Jaskinia Los Jameos del Agua na Lanzarote – praktyczne informacje

Tagi , , ,

Los Jameos del Agua to jaskinia na wyspie Lanzarote. Powstała poprzez erupcję wulkanu La Corona. Miało to miejsce około 3000-5000 r. p.n.e. Lawa, która wydobyła się z wulkanu, stworzyła wulkaniczny tunel o długości aż 7 kilometrów. Uważa się, że jest to jeden z najdłuższych tuneli na świecie stworzonych przez lawę. Część tej jaskini znajduje się pod wodą, dlatego jeszcze nie została zbadana przez naukowców, jednak fragment jaskini został udostępniony zwiedzającym. Sama wyspa Lanzarote jest częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz Makaronezji. Wyspa zachwyca swą egzotycznością i przejrzystymi wodami. Oprócz jaskini Los Jameos del Agua posiada także inne wspaniałe atrakcje, które przyciągają wzrok turystów z całego świata.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do jaskini Los Jameos del Agua?

Adres jaskini to Carretera Arrieta-Órzola S/N, 35542 Las Palmas. Loty do Lanzarote nie stanowią większego problemu, gdyż można znaleźć tanie bilety i lecieć bez przesiadki z Katowic. Chcąc dostać się z lotniska do jaskini, najwygodniej będzie wynająć samochód. Koszt takiego samochodu waha się w granicach 14 euro za dobę. W przypadku zdecydowania się na transport publiczny należy wsiąść do autobusu nr 9 z Arrecife do Orzoli i wysiąść w miejscu, gdzie autobus skręca do jaskini Los Jameos del Agua. W razie niepewności można zapytać kierowcę o dokładną drogę. Na dworcu w Arrecife BBL można kupić bilet wieloprzejazdowy, który obniża koszty o 10%.

Zwiedzanie jaskini Los Jameos del Agua

Jaskinia Los Jameos del Agua jest wspaniałym miejscem do zwiedzania. Będąc na wyspie Lanzarote, nie sposób ominąć tego miejsca. Jak wcześniej wspomniano, jaskinia powstała w wyniku erupcji wulkanu La Corona. Nazwa Los Jameos del Agua pochodzi od utworzonego w środku jeziorka ,,jameo’’, znajdującego się poniżej poziomu morza. Jaskinia została w połowie ukształtowana przez człowieka, a w połowie przez lawę. Projekt jaskini wykonał César Manrique. Zaprojektował ją w sposób oddający wszystkie jej walory naturalne. Wchodząc do środka, ma się wrażenie, że wszystko idealnie ze sobą współgra i tworzy harmonijną całość.

Jaskinię otwarto w 1969 roku, a całość oddano do użytku w 1977 roku. Jaskinia Jameos del Agua znajduje się na terenie powulkanicznego krajobrazu Malpaís de la Corona, uznawanego za Pomnik Przyrody. Jaskinia ma co najmniej trzy wejścia, nazywane Jameo Chico, Jameo Grande oraz Jameo de la Cazuela.

W Los Jameos del Agua znajduje się małe jeziorko, które posiada kształt tunelu wulkanicznego. Jego woda jest krystaliczna i odbija promienie słoneczne. Chronią się w nim endemiczne gatunki ślepych krabów albinosów, które są symbolem Jameos del Agua. Mierzą około 1 cm i normalnie żyją tylko na dnie oceanu. Przy zwiedzaniu należy pamiętać o niewrzucaniu żadnych monet do jeziorka, gdyż to mogłoby zaszkodzić tym morskim stworzeniom.

Środek jaskini posiada także basen o gładkim dnie i niebieskiej wodzie. Całość kontrastuje ze sobą i tworzy niezapomniany widok. Należy dodać, że w soboty w jaskini odbywa się koncert kwartetu Tonina Corujo. Muzyka roznosi się do jaskiniowych korytarzach, tworząc niezwykłe aranżacje dźwiękowe. Po koncercie można wybrać się na tańce. Bilet wstępu na to wydarzenie kosztuje 9 euro.

Bilety i godziny otwarcia jaskini Los Jameos del Agua

Bilety do jaskini Los Jameos del Agua różnią się ceną w zależności od osoby. Z pewnością atrakcyjny jest fakt, że rezygnacja jest darmowa i odbywa się bez dodatkowych kosztów. Za osobę dorosłą należy zapłacić 9,50 euro, a 4,75 za dziecko w wieku 7-12 lat. Decydując się na wejście do środka po godzinie 15:00, można spodziewać się rabatu w postaci 20%. To atrakcyjna cena dla osób pragnących zaoszczędzić. Planując zwiedzanie od rana, można wcześniej zaplanować czas do godziny 15:00, a później cieszyć się tańszym biletem. Kupienie biletu z wyprzedzeniem jest korzystną opcją, gdyż nie trzeba stać w długiej kolejce i uniknie się ryzyka wykupionego biletu.

Pory roku mają znaczenie w kwestii godzin otwarcia jaskini. Standardowe otwarcie zaczyna się o 10:00, a kończy o 18:30. W okresie letnim, czyli od 1 lipca do 30 września, jaskinia we wtorki i soboty jest otwarta aż do godziny 00:30, a w okresie zimowym do 22:00. Bilety można kupić z wyprzedzeniem przez Internet i wybrać dogodną godzinę zwiedzania.

Audytorium Césara Manrique

W jaskini znajduje się audytorium liczące 500 miejsc, a jego dekorację stanowi kompozycja świateł, roślin i wody. Grota audytorium została zaprojektowana przez Césara Manrique i tworzy jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc jaskini. Miejsce to ma wspaniałą akustykę, dlatego tak chętnie wystawia się tu sztuki teatralne i operowe, a także organizuje koncerty muzyki klasycznej i jazzowej.

Casa de los Volcanes

Casa de los Volcanes to miejsce będące częścią jaskini. Jest to centrum badawczo-edukacyjne, inaczej Dom Wulkanów. Zajmuje powierzchnię 2500 metrów kwadratowych na dwóch piętrach. W środku można podziwiać ekspozycję poświęconą Jesúsowi Soto, drugiemu znanemu na wyspie Lanzarote artyście. Oprócz tego można zaznajomić się z zagadnieniami związanymi z wulkanologią oraz zobaczyć kolekcję próbek skał.

Poprzedni

Wizyta w Parku Narodowym Garajonay

Parque Cultural la Zarza – co zobaczyć, atrakcje, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz