze niż z Polski.

Z przesiadkami

Kolejną opcją jest przelot z przesiadkami. Najkorzystniejsze cenowo są bilety z przesiadką w kontynentalnej Hiszpanii – np. w Barcelonie. Świetnym pomysłem może też być zaplanowanie dłuższej przerwy między lotami i zwiedzenie przy okazji miasta.

Jak szukać lotów na Wyspy Kanaryjskie?

Dogodnego połączenia lotniczego na Wyspy Kanaryjskie można szukać na własną rękę. Najpopularniejszymi przewoźnikami, którzy obsługują trasy z Polski, są Ryanair i Wizz Air. Warto też na bieżąco sprawdzać ofertę lotów, gdyż ta zmienia się bardzo często. Przydatnymi narzędziami będą różnego rodzaju porównywarki i wyszukiwarki połączeń. Takie loty oferują także biura podróży. Często można wykupić sam bilet na lot, bez konieczności zakupu całej wycieczki. Niezależnie jednak czy bilet lotniczy zostanie kupiony u przewoźnika, czy za pośrednictwem różnych serwisów, należy dokładnie przeczytać regulamin podróży, szczególnie część dotyczącą wymiarów bagażu i innych kwestii organizacyjnych.

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich

Ruch turystyczny na wyspach obsługiwany jest przez kilka portów lotniczych. Te największe posiadają bogatą ofertę sklepów bezcłowych i punktów gastronomicznych. Na lotnisku można także wypożyczyć samochód, a przed terminalami zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej oraz postoje taksówek.

  • Aeropuerto de Gran Canaria – jest to największe lotnisko na całym archipelagu. Rocznie obsługiwanych jest tam około 13 milionów pasażerów. Zlokalizowane jest na wyspie Gran Canaria, niedaleko miasta Las Palmas de Gran Canaria.
  • Aeropuerto de Tenerife Sur Reina Sofía – lotnisko zlokalizowane w południowej części Teneryfy, w pobliżu miasta Granadilla de Abona. Jest to największe lotnisko na wyspie, rocznie obsługiwanych jest tu około 11 milionów pasażerów. Na Teneryfie jest również drugie, mniejsze lotnisko –  Aeropuerto de Tenerife Norte, zlokalizowane na północy wyspy, niedaleko miasta San Cristóbal de La Laguna. Generuje ono ruch na poziomie 4 -5 milionów pasażerów rocznie.
  • Aeropuerto de César Manrique-Lanzarote to lotnisko obsługujące pasażerów udających się na wyspę Lanzarote. Zlokalizowane jest w miejscowości San Bartolomé. Roczny ruch turystyczny wynosi około 7 milionów osób.
  • El Matorral Airport jest lotniskiem położonym niedaleko miasta Puerto del Rosario, na wyspie Fuerteventura. Rocznie obsługuje ono około 6 milionów pasażerów.
  • Aeropuerto de La Palma obsługuje turystów, których destynacją jest wyspa La Palma. Zlokalizowane jest pomiędzy dwiema miejscowościami – Breña Baja i Villa de Mazo. Rocznie generuje ruch na poziomie około 1,5 miliona pasażerów.

Na archipelagu są również mniejsze lotniska, które realizują raczej lokalne trasy pomiędzy wyspami. Należą do nich:

  • Aeropuerto de Los Cangrejos zlokalizowane na wyspie El Hierro, obsługujące rocznie około 260 tysięcy turystów.
  • Aeropuerto de La Gomera, na niewielkiej wyspie La Gomera, z ruchem turystycznym na poziomie 80 tysięcy osób rocznie.

Alternatywy dla podróży samolotem

Wiele osób obawia się latania samolotem i woli unikać tego środka transportu. W takim przypadku wartym rozważenia pomysłem jest podróż na Wyspy Kanaryjskie drogą wodno – lądową. Jest to spore przedsięwzięcie logistyczne, gdyż należy najpierw dostać się do portu i przesiąść się na statek. Jednak taka podróż, mimo iż wymaga nieco więcej przygotowań, może stanowić niesamowitą przygodę.

Promy

Trasy takie realizowane są np. przez regularnie kursujące promy, które odpływają z portów zlokalizowanych na południu kontynentalnej Hiszpanii. Połączenia te odbywają się np. z miast takich jak Huelva i Cadiz na Teneryfę i Gran Canarię. Na podróż należy zarezerwować około 2 dni, koszt na osobę może wynieść kilkaset euro. Istnieje również możliwość przetransportowania promem własnego samochodu.

Rejsy na Wyspy Kanaryjskie

Jest wiele rejsów, których destynacją są Wyspy Kanaryjskie. Można wykupić zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży lub samodzielnie poszukać ofert. Zawsze należy jednak zachować ostrożność i sprawdzić plan i warunki takiej wycieczki.

Możliwości dostania się na Wyspy Kanaryjskie jest wiele. Niemal każdy turysta chcący zobaczyć te niesamowite miejsca, znajdzie środek transportu odpowiadający jego preferencjom i budżetowi.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Jaskinia Llano (Cueva del Llano) na Fuerteventurze

Wyspy Kanaryjskie – temperatury i pogoda w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz