Osada Imada na wyspie La Gomera

Tagi , , , ,

Wyspy Kanaryjskie to nie tylko popularne kurorty turystyczne przepełnione turystami i komercją. To również liczne małe osady, gdzie można poznać prawdziwą kulturę i obyczaje lokalnych mieszkańców. Takim miejscem niewątpliwie jest Imada, niewielka osada na wyspie La Gomera. Co warto tam zobaczyć i jakie atrakcje na nas czekają?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Imada – co to za miejsce?

Imada to niewielka osada leżąca na dnie wąwozu Refate w środkowo-południowej części wyspy La Gomera w otoczeniu kilku szczytów. Znajduje się ona w pobliżu Obszaru Chronionego Orone. W osadzie Imada znajduje się zaledwie jedna ulica, od której odchodzą mniejsze ścieżki i dróżki do lokalnych domów. Wiele z nich wybudowanych jest przy użyciu surowego kamienia, na który nałożone jest wapno. Dlatego osadę widać z daleka, również z pobliskich szczytów. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest idylliczny wręcz spokój i cisza. Wielu turystów omija to miejsce udając się w bardziej atrakcyjne pod względem rekreacyjnym części wyspy, tymczasem to właśnie Imada może ugościć nas jak żaden hotel kurortowy!

Imada – co zobaczyć w tej osadzie?

Choć niewątpliwie Imada ma wiele ciekawych atrakcji do zaoferowania, najbardziej charakterystyczne są dla niej kozy, a dokładnie duże ich stada. Są one chowane przez lokalnych mieszkańców i wypasane na pobliskich polach i wzgórzach. W jednej z kilku lokalnych restauracji można spróbować doskonale przyrządzonego mięsa koziego, czyli koziny. Podawana jest ona tu najczęściej z obecnością świeżych warzyw oraz przypraw, takich jak pieprz cayenne, papryka czy czosnek. Trzeba się jednak liczyć z tym, że Imada jako dość mała osada nie zapewni nam warunków jak w restauracji. Lokalne punkty gastronomiczne są bardzo tradycyjne i utrzymane w tubylczych klimatach, co może być bardzo ciekawym doświadczeniem. Taki jest choćby Bar Cafetería Arcilia, gdzie zjemy pyszną kozinę. Lokalni mieszkańcy jednak są bardzo przyjaźnie nastawieni do odwiedzających i z pewnością ugoszczą ich najlepiej jak umieją.

Jak dojechać do Imady – trasa i szlaki

La Gomera to wyspa o niewielkich rozmiarach, znana głównie z turystyki i rekreacji, jakie na przestrzeni ostatnich lat rozwinęły się bardzo prężnie w tej części archipelagu. Największe miasto turystyczne, z jakiego najwygodniej będzie dostać się do Imady, to San Sebastián de la Gomera. Jest to popularny kurort turystyczny, który znajduje się w odległości ok. 40 km od Imady. Należy również wspomnieć, że cała wyspa jest dość słabo skomunikowana pod względem środków transportu publicznego. Na punktualne busy lub autobusy możemy liczyć jedynie najbliżej kurortów turystycznych i atrakcji. Imada niestety do takich nie jest zaliczana. Warto zatem zadbać o wypożyczenie samochodu w wypożyczalni, którą najczęściej znajdziemy w każdym większym kurorcie na La Gomerze. Dopiero wtedy możemy samodzielnie udać się na przejażdżkę do osady.

Trasa z tego miejsca do Imady wiedzie przez bardzo malownicze miejsca wyspy. Podziwiać możemy piękne wzgórza i charakterystyczne, pustynne krajobrazy, a podróż zajmie nam nie więcej niż 40 minut. Zdanie się na komunikację miejską nie jest zbyt rozsądne na tej wyspie. Zdecydowanie lepiej poprosić obsługę hotelu, w którym się zatrzymamy, by pomogła nam załatwić auto z wypożyczalni. Wtedy cała wycieczka będzie bardziej komfortowa, a my wrócimy o zmierzchu do swojego hotelu bez oczekiwania na przyjazd autobusu miejskiego.

Jak zorganizować wycieczkę do Imady – praktyczne wskazówki

Niewielkich rozmiarów Imada jako osada lokalna, to miejsce, które spokojnie można zwiedzić w ciągu maksymalnie jednego dnia. Jest to doskonałe miejsce do poznania prawdziwej kultury i obyczajów Wysp Kanaryjskich, a także baza wypadowa do trekkingu w pobliskie góry. Wycieczkę warto zacząć od wczesnego przedpołudnia. Najpierw spacer wzdłuż głównej drogi osady, gdzie podziwiać możemy charakterystyczną architekturę Imady. Następnie udanie się do lokalnego kościoła Ermita de Santa Ana, we właściwym dla tego miejsca białym kolorze elewacji pokrytej wapnem. Jest to miejsce wyjątkowe dla lokalnych mieszkańców i warto wziąć udział w nabożeństwie, nawet jeżeli wyznajemy inną wiarę. Obrządek i ceremoniał tej uroczystości na pewno jest zgoła inny niż ten, jaki znać możemy z polskich kościołów.

Restauracje w Imadzie – gdzie zjeść?

Ze względu na niewielkie rozmiary osady trudno jest tam szukać typowo turystycznych restauracji. Jedynym miejscem, które polecane jest w turystycznych przewodnikach, jest Bar Cafetería Arcilia, gdzie możemy spróbować doskonałej koziny w różnych wersjach, a także zjeść orzeźwiające owoce zebrane na lokalnych uprawach. Pyszna kawa i słodkie desery na bazie tradycyjnych przepisów również znajdują się w menu i warto je wypróbować, szczególnie że ceny są bardzo atrakcyjne.

Możemy również wybrać się do pobliskiego Hotelu Rural Imada. Na parterze także znajduje się mała restauracja otwarta dla gości z zewnątrz. Tam będziemy już mieli znacznie większy wybór jedzenia ze względu na obecność gości z całego świata. Odwiedzenie tych dwóch punktów powinno być jednak obowiązkowe na naszej liście, ponieważ w całym archipelagu kanaryjskim jest coraz mniej miejsc, gdzie można spróbować prawdziwie lokalnych przysmaków, bez odczuwalnych wpływów kultury zachodniej i komercji.

Po co jechać do Imady – praktyczna strona wizyty osady

Imada będzie doskonałym punktem do odwiedzenia dla osób, które chciałyby zapoznać się z prawdziwie kanaryjską kulturą i zobaczyć, jaki tryb życia prowadzą lokalni mieszkańcy. Kurorty turystyczne na obrzeżach wyspy nie zapewniają takiej możliwości, bowiem dostosowane są ściśle do potrzeb odwiedzających. Ta niewielka osada między górskimi szczytami jest na tyle unikatowa, że z pewnością zwiedzimy ją z wielkim zainteresowaniem. Poświęcenie jednego dnia na odwiedziny Imady pozwoli spróbować lokalnych specjałów, obejrzenie niezwykłej, tubylczej architektury, a także podziwianie niepowtarzalnych widoków, jakie rozpościerają się na całej okolicy osady. Miejsce zdecydowanie unikatowe i warto je odwiedzić, zanim cywilizacja zmieni jej oblicze na zawsze.

Poprzedni

Najpiękniejsze jaskinie na Wyspach Kanaryjskich

Wizyta w Parku Narodowym Garajonay

Następny

Dodaj komentarz