Szlak Wulkanów (Ruta de Los Volcanes) na wyspie La Palma

Korektor: Mariola Tagi , , , , ,

Wyspa La Palma jest to najmłodsza spośród wysp tworzących Archipelag Wysp Kanaryjskich. Nazywana jest La isla bonita i utworzono na niej jeden z rezerwatów biosfery UNESCO. Dzięki temu nałożono na wyspie obowiązek ochrony przyrody oraz zasobów naturalnych. Spowodowało to, że La Palma jest jedną z najpiękniejszych wysp całego Archipelagu Wysp Kanaryjskich i jest ona wyspą wolną od tłumów turystów, jacy każdego roku odwiedzają Teneryfę lub Gran Canarię. Znajduje się tu przecydowny szlak wulkanów Ruta de Los Volcanes.

Co ciekawe, na tej malowniczej wyspie pochodzenia wulkanicznego znajduje się jedno z najważniejszych miejsc obserwacji kosmosu na całej Ziemi. Punkt widokowy Roque de los Muchachos z obserwatorium znajduje się na wysokości 2 426 metrów n.p.m., natomiast bezchmurne niebo, które jest charakterystyczne dla tej szerokości geograficznej, umożliwia kilkugodzinną obserwację nieba i ciał niebieskich.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ruta de Los Volcanes – jedna z największych atrakcji wyspy La Palma

Południowy grzbiet leżący na wyspie La Palma to przesuwający się w dół masyw nazywany Cumbre Vieja. Pas kraterów w całej swojej rozciągłości tworzy tak zwaną Ruta de Los Volcanos, czyli Szlak Wulkanów lub Szlak Wulkanami. Jest to zdecydowanie najbardziej spektakularna wycieczka po wyspie La Palma, właśnie ze względu na wyjątkowy księżycowy i nieco surowy krajobraz. Przejście szlaku zajmuje około 7-9 godzin, jednak jest to kilka godzin, podczas których widzimy wyjątkowe krajobrazy tylko w trzech kolorach: intensywnym niebieskim, zielonym i brązowo- czarnym. Po drodze spotkamy połacie sosnowego lasu, wielkie pola lawy, zobaczymy także czynny wulkan na wyspie La Palma, naturalną odsalarnię oraz latarnię morską.

Szlak Wulkanów – Ruta de Los Volcanes to jedna z najbardziej znanych na Archipelagu Wysp Kanaryjskich trasa trekkingowa. Jest to także 3 fragment szlaku GR-131. Rozpoczyna się on w lesie na wysokości 1450 metrów n.p.m. i prowadzi wzdłuż Pico Birigoyo (1807 metrów n.p.m.), kraterów Hoyo Negro (1890 metrów n.p.m.), EL Duraznero (1840 metrów n.p.m.) oraz wulkanów Las Deseadas (1931 metrów n.p.m.) i El Martin (1566 metrów n.p.m.). Następnie szlak schodzi do Los Canarios do wysokości 720 metrów n.p.m.. Pomimo tego, że na szlaku nie ma zbyt stromych i niebezpiecznych podejść, uważany jest on za bardzo wymagający, głównie ze względu na odległości oraz panującą na szlaku wysoką temperaturę.

Szlak Wulkanów na wyspie La Palma – trasy

Trekking warto zacząć w schronisku Refugio del Pilar. Jest ono usytuowane w lesie oraz jest to ulubione miejsce mieszkańców wyspy La Palma na weekendowe grillowanie. Szlak jest w tym miejscu dobrze oznakowany, jednak pomimo tego warto mieć ze sobą mapę papierową lub aplikację w telefonie. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Ocean z obydwóch stron oraz pozostałe Wyspy Kanaryjskie na horyzoncie.

