Jak poruszać się po Teneryfie?

Korektor: Mariola Tagi , , , , ,

Wiele osób wybierających się w podróż po Teneryfie zastanawia się nad tym, w jaki sposób się po niej poruszać. Jako największa z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich oferuje turystom wiele możliwości. Komunikacja miejska na wyspie to głównie autobusy, tramwaje i taksówki. Niezwykle popularne są też samochody, które możemy wynająć już na lotnisku i rowery. Teneryfa słynie z setek doskonale przygotowanych tras rowerowych wiodących wzdłuż całej wyspy. Dowiedz się, jak najlepiej poruszać się po Teneryfie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

W jaki sposób poruszać się po Teneryfie?

Samochód

Pośród podróżujących po Teneryfie popularne jest wypożyczenie samochodu, który daje większą swobodę i możliwość dopasowania trasy do potrzeb, niż komunikacja miejska. Autobusy na Teneryfie odjeżdżają co kilkadziesiąt minut, a czasem nawet raz dziennie. Do tego ceny biletów nie należą do najtańszych. Po przeliczeniu kosztów wypożyczenie auta często okazuje się znacznie tańsze. Za tygodniowe wypożyczenie samochodu należy zapłacić od stu euro wzwyż. Do tego dochodzi koszt ubezpieczenia pojazdu. W cenie wypożyczenia jest ochrona przed kradzieżą. Polskie prawo jazdy jest bez problemu akceptowane na Teneryfie, jednakże niektóre wypożyczalnie wymagają, aby wypożyczający posiadał ważny dokument przynajmniej od roku.

Autobusy

Autobusy dojeżdżają niemalże w każde miejsce na Teneryfie. Jednakże czas przejazdu nimi jest znacznie dłuższy, niż pokonanie tej samej trasy samochodem. Głównym przewoźnikiem autobusowym na wyspie jest TITSA. Liczba tras, z których mogą korzystać mieszańcy i turyści przekracza liczbę 150. Bilety autobusowe można zakupić u kierowcy, jednakże podobnie jak do niedawna w Polsce są one droższe od tych kupionych w kasie czy automacie.

Z racji tego, iż komunikacja miejska na Teneryfie jest dosyć droga (nierzadko tańszą opcją jest wynajem samochodu), warto korzystać ze specjalnych plastikowych kart, które obniżają cenę biletu średnio o 10%. Karta działa jak prepaid, czyli ładuje się ją za określoną kwotę i podróżuje do wyczerpania środków. Na jednej karcie może jeździć kilka osób. Należy jednak pamiętać, aby odbić ją w kasowniku kilkukrotnie. Im więcej przystanków za jednym razem przejedziemy, tym większy rabat otrzymujemy. Jeżeli na karcie posiadamy niewystarczającą ilość środków, różnicę można dopłacić gotówką. Praktycznym rozwiązaniem jest również to, iż niewykorzystane środki znajdujące się na karcie możemy odzyskać, zgłaszając się do punktu, w którym ja zakupiliśmy.

Warto pamiętać, iż autobusy na Teneryfie nie zatrzymują się na każdym przystanku. Aby wysiąść, należy podobnie jak w Polsce nacisnąć przycisk z napisem STOP. Jest to tak zwany przystanek na żądanie.

Taksówki, czyli jak szybko poruszać sie po Teneryfie

Taksówki na Teneryfie są zazwyczaj białe i dowiozą nas w każdą część wyspy. Podróżowanie nimi jest wygodne, ale nieekonomiczne. Szczególnie wiele taksówek znajdziemy w najczęściej odwiedzanych centrach turystycznych. Podróżując taksówką, lepiej wcześniej ustalić cenę przejazdu. Podobnie jak w innych turystycznych częściach świata, również na Teneryfie taksówkarze nierzadko oszukują przejezdnych.

Tramwaje

Na wyspie tramwaje obsługiwane są przez firmę Metropolitano de Tenerife. To nowoczesne pojazdy, które niestety obsługują wyłącznie jedną trasę, między Santa Cruz a La Laguna, przekraczając cały obszar metropolitalny.

Czy wybierając komunikację miejską, zobaczymy największe atrakcje na wyspie?

Wybierając komunikację miejską, bez wątpienia zobaczymy największe atrakcje wyspy. Autobusami dojedziemy między innymi do Santa Cruz de Tenerife, czyli do stolicy wyspy, a także do La Laguny, czyli miasta wpisanego na listę UNESCO. Dotarcie do Guimar czy Candelarii również nie stanowi problemu. Masca, czyli kanion kończący się plażą nad oceanem również został uwzględniony w tutejszym rozkładzie.

Oprócz tego po wyspie można poruszać się autostopem, choć to wymaga dużej samodyscypliny i wytrwałości. Złapanie stopa zajmuje wiele czasu i zwykle polega na łapaniu aut wcześniej wynajętych przez innych turystów podróżujących do najważniejszych atrakcji. Ostatnim środkiem transportu, który można wykorzystać podczas wakacji na Teneryfie, jest rower. Ten jednak wymaga najwięcej siły i odporności na charakterystyczne dla tego miejsca warunki atmosferyczne. Na terenie wyspy działa wiele wypożyczalni rowerów.

Chociaż koszt wynajmu nie jest najtańszy, gdyż wynosi kilkanaście euro za dzień, to jednak warto skusić się na jednodniową wycieczkę po okolicy. Im lepszy rower wybierzemy, tym koszt rezerwacji roweru będzie wyższy. W zamian jednak otrzymujemy sprawny rower z pompką i sakwą, w której są klucze do roweru i dodatkowa dętka. Kask wypożyczany jest za dodatkową opłatą. Dużym obciążeniem jest również kaucja zwrotna, która zazwyczaj wynosi pięćdziesiąt euro.

Nie ma nic piękniejszego od podróżowania. Możliwość poznawania nowych miejsc jest prawdziwą nagrodą za rok spędzony w domu. Aby móc w pełni poznać  Teneryfę, nie warto ograniczać się do jednego środka transportu. Wyspę słynącą z doskonałego jedzenia i pięknych plaż warto zobaczyć przez pryzmat szyby w samochodzie, autobusie, a także na rowerze i przede wszystkim pieszo.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Jaskinie Ajuy

Saliny Salinas de Tenefé na Gran Canarii

Następny

Dodaj komentarz