Teneryfa dla rodzin – atrakcje i porady

Tagi , , , , , , , ,

Jest wiele powodów, aby odwiedzić Teneryfę z dziećmi. Począwszy od łagodnego klimatu, różnorodności krajobrazów, wspaniałych plaż i ciepłej wody aż po dostępność bezpośrednich lotów z Polski. Lecz jak wybrać miejsca, które będą ciekawe zarówno dla rodziców, jak i dzieci?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Teneryfa- zachwycająca i zaskakująca

Teneryfa jest idealnym miejscem wypoczynkowym dla rodzin praktycznie o każdej porze roku. Pogoda jest tu słoneczna i przez większość czasu praktycznie bezdeszczowa. Teneryfa jest największą wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich, zwieńczona najwyższym szczytem w całej, również kontynentalnej Hiszpanii. Położona 300 km od wybrzeża Afryki, otoczona wspaniałymi krystalicznie czystymi wodami, stanowi idealne miejsce wypoczynkowe zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podczas podróży w ten dziewiczy rejon warto zaplanować swoją trasę i uwzględnić m.in. własne priorytety, potrzeby dzieci i obowiązkowe punkty turystyczne. Do tych ostatnich należą zwłaszcza miejsca, które pozwalają poznać historię Teneryfy i jej piękno naturalne, a zwłaszcza wąwozy, tunele wulkaniczne i lasy. Co więc zwiedzić i gdzie się wybrać, żeby zadowolić zarówno rodziców, jak i dzieci?

Najciekawsze miasteczka na Teneryfie

Miastem na Teneryfie, które może poszczycić się mianem przyjaznego dzieciom, jest sama stolica wyspy- Santa Cruz de Tenerife. Dużą atrakcją dla dzieci, ale i dorosłych będzie z pewnością park Garcia Sanabria, będący największym na Wyspach Kanaryjskich. Kolejnym miejscem do spędzenia dnia w rodzinnym gronie jest kompleks kąpielowy Cesar Manriquw o powierzchni 22 000 m2. Rozpościerający się z tego miejsca widok na pobliskie Audytorium, ogród botaniczny i morze jest niezrównany. Sam park natomiast posiada kilka basenów ze słoną wodą, sztuczną wyspę i rampy typu plażowego.

Park Garcia Sanabria, Teneryfa
Park Garcia Sanabria, Santa Cruz, Tenerife,, licencja: shutterstock/By Mistervlad

San Cristobal de La Laguna to wyjątkowe, niewielkie miasteczko na północy Teneryfy, z niezwykłymi brukowanymi uliczkami i zabytkowymi budynkami w stylu kolonialnym, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To pełen historii zakątek wyspy, który zaspokoi ciekawość miłoścników historii i przybliży lokalne tradycje. Zwłaszcza katedra i Instytut Cabrera Pinto zasługuje na wizytę. W murach tego renesansowego klasztoru niemal czuć wielowiekową historię miasta. Był on siedzibą pierwszego uniwersytetu na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich, a także pierwszej szkoły średniej i stacji meteorologicznej. W jego budynkach zwiedzić można wystawę przyrodniczo-antropologiczną dotyczącą tych terenów.

 San Cristobal de la Laguna Teneryfa
San Cristobal de la Laguna – Teneryfa licencja: shutterstock/By krivinis

Nie sposób pominąć również lokalnej księgarni, która nie tylko może poszczycić się imponującym księgozbiorem, ale i w ciekawy sposób prowadzane są w niej warsztaty tematyczne dla osób w każdym wieku. Dużo większe wrażenie robi jednak Muzeum Nauki i Kosmosu, które w zabawny i lekki sposób uczy i bawi. Nie jest zbyt duże, a całą wystawę można zwiedzić w nieco ponad godzinę.

Teneryfa- bogactwo krajobrazów

Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa. Jest to Park Narodowy i 42 naturalne obszary chronione mogące poszczycić się pięknymi plażami i wulkanicznymi krajobrazami. Wśród mnogości opcji wypoczynkowych, każdy z pewnością znajdzie coś w sam raz dla siebie. Jedną z ciekawszych jest rejs katamaranem w celu obserwowania wielorybów i delfinów w wodach przybrzeżnych Teneryfy. Podczas rejsu można spróbować sił nurkując z rurką, lub bezpiecznie podziwiać podwodne życie przez szklane dno łodzi. 

