Lotnisko Fuerteventura – praktyczne informacje

Korektor: Asia Tagi , , ,

Wyspy Kanaryjskie to jeden z najczęściej obieranych kierunków przez turystów w trakcie wakacji. Fuerteventura to jedna z tych, którą co roku odwiedza tysiące turystów, a dochód mieszkańców pochodzi głównie w prowadzonych na miejscu usług turystycznych. Nic więc dziwnego, że lotnisko Fuerteventura co chwila przyjmuje kolejny samolot wypełniony urlopowiczami. Jak dostać się na lotnisko? Jaka jest jego historia? Jakie możliwości lotów na wyspę mamy z Polski? Czy można wynająć tam samochód? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w niniejszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia lotniska na Fuerteventura

Na początek kilka podstawowych informacji:

  • pełna nazwa to: Międzynarodowy Port Lotniczy El Matorral FUE,
  • znajduje się w El Matorral, 5 km od stolicy wyspy Puerto del Rosario, 
  • ma połączenie z 80 lotniskami z całego świata,
  • posiada 24 bramki odlotów,
  • może obsłużyć 8,2 mln pasażerów rocznie.

Oficjalne otwarcie lotniska miało miejsce 14 września 1969 roku. Pierwszy samolot, który usiadł na płycie lotniska to Iberia Fokken F27. Krążył na trasie Gran Canaria – Fuerteventura – Lanzarote. Obsługę pierwszych lotów do krajów europejskich rozpoczęto w 1973 roku. Pierwszymi liniami lotniczymi, jakimi można było podróżować, to linie Condor. Łączyły one wyspę z niemieckim miastem Düsseldorf. Ze względu na szybko rosnące zainteresowanie podróżowaniem na wyspę lotnisko zaczęło proces ulepszania swoich możliwości od 1978 roku, tak aby mieć możliwość obsłużenia jak największej ilości pasażerów i to w sposób o najwyższej jakości. 

Coraz większa ilość pasażerów, jaką na terminalu lotniska witano w ciągu roku, sprawiło, że na początku lat dziewięćdziesiątych zdecydowano, że konieczna jest budowa nowego terminalu. W 1994 roku budowę rozpoczęto, ale zajęto się nie tylko samym terminalem. Wybudowano też nowe płyty postojowe, drogę kołowania, drogę dojazdową. Ostatecznie pojawiła się też rozbudowa parkingu i objazd drogą dwupasmową do parkingu lotniska. Ta ogromna inwestycja sprawiła, że lotnisko było w stanie obsłużyć 3100 pasażerów na godzinę, w czasie najbardziej wzmożonego ruchu. W ciągu roku obiekt zwiększył swoje możliwości do obsługi pięciu milionów pasażerów w dwanaście miesięcy.

Lotnisko Fuerteventura – dojazd z lotniska i na lotnisko

Komunikacja na lotnisku jest na bardzo wysokim poziomie. Podróżni mogą skorzystać z taksówek i autobusów. Najbardziej wygodny jest fakt, że od stolicy – czyli centrum komunikacyjnego wyspy – dzieli je jedynie pięć kilometrów. Podróż do centrum zajmuje nie więcej niż piętnaście minut. Najwygodniejszą formą podróżowania jest oczywiście transport taksówką. Postój taksówek znajduje się bezpośrednio przed terminalem. Jeśli turyści chcą zdecydować się na bardziej ekonomiczny sposób transportu, mogą wybrać jedną z dwóch dostępnych linii autobusowych. Najczęściej kursująca jest linia nr 3 – odjazd ma miejsce co 30 minut. Trasa kursu: Puerto del Rosario – lotnisko El Matorral – Caleta de Fuste. Linią, która podróżuje nieco rzadziej, jest nr 10. Jej trasa to Puerto del Rosario – lotnisko El Matorral – Morro Jable.  

Przy lotnisku znajduje się dużych rozmiarów parking. Parkowanie przez pierwsze pół godziny jest bezpłatne, co chwalą sobie przybywający na nie z przyjaciółmi, ponieważ jest wystarczająco dużo czasu na wypakowanie wszystkich niezbędnych bagaży i pożegnanie. Kolejne godziny kosztują niewiele: pierwsza 0,55 euro, a każda kolejna 0,88 euro. Pozostawienie samochodu na cały dzień to koszt 10,00 euro – jeśli auto nie zostaje tam dłużej niż cztery dni. Od dnia piątego liczone jest już 9,00 euro za dzień. Jeśli jednak jesteś pewien, że chcesz pozostawić auto na długi czas, warto zarezerwować sobie parking online. Ceny wtedy są nieco niższe: pierwsze cztery dni to 7,50 euro dziennie, a kolejne 6,00 euro. Zostawiając auto na siedem dni, oszczędzasz 19,00 euro, jeśli zrobisz rezerwację przez internet. 

Lotnisko Fuerteventura – wynajem samochodów na lotnisku

Nie ma wątpliwości, że najwygodniejsza forma przemieszczania się po wyspie w trakcie wakacji, to wynajem samochodu. Na tę formę transportu decyduje się coraz więcej osób podróżujących – nie tylko masz dużo więcej miejsca na bagaże, ale też możesz samemu decydować o miejscu docelowym, czy o obranych drogach. Przez ostatnie lata ze względu na coraz większą popularność wypożyczalni samochodów, te oferują z roku na rok coraz większą ilość samochodów klasy ekonomicznej. Mają też bardziej przystępne ceny.

Fuerteventura nie jest wyjątkiem – na lotnisku swoją siedzibę ma kilkanaście wypożyczalni. Te najbardziej popularne to Europcar, Hertz oraz Thrifty – ale to nie wszystkie. Koszt wynajmu samochodu na tydzień to już od 250 euro za cały okres wynajmu. Ogromnym plusem jest to, że większość wypożyczalni w swojej cenie zawiera już foteliki dla dzieci, co dla podróżujących rodzin jest sporą oszczędnością. Każda wypożyczalnia posiada też możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji, co jest sporym zabezpieczeniem.

Loty z Polski na Fuerteventurę

Główni przewoźnicy, których samoloty można spotkać na płytach lotniska, to: Air Berlin, Air Europa, Condor, EasyJet, Ryanair, Spanair, Air Italy. Z Polski na wyspę można dostać się takimi liniami lotniczymi, jak:

  • Wizz Air – lata z Katowic,
  • Smartwings Poland – lata z Warszawy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Wrocławia,
  • Enter Air – lata z Katowic, Warszawy, Gdańska, Rzeszowa, Wrocławia.

Najczęściej są to loty czarterowe, a największa możliwość wyboru istnieje w trakcie sezonu. Ceny biletów są bardzo zróżnicowane, ale tanie linie lotnicze oferują podróże już od 169 złotych w jedną stronę. Uruchomienie coraz to nowych lotów sprawia, że zainteresowanie wyspą wzrasta z roku na rok. Nie ma się zresztą co dziwić – znana jest ona z wulkanicznej ziemi i pięknych plaż, a miłośnicy surfingu i kitesurfingu nazywają ją rajem. W najbliższych sezonach wakacyjnych najprawdopodobniej czeka nas kolejny wzrost możliwości podróżowania na Fuerteventurę. Największa ilość dostępnych lotów, a co za tym idzie największa możliwość spędzenia wakacji na wyspie, należy dzisiaj do dwóch krajów: Wielkiej Brytanii i Niemiec. 

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Najpiękniejsze plaże na Lanzarote?

Ogród botaniczny na Gran Canarii – Kanaryjski ogród – Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo

Następny

Dodaj komentarz