Szlak trekkingowy od El Pilar, poprzez Hoyo Negro do Las Deseadas ma momenty strome oraz trudne. W tym posiada jeden etap nieco uciążliwy, jednak krótki z wulkanicznym piaskiem – prowadzi on pod górkę. Natomiast od Las Deseadas praktycznie cały czas szlak prowadzi w dół. Po drodze warto się także zatrzymać przy czerwonym wulkanie – San Martin. Czas na pokonanie tego szlaku to około osiem godzin, wliczając w to czas na odpoczynek oraz sesje zdjęciowe okolicznych krajobrazów. Z Los Canarios można wybrać się na drugą część szlaku o długości około 6,6 km. Szlak ten prowadzi do wulkanów: San Antonio (640 metrów n.p.m.) oraz Teneguia (450 metrów n.p.m.), a kończy się przy latarni morskiej Faro de Fuencaliente. Na ten szlak należy przeznaczyć minimum 2,5 godziny w jedną stronę. Latarnia Faro de Fuencaliente uznawana jest za oficjalny koniec Ruta de Los Volcanes.

Ruta de Los Volcanes – informacje praktyczne

1. Długość szlaku trekkingowego to około 17,8 kilometrów, oprócz tego należy doliczyć dojście do Volcan de San Antonio;

2. Przejście szlaku wraz z zajściem na Pico Nambroque, Deseadę, Volcan de San Antonio zajmuje około 8-9 godzin;

3. Trekking najlepiej zacząć w El Pinar nieopodal schroniska Refugio del Pilar, natomiast koniec szlaku znajduje się przy latarni morskiej Faro de Fuencaliente. Głównie szlak prowadzi w dół, poza początkowym odcinkiem 1480 m n.p.m. do 1918 m n.p.m. i następnie od około szóstego kilometra 1812 m n.p.m. do 1922 m n. p.m., z ewentualnymi wejściami na szczyty Pico Nambroque oraz Deseada; 

4. Koszt wstępu dotyczy tylko Volcan de San Antonio i kosztuje 5 euro za bilet normalny; 

Jak przygotować się do trekkingu szlakiem Wulkanów?

Do każdego trekkingu należy się zawsze odpowiednio przygotować. Warto pamiętać o podstawowych zasadach:

  • należy zabrać minimum 2 litry wody, kanapki oraz przekąski;
  • należy posiadać obowiązkowe nakrycie głowy oraz krem z bardzo wysokim filtrem;
  • koniecznie należy ubrać buty trekkingowe, jednak nie muszą być one wysokie, zabezpieczenie kostek nie jest obowiązkowe;
  • w zależności od pory roku może być na szlaku bardzo gorąco lub bardzo zimno, trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność;
  • warto zabrać ze sobą mapę papierową lub pobrać aplikację na telefon wraz z mapami w przypadku zgubienia szlaku;
  • nie należy wychodzić na szlak bez towarzystwa;
  • kilka dni przed wyjściem na szlak warto się „rozchodzić”;
  • najlepiej wybrać się na szlak w godzinach porannych i tylko przy dobrej pogodzie.

Jak dojechać do początku szklaku Ruta de Los Volcanes?

Jeśli jesteśmy niezmotoryzowani, to najlepiej do El Pinar dojechać wynajętą taksówką z Los Cancajos – wioski hotelowej (czas przejazdu około 30 minut, koszt przejazdu taksówką to z kolei koszt do około 30 euro). Natomiast z Fuencaliente kursuje autobus 200 lub 201 w kierunku Santa Cruz de la Palma za około 2,60 euro. Czas podróży to około 50 minut. Jeśli mamy wynajęty samochód, to praktycznie pod sam Volcan San Antonio można dojechać samochodem i zostawić auto na parkingu. Auto można także zostawić na parkingu Pino de la Virgen (Pista Fuente de los Roques, 38749).

Trasa prowadząca przez Ruta de Los Volcanes jest trasą niezwykle malowniczą. Zapewnia ona widoki praktycznie jak z lotu ptaka. Jednak pomimo malowniczego krajobrazu może być ona niebezpieczna, szczególnie wśród początkujących i niedoświadczonych podróżników.

Autor: Magdalena Łydka

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Wakacje na Costa Antigua – słoneczny i spokojny kurort na Fuerteventurze

Domy do wynajęcia na Lanzarote – praktyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz