Parque Cultural la Zarza – co zobaczyć, atrakcje, zwiedzanie

Korektor: Asia Tagi , , ,

Wyspy Kanaryjskie to prawdziwa i jedyna w swoim rodzaju mekka dla turystów z całego świata. To właśnie głównie z turystyki archipelag ten pozyskuje fundusze na rozwój i dalsze doskonalenie się i dopasowywanie do potrzeb turystów. To właśnie tam rozwijają się najpiękniejsze kurorty, które zachęcają nie tylko świetnie zorganizowanymi z zadbanymi plażami, ale równie świetnie rozwiniętą, luksusową do granic możliwości bazą noclegową. Niemniej jednak nie każdy z podróżnych szuka błogiego lenistwa na rajskich plażach, a także imprezowego, nocnego stylu życia. Jedną z wysp archipelagu, która znacznie różni się od pozostałych, jest spokojna La Palma. Kryje ona w sobie wiele naturalnych i nietkniętych ręką człowieka krajobrazów. Najciekawszym miejscem wyspy jest bez wątpienia Parque Cultural la Zarza. Co powinniśmy wiedzieć przed podróżą do tego miejsca?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park la Zarza – jak dojechać?

La Palma jest jedną z mniejszych wysp w kanaryjskim archipelagu. Można więc powiedzieć, że z lotniska dosłownie do każdego miejsca będziemy mieć odpowiednio blisko. Niestety jednak należy wziąć pod uwagę, że wyspa składa się w dużej mierze z terenów górzystych. Mogą one skutecznie zniechęcić niejednego, niedoświadczonego kierowcę. Jak dostać się więc z lotniska do Parque Cultural la Zarza? Otóż możemy skorzystać z opcji transportu publicznego lub wypożyczyć auto z jednej z lotniskowych wypożyczalni.

Zacznijmy od komunikacji miejskiej. Autobusy na La Palmie stanowią główny środek transportu zbiorowego i działają niezwykle skutecznie i punktualnie. Z lotniska do Parque Cultrural la Zarza, który usytuowany jest w północnej części wyspy, będą czekały nas aż dwie przesiadki. Podróż rozpoczynamy na przystanku przy lotnisku o nazwie Aeroclub B, skąd wsiadamy do autobusu numer 500. Dzięki tej linii w około 30 minut dostaniemy się do stolicy wyspy, czyli Santa Cruz de la Palma. Następnie wybieramy autobus numer 100, który dowiezie nas do miejscowości Barlovento. Tu może niektórych turystów zdziwić fakt, że autobus ten nagle zmienia kierunek, a w jego miejsce podjeżdża kolejny autobus również oznaczony numerem 100, w który ponownie musimy wsiąść. Dowiezie on nas do miejscowości La Zarza, a z przystanku dojedziemy w około 2 minuty do parku.

Kolejny sposób, to dotarcie do niego wypożyczonym samochodem. W rzeczywistości do pokonania są około 62 kilometry. Niemniej jednak ze względu na wspomniane już ukształtowanie terenu będziemy musieli przygotować się około 1,5 do 2 godzin podróży. Droga jest niezwykle prosta, gdyż już na lotnisku zaczyna się trasa oznaczona numerem LP-20, z której będziemy musieli zjechać na drogę oznaczoną jako LP-1. Doprowadzi nas ona wzdłuż wybrzeża wyspy, na sam parking pod Parque Cultural la Zarza.

Parque Cultural la Zarza – co zwiedzić i zobaczyć?

Północna część wyspy La Palma to przede wszystkim obszar dzikiej i nietkniętej ręką człowieka, dziewiczej przyrody. To właśnie tam, nieopodal niewielkiego miasteczka La Zarza znajduje się niesamowity park, który coraz częściej staje się główną destynacją podróżnych. Jest to obszar, który niesie ogromną wartość historyczną, a także kulturalną. Jak wiadomo, Wyspy Kanaryjskie były miejscem zamieszkanym przez lud Guanczów, który jako pierwszy osiedlił się na tych terenach. Parque Cultural la Zarza jak na złość można bardzo łatwo przeoczyć, mimo że jest on usytuowany tuż przy drodze głównej. Niemniej jednak na pierwszy rzut oka zupełnie niczym się on nie wyróżnia. Jednak czy wiedzieliście, że podczas kilometrowego spaceru przez jego teren można natknąć się aż na 30 petroglifów, które zostały tu pozostawione przez rdzennych mieszkańców wyspy?

Co więcej, w Parque Cultural la Zarza znajduje się Centro de Visitantes. Jest to swoiste centrum dla wszystkich odwiedzających, którzy zainteresowani są kulturą wyspy i jej rozwojem. Warto tam wstąpić i zwiedzić jedyne w swoim rodzaju interaktywne muzeum – prawdopodobnie jedyne takie na La Palmie – gdzie emitowane filmy krótko i długometrażowe, przybliżają podróżnym zwyczaje ludu Guanczów. Parque Cultural la Zarza jest idealnym miejscem, dla miłośników historii. Można znaleźć tam zarówno większe, jak i mniejsze dowody na to, jak dawniej radzili sobie rdzenni mieszkańcy wyspy, a także jakie były ich zwyczaje i obrzędy.

Jak się przygotować na zwiedzanie Parque Cultural la Zarza?

Park jest usytuowany na dość dużej powierzchni, co oznacza, że lepiej będzie przygotować się na około 1 lub 2 godzinny spacer trudnymi terenami, które momentami mają ogromny, stromy spadek. Warto więc wyposażyć się w odpowiednie buty trekkingowe, a także odpowiednią odzież. Co więcej, warto zabrać ze sobą prowiant i napoje, gdyż można tam spokojnie zorganizować sobie piknik na łonie natury, w otoczeniu niesamowitych, historycznych dzieł i tworów kultury Guanczów. Parqe Cultural la Zarza jest bez wątpienia jednym z tych miejsc na La Palmie, którego żaden szanujący się turysta nie powinien pominąć, gdyż na całym kanaryjskim archipelagu nie ma drugiego takiego miejsca.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Jaskinia Los Jameos del Agua na Lanzarote – praktyczne informacje

Lanzarote – temperatury i pogoda w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz