Wyspa Lanzarote jest to czwarta co do wielkości wyspa Archipelagu Wysp Kanaryjskich, leżąca najbliżej Europy, na zachód od Maroka. Lanzarote kusi swoim wulkanicznym krajobrazem, uroczymi białymi domkami oraz doskonałą pogodą przez cały rok. W wyspie można się zdecydowanie zakochać. Co więcej, spektakularne widoki, wulkany i piaszczyste plaże nie są jej jedynymi zaletami. Jakie są najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Lanzarote?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Lanzarote
Na wyspie Lanzarote zdecydowanie każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Lanzarote kusi swoimi złotymi, piaszczystymi plażami, malowniczymi zatoczkami i naturalnymi basenami skalnymi. Na wyspie znajdą coś dla siebie zarówno typowi urlopowicze, miłośnicy aktywnego odpoczynku, ale i ceniący sobie bliskość oraz naturalne piękno natury. Wyspa ma naprawdę wiele atrakcji do zaoferowania.
W środkowej części Lanzarote znajdują się dwa malownicze pasma górskie, które tworzą bardzo ciekawą rzeźbę terenu. Z kolei zachodnia część wyspy to przeważnie teren pustynno-wulkaniczny z czarną, zastygłą lawą. To właśnie dzięki lawie wyspa Lanzarote nazywana jest wyspą ognia. Natomiast wschód wyspy zajmują zielone tereny z urozmaiconą przyrodą.
Miejsca, które powinien odwiedzić turysta odpoczywający na wyspie Lanzarote to Park Narodowy Timanfaya oraz jaskinia Cueva de los Verdes. Oczywiście miejsc tych jest więcej, jednak te są głównymi wizytówkami wyspy. Warto odwiedzić także Rancho Texas, natomiast miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą uprawiać sporty wodne lub mogą wybrać pola golfowe. Dzięki dość silnym wiatrom przybrzeżnym na Lanzarote panują idealne warunki do uprawiania windsurfingu, surfingu oraz kitesurfingu.
Spędzając wakacje w Timanfaya, warto odwiedzić także Yaiza, małe miasteczko leżącego na obrzeżach parku. To właśnie tam znajduje się XVII-wieczny kościółek Nuestra Senora de Los Remedios. Kolejnym ciekawym miejscem jest także restauracja La Era, która ma swoją siedzibę w 300- letnim domu, który jako jeden z kilku ocalał podczas wulkanicznego kataklizmu w XVIII wieku.
Kurorty wakacyjne na Lanzarote – Playa Blanca
Playa Blanca to kurort leżący w południowej części wyspy Lanzarote. Miejsce to charakteryzują klify oraz niewielkie wzniesienia, które sąsiadują ze złotymi piaszczystymi plażami. Tak jak na całej Lanzarote, tak i tu panują bardzo wysokie temperatury, natomiast słońce świeci przez większość roku. Playa Blanca to zdecydowanie ciekawa miejscowość oraz świetna baza wypadowa do zwiedzania całej wyspy. Co więcej, kurort ten oddalony jest o około 45 minut jazdy od lotniska.
Na północ od Playa Blanca rozciągają się malownicze tereny Parku Narodowego Timanfaya. Natomiast nieco bardziej na północ leży Yaiza, nieco senna miejscowość, w której można odwiedzić ratusz i stadion piłkarski. Na północny zachód od Playa Blanca, na wybrzeżu znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych i niezwykłych miejsc na całym Archipelagu Wysp Kanaryjskich, czyli krater El Golfo.
Playa Blanca była dawniej wioską rybacką, natomiast obecnie jest jednym z najważniejszych kurortów turystycznych na całej wyspie. Pierwsze osady założono tu pomiędzy Playa Blanca i Punta Papagayo. Do dziś istnieją one jako świadectwo historii życia na Lanzarote. Warto także przespacerować się po okolicy promenadą, która prowadzi przez większą część wybrzeża. Do zwiedzania nieco dalszej okolicy może przydać się auto, jednak regularnie kursują tutaj autobusy, które łączą ze sobą poszczególne miejscowości.
Atrakcje w okolicy Playa Blanca
- Ruiny twierdzy Castillo de las Coloradas. Twierdza ta powstała w roku 1769, na rozkaz hiszpańskiego króla Karola III. Pełniła ona funkcję ochroną okolicy przed dość częstymi atakami piratów.
- Yaiza to miasto leżące na północny-zachód od miejscowości Playa Blanca. W Yaiza warto zobaczyć kościół Nuesta Seniora de la Caridad z roku 1699, tradycyjną wiejską zabudowę i wiatrak.
