Turyści rok rocznie tłumnie zmierzają na Wyspy Kanaryjskie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie tam mają zapewnioną pewną i stabilną pogodę, z wiecznie świecącym słońcem, a także turkusowe wody oceanu, które aż same proszą się o kąpiel w ich toni. Do niedawna najpopularniejszymi celami podróży, turystów nie tylko z Polski, ale także z całego świata, były dwie główne i najbardziej popularne wyspy jak Teneryfa i Gran Canaria. Niemniej jednak od kilkunastu już sezonów zaczęto także dostrzegać uroki wyspy Lanzarote. To właśnie tam turyści zaczęli dość tłocznie kierować swoje kroki. Wobec tego dobrze jest zapoznać się przed zaplanowaną podróżą z praktycznymi informacjami o lotnisko Lanzarote. Co powinniśmy wiedzieć o tym porcie?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Historia lotniska w Lanzarote
Lanzarote niegdyś nie było turystyczną mekką, jednak z czasem coraz większy napływ podróżnych zmotywował władze do utworzenia portu lotniczego. Początkowo jednak nie miał on pełnić funkcji jedynie lotniska, ale równocześnie miał być punktem wypadowym na inne, popularniejsze wyspy archipelagu. Można powiedzieć, że pierwsze próby zagospodarowania surowej ziemi na stworzenie turystycznego centrum podróżniczego pojawiły się już w latach 30- tych XX wieku. Właśnie wtedy zaczęto dostrzegać potencjał wyspy i zapragnięto, by samoloty z Europy i nie tylko lądowały właśnie na Lanzarote.
Budowę rozpoczęto już w 1930 roku, jednak wówczas lotnisko skupiało się na przyjmowaniu samolotów wojskowych. Wkrótce, z powodu sytuacji panującej w Europie i licznych wojen, lotnisko stało się strategicznym punktem. Miało pełnić rolę kluczową nie tylko w transporcie, ale równocześnie w obronności Lanzarote. Do czasu zakończenia II wojny światowej lotnisko to nie obsługiwało lotów pasażerskich, jednak wkrótce po jej zakończeniu, lotnisko całkowicie się zmieniło i zaczęło przyjmować pierwsze samoloty pasażerskie.
Rozpoczęła się prawdziwa ekspansja turystyczna, głównie zapoczątkowana przez Brytyjczyków, co zmusiło Lanzarote do znacznego rozbudowania swojego portu lotniczego. W 1970 roku funkcjonowały dwa potężne terminale, które pracowały bez chwili wytchnienia. W 1999 roku zaistniała potrzeba dobudowania kolejnego terminalu, jako odpowiedź na rozwijającą się na wyspie turystykę. Bez wątpienia obecnie port w Lanzarote jest jednym z głównych lotnisk w archipelagu Wysp Kanaryjskich i obsługuje ogromną ilość pasażerów każdego dnia. Z pewnością mało kto spodziewał się, że niepozorne lotnisko może mieć tak bogatą historię.
Dojazd z i na lotnisko w Lanzarote
Lotnisko w Lanzarote jest świetnie skomunikowane z praktycznie każdą miejscowością na wyspie. Do portu lotniczego prowadzi główna autostrada wyspy LZ-3, która jest główną drogą w południowej części Lanzarote, a także autostrada LZ-1, która z kolei obsługuje północną część wyspy. Co więcej, do lotniska w Lanzarote można również dostać się mniejszymi, lokalnymi drogami, jak np. LZ-303 lub LZ-301. Co więcej, świetnie funkcjonuje także komunikacja miejska, więc jeśli nie zdecydujecie się na wypożyczenie samochodu po przyjeździe, nie musicie się martwić, gdyż busy dowiozą Was w praktycznie każde miejsce.
Lotnisko Lanzarote – busy i rozkłady jazdy
Z lotniska podróżni mogą dostać się praktycznie w każdą część wyspy. Niemniej jednak wiele podróży będzie wymagało przesiadek, więc w pierwszej kolejności warto udać się do Arrecife – stolicy wyspy. Najpopularniejszym przewoźnikiem jest Lanzarote Airport Bus, który oferuje podróżnym aż dwie linie. Pierwsza z nich to linia 22, która łączy lotnisko ze stolicą wyspy. Koszt biletu to jedynie 1,40 euro, a podróż zajmuje jedynie 10 minut. Busy rozpoczynają swoją pracę o 6:55 nad ranem, a ostatni przejazd odbywa się o godzinie 22:40. Co więcej, busy na tej linii kursują co 20 minut.
Druga linia 23 dowozi turystów ze stolicy na lotnisko. Koszt biletu i czas przejazdu jest takim sam. Busy jednak rozpoczynają przewóz o godzinie 7:00 aż do godziny 21:00. Kursują one co 25 minut, z wyjątkiem okresów świątecznych, gdzie przejazdy odbywają się co 50 minut. Południe wyspy i miejscowości takie jak Puerto Carmen czy Playa Blanca są skomunikowane przy pomocy busów linii 161 i 261. Bilet kosztuje 3,5 euro, a przejazdy odbywają się codziennie od 7:30 do 22:30 z 30-minutową częstotliwością.
Parking na lotnisku Lanzarote
Lotnisko Lanzarote ma pod dostatkiem parkingów. Pierwszy z nich to parking P1, który zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu T1. Jest on głównie przeznaczony dla osób, które korzystają z lotów krajowych i międzynarodowych. Drugi z parkingów – parking P2 – jest usytuowany w pobliżu terminalu T2 i ten z kolei przeznaczony jest dla osób, które przemieszczają się pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi.
Możliwość wynajmu samochodów na lotnisku w Lanzarote
W obecnych czasach chyba nikt nie wyobraża sobie lotniska, na którym nie funkcjonowałaby wypożyczalnia samochodów. Podobnie jest na lotnisku Lanzarote. Wypożyczalnie samochodów są zlokalizowane na obu terminalach, zarówno T1, jak i T2. Co więcej, można wybierać pomiędzy wypożyczalniami: Auto Reisen, Cabrera Medina, Cicar, Avis, Payless, Hertz, Europacar i Golds. Jak widać, podróżni będą mieli ogromne możliwości wyboru idealnego auta na podróże po wyspie, a co więcej, nie nadweręży to znacznie ich portfela.
Loty z Polski na Lanzarote – możliwości
Jeśli szukamy bezpośrednich lotów na Lanzarote, odbywają się one z Katowic. Połączenia odbywają się jedynie raz w tygodniu w czwartki, gdzie wylot planowany jest na 12:40, a przylot na Lanzarote na godzinę 17:00. Połączenie obsługuje tania linia lotnicza – WizzAir. Z Warszawy, a także z Krakowa i Poznania, można dolecieć na Lanzarote z jedną przesiadką w Londynie. Podróż ta jednak zajmie nam ponad 30 godzin. W przypadku wybrania lotów z Krakowa czy Poznania również czeka nas przesiadka na lotnisku w Paryżu. Szacuje się, że podróż ta powinna zająć około 23 godziny, ze względu na czas oczekiwania na przesiadkę, a przewoźnikiem obsługującym to połączenie, jest tania linia lotnicza EasyJet.