Zgoła odmienne krajobrazy czekają na miłośników trekkingu, jeśli wybiorą Park Narodowy Canadas del Teide z najwyższym szczytem Hiszpanii El Teide o wysokości 3718 m n.p.m. Można tutaj podziwiać środowisko naturalne Teneryfy i rozkoszować się widokami na jednym z wielu szlaków wokół starowulkanu.

Najciekawsze plaże na Teneryfie idealne dla dzieci

Teresitas to najsłynniejsza plaża na Teneryfie, znajdująca się blisko centrum samej stolicy – Santa Cruz de Tenerife. Idealna dla rodzin, nawet z małymi dziećmi, charakteryzuje się jasnym, drobnym piaskiem i spokojnym krystalicznie czystym morzem, które chronione jest falochronami. Można tu swobodnie cieszyć się z uroków pobliskiej promenady lub skorzystać z bogatej oferty usług punktów gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu plażowego i sportów wodnych.

Plaża w Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Plaża w Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Balate Dorin

W południowej części wyspy znajduje się natomiast plaża Los Cristianos, która charakteryzuje się złotym odcieniem piasku i równie spokojnymi wodami jak wcześniej wspomniana Teresitas. Dostępna jest bezpośrednio z promenady i posiada wypożyczalnię hamaków i parasoli, a także prysznice i toalety na miejscu.

La Arena to plaża w Puerto Santiago, nieopodal popularnego kurortu turystycznego. Posiada rozbudowane zaplecze ze wszelkimi udogodnieniami i infrastrukturą, od wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych, przez przebieralnie, aż po punkty gastronomiczne. Sama plaża jest dość długim odcinkiem wybrzeża z czarnym od pyłu wulkanicznego piaskiem i krystalicznie czystą wodą z łagodnie opadającym dnem morskim.

Teneryfa z dziećmi

W południowej części wyspy znajduje się jeden z największych parków wodnych na całym archipelagu- Aqualand Costa Adeje. Posiada wiele atrakcji dla całej rodziny, gdzie można połączyć w idealny sposób wypoczynek z dobrą zabawą. Prócz różnego rodzaju zjeżdżalni, basenów i brodzików, można znaleźć tu m.in. zjazd rurowy typu tornado. Jednak numerem jeden w zakresie wodnych szaleństw w zamkniętej przestrzeni jest z pewnością Siam Park. Co najciekawsze, to największy park wodny nie tylko na archipelagu, ale i w całej Europie, posiadający największy basen ze sztuczną falą na świecie.

Ciekawą alternatywą dla parków wodnych są ogrody zoologiczne na wyspie. Jednym z takich miejsc jest, np. Park papug (Loro Parque) z pingwinarium oraz obszernym akwarium. W bardziej dzikiej i naturalnej scenerii znajduje się Park w dżungli (Jungle Park Tenerife), który wyróżnia się zaskakującymi przedstawieniami z udziałem ptaków w parku. Można tu również podziwiać wiele dzikich zwierząt, w tym orangutany, hipopotamy i dzikie koty.

Teneryfa- jak się tam dostać i poruszać

Teneryfa ma dwa lotniska po obu skrajnych stronach wyspy TNS na południu i TFN na północy, obsługujące bezpośrednie loty z kilkudziesięciu miast europejskich, w tym również z Polski. Bez problemu można znaleźć wiele tanich lotów i to w wielu terminach, szczególnie że pora roku na wyspie nie robi szczególnej różnicy. Po przylocie na lotnisko warto też wypożyczyć samochód, który da możliwość swobodnego poruszania się po najciekawszych jej zakątkach. Mimo, iż to największa z wysp archipelagu to nadal jest niewielka. Z południowego wybrzeża na północne można dotrzeć raptem w ciągu jednego dnia. Mimo to każdy doceni niezależność w poruszaniu się, zwłaszcza że transport publiczny nie ułatwia podróżowania z małymi dziećmi, wózkiem i z kilkoma torbami potrzebnymi na plaży.

Poprzedni

Wąwóz i wioska Masca – zwiedzanie

Region tysiąca ścieżek czyli najciekawsze szlaki turystyczne Teneryfy

Następny

Dodaj komentarz