Puerto del Carmen
Puerto del Carmen jest największym kurortem turystycznym na całej wyspie Lanzarote. Kurort ten położony jest na południowym-wschodzie Lanzarote, około 10 minut od lotniska. Wysokie temperatury panujące w tej części wyspy rekompensuje silny wiatr, który dość często tworzy nagle duże fale. Puerto del Carmen jest miejscowością, która nigdy nie śpi, ponieważ to właśnie tam mieści się najwięcej dyskotek, klubów nocnych oraz restauracji. Natomiast te najbardziej ekskluzywne mieszczą się w dzielnicy Costa Teguise. Główną aleją w miejscowości, pełną malutkich i uroczych sklepików z pamiątkami jest Avenida de las Playas. Z kolei w wielkiej galerii handlowej Montana Tropical można zrobić zakupy, zjeść obiad lub kolację oraz można obejrzeć wiele wystaw lokalnej sztuki współczesnej czy też mini spektakli.
Atrakcje w okolicy Puerto del Carmen
- Jameos del Agua jest to najchętniej odwiedzane miejsce na Lanzarote. Jest to fragment długiego łańcucha korytarzy, które zostały utworzone przez lawę. W jaskini znajduje się także niewielki zbiornik słonej wody, zamieszkiwany przez rzadki gatunek raka, który występuje wyłącznie w oceanach na głębokości około 3 tysięcy metrów. Natomiast w części nadziemnej zbudowano niewielki, jednak bardzo uroczy basen.
- Cueva de los Verdes jest to system jaskiń, który powstał podczas wybuchu wulkanu La Corona, zresztą podobnie jak Jameos del Agua. Możemy w Cueva de los Verdes podziwiać takie minerały jak na przykład: węglik wapnia, fosfor, tlenek żelaza i magnez. To właśnie dzięki nim ściany mają różnorodne kolory, począwszy od odcieni bieli, czerwieni, żółci po czarny. W jednej z grot jaskini, ze względu na doskonałą akustykę, zbudowano salę koncertową.
- Arrecife jest to stolica wyspy. Jednak nie jest ona typowym kurortem, jednak i tak warto ją odwiedzić. Znajduje się tu piaszczysta plaża, zabytkowy fort z malowniczym widokiem oraz różnorodne atrakcje dla miłośników aktywnego odpoczynku nad morzem.
Kurorty wakacyjne na Lanzarote – Costa Teguise
Miasto Costa Tequise położone jest we wschodniej części Lanzarote, niedaleko miejscowości Arrecife. Costa Teguise było dawniej stolicą wyspy Lanzarote. Costa Teguise zadbało o doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Można wypocząć tutaj nie tylko nad oceanem, ale także na terenie wielu ośrodków wypoczynkowych. W Costa Tequise znajduje się kilka małych, ale bardzo uroczych plaż pochodzenia wulkanicznego. Posiada szeroką ofertę dla osób aktywnych oraz lubiących dobrą wieczorną zabawę. W miejscowości Costa Teguise mieści się również pole golfowe i Park Wodny – Aqua Lanza.
Atrakcje w okolicy Costa Tequise
- Park Narodowy Timanfaya został utworzony w roku 1974. Nazwa parku oznacza Górę Ognistą. Znajduje się tutaj najwyższy w okolicy wulkan 510 m. n.p.m. Ten na pierwszy rzut oka nieco księżycowy krajobraz zamieszkuje wiele gatunków zwierząt i rzadkich roślin. Można tu również podziwiać przede wszystkim niespotykane formy wyrzeźbione przez zastygłą lawę. W pobliżu Parku Narodowego Timanfaya rozciąga się La Geria. Jest to obszar uprawy winorośli oraz miejsce, gdzie powstało wiele winiarni, m.in. XVIII – wieczna winiarnia – El Grifo z muzeum wina.
- El Golfo jest to krater wulkaniczny z bardzo głębokim jeziorem Charco de los Clicos, które zostało uformowane w XVIII wieku podczas licznych wybuchów wulkanu. Woda w jeziorze Charco de los Clicos ma niesamowicie intensywny zielony kolor, natomiast jej zasolenie jest wyższe niż w Morzu Martwym! Z kolei we wschodniej części krateru El Golfo znajduje się punkt widokowy.
- Jardín de Cactus to ogród otwarty w roku 1990, który został zaprojektowany przez Césara Manrique. W Jardín de Cactus rośnie ponad 1420 gatunków kaktusów, które pochodzą nie tylko z wyspy Lanzarote, ale i z okolicznych wysp Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Oprócz tego w parku Jardín de Cactus znajduje się młyn z XVIII wieku, w którym można zobaczyć proces przemiału ziarna. Całości dopełniają także malownicze oczka wodne, schodki oraz kawiarnia i mały sklepik z pamiątkami.
- Los Hervideros to niezwykłe formy skalne, które powstały przez fale, które drążyły zastygłą lawę. Warto także odwiedzić Los Roferos, które powstały na skutek erozji tufów wulkanicznych.
Autor: Magdalena Łydka