Gran Canaria  to jedna z popularniejszych wysp, posiadająca wiele zróżnicowanych szlaków turystycznych dla odwiedzających z całego świata. Znajdą się tam zarówno ścieżki przeznaczone dla osób wolących wycieczki rowerowe, jak i turystów specjalizujących się w zróżnicowanych szlakach trekkingowych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kolarskie szlaki w Gran Canaria

Wyspa zawiera wiele pięknych szlaków, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane przez osoby, chcące zwiedzić ją na swoich rowerach.

Mimo to warto jednak mieć na uwadze, iż jest to miejsce, w którym głównie występują tereny górzyste i obszarów z bardziej płaskimi drogami jest zdecydowanie mniej niż tych, wśród których mogą przebierać trekkingowcy.

Jednakże, mimo mniejszej liczby dostępnych szlaków niektóre trasy zdążyły już zyskać miano kultowych. Warto jednak przed wybraniem się tam pamiętać, że nie są to proste ścieżki do przejechania i wymagają już pewnego doświadczenia.

Puerto de Mogan – Zachodnie wybrzeże – GC-200

Najpopularniejsza trasa w Gran Canaria, z którą powinni zainteresować się w szczególności kolarze, to szlak rozpoczynający się w Puerto de Morgan, prowadzący do miasta Agaete. Jest to droga bardzo wymagająca, gdyż całość przekracza długość 200 kilometrów.

Trasa oferuje wiele górzystych terenów, które stanowią świetne widoki dla wszystkich, którzy chcieliby podziwiać piękno całej wyspy.

Podczas całej drogi istnieje wiele różnych odcinków, które mogą ją znacznie skrócić bądź też wydłużyć i zapewnić ekstremalne wyzwania dla naprawdę wymagających osób.

Jest to więc jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia dla każdego, kto szuka bardzo rozbudowanych, ale też zarazem pięknych krajobrazowo szlaków turystycznych w Hiszpani.

Trasa Puerto de Mogan. Gran Canaria. Wyspy Kanaryjskie.
Pejzaż wybrzeża Puerto de Mogan. Gran Canaria. Wyspy Kanaryjskie., licencja: shutterstock/By Valery Bareta

GC-606 – Dolina Łez

Drugim szlakiem, z którym powinni zapoznać się rowerzyści, jest Dolina Łez, oferująca obszar bardzo ekstremalny i wymagający dla mocno doświadczonych kolarzy.

Trasy rowerowe z Doliny Łez są bardzo opustoszałe i w razie wypadku nie można zbyt szybko liczyć na pomoc. W dodatku długie wzniesienia o bardzo wysokim nachyleniu utrudniają swobodną jazdę i wymagają niekiedy ogromnego wysiłku.

O ile szlak zawiera w sobie wiele naprawdę pięknych miejsc widokowych, to skomplikowanie jego sprawia, iż przez większość jazdy dużą uwagę należy poświęcić samemu prowadzeniu swojego roweru, gdyż naprawdę łatwo tam jest złapać różnego rodzaju kontuzje bądź uszkodzenia jedynie przez chwilę nieuwagi.

Gran Canaria posiada najlepsze trasy trekkingowe

Mimo, iż wyspa posiada wiele zróżnicowanych terenów, które mogą być świetnym wyborem podczas planowania wycieczek rowerowych, to jednak najlepsze trasy Gran Canaria dostępne są tam przede wszystkim dla osób uprawiających trekking.

Ciężkie warunki turystyczne, które czasem mogą wymagać umiejętności wspinaczkowych bądź też ogólnie dużej wytrzymałości organizmu w wielokilometrowych trasach sprawdzą się idealnie dla wszystkich potrzebujących ogromnego wysiłku fizycznego podczas zwiedzania.

Roque Nublo

Kręte i wąskie drogi najlepiej zacząć od Roque Nublo. Jest to ogromny nek, powstały z erupcji wulkanicznej, która nastąpiła około 4 i pół miliona lat temu. Od tej pory ta monolityczna skała to jeden z największych obecnie szczytów na całej Gran Canarii, który był miejscem początkowego osiedlenia się tubylców wyspy, a dzisiaj pozostaje dla jej tutejszych mieszkańców miejscem świętym.

Szczególnie godnym polecenia szlakiem jest La Goleta, który jest najmniej wymagającym ze wszystkich, oferowanych przez wyspę. Można pod niego bezpiecznie podjechać autem drogą GC-600, a po skończonej wędrówce nie martwić się, iż będzie się miało problem z wróceniem w to samo miejsce.

Trasa Roque Nublo A Gran Canaria, Wyspy Kanarysjkie,
Roque Nublo A Gran Canaria, Wyspy Kanarysjkie, licencja: shutterstock/By StockWithMe

Dla nieco bardziej wymagających trekkingowców polecana jest natomiast trasa Pico de las Niveas, która prowadzi wyłącznie w jedną stronę. Na drodze oprócz zapierających dech w piersiach widoków znajdują się też pola lawy, urozmaicające całą wyprawę.

Kanion Barranco de las Vacas

Jednym z mniej znanych, jednakże bardzo pięknych miejsc na wyspie jest kanion, który znajduje się na końcu drogi oznaczonej numerem S-40.

Kanion jest dosyć krótki i niewymagający, gdyż jego główna atrakcja opiera się na podziwianiu wąskich skał poprzez całą długość trasy, które wywołują w turystach bardzo intensywne emocje.

Szlak Gran Canaria, Barranco de las Vacas
Gran Canaria, Barranco de las Vacas, licencja: shutterstock/By Tamara Kulikova

Największym problemem może okazać się stromość samego kanionu w niektórych miejscach, jak i słabe oznaczenia, które często mogą na chwilę zmylić obserwujących.

Wąwóz przy Barranco de los Cernicalos

Kolejna warta odwiedzenia trasa w Gran Canaria to wąwóz, który znajduje się przy rzece Barranco de los Cernicalos, kończąca się dojściem do wodospadu.

Wąwóz jest dosyć mocno ukryty i ciężko znaleźć go niedoświadczonym turystom. Początek trasy rozpoczyna się na szlaku SL-1, który nie jest zbyt wymagający. Idąc nim, można natrafić przede wszystkim na gęste lasy oraz lekkie wzniesienia skalne. Długość całej drogi wynosi około 6 kilometrów.

Płaskowyż Mesa de Acusa

Jednym z najlepszych miejsc na podziwianie widoków wyspy jest płaskowyż Mesa de Acusa, który znajduje się na wysokości około 900 metrów nad poziomem morza.

Na szlaku znajdują się także wejścia do jaskiń wydrążone jeszcze przez pierwszych mieszkańców wyspy oraz wiele wąwozów, które można odwiedzić zależnie od tego, jak ekstremalną trasę chciałoby się wybrać.

Trasa Gran Canaria,  Mesa de Acusa,
Gran Canaria, Mesa de Acusa, , licencja: shutterstock/By Tamara Kulikova

Wszystkie polecane trasy trekkingowe w Gran Canaria na pewno nie zmieściłyby się w tym artykule, jednakże wystarczą one na kilka tygodni przyjemnego zwiedzania całej okolicy. Niezwykłe widoki wyspy na długo potrafią zapaść w pamięć i sprawiają, że turyści w najbliższych latach odwiedzają ją ponownie. Warto pamiętać, iż na wyspie istnieje wiele tras, które są zróżnicowane i można dobrać drogi, które zostały oznaczone odpowiednio pod dane doświadczenie każdego z trekkingowców albo rowerzystów.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Santa Cruz de Tenerife – wszystko co musisz wiedzieć o stolicy Teneryfy

Odkrywamy Puerto de la Cruz – co zobaczyć, zwiedzanie, plaże, hotele

Następny

Dodaj komentarz