Szlaki turystyczne na Teneryfie

, Tagi , , , ,

Teneryfa to bardzo osobliwe miejsce. Na wyspie, na której przejazd między najdalszymi krańcami nie powinien zająć więcej niż 2 godziny, można bowiem doświadczyć prawdziwej różnorodności. Dzieje się tak, gdyż ze względu na położenie geograficzne i ukształtowanie terenu obserwowane są tu zróżnicowane warunki klimatyczne. Temperatura w poszczególnych obszarach tej niewielkiej wyspy może różnić się nawet o 10 stopni Celsjusza.

Południe Teneryfy, czyli miejsca takie jak Arona, El Medano czy popularne wśród turystów Costa Adeje, charakteryzuje wyższa temperatura, mniejsze zachmurzenie zdecydowanie mniej obfite opady deszczu. Ze względu na te czynniki południe wyspy ma bardziej pustynny krajobraz, w którym dominują ceglaste odcienie wysuszonej ziemi i efektowne kaktusy.

Z kolei północna część Teneryfy, czyli góry Ananga oraz okolice  Puerto de la Cruz są chłodniejsze i bardziej wilgotne, a wyższe partie gór otacza zwykle spektakularna chmura. Północ wyspy to również miejsce bogatsze w roślinność – można tu spotkać zarówno drzewa iglaste, jak i palmy, a także mgliste, gęste lasy wawrzynolistne. Szlaki turystyczne na Teneryfie oferują coś dla każdego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Teneryfa – szlaki piesze

Większość turystów przyjeżdżających na wyspę poszukuje relaksu na plaży lub zabawy w krystalicznie czystych wodach Atlantyku. Jednak Teneryfa to także miejsce, w którym dostępnych jest wiele tras pieszych. Podczas planowania wyjazdu warto wziąć pod uwagę również ten rodzaj wypoczynku. Wyspa oferuje wiele kilometrów szlaków trekkingowych o różnej trudności. Niektóre z nich będą dostępne dla osób mniej aktywnych oraz rodzin z dziećmi, jednak znajdą się i takie, które wymagają doświadczenia i sprawności fizycznej. Należy również pamiętać, że chęć przejścia niektórymi z nich należy wcześniej zgłosić odpowiednim służbom, ponieważ dostęp możliwy jest jedynie po wcześniejszym uzyskaniu zgody.

Szlaki turystyczne na Teneryfiewejście na Teide

Jedną z największych atrakcji wyspy i jej znakiem rozpoznawczym jest górujący nad Teneryfą wulkan Teide. Sięgając 3718 m n.p.m stanowi on najwyższy szczyt Hiszpanii. Jest celem wielu wycieczek, możliwe jest również zorganizowanie wyjazdu na własną rękę, np. wypożyczonym na wyspie samochodem. Na szczyt wulkanu można dostać się na dwa sposoby:

  1. Piesze podejście szlakiem Montaña Blanca – Pico del Teide. To opcja dla osób bardziej doświadczonych w górskich wędrówkach i w dobrej formie fizycznej. Trasa nie jest wyjątkowo trudna technicznie, jednak mozolne podejście po ścianie wulkanu wymaga wytrzymałości i sprawności. Przebycie szlaku trwa około 5 godzin, długość trasy to 8,31 km. Wejście piesze na Pico del Teide odbywa się w trzech etapach
  • z Montaña Blanca do Schroniska Altavista – szlak pieszy rozpoczyna się na 40,7 kilometrze drogi TF-21. Początek trasy jest oznaczony – w to miejsce można dotrzeć autobusem lub samochodem. Znajduje się tam parking, jednak ilość miejsc jest ograniczona i w wysokim sezonie często bywa on pełny. Szlak zaczyna się łagodnie, ale wkrótce nabiera stromizny i pnie się wśród niesamowitych widoków, które mogłyby udawać powierzchnię innej planety. Wrażenia tego dopełniają porozrzucane fragmenty skał wulkanicznych i piasek w rozmaitych kolorach – od niemal czarnego, przez szarości i brązy, po czerwienie i złoto, a nawet odcienie zieleni.
  • ze schroniska Altavista do La Rambleta to odcinek mozolnej wędrówki po dość stromym szlaku. Należy uważać, aby nie potknąć się na licznych, wystających kamieniach. Ten etap kończy się na górnej stacji kolejki linowej.
  • z La Rambleta na szczyt Pico del Teide – ostatni etap jest najkrótszy, ale należy pamiętać, że na tej wysokości pogorszeniu może ulec wydolność organizmu. Jednak po dojściu na szczyt wulkanu widoki wynagradzają cały trud wędrówki. Rozpościera się stamtąd zapierająca dech panorama na niemal całą Teneryfę, dostrzec też można sąsiednie wyspy kanaryjskie – La Gomerę i Gran Canarię.

Wjazd na Teide kolejką

Drugą, łatwiejszą opcją jest wjazd kolejką na La Rabmbletę i pokonanie pieszo jedynie ostatniego odcinka trasy. Jednak trzeba pamiętać, że kolejka cieszy się bardzo dużą popularnością i bilety najlepiej zakupić wcześniej.

Rezerwat Teide to nie tylko szlak na wulkan – dookoła niego znajduje się wiele dużo łatwiejszych tras, z których można podziwiać księżycowy krajobraz tego miejsca. Skojarzenia z innymi planetami są jak najbardziej na miejscu, gdyż to właśnie na tym terenie testowano marsjańskie łaziki przed wysłaniem ich w kosmos.

Wejście na Teide – jak się ubrać?

Pogoda na najwyższym szczycie Hiszpanii jest kapryśna i nieprzewidywalna. Pewne jest tylko jedno – będzie wiało! I choć Teneryfa kojarzy się ze słońcem i ciepłem przez cały rok, to na Pico del Teide temperatura może być o wiele niższa, a zdarza się także, że turystów zaskakuje leżący tam śnieg. Dlatego wskazane jest ubranie się warstwowo, aby móc dostosować strój do panujących warunków. Zabranie ze sobą czapki i rękawiczek również nie będzie przesadą.

Szlaki turystyczne na Teneryfietrekking w wąwozie Masca

Osada Masca do niedawna trwała w niemal całkowitej izolacji od reszty wyspy. Jest to spowodowane jej trudno dostępnym położeniem. Jednak obecnie prowadzi tam gładka, choć kręta droga asfaltowa. Dotrzeć tam można samochodem – jest to opcja raczej dla doświadczonych kierowców. Należy także pamiętać, że jest to miejsce bardzo popularne i może wystąpić problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Innym rozwiązaniem jest zostawienie samochodu w miejscowości Santiago del Teide i pokonanie najtrudniejszego odcinka trasy miejskim autobusem – jeżdżą one dość często, jednak przy planowaniu wycieczki warto mieć na uwadze, że Hiszpanie mają dość luźny stosunek do punktualności. Można także wykupić zorganizowaną wycieczkę w biurze podróży lub hotelu.  

W miejscowości Masca rozpoczyna się szlak trekkingowy, który biegnie przez wąwóz aż do plaży Playa del Masca, a następnie z powrotem tą samą drogą. Trasa przez kilka lat była zamknięta, jednak obecnie, po modernizacji, jest już dostępna dla zwiedzających. Obecnie trwa program pilotażowy – ilość wejść jest ograniczona, turyści są poddawani krótkiemu szkoleniu i otrzymują kaski. Przejście szlaku tam i z powrotem zajmuje około 7 godzin, dystans to 10 km. Start możliwy jest do godziny 11, ale wędrówkę należy zacząć odpowiednio wcześnie, najlepiej między 8-9 rano, ponieważ  o godzinie 14 turyści są zawracani, aby zdążyli zakończyć trekking do zamknięcia szklaku o 18. Trudność przejścia doliną Masca bywa różnie oceniana przez turystów, jednak oficjalne źródła podają, że jest ona dość wysoka.

Krajobrazy wąwozu Masca zaliczają się do jednych z najpiękniejszych na wyspie. Sama osada jest również ciekawa – zarówno architektonicznie, jak i historycznie. Można tam także spróbować specjałów lokalnej kuchni i świeżo zebranych, tropikalnych owoców. Panorama, która rozciąga się z miasteczka, naprawdę robi wrażenie. Niektórym przypomina nawet inkaskie Machu Picchu. Majestatyczne góry, strome klify i ciasne wąwozy od wielu lat przyciągają żądnych wrażeń turystów.

Góry Anaga – szlaki turystyczne na Teneryfie

Góry Anaga leżą na północy wyspy. Znajduje się tu wiele szlaków o różnym poziomie trudności. Najpopularniejszą trasą jest ta z Cruz del Carmen do Chinamada – osady z domami wydrążonymi w skałach, w których do dziś zamieszkują ludzie. Z Cruz del Carmen wiedzie też tzw. szlak zmysłów. To krótka trasa spacerowa pozwalająca na rozkoszowanie się tutejszą przyrodą. Jest to bardzo łatwy szlak, dostępny również dla osób poruszających się na wózku.

W górach Anaga stworzonych jest wiele tras o umiarkowanej trudności, istnieje możliwość skomponowania z nich całodniowej wędrówki. Po drodze można podziwiać unikalną w skali światowej roślinność – mgliste lasy wawrzynowe, smocze drzewa i różne gatunki palm. Ciekawym zjawiskiem są również dziko żyjące czarne kury, które mogą być wyjątkowo głośne. Po zakończeniu trekkingu warto udać się na pobliską Playa de Las Teresitas, która jest zdecydowanie najpiękniejszą plażą na Teneryfie.

Trekking na Teneryfie – zezwolenia

Teneryfa jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Zrozumiałe jest więc, że władze parków narodowych, chcąc chronić te unikatowe obszary, wprowadziły pewne ograniczenia. Do szlaków, które wymagają uzyskania stosownego zezwolenia należy ten prowadzący na wulkan Teide (a właściwie jego ostatni odcinek, od górnej stacji kolejki do szczytu). Pozwolenie takie jest darmowe i można je uzyskać na stronie https://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/usu/html/detalle-actividad-oapn.aspx?cen=2&act=1. Należy się tym zająć już na etapie planowania wyjazdu, nawet 2-3 miesiące przed przyjazdem. Zezwolenie można również otrzymać, wykupując wycieczkę z przewodnikiem.

Reglamentacja wejść obowiązuje także na trekking w dolinie Masca. Podobnie jak w przypadku szlaku na Teide, wstęp jest darmowy, ale należy wcześniej uzyskać pozwolenie. Można to zrobić, rejestrując się na stronie https://www.caminobarrancodemasca.com/en/activities/booking/book-your-visit-to-the-masca-trail/.

Zdecydowana większość tras w górach Anaga jest dostępna bez żadnych zezwoleń. Jednak posiadania takiej zgody wymaga wyprawa do  El Pijaral i Monte de Aguirre. Pozwolenie można uzyskać na stronie https://centralreservas.tenerife.es/.

Poprzedni

Jak samemu zaplanować wakacje na Teneryfie?

Wypożyczalnia samochodów na Gran Canarii

Następny

Dodaj komentarz