Wizyta w Parku Narodowym Garajonay

, Korektor: Asia Tagi , , ,

Wyspa La Gomera należąca do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich to nie tylko kolejna tropikalna wyspa kojarzona z turystyką i rekreacją. To również miejsce, gdzie znajduje się Park Narodowy Garajonay – miejsce niebanalne przez wzgląd na bogactwo roślinności oraz niesamowite widoki. Co warto tam zobaczyć i jak zorganizować wyjazd?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Narodowy Garajonay – podstawowe informacje

Na Wyspie La Gomera znajduje się przepiękny Park Narodowy Garajonay, założony 25 marca 1981 roku. Już w 1986 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park zajmuje powierzchnię centrum oraz północną część wyspy, a jego nazwa oryginalnie pochodzi od wzgórza Garajonay będącego najwyższym punktem wyspy. Niewątpliwie największą sławę i cechę charakterystyczną tego parku stanowi imponujący, największy na świecie las wawrzynowy. Jego najwyższe drzewa osiągają do 20 m wysokości i posiadają charakterystyczne, zimozielone, skórzaste liście.

Na terenie parku nie znajdziemy osad ludzkich. Takie znajdują się raczej na granicach parku, głównie ze względu na jego charakter oraz ochronę, jaką jest objęty. W Parku Narodowym Garajonay znajdziemy również liczne szlaki turystyczne, prowadzące w najpiękniejsze punkty widokowe. Jest to miejsce niezwykłe z wielu powodów, jednak najważniejszym z punktu widzenia turysty jest nietypowa flora i fauna. Jest ona charakterystyczna dla wysp pochodzenia wulkanicznego. Możliwość obcowania z naturą kształtującą się już od początków ery kenozoicznej (65-1,8 mln lat temu) to na pewno atrakcja, którą może zapewnić niewiele miejsc na świecie.

Jak dojechać do Parku Narodowego Garajonay – najwygodniejsze trasy

Jeżeli chodzi o samo poruszanie się po Parku, zostało wyznaczonych ok. 18 szlaków o różnym stopniu trudności, z przewagą dla krótkich i łatwo dostępnych. Są one widocznie oznaczone, nie sposób się zatem zgubić, jeżeli będziemy się ich trzymać w trakcie wycieczki. Prowadzą one do najpiękniejszych części parku, a zbaczanie z wyznaczonych tras jest surowo zabronione i karane. W każdy piątek natomiast organizowane są wycieczki z przewodnikiem, do którego można dołączyć za niewielką opłatą. Takie rozwiązanie wydaje się być znacznie wygodniejsze dla osób przebywających w parku po raz pierwszy.

Sama trasa z lotniska do parku również nie powinna być problemem. Z parku lotniczego La Gomera do parku jest około 19 km. Pokonamy je w około 30 minut własnym autem, jeżeli zdecydujemy się je wypożyczyć w miejscowej wypożyczalni. Samochód można zostawić natomiast tuż przy parku, na parkingu Aparcamiento de Cruce de Pajarito. Jest on najbliżej położonym parkingiem w całej okolicy. Jest on również płatny.

Największe atrakcje Parku Narodowego Garajonay

Na obszarze parku jest rejon wypoczynkowy, zwany Laguna Grande, zaś na terenie gminy Agulo usytuowano centrum turystyczne. Te dwa miejsca stanowią najlepszą bazę wypadową do zwiedzania parku, a jednocześnie pełnią funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, ze względu na dużą ilość atrakcji dla turystów. Niewątpliwie jednak największą atrakcją dla przybyszów będą widoki i niezwykłe formacje skalne i roślinne obecne w Parku Narodowym Garajonay. Miłośnicy rzadkich gatunków zwierząt zapewne ucieszą się z faktu, że tutejsza fauna obfituje w ponad 1000 endemicznych gatunków. Wśród nich znajdują się ptaki, owady i gady, dlatego warto uważnie rozglądać się podczas spaceru, by móc z bliska je obejrzeć.

Wyjątkowość parku stanowi fakt, że nigdzie indziej na świecie nie będziemy mieli możliwości ich zobaczyć! Najlepszą opcją na zobaczenie większej części parku i jej najciekawszych miejsc będzie wycieczka z przewodnikiem. Poprowadzi on nas w najpiękniejsze zakątki i zwróci naszą uwagę na najciekawsze elementy, takie jak dzikie zwierzęta, czy charakterystyczne skały i roślinność.

Park Narodowy Garajonay – noclegi i hotele

W samym Parku Narodowym Garajonay próżno szukać hoteli, pensjonatów czy schronisk, głównie ze względu na ochronę, jaką został on objęty. Tym samym wszelkie punkty usługowe i miejsca noclegowe znajdziemy dopiero na jego krańcach. Dużą popularnością w tamtym obszarze cieszą się pojedyncze domki letniskowe, np. Casa Rural Los Patos, w odległości nieco ponad 2,5 km od bram Parku Narodowego Garajonay. Na miejscu znajduje się również prywatny parking, pełne wyposażenie domku, m.in. telewizor, prywatna łazienka i kominek, a także wygodne łóżka.

Warto też rozważyć ofertę Casa Vista Bella, w miejscowości El Cercado, ok. 3 km od parku. Tam do dyspozycji pozostaje taras z widokiem na piękne wzgórza, pełne wyposażenie domku gościnnego oraz aneks kuchenny do własnej dyspozycji. W obszarze Parku Narodowego Garajonay to właśnie taka forma noclegu dominuje najbardziej. Jednocześnie cenowo jest o wiele korzystniejsza, niż położone dalej sieciowe hotele. W pobliżu parku znajduje się również kilka kempingów, gdzie można rozłożyć namiot i spędzić noc. Bardzo popularny camping znajduje się tuż obok restauracji Camping La Vista. Jest to zdecydowanie najtańsza i jednocześnie w najbliższej odległości od parku opcja noclegowa dla turystów.

Gdzie zjeść w okolicach Parku Garajonay – restauracje i punkty usługowe

Najpopularniejszym miejscem, gdzie można zjeść po całym dniu trekkingu, jest wspomniany wcześniej punkt usługowy Restaurante La Laguna Grande. Można w nim zjeść głównie mięso i owoce morza, ceny są również całkiem przystępne, jak na tę część wyspy. Innym miejscem, gdzie turyści zajadają się lokalnymi specjałami, jest też Restaurant Camping La Vista. Spożywając tam posiłek, można usiąść na tarasie z widokiem na park, a w szczególności na wąwóz El Cedro. Pyszne dania kuchni gomeryjskiej, a także wiele specjałów hiszpańskich będzie doskonałym dopełnieniem intensywnego dnia zwiedzania parku. Dodatkowo obok tej restauracji znajduje się kamping, więc można wybrać go jako miejsce noclegowe, zamiast wynajmować domek z ofert opisanych powyżej. Jeżeli chodzi natomiast o jedzenie w trakcie zwiedzania Parku Narodowego Garajonay, warto pamiętać, że nie ma tam żadnych sklepów ani barów, więc prowiant na cały dzień należy zapewnić sobie samodzielnie.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Osada Imada na wyspie La Gomera

Jaskinia Los Jameos del Agua na Lanzarote – praktyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz