Saliny Salinas de Tenefé na Gran Canarii

Tagi , , , , , ,

Salinas de Tenefé jest to chętnie odwiedzana przez turystów atrakcja turystyczna, gdzie prowadzone są między innymi badania nad solą morską. Tutaj także produkuje się sól, poprzez odparowywanie wody z solanki. Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Gran Canarii, w gminie Santa Lucía de Tirajana. Atrakcja mieści się na obszarze zwanym Punta de Tenefé, jest częścią Parku Kulturowego Tenefé  i zajmuje około dwudziestu tysięcy metrów kwadratowych. 26 kwietnia 2005 roku solnisko zostało uznane za miejsce etnologiczne o znaczeniu kulturowym. Goście Salinas de Tenefé mogą między innymi wziąć udział w wydobywaniu soli, kupić sól, a także zwiedzić muzeum ukazujące historię tego miejsca. Wstęp do salin oraz do muzeum jest bezpłatny. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Salinas de Tenefé? 

Aby dostać się do Salinas de Tenefé, należy w pierwszej kolejności pojechać do Pozo Izquierdo. Następnie jadąc w kierunku Maspalomas, powinno się zjechać zjazdem 28 z autostrady GC-1 na wysokości Vecindario. Dalej należy jechać GC-194, aż do pierwszego ronda. Jadąc rodem, powinno się zjechać pierwszym zjazdem.

Trochę historii

Solnisko Salinas de Tenefé istnieje od VIII wieku. Obiekt powstał, aby sprzedawać sól rybakom pracującym na wybrzeżu łowisk na Wyspach Kanaryjskich. Zakład pierwotnie nosił nazwę “Las Salinas de los Tres Molinos” na cześć trzech wiatraków, za pomocą których pompowano wodę do zbiorników. Tamtejsza produkcja soli była ukierunkowana na zaopatrywanie statków do lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. 

Warto wspomnieć, iż pierwsze solniska na wyspie Gran Canaria zbudowano w szesnastym wieku. Wówczas robiono je na kamiennych łożach, wykorzystując skały, które znajdowały się w pobliżu linii przypływów. 

Różowa salina i tytuł mistrza

Zbiorniki w Salinas de Tenefé  w zależności od pory mogą przybierać różowy kolor o różnym natężeniu. Woda, w której jest sól, wydaje się być różowa ze względu na obecność alg, które mają właściwości antyoksydacyjne. Algi mają dużą zawartość beta-karotenu.

Sól z Salinas de Tenefé jest ekologiczna i produkuje się ją wyłącznie ręcznie. W 2019 roku tamtejsza sól została uznana za najlepszą na wyspie Gran Canaria. 

Godziny otwarcia Salinas de Tenefé

Od poniedziałku do czwartku atrakcję można odwiedzać od godziny 9:00 do 16:30. W piątki natomiast jest czynna od godziny 9:00 do 23:00. W soboty oraz niedziele solnisko można odwiedzić od godziny 10:00 do 23:00.

Aby skorzystać z usług profesjonalnego przewodnika, należy dokonać wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, dzwoniąc pod numer 828 013 018, bądź za pośrednictwem wiadomości e-mail, pisząc pod adres [email protected]. Wycieczkę z przewodnikiem można również zarezerwować przez oficjalną stron internetową.

Garść faktów o soli morskiej

Sól morska jest jednym z rodzajów soli spożywczej, która składa się w dziewięćdziesięciu pięciu procentach z chlorku sodu. Niekiedy jest stosowana także przy produkcji kosmetyków. Prócz chlorku sodu w soli morskiej znajdują się minerały takie jak: wapń, magnez, żelazo, potas i cynk. Jednak zawartość tych minerałów jest zbyt niska, aby stwierdzić, że sól morska ma jakiekolwiek prozdrowotne właściwości.

Tak jak w przypadku soli kamiennej, jej początek pozyskiwania datuje się na czasy prehistoryczne. Sól morska powstaje wskutek odparowania wody z mórz, oceanów, jezior, a współcześnie w większości z basenów wypełnionych wodą o wysokiej zawartości soli, czyli tak zwanych salin. Według koneserów sól morska smakuje zdecydowanie lepiej, niż sól kuchenna. Różnice w smaku pomiędzy rodzajami soli wynikają z kształtu oraz struktury kryształków. Należy pamiętać, iż nadmiar soli, ze względu na zawarty w niej chlorek sodu, ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. 

Inne solniska na Wyspach Kanaryjskich

Na Wyspach Kanaryjskich według historyków było ponad sześćdziesiąt solnisk, ale obecnie większość z nich jest nieczynna. Na Wyspach Kanaryjskich działa zaledwie kilkanaście z nich. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż przez pewien czas Salinas de Tenefé również nie była czynna, ale Rada Miejska Santa Lucía de Tirajana zadecydowała o wznowieniu działalności solniska i obecnie zarządza nim wraz z potomkami tak zwanych salineros, czyli osób odpowiedzialnych za produkcję soli. 

Co można jeszcze zobaczyć w Salinas de Tenefé? 

Prócz salin w pobliżu atrakcji można jeszcze zobaczyć groby aborygeńskie pochodzące z szóstego wieku, dom, w którym mieszkały osoby odpowiedzialne za wydobycie soli oraz gniazda karabinów maszynowych z drugiej wojny światowej. 

Ponadto będąc w tym miejscu, warto poczekać na zachód słońca. Wówczas światło słoneczne jeszcze bardziej uwydatnia różowe zabarwienie wody w zbiornikach.

Należy pamiętać, że odwiedzając Salinas de Tenefé nie powinno się dotykać wody, ani wchodzić na klify, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia wspomnianych w niniejszym artykule alg oraz soli.

Poprzedni

Jak poruszać się po Teneryfie?

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Lanzarote

Następny

Dodaj komentarz